ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

ماینینگ بیت کوین – آیا استخراج بیت کوین برای همیشه به پایان می‌رسد؟

در حال حاضر نزدیک به 3 میلیون بیت کوین باقی مانده است که هنوز در گردش نیستند

مقدمه

میزان عرضه بیت کوین محدود است. ممکن است بدانید که دو مقدار متفاوت برای تعیین تعداد کوین‌ها گزارش شده است که شامل تعداد موجودی در گردش و کل عرضه می‌شود. تعداد کل کوین‌ها 21 میلیون عدد است که حداکثر تعداد بیت کوین‌های موجود را مشخص می‌کند. تعداد بیت‌کوین در گردش، تعدادی است که ماینرها با اجرای عمل ماینینگ بیت کوین به دست آورده‌اند. وقتی ماینرها کل 21 میلیون بیت کوین را استخراج کردند، چه اتفاقی می‌افتد؟ چه بر سر ماینرها خواهد آمد؟ صنعت ماینینگ بیت کوین چه می‌شود؟ آیا ماینینگ بیت کوین به پایان می‌رسد؟ برای پاسخ به این سوالات این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

ماینینگ آخرین بیت کوین

اخیراً تخمین‌هایی درباره سالی که آخرین بیت‌کوین ماین خواهد شد زده می‌شود. در یک سیستم پولی کاملاً غیرمتمرکز، هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که پایه پولی را تنظیم کند. در عوض، ارز توسط گره‌های یک شبکه نظیر به نظیر ایجاد می‌شود. الگوریتم تولید بیت کوین، از قبل، نحوه ایجاد ارز و نرخ آن را تعریف کرده است. هر ارزی که توسط کاربر خرابکار ایجاد شود و قوانین را رعایت نکند، توسط شبکه رد می‌شود و بنابراین تلاش برای سواستفاده بی فایده است.

هر بار که کاربری یک بلاک جدید را کشف کند، کوین‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند. نرخ ایجاد بلاک بر روی 2016 بلاک برای یک دوره منظم دو هفته‌ای ثابت (معادل 6 بلاک در ساعت) تنظیم شده است. تعداد بیت کوین‌های تولید شده در هر بلاک به شکلی متقارن کاهش می‌یابد (50 درصد کاهش در هر 210000 بلاک، یا تقریباً چهار سال که همان هاوینگ بیت کوین است). نتیجه این است که تعداد بیت کوین‌های موجود از 21 میلیون بیشتر نمی‌شود.

پروتکل بلاکچین با پیوستن ماینرهای بیشتر به ائتلاف‌ها، ماینینگ بیت کوین را دشوارتر می‌کند و پاداش رمزارز برای ماین یک بلاک نیز پس از هر 210،000 بلاک نصف می‌شود که به این واقعه هاوینگ گفته می­شود. تا اوایل ماه می سال 2020 ماینرها برای ایجاد یک بلاک جدید، پاداش 12.5 بیت‌کوین دریافت می‌کردند. نصف کردن پاداش یا هاوینگ بیت کوین (کاهش پاداش به 6.25 کوین) در ماه مه 2020 اتفاق افتاد.

ماینینگ بیت کوین

اگر قدرت ماینینگ از زمان اولین ماین بیت کوین ثابت می‌ماند، آخرین کوین باید روز 8 اکتبر سال 2140 ماین می‌شد. با توجه به افزایش قدرت ماینینگ با گذشت زمان، آخرین بیت‌کوین در تاریخ 7 مه 2140 ماین می‌شود. از آنجا که پیش بینی چگونگی تکامل قدرت ماینینگ بیت کوین در آینده بسیار دشوار است، مشخص کردن تاریخ یا حتی سال دقیق برای این رویداد دشوار است.

چند بیت کوین برای ماین باقی مانده است؟

در حال حاضر نزدیک به 3 میلیون بیت کوین باقی مانده است که هنوز در گردش نیستند. با کم کردن این رقم از 21 میلیون بیت‌کوین که قرار است وجود داشته باشند، می‌فهمیم در حال حاضر حدود 18 میلیون کوین در دسترس است. تخمین زده می‌شود که 30 درصد از این 18 میلیون ممکن است برای همیشه در نتیجه اتفاقاتی مانند خرابی هارد دیسک و از دست دادن کلیدهای خصوصی از بین بروند. 3 میلیون کوین باقیمانده که در گردش نیستند، در اختیار ائتلاف‌ها خواهد بود تا برای حفظ صداقت شبکه بیت کوین به ماینرها پاداش دهد.

