ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

مشکلات ماینینگ – نگاهی به برخی مشکلات رایج در مورد استخراج

ماینینگ رمزارزها درآمدزا است اما از آنجایی که فشار زیادی به دستگاه استخراج وارد می‌کند، باید بدانید مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت که بسیار رایج هم هستند.

 مقدمه

ماینینگ رمزارزها، یک کار بسیار درآمدزا است اما از آنجایی که فشار زیادی به دستگاه استخراج وارد می‌کند، باید بدانید مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت که بسیار رایج هم هستند. هر روز، شبکه‌های بیت کوین، دش (Dash) و لایت‌کوین متمرکزتر می‌شوند. عملیات ماینینگ در مقیاس صنعتی، برق زیادی مصرف می‌کند و قدرت کنترل شبکه‌ها به دست افراد معدودی سپرده شده است. ماینرهای منفرد مجبور هستند برای رقابت به ائتلاف‌های ماینینگ اعتماد کنند. اما خود ائتلاف‌های ماینینگ نیز شبیه به نیرویی برای تمرکز بیشتر شبکه عمل می‌کنند. ماینینگ در حال تبدیل شدن از یک راه‌حل به یک مشکل است اما چند پروژه جدید به سختی تلاش می‌کنند تا این چالش‌ها را حل کنند و هر یک راه حل متفاوتی دارند. در این مطلب نگاهی به این مشکلات و راه‌حل‌ها خواهیم انداخت تا دید روشنی نسبت به آن‌ها داشته باشید.

منبع انرژی، یکی از مشکلات ماینینگ

شاید این استدلال را قبلاً شنیده باشید که ماینینگ بیت کوین درصد زیادی از انرژی جهان را به طور فزاینده‌ای مصرف می‌کند. برآوردهای امروز حاکی از آن است که مصرف برق برای عملیات ماینینگ اکنون بیشتر از مصرف برق کل کشور دانمارک است. اگر چه این مصرف انرژی هنوز تبدیل به یک فاجعه جهانی نشده است اما به سرعت تبدیل به یک مشکل جدی می‌شود.

این امر به این دلیل است که ماینینگ بیت کوین از طریق ماینرها به مدت ۲۴ ساعته در روز انجام می‌شود. هر دستگاه، برای مثال بیت‌مین S9، ۱۴۰۰وات برق مصرف می‌کند.

ماینینگ رمزارزها

امروزه ماینینگ با عملیات گسترده و به سبک کارخانه‌ای انجام می‌شود. ایسلند یک مقصد محبوب برای چنین عملیاتی است ولی دولت ایسلند نیز هشدار داده است که منابع آنها برای تأمین تقاضای بی‌پایان انرژی بیشتر برای عملیات ماینینگ، رو به پایان است.

پایان مشکلات ماینینگ

همه رمزارزها نیاز به ماینینگ ندارند. برای مثال رمزارز PIVX به هیچ وجه از ماینینگ اثبات کار استفاده نمی‌کند. در عوض، از یک نسخه پیشرفته اثبات سهام استفاده می‌کند. هر کسی می‌تواند واحدهای PIVX را خریداری کند و نگه دارد و برای این کار پاداش کسب کند. دلیل این امر آن است که وقتی کاربر PIVX را در یک کیف پول آنلاین نگه می‌دارد، کامپیوتر به طور مداوم در شبکه به روز می‌ماند و به تائید تراکنش‌ها و بروز رسانی‌ها مشغول است.

با رمزارز PIVX، بلاک‌ها در هر دقیقه ایجاد می‌شوند. این نوع «ماینینگ» نسبت به ماینینگ اثبات کار به سبک بیت کوین، مفیدتر است و فقط به روشن‌ نگه داشتن کامپیوتر نیاز دارد. همچنین نیازی به هیچ سخت افزار سفارشی گران (که مستهلک می‌شود) نیست.

پایان مشکلات ماینینگ

به بیان ساده‌تر، PIVX هرگز دچار بحران انرژی نخواهد شد زیرا هرگز به هیچ وجه به انرژی زیادی احتیاج نخواهد داشت. برآوردها، نیازهای انرژی کل شبکه را تنها برابر با یک توربین بادی قرار می‌دهد.

اگر چه مشکلات ماینینگ در این رمزارز وجود ندارد اما عیب‌هایی هم دارد. برخی معتقد هستند که ارزهای اثبات سهام همواره بدون در نظر گرفتن شرایط بازار، یک مقدار کوین یا توکن را با همان هزینه انرژی آزاد می‌کنند. رمزارز PIVX با از بین بردن تمام هزینه‌های تراکنش این کار را انجام می‌دهد. این امر به کنترل عرضه کمک می‌کند، اما شاید هنوز هم یک راه حل کامل نیست.

