ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

رکورد شکنی قیمت ریپل در سال ۲۰۲۱، افسانه یا واقعیت؟

مقدمه

با نگاهی به سایت کوین مارکت کپ متوجه می‌شویم که ریپل در بین ده ارز برتر دنیا قرار دارد. در لحظه نگارش این مطلب، ریپل جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است. اما جایگاه فعلی ریپل، نشانه ضعف آن نیست. نشانه این امر نیز، قرارگرفتن این رمزارز در رتبه سوم در طول ماه‌های اخیر است. شاید در اوایل سال گذشته میلادی پیش‌بینی قیمت ریپل در سال جاری، چندان هیجان‌انگیز نبود. قیمت XRP که همان کوین ریپل است، تا حوالی 0.21 دلار نیز کاهش پیدا کرد. اما این همه ماجرا نبود. افزایش نزدیک به 25 درصدی قیمت ریپل در ماه اکتبر سال جاری خبر از ارتقای جایگاه ریپل می‌داد. هرچند این میزان افزایش قیمت بسیار کمتر از اتریوم و بیت کوین بود، اما برای شروع گام مؤثری به حساب می‌آمد.

افزایش قیمت چشمگیر ریپل در سال 2021 ، نشان از پیشینه قدرتمند آن دارد.

قبل از آنکه در مورد آینده ریپل و قیمت آن در سال 2021 سخنی بگوییم، بد نیست که نگاهی به قیمت آن در سال 2020 داشته باشیم.

تحلیل قیمت ریپل در سال 2020

رمزارز ریپل سال 2020 را با 20 سنت آغاز کرد. به‌ مرور قیمت این ارز نسبتاً محبوب تا حوالی 35 سنت نیز افزایش قیمت پیدا کرد. همه چیز آماده بود تا ریپل جایگاه خود را در میان هزاران ارز دیجیتال موجود تثبیت کند که اپیدمی کرونا آغاز شد. آغاز کرونا آینده قیمت ریپل را به خطر انداخت. ریپل جایگاه سوم خود را از دست داد و تتر جای آن را گرفت. قیمت ریپل تا 11 سنت نیز کاهش پیدا کرد و تا حدودی از صدر جدول عقب ماند. قیمت ریپل در طی 4 ماه بعدی آن به 20 سنت هم رسید و بالاخره در ماه جولای قیمت آن به بیش از 30 سنت رسید. این فراز و نشیب‌های قیمتی ادامه پیدا کرد و در نهایت در اکتبر سال 2020 قیمت هر واحد ریپل بین 23 تا 25 سنت بود. در ماه نوامبر قیمت ریپل افزایش چشمگیری پیدا کرد. رشد 220 درصدی قیمت XRP، سبب ایجاد امیدواری به آینده ریپل شد و حتی به رکورد 76 سنت نیز دست یافت. گفتنی است که این قیمت، قیمت میانگین آن دوره است؛ چراکه در برخی صرافی‌ها 73 سنت و در صرافی بزرگ بایننس 78 سنت معامله می‌شد.

ریپل مانند هر ارز دیگری در صرافی‌های مختلف، با قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌شود.

رکورد شکنی قیمت ریپل در سال 2021، افسانه یا واقعیت؟

یکی از دلایل این افزایش قیمت این آلت کوین، افزایش تعداد آدرس‌های این شبکه و همچنین بازخرید بیش از 45.6 میلیون دلار ارز XRP بود. سایت تحلیلی Santiment که در حوزه کریپتو فعالیت دارد، تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد را 24408 آدرس اعلام کرد. همچنین این سایت در توییتی مدعی شد که حجم معاملات ریپل از ملکه رمزارز‌ها یعنی اتریوم نیز پیشی گرفته است. البته علاوه بر این موارد، توسعه شبکه ریپل نیز از مواردی است که نباید از آن غافل شد. این قیمت‌ها فاصله بسیار زیادی نسبت به اوج قیمت ریپل در سال 2018 دارند. در سال 2018، خرید و فروش ریپل در حوالی 3.85 دلار صورت می‌پذیرفت. با این حساب در زمان پیش‌بینی قیمت ریپل در سال‌های آینده قیمت‌‌های نزدیک به 4 دلار مسئله چندان عجیبی نباید باشد.

