ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال لینک (Link) چیست؟

مقدمه

توکن چین لینک که در مکالمات میان کاربران به آن لینک هم گفته می‌‌شود، توکنی است که در سال 2017 وارد بازار شد. چین لینک که در ابتدای ورود خود به بازار تنها 20 سنت قیمت داشت، خیلی سریع روند روبه‌رشد خود را آغاز کرد و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. در این مطلب سعی می‌‌کنیم شما را با این ارز دیجیتالی آشنا و در زمینه سرمایه‌گذاری در آن یاری کنیم.

چین لینک چیست؟

همان‌طور که گفتیم چین لینک یک توکن است. وجود تفاوت بین توکن و کوین یکی از دلایلی است که اکثر توکن‌‌ها را به حاشیه سوق می‌‌دهد. لینک در اصل یک اوراکل یا قرارداد هوشمند است که بر بستر بلاکچین کار می‌‌کند. اگر بخواهیم در یک جمله این ارز دیجیتال را تعریف کنیم، به یک تعریف چند کلمه‌‌ای می‌‌رسیم:
چین لینک پیوندی است میان دنیای واقعی و دنیای ارزهای دیجیتال.

چین لینک به منظور ایجاد ارتباط بین دنیای بلاکچین و دنیای واقعیت‌ها، ایجاد شده است.

با هم به مرور برخی از مزایای این ارز و ارائه چند نمونه از استفاده‌‌های آن خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از ارز لینک چیست؟

گفتیم که چین لینک دنیای واقعی را به دنیای بلاکچین پیوند می‌‌دهد. بیایید این موضوع را مبسوط‌‌تر شرح دهیم.

اوراکل یک سیستم (قرارداد) هوشمند است که می‌‌تواند در هر زمینه‌‌ای مورد استفاده قرار گیرد. این نوع قراردادها برای کارگزاری‌‌های بیمه، نمایشگاه‌‌های اتومبیل و حتی دستگاه حکومتی هر کشور قابل استفاده هستند. هرچند فاصله قیمت چین لینک با اتریوم قابل مقایسه نیست، اما بسیاری از ویژگی‌‌های اتریوم را دارد.

یکی از ویژگی‌‌هایی که این قراردادها را از قراردادهای عادی تفکیک می‌‌کند، عدم امکان سانسور در آن است. به ‌محض تأیید قرارداد توسط دو طرف، امکان تغییر در آن غیرممکن خواهد شد. از دیگر مزایای استفاده از این قراردادها، امکان پرداخت بها بعد از انجام قرارداد است. بیایید با یک مثال در این مورد صحبت کنیم:

فرض کنید شما قصد خرید یک اتومبیل را دارید. در حالت عادی ممکن است فروشنده در هر زمانی، اقدام به طلب وجه اتومبیل کند. اما در قرارداد هوشمند، زمان دریافت وجه مشخص می‌‌شود. به عنوان مثال در قرارداد، زمان پرداخت پس از ثبت رسمی سند به نام خریدار منعکس می‌‌شود. در این حالت خریدار مبلغ معامله را به شکل اتر به آدرس مورد نظر ارسال می‌‌کند. پس از ثبت قانونی سند به نام خریدار، فروشنده می‌‌تواند به پول خود دسترسی پیدا کند. حال که با سیستم کار قراردادهای هوشمند آشنا شدیم، تصویر روشن‌‌تری از چین لینک می‌‌توان ارائه داد.

برای روشن‌‌تر شدن موضوع به مثال خود بازمی‌‌گردیم. بدون شک احراز هویت خریدار و فروشنده یک امر مهم و ضروری است؛ چون ممکن است اتومبیل مدنظر، سرقتی باشد. بنابراین نیاز است که قرارداد هوشمند به مراکز هویتی مانند ثبت احوال و مراکز امنیتی مانند پلیس متصل شود. این سیستم را اوراکل می‌‌نامند.

ارز دیجیتال لینک (Link) چیست؟

نحوه عملکرد چین لینک چگونه است؟

این توکن یک اوراکل غیرمتمرکز است که می‌‌تواند در هر زمینه‌‌ای مورد استفاده قرار گیرد. پیش‌بینی آب و هوا، انجام قرعه‌کشی‌‌ها و بسیاری از خدمات دیگر را می‌‌توان از طریق این ارز انجام داد. این سیستم یا همان اوراکل غیرمتمرکز، در برابر دستکاری‌های احتمالی مقاوم است. اطلاعات آن همیشه در دسترس است و اطلاعات آن بسیار دقیق است.

دقیق و شفاف بودن اطلاعات، می‌تواند از سانسور و دستکاری آنها جلوگیری کند.

حالا با هم شیوه استفاده از این رمزارز را مرور می‌‌کنیم.

شیوه استفاده از توکن چین لینک

برای استفاده از توکن ChainLink نیاز به نصب نرم افزارChainLink Core  دارید. از این نرم افزار به منظور ایجاد ارتباط بین بلاکچین اتریوم و سایر اوراکل‌‌ها استفاده می‌‌شود. در مثال خرید ماشین گفتیم که اطلاعات لازم باید حداقل از 2 اوراکل مختلف استعلام شود. اول اوراکل پلیس و دوم اوراکل ثبت احوال و البته اوراکل‌‌های دیگر. نتیجه استعلامات روی بلاکچین ثبت و ذخیره می‌‌شود.

بلاکچین را می‌‌توان به یک دفتر حسابداری تشبیه کرد که تمام تراکنش‌‌ها روی آن ثبت و ذخیره می‌شود.

اگر حتی یکی از اطلاعات مورد نیاز اشتباه یا غیرمطابق با اوراکل‌‌ها باشد، قرارداد منحل می‌‌شود. همچنین هیچ مبلغی پرداخت نخواهد شد. همچنین ساز و کاری برای مشتریان در نظر گرفته شده است که امکان مدیریت قراردادها را به آنها می‌‌دهد. در ضمن کاربران می‌‌توانند کیفیت داده‌‌ها را طبقه‌‌بندی کنند. چنین ساز و کاری قطعاً می‌‌تواند کلاهبرداری‌‌ها را کاهش و به اعتبار دادن به داده‌‌ها کمک فراوانی کند.

چین لینک در آینۀ آینده

با توجه به تازه‌کار بودن چین لینک هنوز نمی‌‌توان در مورد آینده آن نظر قطعی داد. اما با این وجود، گوگل با انتشار مطلبی در این باره نوشت:

از این فناوری می‌توان برای پر کردن خلأ میان BigQuery و اتریوم استفاده کرد.

سخن پایانی

چین لینک با اتکا به ظرفیت‌‌های خود می‌‌تواند ظرف چند سال آینده به یکی از ارزهای دیجیتال محبوب و کارآمد تبدیل شود. پس اگر به آینده این توکن خوش‌بین هستید، حتماً در کنار خرید اتریوم، به خرید لینک نیز فکر کنید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.