ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

آدرس بیت کوین چیست؟ و چه نقشی در یک تراکنش بیت کوین دارد

آیا می‌دانید آدرس بیت کوین چیست و چه نقشی در انجام یک تراکنش بیت کوین بین دو طرف دارد؟ در این مطلب نگاهی به این آدرس در دنیای بیت کوین می‌اندازیم.

توجه: کاربر گرامی، دیجی ریال صرفا سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال است و فروش تجهیزات یا خدمات مورد بحث در این مقاله، در حیطه کاری دیجی ریال نیست. این مقاله صرفا آموزشی است.

 مقدمه

اگر می‌خواهید کالا یا خدماتی را با بیت کوین بخرید یا بفروشید، باید بتوانید وجوه خود را از یک محل مشخص (همانند ارسال و دریافت نامه از طریق صندوق پستی) ارسال و دریافت کنید. اما محلی که بیت کوین را ارسال و دریافت می‌کنید، در واقع در اینترنت است و توسط یک سری طولانی از حروف و شماره‌ها نشان داده شده است که یک آدرس بیت کوین است.

آدرس بیت کوین چیست؟

آدرس بیت کوین مبدأ یا مقصد پرداخت بیت کوین را نشان می‌دهد. مشابه ارسال ایمیل، اگر می‌خواهید بیت کوین‌ها را به دوست خود ارسال کنید، می‌توانید بیت کوین‌های خود را از آدرس بیت کوین خود به آدرس بیت کوین دوست خود ارسال کنید.

اکثر کارشناسان بلاکچین توصیه می‌کنند هر بار که بیت کوینی ارسال یا دریافت می‌کنید، آدرس بیت کوین جدیدی را تولید کنید. این اقدام امنیتی، ردیابی محل وجوه بیت کوین شما و اینکه از کجا آمده‌اند و به کجا می‌رود را سخت‌تر می‌کند.

نحوه دریافت آدرس بیت کوین

برای به دست آوردن این آدرس ابتدا باید یک کیف پول بیت کوین را بارگیری کنید. این کیف پول نرم افزاری است که به شما امکان می‌دهد با اطمینان، ارسال و دریافت و ذخیره وجه بیت کوین در شبکه بیت کوین را انجام دهید.

how to get bitcoin address

کیف پول‌های بیت کوین همچنین کلید خصوصی شما را ذخیره می‌کنند که در اصل رمز عبور بیت کوین شما است. این نرم افزار هر بار که صورتحسابی ایجاد می‌کنید یا درخواست پرداخت برای بیت کوین را دریافت می‌کنید، یک آدرس جدید بیت کوین برای شما ایجاد می‌کند. چهار نوع کیف پول بیت کوین وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید: کیف پول موبایل، وب، دسکتاپ و سخت افزاری.

کیف پول‌های موبایل

کیف پول‌های موبایل راحت‌ترین کیف پول برای دسترسی هستند، اما ارائه دهنده کیف پول شما کلید شما را در برنامه یا تلفن شما ذخیره می‌کند، بنابراین اگر کسی رمز عبور تلفن همراه شما را بداند و به آن دسترسی داشته باشد، می‌تواند به راحتی همه وجوه شما را به آدرس بیت کوین خود ارسال کند. برای مقابله با این مشکل امنیتی، فقط باید از تأیید اثر انگشت برنامه کیف پول موبایل خود استفاده کنید. می‌توانید کیف پول‌های موبایل را از فروشگاه برنامه در IOS، اندروید و ویندوز فون دریافت کنید. در اینجا لیستی از برخی از آنها آورده شده است. دقت داشته باشید که سایت دیجی ریال فقط ارائه دهنده خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال است و مسئولیت کیف پول مناسب با کاربران می­باشد. همچنین مقالات بسیاری برای مقایسه انواع کیف پول­ها در سایت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده نمایید.