حال که با سرگذشت ریپل در سال پیش آشنا شدیم، به بررسی عواملی که ممکن است در سرنوشت XRP مؤثر باشند، می‌پردازیم. با شناخت این عوامل، کار ما برای پیش‌‌بینی قیمت و آینده ریپل آسان‌تر خواهد بود.

عوامل مؤثر بر افزایش قیمت ریپل

در آگوست سال 2020 خبر پیوستن بزرگ‌ترین بانک هند (HDFC Bank) به شبکه ریپل نت (RippleNet) سروصدای زیادی به راه انداخت. اما این تنها یکی از ده‌ها بانک معتبر جهانی بود که به ریپل اعتماد کرده است (SAN)Banco Santander ،JPMorgan(JPM)  و Mizuho Financial Group از جمله این بانک‌ها هستند. البته شرکت بزرگ MoneyGram  نیز از این قافله عقب نمانده است.

نظر کارشناسان در مورد ریپل چیست؟

در ادامه با نظر برخی از کارشناسان و مراکز سرشناس جهانی در مورد آینده ریپل آشنا می‌شویم. بدیهی است که همه این پیش‌بینی‌ها با اما و اگر‌ها گره‌خورده است و هیچ تضمینی در تحقق آنها وجود ندارد.

خبرگزاری رویترز (Reuters)

خبرگزاری رویترز در گزارشی از آمادگی کمیسیون اروپا برای توسعه امور مالی دیجیتال خبر داد. در بخشی از این گزارش آمده است:

اتحادیه اروپا باید خطرات مرتبط با فناوریDLT را شناسایی و مرتفع کند. همچنین تا سال 2024 باید مقبولیت این فناوری در بخش سرمایه‌گذاری را افزایش دهد.

اگر اتحادیه اروپا (EU) موفق به انجام چنین مأموریتی شود، آینده ارز دیجیتال ریپل و ارزهای مبتنی بر DLT بسیار روشن خواهد بود.

انجمن رسمی مؤسسات مالی (OMFIF)

انجمن رسمی مؤسسات مالی یا همان OMFIF نیز در گزارشی، نظر خود را در این مورد این‌گونه اعلام کرد:

اگر بانکی ارز داخلی خود و ریپل را در اختیار داشته باشد. در صورت کافی بودن دارایی بانک، بانک تمام فعالیت‌های پرداختی خود را بدون مشکل انجام خواهد داد. همچنین در این مسیر واسطه‌ها حذف و کارمزد‌ها کاهش پیدا می‌کند.

این مؤسسه همچنین از مزایای استفاده از پروژه‌های مبتنی بر DLT  یا همان دفتر کل توزیع شده تمجید کرده است. به اعتقاد آنها، امنیت، شفافیت، سرعت، هزینه‌ها و موارد مشابه در این فناوری می‌تواند عملکردی همانند سوئیفت داشته باشد.

برنامه‌های در دست اقدام و برنامه‌های آینده ریپل

یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت گذاری، برنامه‌های در حال اجرا و برنامه‌های آینده آن است. در پیش‌بینی قیمت ریپل نیز این امر مصداق دارد و باید مورد توجه قرار گیرد.

رونمایی PayString پدیده‌ای بود که بار دیگر ریپل را بر سر زبان‌ها انداخت. PayString سیستمی است که در حوزه درخواست علامت تجاری کاربرد دارد. ارائه هدایای ارزی به صورت فیات و دیجیتال از جمله مواردی است که این پلتفرم روی آن کار می‌کند.