هنگامی که تمام بیت کوین‌ها ماین شوند چه اتفاقی می افتد؟

پاداش بلاکی که به ماینرها داده می‌شود عبارت است از بیت‌کوین‌های تازه ایجاد شده به علاوه هزینه تراکنش‌ها. از آنجا که در این حالت تورم به صفر می‌رسد، ماینرها برای ماینینگ بیت کوین فقط هزینه تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند که انگیزه‌ای برای ادامه دادن ماینینگ جهت غیرقابل برگشت کردن تراکنش‌ها می‌شود.

فضای بلاک به دلایل فنی، کمیاب است و ماین یک تراکنش همانند خرید، بخشی از کلیت بلاک‌ها را اشغال می‌کند. پس از ماینینگ تمام بیت کوین ها، هیچگاه کوین جدیدی وجود نخواهد داشت (مگر اینکه تغییری در پروتکل برای افزایش عرضه ایجاد شود).

در حال حاضر، ماینرها هنوز به شدت برای ماین انگیزه دارند تا بتوانند قبل از رسیدن عرضه به ظرفیت خود، توکن‌های بیت کوین با ارزش بیشتری را به عنوان پاداش به دست آورند.

اما وقتی روزی رسید که ظرفیت 21 میلیونی تمام شد، دیگر برای ماینرها پاداشی در نظر گرفته نمی‌شود. با این حال، تراکنش‌ها هنوز هم باید اعتبار داشته باشند و روی بلاک‌های موجود در بلاکچین ذخیره شوند – بنابراین ماینرها فقط از هزینه تراکنش‌ها سود خواهند کرد. در حال حاضر، هرچه هزینه تراکنش بالاتر باشد، انگیزه بیشتری برای یک ماینر وجود دارد که تراکنش شما را در اولویت قرار دهد. این امر اساساً می‌تواند علتی برای ادامه ماینینگ بیت کوین در قرن آینده و در زمانی باشد که دیگر توکن‌ بیت‌کوینی برای ایجاد وجود ندارد.

تأثیر منفی پایان ماینینگ بر دنیای بیت کوین

تأثیر منفی پایان ماینینگ بر دنیای بیت کوین

از یک طرف، محدودیت‌هایی برای ماینینگ بیت کوین وجود دارد که می گویند ماینرها پس از رسیدن 21 میلیون در گردش، از پاداش‌های بلاکی که برای کار خود دریافت می‌کنند، محروم می‌شوند. در این حالت، این ماینرها ممکن است برای حفظ عملیات، به هزینه‌های تراکنش‌ها متکی باشند. وبسایت Bitcoin.com به این مسئله اشاره می‌کند که ماینرها پس از آن روند غیرقابل کنترلی پیدا خواهند کرد که منجر به کاهش تعداد ماینرها، فرایند تمرکز شبکه بیت‌کوین و تأثیرات منفی زیادی روی سیستم بیت کوین می‌شود.

این استدلال فرض می‌کند که هزینه‌های تراکنش به تنهایی یک انگیزه مالی قوی برای ماینرهای بیت کوین پس از اتمام فرایند ماینینگ بیت کوین نیستند. از سوی دیگر، دلایلی وجود دارد که باور داشته باشیم که هزینه‌های تراکنش و هزینه‌های ماینینگ در آینده برابر خواهند شد. با نگاهی به چندین دهه آینده، تصور اینکه تراشه‌های ماینینگ کوچک و بسیار کارآمدتر شوند، دشوار نیست. این امر می‌تواند بار سنگین ماینرها را کاهش دهد و این امکان را فراهم می‌کند که ماینینگ با هزینه کمتر به فعالیت بپردازد. علاوه بر این، هزینه‌های تراکنش ممکن است افزایش یابد، و این مسئله نیز می‌تواند به ادامه کار ماینرها کمک کند.

قیمت بیت‌کوین پس از پایان ماینینگ

بیت‌کوین قبلاً در سال‌های 2017 و 2018 شاهد افزایش چشمگیر قیمت بوده است. در حالی که هیچ کس کاملاً مطمئن نیست که این طلای دیجیتال چگونه به دنیای مالی بزرگتری تبدیل می‌شود، اما به نظر می‌رسد که عرضه محدود این ارز ممکن است باعث شود قیمت آن افزایش یابد. همچنین انبارهای کوین‌های غیرفعالی وجود دارد که در سراسر جهان نگهداری می‌شوند و بیشترین میزان آن متعلق به ساتوشی ناکاموتو (شخص یا گروه تاسیس‌کننده بیت‌کوین) است. شاید این منبع، که متشکل از تقریباً یک میلیون بیت کوین باشد، برای زمانی ذخیره شده باشد که عرضه جهانی با افزایش سطح تقاضا روبرو می‌شود.