بیت‌مین

کشور چین یکی از مقصدهای محبوب استخراج‌کنندگان بیت کوینی است که نمی‌خواهند درگیر مشکلات ماینینگ شوند. دلیل این امر این است که امروزه بیشتر سخت افزارهای ماینینگ در چین ساخته می‌شوند. همچنین چندین منطقه در داخل این کشور وجود دارد که انرژی و زیرساخت‌های نسبتاً ارزان قیمتی دارند.

درصد زیادی از عملیات استخراج بیت کوین در جهان توسط قطعات شرکت بیت‌مین (Bitmain) انجام می‌شود. بیت‌مین نه تنها سخت افزار ماینینگی را تولید می‌کند که اکثر شبکه بلاکچین را اداره می‌کند، بلکه فارم­های ماینینگی را نیز با ده‌ها هزار دستگاه راه اندازی کرده است.

مالک دو سایت Bitcoin.org و bicointalk.org ، در این رابطه مقاله‌ای را منتشر کرد که به تشریح نگرانی‌های خود در مورد متمرکز ساختن ماینینگ بیت کوین و احساس خطر نسبت به بیت‌مین می‌پردازد. او که ملقب به کبرا است، می‌نویسد:

« هش‌ریت شبکه در حال متمرکز شدن در دستان یک نفر (جیهان وو) و شرکت وی (بیت‌مین) است. امنیت شبکه ما اساساً بستگی به این دارد که آیا آن‌ها انسان‌های خوبی هستند یا نه. آن‌ها هر روز قدرتمندتر می‌شوند.»

کبرا درباره پیامدهای سیاسی احتمالی هشدار می‌دهد و می‌گوید: «(بیت‌مین) در موقعیتی قرار دارد که دولت چین قادر است تجهیزات آنها را در هر زمان تصاحب کند. اگر بیت کوین به اندازه کافی رشد کند و این شرکت اجازه کنترل هش‌ریت را به دولت چین بدهد، اتفاق ناگواری خواهد افتاد. این کار بدون شک انجام خواهد شد».

بیت‌مین

حفاظت چند الگوریتمی

پروژه دیجی‌بایت (DigiByte)، یک پروژه رمزارز محبوب است که مشکلات ماینینگ را تا حدی حل کرده است. این پروژه در حدود سال ۲۰۱۴ با استفاده از پنج الگوریتم مختلف ماینینگ همزمان ظهور کرد. این مسئله به این معنی است که الگوریتم SHA-256 که وظیفه انتخاب ماینر بیت کوین را دارد، حداکثر حدود ۲۰ درصد نرخ هش شبکه را شامل می‌شود.

جارد تیت، بنیانگذار دیجی‌بایت، با اطمینان در کنفرانس بیت کوین تگزاس اظهار داشت که اگر بیت‌مین تمام ماینرهای خود را به سمت بلاکچین دیجی‌بایت سوق دهد، هرگز نمی‌تواند بیش از درصد زیادی از شبکه را بدست آورد. با این سیستم، جهش ناگهانی در هش‌ریت باعث ایجاد مشکلات ماینینگ نمی‌شود.

دیجی‌بایت ممکن است مشکلات مربوط به ماینینگ متمرکز را حل کند اما هنوز هم می‌تواند هزینه‌های کلان انرژی را که با ماینینگ اثبات کار همراه است، ایجاد کند. اگرچه امروزه، این مقدار اصلاً قابل مقایسه با مقیاس مصرف انرژی ماینینگ بیت کوین نیست.

حفاظت چند الگوریتمی

از طرف دیگر با رمزارز PIVX، این نوع مسائل هرگز اتفاق نمی‌افتند. مدل اثبات سهام به این معنا است که هر کسی با یک سخت افزار ساده و چند واحد PIV می‌تواند در شبکه شرکت کند. این امر منجر به عدم تمرکز گسترده و مقاومت بسیار قوی‌تر در برابر حملات و کاهش مشکلات ماینینگ می‌شود.

در رمزارز PIVX غیرممکن است که یک شخص یا یک شرکت بتواند بر شبکه مسلط شود. دلیل این امر این است که تسلط بر شبکه مستلزم مالکیت اکثریت عظیم واحدهای PIVX موجود است. براساس برآوردها، این مقدار تقریباً ۹۹ درصد از تمام عرضه را شامل می‌شود و این نه عملی و نه واقع بینانه است.

