ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال کیو (Q) چیست؟

مقدمه

از همان روزهای ابتدایی رونمایی از ارز دیجیتال کیو (Q)، حدس و گمان‌‌هایی در مورد آن منتشر شد. حدس و گمان‌‌هایی که چندان از واقعیت دور نیستند و احتمال کلاهبرداری بودن این پروژه را به یقین تبدیل می‌‌کنند. با این حال اگر هنوز به آینده این ارز امیدوار هستید یا ابهاماتی در مورد آن دارید، بهتر است این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

درباره ارز دیجیتال کیو (Initiative Q)

ارز دیجیتال Q تلاشی از جانب افراد سابق پی پال است که به‌ منظور ایجاد یک سیستم پرداخت جدید راه‌‌اندازی شده است. چیزی برای از دست دادن وجود ندارد. اما ممکن است به یک شیوه پیشرو در عرصه پرداخت جهانی تبدیل شود. در این صورت توکن های Q ارزش بسیار زیادی به دست خواهند آورد.
تقریباً همه کاربرانی که با این ارز آشنا هستند، این جملات را بارها خوانده یا شنیده‌‌اند. جملاتی که از همان روزهای آغازین تا به این لحظه بدون هیچ تغییری، مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. جالب است بدانید که هیچ تغییری در محتوا یا حتی ظاهر این سایت به وجود نیامده است. این راکد بودن سایت، چندان وجهه خوبی برای یک ارز دیجیتال ندارد.

ارز دیجیتال کیو فقط یک ایده است و فاقد اعتبار است.

بر اساس آنچه گفتیم، اصطلاح ارز دیجیتال برای کیو، شاید چندان درست نباشد؛ اما از آنجا که به احتمال زیاد در آینده قصد چنین کاری را دارد، اطلاق این اصطلاح به آن کار چندان ناصحیحی نیست.

همچنین مطابق تعاریفی که در مورد این ارز وجود دارد، می‌‌توان ارز دیجیتال کیو را ارز دیجیتال شبکه Initiative Q دانست. شبکه‌‌ای که در صدد تبدیل شدن به بزرگ‌ترین شبکه پرداخت در عرصه ارزهای دیجیتال است.

آیا ارز دیجیتال Q کلاهبرداری و هرمی است؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید که آیا ارز دیجیتال کیو یک طرح هرمی است؟ اگر شما هم این سؤال را می‌‌پرسید، باید بدانید پاسخ مثبت است. دلایل بسیاری وجود دارد که می‌‌توان به کلاهبرداری بودن این پروژه پی برد و اعتبار آن را رد کرد. با هم برخی از این دلایل را مرور می‌‌کنیم.

هرمی بودن شبکه Initiative Q

وقتی قرار است شما برای دریافت سود بیشتر، زیرمجموعه‌گیری کنید، به احتمال خیلی زیاد در دام یک شبکه هرمی افتاده‌‌اید.

این دقیقاً همان کاری است که شما برای دریافت سود بیشتر از شبکه کیو باید انجام دهید. به عبارت دیگر ارز دیجیتال کیو صرفاً یک طرح پانزی و هرمی است که هیچ فایده‌‌ای برای کاربران خود ندارد. از نمونه‌‌های بارز این نوع کلاهبرداری‌‌ها می‌توان به لینک‌‌های ارجاع برای دریافت بیت کوین رایگان اشاره کرد.

پنیر رایگان فقط در تله موش یافت می‌شود

همه ما این جمله را بارها شنیده‌‌ایم که پنیر رایگان در تله موش یافت می‌‌شود. مسلماً رایگان بودن این ارز نیز، خالی از اشکال نیست. برای روشن‌‌تر شدن موضوع، نظر شما را به قسمتی از صفحه privacy سایت initiativeq.com جلب می‌‌کنیم.

ارز دیجیتال کیو (Q) چیست؟

در این قسمت به طور واضح بیان شده است که در صورت لزوم، می‌‌توانیم اطلاعات شما را با دیگر همکاران خود به اشتراک بگذاریم. بر همین اساس، رایگان بودن این طرح، امری مضحک به نظر می‌‌رسد و اعتماد به آن را مشکل می‌‌کند.