رکورد شکنی قیمت ریپل در سال 2021، افسانه یا واقعیت؟

به همه اینها تمایل ریپل به آغاز عرضه اولیه خود یا IPO (Initial public offering) را نیز اضافه کنید. مدیر ریپل در طی پادکستی در این باره گفت:

به دلیل شیوع کرونا، هیچ عرضه اولیه‌ای در حوزه بلاکچین صورت نخواهد گرفت. با این حال، تصمیم به برگزاری IPO داریم.

البته وی هنوز در مورد زمان دقیق آن اظهار نظری نکرده است.

اکنون زمان آن رسیده است که در مورد آینده ریپل و قیمت XRP در طی سال‌های آینده صحبت کنیم. با هم برخی از این پیش‌بینی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پیش‌‌بینی قیمت ریپل تا سال 2025

در پیش‌بینی قیمت ریپل نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی آینده آن را بسیار روشن و برخی غیر قابل‌اعتنا می‌پندارند.

Will Meade مدیر مؤسسه Goldman Sachs M در این باره معتقد است:

ورود من به دنیای کریپتو با خرید ریپل اتفاق افتاد. اگر بیت کوین افزایش قیمت داشته است، ریپل نیز می‌تواند تا 15 برابر (1500 درصد) رشد را تجربه کند.

بر اساس این نظریه بازگشت قیمت ریپل به 3 دلار و حتی بالاتر از آن نیز غیرممکن نیست.

یک تحلیلگر حوزه کریپتو به نام Credible Crypto نیز نظر مشابهی دارد. وی معتقد است اگر قیمت ریپل بین 38 تا 55 سنت کاهش پیدا کرد، خرید ریپل را در دستور کار قرار دهید. به عقیده وی ریپل دیگر چنین قیمتی را تجربه نخواهد کرد. پیش‌بینی در درازمدت قیمت هر واحد را، بین 25 تا 30 دلار تخمین زده است.

تخمین سایت CoinSwitch این است که ریپل سال 2021 را با قیمت 2 دلار پشت سر خواهد گذاشت. به مرور و با مشارکت ریپل در طرح‌های اقتصادی مختلف، در نهایت قیمت ریپل در سال 2025 به بیش از 4 دلار نیز خواهد رسید.

در مقابل نظرات منفی در مورد ریپل نیز وجود دارد. به عنوان مثال سامانه Wallet Investor قیمت این ارز را نزولی پیش‌بینی می‌کند. این سرویس به صورت آنلاین ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی می‌کند. کارشناسان این سرویس معتقدند که ریپل سال 2021 را با قیمت 70 سنت شروع می‌کند اما به مرور سقوط خواهد کرد. در ادامه این قیمت به 30 سنت نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در بهترین حالت، ریپل در سال 2025 به قیمت 50 سنت خواهد رسید.

هرچند اکثر پیش‌بینی‌های قیمت ریپل، امیدوارانه است، اما تحلیل‌های منفی را نیز باید مدنظر قرار داد.

مسلماً نظرات مثبت و منفی زیادی در مورد پیش‌بینی قیمت ریپل در سال 2021 و سال‌های آتی آن وجود دارد.

رکورد شکنی قیمت ریپل در سال 2021، افسانه یا واقعیت؟

سخن پایانی

آنچه از پیش‌بینی‌های موجود در مورد ریپل بر می‌آید این است که ریپل می‌تواند آینده بسیار روشنی داشته باشد. اما وظیفه ما ایجاب می‌کند که نکاتی مهم را بار دیگر خاطرنشان کنیم.

اول اینکه در بازار پرتلاطم کریپتو هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست. آنچه در این مطلب و مطالب مشابه می‌خوانید صرفاً تحلیل‌هایی است که افراد و کارشناسان بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال و غیره منتشر کرده‌اند.

دیجی ریال هیچ مسئولیتی در قبال افزایش یا کاهش قیمت‌های پیش‌بینی شده ندارد.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.