کیف پول‌های وب

کیف پول‌های وب یکی دیگر از نرم‌‎افزارهای تولیدکننده آدرس بیت کوین هستند و همانند کیف پول‌های موبایل، راحت و گاهی ناامن هستند. اگر یک فرد اطلاعات شخصی شما مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل و تاریخ تولد شما را بداند، می‌تواند هویت شما را جعل کند و به اپراتور تلفن همراه شما بگوید که نیاز دارید شماره خود را به یک تلفن جدید (تلفن خودش) تغییر دهید.

web bitcoin wallet

سپس، آن‌ها می‌توانند به حساب ایمیل شما مراجعه کنند، روی گزینه «فراموشی رمز عبور» کلیک کنند، و ارائه دهنده خدمات ایمیل شما یک کد «تغییر رمز ورود من» را مستقیماً به تلفن او ارسال می‌کند. این کد به آنها اجازه می‌دهد تا وارد حساب ایمیل شما شوند، از ارائه دهنده کیف پول بیت کوین شما درخواست کنند تا یک ایمیل «تغییر گذرواژه من» را ارسال کند. حساب کیف پول بیت کوین شما را هک می‌کند و تمام پول شما را سرقت می‌کند.

کیف پول وب، می‌تواند دسترسی آسان برای پرداخت کوین و یا تولید آدرس بیت کوین را فراهم کند. می‌توانید در وب سایت ارائه دهنده کیف پول‌های وب ثبت نام کنید. در اینجا لیستی از چند کیف‌پول وب بیت کوین آورده شده است. توجه داشته باشید که ممکن است برخی از این کیف پول­ها خدمات مناسبی ارائه ندهند، پس قبل از انتخاب آن، مطالب دیگر در مورد کیف پول دیجیتال را در سایت دیجی ریال ببینید.

کیف پول‌های دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ برنامه‌های نرم افزاری هستند که می‌توانید بر روی رایانه خود نصب کنید. آن‌ها نسبت به کیف پول‌های موبایل و وب از امنیت بیشتری برخوردار هستند، اما هکرها هنوز هم می‌توانند از آسیب­ پذیری­های موجود در امنیت کیف پول دسکتاپ برای سرقت بیت کوین‌های شما استفاده کنند. پس باید آدرس بیت کوین خود را مخفی نگه دارید و فقط از کیف پولی استفاده کنید که کلید خصوصی و عبارات بازیابی حساب شما را رمزگذاری می‌کند. در اینجا چند کیف پول دسکتاپ آورده شده است که می‌توانید آن‌ها را روی رایانه خود نصب کنید.

کیف پول سخت‌افزاری

کیف‌پول سخت‌افزاری مانند هارد اکسترنال برای بیت کوین شما عمل می‌کند. این‌ها قطعات سخت افزاری فیزیکی و آفلاین هستند که می‌توانید آن را برای خرید و فروش کالاهای مختلف با بیت کوین به کامپیوتر خود متصل کنید و پس از انجام کار، در یک مکان امن آنها را نگهداری کنید.

کیف پول‌های سخت افزاری مطمئن‌ترین روش برای ذخیره بیت کوین‌های شما و جلوگیری از سواستفاده از آدرس بیت کوین هستند، زیرا میزان قرار گرفتن وجوه شما در اینترنت و هکرهای احتمالی را محدود می‌کنند. در اینجا چند کیف پول سخت افزاری وجود دارد که می‌توانید بصورت آنلاین آن‌ها را بخرید.

نمونه آدرس بیت کوین

آدرس‌های بیت کوین دارای 26 تا 35 کاراکتر هستند و از نویسه‌های الفبایی و عددی تشکیل شده و با حروفی چون 1، 3 و یا bc1 شروع می‌شوند.

در حال حاضر، سه قالب آدرس بیت کوین وجود دارد:

  • P2PKH (آدرس با عدد 1 شروع می‌شود)

1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2

  • P2SH (آدرس با شماره 3 شروع می‌شود)

3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy

  • Bech32 (آدرس با bc1 شروع می‌شود)

bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq

سخن پایانی

بیت کوین پدیده‌ای جدید و هیجان انگیز است، اما نسبتاً مبهم نیز هست. پتانسیل آن به عنوان یک ارز جهانی برخی را هیجان زده و برخی دیگر را وحشت‌زده می‌کند. افراد بدبین به بیت کوین شک دارند و می‌گویند این رمزارز برای تبدیل شدن به یک ارز جهانی به اندازه کافی امن نیست، اما سواستفاده از کیف پول‌های بیت کوین، به خصوص کیف پول‌های سخت افزاری، هر روزه سخت‌تر می‌شوند و استفاده از چند آدرس بیت کوین تراکنش‌های شما را تقریباً غیرقابل ردیابی می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.