ترس از دست ‌دادن یک موقعیت (ایجاد فومو)

از جمله شیوه‌‌هایی که در طرح‌‌های کلاهبرداری مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، ایجاد فومو در ذهن مخاطب است. به برخی از تردیدها و سؤالاتی که در ذهن کاربر در این مواقع به وجود می‌آید دقت کنید:

اگر قیمتش سال‌‌های بعد بالاتر رفت چه؟ آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌‌شود. چرا باید اشتباهم در مورد عدم خرید بیت کوین در سال 2011 را تکرار کنم؟ مگر نمی‌‌گفتند بیت کوین کلاهبرداری است؟ این سؤالات و شبهات، تاحدودی درست هستند. با این حال بیشتر این سؤالات به منظور ایجاد ترس از دست دادن موقعیت و در نتیجه بروز یک خرید احساسی صورت می‌‌گیرد. در کل باید گفت که پروژه‌‌های بزرگ با تکیه بر مزایا و ویژگی‌‌های ذاتی خود، اقدام به بازاریابی و بازار‌‌سازی می‌‌کنند. این در حالی است که پروژه‌‌های فاقد اعتبار یا کوچک، روی به بازاریابی شبکه‌‌ای می‌‌آورند.

پروژه‌های بزرگ و آینده‌‌دار، نیازی به بازاریابی هرمی ندارند.

استوار بر دروغ

برای اثبات دروغگویی افراد پشت پرده این ارز دیجیتال، بار دیگر به این قسمت از تعریف توجه کنید:

ارز دیجیتال کیو تلاشی از جانب افراد سابق پی پال است که به ‌منظور ایجاد یک سیستم پرداخت جدید راه‌اندازی شده است.

شاید تعجب کنید اگر بدانید در همین یک جمله، 2 دروغ بزرگ نهفته است.

اول اینکه این ارز یا بهتر بگوییم این شبکه، حاصل تلاش تنها یک فرد به نام Saar Wilf (سار ویلف) است و هیچ تیمی وجود ندارد.

دوم اینکه این فرد هیچ ‌‌گاه در پی پال مشغول به فعالیت نبوده است و فقط از این نام سوءاستفاده کرده است. البته به احتمال زیاد، ویلف برای فروش یکی از شرکت‌‌های خود به پی پال با آنها در ارتباط بوده است. وی این شرکت را حدود 170 میلیون دلار به پی پال فروخت و این نزدیک‌‌ترین رابطه وی با پی پال است.

اعضای پشتیبانی ارز دیجیتال کیو

آن‌چنان ‌که گفتیم، بنیان‌گذار این پروژه فردی است به نام ویلف. اما در مورد دیگر همکاران وی اطلاعات خاصی وجود ندارد؛ مگر همان اطلاعاتی که در قسمت About این سایت آمده است. با هم به مرور اسامی اعضای تیم پشتیبانی ارز دیجیتال کیو می‌‌پردازیم.

سار ویلف

بنیان‌گذار و طراح اصلی پروژه initiatvie q. او به‌شخصه کارآفرینی زنجیره‌ای است که در بازی پوکر نیز مهارت دارد.

جیمز کاتون

بخش عمده فعالیت‌‌های وی را تئوری‌‌های مرتبط با فرآیند بازار و اقتصاد محاسباتی تشکیل می‌‌دهند.

لورنس وایت

لورنس وایت فقط یک اقتصاددان است که گاهی در برخی دانشگاه‌ها نیز تدریس می‌کند.

مارک رایسمن

رایسمن نیز یک استاد دانشگاه است. وظیفه وی پیگیری امور مربوط به استانداردسازی است. او بازارهای دوطرفه را نیز مورد بررسی قرار می‌‌دهد.

ویلیام جی لوتر

تحقیق روی سؤالات پیرامون پذیرش ارزهای متمرکز، عمده فعالیت‌‌های وی را تشکیل می‌‌دهند.