ماینینگ ASIC منجر به افزایش مشکلات ماینینگ می‌شود

برای آن دسته از رمزارزهایی که ماینرهای ASIC دارند، به نظر می‌رسد تمرکز ماینینگ اثبات کار غیرقابل اجتناب باشد. امروزه، ماینینگ بیت کوین تقریباً به طور انحصاری توسط نهادهای متمرکز انجام می‌شود. این نهادها شامل عملیات بزرگ ماینینگ و همچنین ائتلافهای ماینینگی هستند که منابع بسیاری از ماینرهای کوچک را به یک نهاد ماینینگ اختصاص می‌دهند.

در حالی که موضوع متمرکز کردن ماینینگ ممکن است برای برخی افراد بحث برانگیز باشد، واضح است که هر چیزی که متمرکزتر شود، راحت‎‌تر خراب می‌شود. خدمات متمرکز نیز در برابر حمله کلاسیک ۵۱ درصد که متخصصان سالها در مورد آن هشدار داده بودند، به مراتب آسیب پذیرتر هستند.

ماینینگ ASIC

 رمزارز محبوب دش اکنون با چنین تهدیدهایی روبرو است. طبق گفته اپراتور ائتلاف ماینینگ P2Pool Mining، حدود ۵۰ درصد از کل فناوری بلاکچین دش فقط در یک ائتلاف منفرد متعلق به بیت‌مین ماین می‌شود. در حالی که ارائه دهنده ائتلاف نسبت به لحن خود محتاط است، آن‌ها به هیچ وجه مطمئن نیستند که آیا داشتن تعداد زیادی از شبکه‌های ماینینگ در یک نقطه منفرد می‌تواند خطرناک باشد یا نه.

مقاومت در برابر حمله ASIC

مشکلات ماینینگ در حالت متمرکز آنقدر زیاد است که برخی از رمزارزهای مبتنی بر اثبات کار در طراحی شبکه‌های خود با مقاومت در مقابل ASIC یا حتی ضد ASIC بسیار محتاطانه رفتار می‌کنند. اما با توجه به انگیزه کافی، به نظر می‌رسد که ASIC ها حتی برای ارزهایی که ظاهراً برای مقاومت در برابر آنها طراحی شده‌اند، قابل توسعه هستند.

به عنوان مثال لایت‌کوین برای استفاده از الگوریتم اسکریپت طراحی شده است تا با ASIC‌های بیت کوین نتوان آن را ماین کرد. با این حال، بیت‌مین سرانجام یک ماینر ASIC سازگار با اسکریپت، یعنی Antminer L3 را ساخت.

دیجی‌بایت مقاومت در برابر دستگاه‌های ASIC را از طریق دیجی‌شیلد و تقسیم پاداش‌های شبکه توسط الگوریتم بدست می‌آورد. پروژه‌های دیگری مانند Vertcoin نیز تاکنون در جلوگیری از توسعه ASIC موفق عمل کرده‌اند، اما دشوار است که بگوییم اگر در آینده برای این الگوریتم‌ها ASIC تولید خواهد شد تا مشکلات ماینینگ به صفر برسد. خوشبختانه برای رمزارز PIVX و ارزهای دیگر مانند آن، راه آسانی برای ایجاد ماینر ASIC برای پروتکل اثبات سهام وجود ندارد.

سخن پایانی

رمزارزهایی مانند بیت کوین، لایت‌کوین و دش با یک مشکل رو به رشد روبرو هستند. این مشکلات ماینینگ شامل افزایش هزینه‌های انرژی و تمرکز ماینینگ است. علاوه بر این شرکتی نیز وجود که دارای انحصار مجازی تقریباً تمام سخت افزارهای ماینینگ ASIC است.

رمزارز PIVX با چند هدف ایجاد شد. یکی از مهم‌ترین اهداف آن ایجاد شبکه رمزنگاری بود که توزیع‌شده، غیرمتمرکز و در نتیجه مصون از حمله احتمالی باشد. رمزارز PIVX تنها رمزارزی است که دارای خصوصیات امنیتی جدی و ایمن و همچنین ماینینگ اثبات سهام است. سال ۲۰۱۸ برای رمزارز PIVX سال بزرگی بود زیرا ده‌ها ویژگی جدید برای ارائه در نظر گرفته شد.

پروژه دیجی‌بایت امسال رشد مداوم داشته است. اعضای تیم آن تلاش زیادی کرده­اند تا در کنفرانس‌ها و مصاحبه‌ها مزایای خود را تبلیغ کنند. اگرچه آن پروژه نیز به اثبات کار متکی است، اما حداقل از تمرکز و حملات ۵۱ درصد مصون است. آن‌ها همچنین تا حد زیادی از تأثیرات احتمالی بیت‌مین مصون شده‌اند. همچنین فناوری آنها بسیار سازگار است و در تعدادی از پروژه‌های دیگر در حال اجراست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.