ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

کارمزد تراکنش های کاردانو چقدر است؟

مقدمه

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت کرده باشید، حتماً نام کاردانو را شنیده‌اید و با کارمزد تراکنش ‌های کاردانو مواجه شده‌اید. شاید برای شما سؤال باشد که اصلاً چرا باید برای هر تراکنش در شبکه کارمزد پرداخت کرد و این کارمزد چگونه و بر چه اساسی محاسبه می‌شود. برای فهمیدن پاسخ این پرسش‌ها ادامه مطلب را مطالعه کنید.

ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

کاردانو (Cardano) یک پلتفرم بلاکچین عمومی برای قراردادهای هوشمند (Smart contract) است. ارز دیجیتال داخلی بلاکچین کاردانو، آدا (ADA) نامیده می‌شود.

توسعه پلتفرم کاردانو در سال 2015 شروع و در سال 2017 به دست چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) مؤسس اتریوم و BitShares، راه‌اندازی شد. او پس از به وجود آمدن اختلاف، از اتریوم جدا شد و یک شرکت مهندسی بلاکچین به نام IOHK را تأسیس کرد. اولین پروژه تجاری آنها توسعه کاردانو بود. کاردانو از تکنولوژی اثبات سهام Ouroboros (یک گروه از پروتکل‌های توافق بلاکچین از طریق اثبات سهام)  استفاده می‌کند اما بیت کوین از سیستم اثبات کار (PoW) بهره می‌گیرد.

نام شبکه کاردانو، آدا (Ada) است. در پلتفرم کاردانو، ادا روی لایه تسویه (Settlement) قرار دارد. این لایه شبیه بیت کوین است و دنبالۀ تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. لایه دوم، لایه محاسبات (Computation) است. این لایه شبیه اتریوم است و می‌توان روی آن قرارداد‌های هوشمند و نرم افزار‌ها را اجرا کرد.

چرا شبکه به کارمزد تراکنش احتیاج دارد؟

برای انجام تراکنش با اکثر ارزهای دیجیتال مثل کاردانو باید کارمزد تراکنش را پرداخت کنید. شاید برای شما هم سؤال باشد که چرا باید این کارمزد پرداخت شود و چه کسانی در این کارمزد ذی‌نفع هستند. دو دلیل اصلی برای وجود کارمزد تراکنش در ارزهای دیجیتال مثل کاردانو وجود دارد.

کارمزد تراکنش های کاردانو چقدر است؟

در شبکه کاردانو افرادی هستند که به عنوان نودهای کاردانو شناخته می‌شوند. این افراد در تلاش‌اند که پروتکل کاردانو اجرا شود و در این راه، وقت و پول خود را هزینه می‌کنند. کارمزد تراکنش‌ها برای پاداش دادن و جبران تلاش نودها در نظر گرفته شده است.

در شبکه بیت کوین، در ازای هر بلاکی که استخراج (Mine) می‌شود، مقداری بیت کوین به عنوان پاداش به استخراج‌کننده بلاک تعلق می‌گیرد اما در شبکه کاردانو، کارمزد تراکنش تنها منبع درآمد شرکت‌کنندگان پروتکل شبکه است.

دومین دلیل کارمزد تراکنش های کاردانو، جلوگیری از حملات DDos است. حمله DDos وقتی رخ می‌دهد که مهاجمان تعداد زیادی تراکنش را وارد شبکه می‌کنند تا شبکه را از کار بیاندازند. اما وجود کارمزد تراکنش باعث می‌شود که مهاجمان مجبور به پرداخت هزینه زیادی شوند و همین سربار مالی باعث پیشگیری از انجام حمله‌های DDos می‌شود.

کارمزد تراکنش چگونه کار می‌کند؟

وقتی کسی می‌خواهد مقداری ادا را در بلاکچین کاردانو انتقال دهد، مقداری هزینه حداقلی برای هر تراکنش محاسبه می‌شود. برای اینکه یک تراکنش معتبر باشد، باید این کارمزد شبکه وجود داشته باشد (فرستنده آدا می‌تواند در صورت تمایل هزینه بیشتری پرداخت کند). همه کارمزد های تراکنش کاردانو در یک استخر مجازی جمع می‌شود و سپس بین شرکت‌کنندگان پروتکل شبکه توزیع می‌شود.

کارمزد تراکنش کاردانو چگونه محاسبه می‌شود؟

کارمزد تراکنش های کاردانو چقدر است؟

کارمزد تراکنش کاردانو بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:

a + b × size

در این فرمول a و b عددهای ثابت هستند و size اندازه تراکنش به بایت است. در حال حاضر مقدار ثابت‌های a و b برابر است با:

a = 0.155381 ADA,

b = 0.000043946 ADA/Byte

عدد اول یعنی هر تراکنش در شبکه کاردانو، حداقل 0.155381 ادا کارمزد تراکنش دارد به اضافۀ 0.000043946 ادا به ازای هر بایت اندازه تراکنش. برای مثال کارمزد یک تراکنش با سایز 200 بایت به صورت زیر به دست می‌آید:

0.155381 Ada + 0.000043946 Ada/Byte × 200 Byte = 0.1641702 Ada

کارمزد تراکنش های کاردانو چقدر است؟

مقدار کارمزد تراکنش های کاردانو با توجه به عرضه و تقاضا نوسان می‌کند. میانگین مقدار کارمزد کاردانو حدود 0.16 تا 0.17 ادا است. فاکتور‌های زیادی روی مقدار کارمزد تراکنش کاردانو تأثیر می‌گذارد؛ مثل هزینه برق، ظرفیت سخت افزار و رقابت بین نودها (تعداد تراکنش‌های همزمان که با هم رقابت می‌کنند تا در یک بلوک قرار بگیرند).

کارمزد تراکنش کاردانو در بایننس

Blockchain fee
Cardano 1 Ada
Bep2 0.14 Ada
Bep20 0.21 Ada

سخن پایانی

کارمزد تراکنش کاردانو همان کارمزد انتقال کاردانو از یک حساب به حساب دیگر است. کارمزد تراکنش کاردانو یک مقدار حداقلی دارد و بر اساس سایز تراکنش، مقدار کارمزد افزایش می‌یابد. وجود کارمزد در شبکه، به فعال بودن شبکه کمک می‌کند و از طرف دیگر از ایجاد تراکنش‌های مزاحم و حمله DDoS نیز جلوگیری می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.