ارز دیجیتال کیو (Q) چیست؟

آینده Initiative Q در نگاه ویلف

ویلف در مصاحبه‌‌ای در مورد آینده ارز دیجیتال کیو، چنین گفته است:

ما انتظار داریم این سیستم پرداخت را ظرف مدت یک سال در همه نقاط جهان راه‌‌اندازی کنیم.

البته وی در قسمتی دیگر از این مصاحبه، از تحقق رؤیای قبلی خود گفته بود:

بیشتر از 20 سال است که آرزوی ایجاد یک ارز دیجیتال را در سر می‌‌پرورانم.

این یعنی نزدیک به 10 سال قبل‌تر از ساتوشی ناکاموتو که بیت کوین را خلق کرد، ویلف در آرزوی ایجاد یک ارز دیجیتال بوده است.

با این همه، او جهانی شدن این ارز دیجیتال را یک پروسه 10 ساله می‌‌داند. به اعتقاد سار ویلف، آرژانتین، هند، اسپانیا، کانادا، آلمان و بریتانیا و همچنین برزیل و ایالت متحده، از ارز دیجیتال کیو استقبال می‌‌کنند.

این در حالی است که بر اساس تحقیقات، بزرگ‌ترین حلقه‌‌های شبکه کلاهبرداری Q، در ایران مشغول به فعالیت است.

دلیل این امر نیز، عدم آگاهی مردم در زمینه ارزهای دیجیتال است که باید فکری به حال آن شود.

 تفاوت‌‌های ارز کیو با بیت کوین از نظر بنیانگذاران آن

اولین تفاوت بین بیت کوین و ارز کیو را که یک تفاوت بنیادین نیز هست، می‌‌توان در سیاست مالی آنها جست‌وجو کرد. هیچ کشور و نهادی قادر به تعیین قیمت بیت کوین و دیگر رمزارزها نیست. این در صورتی است که کیو، قصد دارد تبدیل به یک استیبل کوین، شود. قیمت استیبل کوین‌‌ها بر خلاف رمزارزها دچار نوسان نمی‌‌شوند. نمونه مشهور استیبل کوین‌ها تتر است که قیمت آن تنها 1 دلار است.

از سوی دیگر، کیو هنوز فاقد بلاکچین است و ظاهراً هیچ برنامه خاصی هم برای ایجاد آن وجود ندارد. از همین 2 تفاوت می‌‌توان چنین استنباط کرد که مقایسه این دو از اساس بیهوده است.

برای دریافت توکن کیو چه باید کرد؟

برای دریافت ارز دیجیتال کیو کار چندان سختی پیش رو ندارید. کافی است به سایت این ارز مراجعه کنید. به محض ثبت نام و ورود، با چنین پیامی روبرو می‌‌شوید:

ارز دیجیتال q ارز دیجیتال آینده است. ما میلیون‌ها توکن خود را برای جذب افراد بیشتر، رایگان ارائه می‌کنیم.

سپس مقداری توکن به پنل شما واریز می‌‌شود. در مرحله بعد از شما درخواست می‌‌شود که حداقل 5 نفر را از طریق لینک اختصاصی خود به این سایت دعوت کنید. اگر هم لینک دعوت در اختیار ندارید، نگران نباشید. از طریق شبکه‌‌های اجتماعی مانند توییتر می‌‌توانید به لینک دعوت دسترسی پیدا کنید. اما نکته مهم در این زمینه این است که شما حق برداشت درآمد خود را نخواهید داشت. اینکه چه زمانی چنین اجازه‌‌ای پیدا خواهید کرد، نامشخص است. همچنین اینکه آیا اصلاً چنین مجوزی صادر خواهد شد یا خیر نیز در هاله‌‌ای از ابهام قرار دارد.

سخن پایانی

تقریباً هیچ صاحب‌نظری نظر مثبتی در مورد ارز دیجیتال کیو ندارد. آنها این ارز را نه تنها یک ارز دیجیتال، بلکه حتی یک پروژه سالم هم قلمداد نمی‌‌کنند. بر اساس آنچه گفتیم، این توکن نیز مانند هزاران توکن و ارز بی‌اعتبار دیگر، به‌زودی فراموش خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.