ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

اکسپلورر بلاک چین چیست و چه کاربردهایی برای کاربران رمزارز دارد؟

اکسپلورر بلاک چین یک مرورگر است که با استفاده از آن می‌توان یک بلاک‌چین را مرور کرده و اطلاعات مختلف در شبکه بلاک‌چین را بررسی کرد.

مقدمه

اکسپلورر بلاک چین مرورگری است که برای بلاکچین کاربرد دارد؛ درست مثل مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس که برای صفحات وب کاربرد دارند. هم بیت‌ کوین و هم تمام آلت‌ کوین‌ها به شکل گسترده‌ای متکی بر این نوع اکسپلوررها برای پیگیری تراکنش‌ها در شبکه خود هستند. اما فقط تعداد بسیار کمی از کاربران رمزارز قدر پتانسیل کامل این اکسپلوررها را می‌دانند. این مرورگرها اطلاعات بسیار مفید بیشتری از فقط “پیگیری تراکنش‌ها” ارائه می‌دهند.

اکسپلورر بلاک چین چیست؟

یک اکسپلورر بلاک چین به شما اجازه می‌دهد که تمام بلاک‌ چین پلتفرمی که از آن استفاده می‌کنید را مرور کنید. اما لازم به یادآوری است که نمی‌توانید از یک اکسپلورر برای دسترسی به بلاکچینی که برای آن ایجاد نشده است استفاده کنید. برای مثال، نمی‌توانید تراکنش‌های لایت‌ کوین را با یک اکسپلورر بیت‌ کوین پیگیری کنید.

چه کاری می‌توان با یک اکسپلورر بلاک چین انجام داد؟

برای ساده شدن توضیح مسائل، در این مطلب در مورد اکسپلورر بلاک بیت‌ کوین بحث می‌کنیم؛ اما هر بلاکچینی از اکسپلورر خاص خودش استفاده می‌کند.

اکسپلورر بلاک چین چیست و چه کاربردهایی برای کاربران رمزارز دارد؟

1: بازخورد بلاک‌ها

اکسپلورر بلاک چین به کاربران امکان می‌دهد بلاک‌هایی را که اخیراً در بلاک‌چین بیت‌ کوین استخراج شده‌اند، مرور کنند. به شکل سنتی تمام اکسپلوررهای بیت‌ کوین یک بازخورد زنده همزمان از تمام بلاک‌هایی که به بلاکچین اضافه می‌شوند ارائه می‌دهد.

2: بازخورد تراکنش

اکسپلورر بلاک چین به کاربران امکان می‌دهد که هر تراکنشی را در هر بلاکی که از قبل استخراج شده و در حال حاضر به بلاکچین بیت‌ کوین افزوده شده، مرور کنند.

3: تاریخچه تراکنش‌های یک آدرس مشخص

با استفاده از یک اکسپلورر بلاک چین، می‌توانید تاریخچه هر یک از آدرس‌های عمومی بیت‌ کوین را بررسی کنید و ببینید چه میزان تراکنش دریافت کرده و چقدر مانده دارد؛ و مواردی از این دست را بررسی کنید.

4: آدرس دریافتی و تغییر آدرس

با استفاد از این اکسپلوررها می‌توانید آدرس دریافتی بیت‌ کوین و آدرس تغییر بیت‌ کوین را دریافت کنید.

5: بزرگ‌ترین تراکنش روز

بعضی از انواع اکسپلورر بلاک چین، اطلاعات بزرگ‌ترین تراکنش بیت‌ کوین در طول روز را نگهداری می‌کنند.

6: موقعیت تراکنش‌ها

با استفاده از یک اکسپلورر بیت‌ کوین، می‌توانید موقعیت استخر تراکنش‌ها را مشاهده کنید؛ که در آن مجموعه گسترده‌ای از تراکنش‌های تأیید نشده را در کنار اطلاعات تراکنش‌ها می‌توانید به دست بیاورید.

7: رویدادهای دبل اسپند (Double Spend)

بعضی از اکسپلوررهای پیشرفته قادر به ضبط اطلاعات تعداد دبل اسپندهای بیت ‌کوین در 10 دقیقه اخیر هستند.

8: بلاک‌های اُرفان (Orphane)

همچنین با استفاده از این اکسپلوررها می‌توانید تعداد بلاک‌هایی که به صورت اُرفان بوده‌اند و به بلاک‌ چین بیت ‌کوین متصل نشده‌اند را بررسی و مشاهده کنید.

9: ایجاد کننده بلاک

با استفاده از این قابلیت می‌توانید ببیند کدام استخر ماینینگ یک بلاک مشخص را ایجاد کرده است.

10: دیدن بلاک جنسیس (آفرینش)

هر اکسپلورر بلاک چین می‌تواند به کاربران بلاک آفرینش یا اولین بلاک در آن بلاک‌ چین را نمایش دهد. برای مثال، می‌توانید اطلاعات بلاک جنسیس بیت‌کوین را در اینجا ببینید که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکوموتو ماین شده است.

اکسپلورر بلاک چین چیست و چه کاربردهایی برای کاربران رمزارز دارد؟

مثال مرور یک آدرس عمومی بیت‌ کوین

اکسپلوررهای مختلفی برای بیت ‌کوین در بازار موجود است. با یک جستجوی ساده گوگل می‌توانید بسیاری از آنها را پیدا کنید. برای این مثال، ما از اکسپلورر بلاک‌ چین.اینفو (blockchain.info) استفاده می‌کنیم؛ که یکی از محبوب‌ترین اکسپلوررهای بیت‌ کوین محسوب می‌شود. فرض کنیم می‌خواهیم آدرس عمومی زیر را بررسی کنیم:

1Eu7LUP2Ht2gs46JYyxg6W125T1bgtaJgm

  • وارد اکسپلورر بلاک‌چین.اینفو شوید و این آدرس را در بخش آدرس جستجو کنید.
  • مانده کل و بیت ‌کوین دریافتی در این آدرس را مشاهده کنید.
  • با مرور آی‌دی تراکنش در مورد این آدرس عمومی، می‌توانید مبالغ ورودی و خروجی را در کنار حق‌الزحمه پرداختی برای تراکنش‌ها و تعداد تأییدها پیدا کنید.

سخن پایانی

همان طور که اشاره شد دلایل بسیاری برای استفاده از یک اکسپلورر بلاک چین وجود دارد. آنها یکی از منابع با ارزش و یکی از بهترین راه‌ها برای مرور یک بلاک‌چین محسوب می‌شوند. داشتن اکسپلوررهای منبع باز همان چیزی است که باعث می‌شود تمام ارزهای دیجیتال شفاف و غیرقابل سانسور شوند. دادن دسترسی عمومی به لجر بلاکچین امکان می‌دهد که یک سیستم غیرمتمرکز فعالیت کند. تمام زیبایی تکنولوژی بلاکچین به همین نکته مرتبط است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.