بیت کوین در آینده دور

کاملاً واضح است که روزی تمام کوین‌ها ماین می‌شوند و تمام آنچه به عنوان درآمد ماینران باقی می‌ماند هزینه‌های تراکنش است. سؤال بزرگ این است که آیا این هزینه به اندازه کافی بزرگ خواهد بود تا ماینرها علاقه­مند به ماینینگ بیت کوین بمانند؟ ما هیچ تصوری از تغییر فناوری ماینینگ تا آن زمان نداریم!

سخت افزار ریز ماینینگ بیت کوین

سخت افزار ریز ماینینگ بیت کوین

ممکن است تراشه‌های ماینینگ آنقدر کوچک، قدرتمند و ارزان شوند که تقریباً در هر وسیله الکترونیکی قرار بگیرند. اگر این اتفاق رخ دهد، ماینینگ می‌تواند به سادگی در پس زمینه اتفاق بیفتد، شاید در اتومبیل یا حتی یخچال شما و بدون هیچ گونه مداخله‌ای از طرف شما امکان ماینینگ وجود داشته باشد. همچنین ممکن است که هزینه‌های انرژی به حدی پایین بیاید که حتی هزینه‌های اندک نیز سودآور باقی بمانند.

پاداش ماینینگ بیت کوین

یکی دیگر از سناریوهای احتمالی این است که پاداش ماینینگ تا جایی افزایش ‌یابد تا با هزینه‌های ماینینگ برابر شود. در زمانی که تمام کوین‌ها ماین شده‌اند اگر کل جهان از بیت کوین استفاده کند، تقاضا برای عرضه بسیار کم 21 میلیون بیت کوین می‌تواند هزینه تراکنش‌ها را بسیار بالا ببرد. فکر کنید اگر نظریه جان مک آفی صحیح باشد و بیت کوین به ارزش یک میلیون دلار و فراتر از آن برسد، هزینه تراکنش چقدر بالا می‌رود.

اگرچه این تنها یک احتمال است، اما احتمال افزایش پاداش تراکنش در حال حاضر نیز کم است. اجماع در جامعه فعلی بیت کوین بر روی این است که اندازه بلاک برای افزایش مقیاس پذیری باید افزایش یابد و در صورت ادامه افزایش اندازه بلاک، اجرت‌های تراکنش همچنان کم خواهد بود.

این مسئله ممکن است در نگاه اول مشکل ساز به نظر برسد. اگر اجرت تراکنش در شبکه پایین بماند، چه انگیزه‌ای برای ماینرها برای ماینینگ بیت کوین بدون هرگونه پاداش باقی خواهد ماند؟ مسئله این است که افزایش اندازه بلاک تهدیدی حتی بزرگتر از نبود پاداش برای شبکه است. وقتی بلاک به حداکثر اندازه خود برسد، تا زمان ایجاد بلاک بعدی، دیگر تراکنش‌ها تأیید نمی‌شود، و این می‌تواند منجر به افت تراکنش‌ها شود. ما در دسامبر سال 2018 دیدیم که چگونه ممکن است این اتفاق رخ دهد. چنین سناریویی مطمئناً به معنای هزینه‌های پایین‌تر برای ماینینگ بیت کوین است و مردم را از استفاده از بیت کوین نیز منصرف می‌کند و این امر می‌تواند خیلی زودتر از هر مشکل دیگری، بیت‌کوین را به زانو در بیاورد.

عرضه ثابت بیت کوین به این معنی است که پاداش بلاک از بین می‌رود، و امید ماینرها به این است که فرصتی ایجاد کند تا پاداش تراکنش برای ماینرها به اندازه هزینه‌های ماینینگ بیت کوین سودآور باشد.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده می‌کنید، حتی ممکن است بعد از اینکه ماینینگ بیت کوین متوقف شود، چندین روش برای ماین بیت کوین سودآور وجود داشته باشد. علاوه بر این، پاداش بلاک یک شبه ناپدید نمی‌شود، بلکه به مرور زمان کاهش می‌یابد، که این به ماینرها فرصت می‌دهد تا با کاهش پاداش بلاک، خود را با افزایش پاداش تراکنش وفق بدهند.

شاید مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد:

خرید امن بیت کوین

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

نظرات بسته شده است.