ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

میزان کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبه آنها

مقدمه

حتماً برایتان پیش آمده است که بخواهید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال به یک صرافی ارز دیجیتال همچون صرافی بایننس مراجعه کنید. در چنین مواردی اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند یا ممکن است برایتان سؤال ایجاد کند، میزان کارمزد صرافی و چگونگی محاسبه آن است. در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی کارکرد و محاسبه کارمزد صرافی بایننس بپردازیم.

چگونگی محاسبه کارمزد در صرافی بایننس ممکن است در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد، اما با کمی دقت خواهید فهمید که چگونگی عملکرد و محاسبه این کارمزدها کار دشوار و پیچیده‌ای نیست.

با توجه به اینکه صرافی بایننس از انواع مختلفی از معاملات (لحظه‌ای، مارجین، فیوچرز و ..) پشتیبانی می‌کند، طبیعتاً سیستم محاسباتی مربوط به هر یک از این معاملات تفاوت‌هایی با دیگری خواهد داشت که در ادامه به جزئیات هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

برای درک بهتر و اطلاع از چگونگی محاسبات کارمزد صرافی بایننس (Binance) این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

کارمزد صرافی بایننس در معاملات اسپات (Spot)

مقدار کارمزد صرافی بایننس در قسمت معاملات اسپات با توجه به میزان و حجم معاملات کاربران در 30 روز گذشته تعیین می‌شود. در جدول زیر می‌توانید نحوۀ محاسبه این کارمزدها را مشاهده نمایید:

موجودی BNB حجم معاملات بیت کوین در 30 روز Maker Taker
بیشتر مساوی با 0 کمتر از 50 0.10% 0.10%
بیشتر مساوی با 50 بیشتر مساوی با 50 0.09% 0.10%
بیشتر مساوی با 200 بیشتر مساوی با 500 0.08% 0.10%

حال به این موضوع خواهیم پرداخت که با استفاده از جدول بالا چگونه می‌توانید کارمزد مربوط به معاملات خود را در صرافی بایننس و در قسمت مربوط به معاملات اسپات محاسبه نمایید. هر چند که ممکن است محاسبه کارمزد صرافی بایننس برای افراد بسیاری اهمیت نداشته باشد، اما این موضوع برای افراد تازه‌وارد جای بحث و سؤال دارد.

برای محاسبه میزان کارمزدی که باید برای معاملات خود در این بخش بپردازید، ابتدا لازم است که از میزان و حجم معاملات خود در 30 روز گذشته اطلاع کامل داشته باشید. اطلاع از این موضوع از طریق مراجعه به این آدرس امکان‌پذیر است.

به عنوان مثال حجم معاملاتی که در تصویر زیر آورده شده است، کمتر از 50 بیت کوین در 30 روز گذشته بوده است. بنابراین این فرد باید برای معاملات خود در هر دو بخش میکر (Maker) و تیکر (Taker) مقدار 0.10 درصد به عنوان کارمزد بپردازد.

میزان کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبه آنها

برای برخورداری از امکان پرداخت کارمزد کمتر، علاوه بر حجم بالای معاملات در 30 روزه گذشته، باید حداقل 50 BNB در حساب کاربری خود داشته باشید.

میزان کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبه آنها

چگونگی محاسبه کارمزد صرافی بایننس

حال می‌خواهیم به چگونگی محاسبه کارمزد صرافی بایننس بپردازیم. این کار بسیار ساده است. فرض کنید که 200 تتر در کیف پول صرافی موجود دارید و قصد دارید که با استفاده از آن تترها به خرید بیت کوین یا BNB یا هر رمزارز دیگری بپردازید.

برای ترید با 200 تتر شما باید کارمزدی معادل 0.2 تتر پرداخت نمایید. چگونگی محاسبه آن بسیار ساده است: 0.10*100/200.

برای این کار کافی است ابتدا موجودی خود را بر 100 تقسیم کنید و سپس عدد حاصله را در مقدار کارمزدی که با توجه به حساب کاربری خود باید بپردازید، ضرب ‌کنید.

در نتیجه اگر مقدار 200 تتر برای خرید بیت کوین بپردازید، مقدار بیت کوین دریافتی شما ارزشی حدود 199.8 دلار خواهد داشت.

روش‌های دیگری نیز برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها بدون نیاز به حجم معاملات بالا یا نگهداری مقدار زیادی بایننس کوین در حساب، وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از کد معرف یا Refferal Code است که مقداری از کارمزد پرداختی را به معرف شما اختصاص می‌دهد و دیگری استفاده از روش پرداخت کارمزد با استفاده از BNB.

چگونگی کاهش کارمزد صرافی بایننس در معاملات اسپات

در صورت ساخت حساب کاربری در بایننس با استفاده از کد معرف، از 20 درصد تخفیف و با پرداخت کارمزدها با استفاده از BNB از 25 درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوید و به ترتیب به جای پرداخت مقدار 0.1 درصد کارمزد، 0.08 و 0.075 درصد کارمزد پرداخت خواهید کرد.

همچنین می‌توانید از هر دوی این روش‌ها استفاده کنید. برای این کار می‌توانید در ابتدا حساب کاربری خود را با استفاده از کد معرف ایجاد نمایید و سپس بعد از ورود برای پرداخت کارمزدها از گزینه پرداخت با BNB استفاده کنید.

میزان کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبه آنها

برای استفاده از BNB در پرداخت کارمزدها هیچ حداقلی وجود ندارد و تا زمانی که مقدار مناسبی BNB برای پرداخت کارمزد در حساب شما وجود داشته باشد، از آنها استفاده خواهد شد.

با استفاده از این روش‌ها مقدار تخفیفی که در پرداخت کارمزد صرافی بایننس به دست آورده‌اید، 45 درصد خواهد بود و از این پس پرداخت کارمزدها به روش زیر محاسبه می‌شود:

مقدار موجودی BNB حجم معاملات بیت کوین در 30 روز Maker Taker
بیشتر مساوی با صفر کمتر از 50 0.06% 0.06%
بیشتر مساوی با 50 بیشتر مساوی با 50 0.054% 0.06%

کارمزد صرافی بایننس در معاملات فیوچرز (Futures)

در قسمت معاملات فیوچرز بایننس دو بخش USDT-margined و Coin-margined وجود دارد. هر یک از این بخش‌ها میزان کارمزد مربوط به خود را دارد که در جدول زیر آورده شده است:

مقدار موجودی BNB حجم معاملات بیت کوین در 30 روز Maker Taker
بیشتر مساوی با صفر کمتر از 250 بیت کوین 0.0200% 0.0400%
بیشتر مساوی با 50 بیشترمساوی با 250 بیت کوین 0.0160% 0.0400%
بیشتر مساوی با 200 بیشتر مساوی با 2500 بیت کوین 0.0140% 0.0350%
بیشتر مساوی با 500 بیشتر مساوی با 7500 بیت کوین 0.0120% 0.0320%

همان‌طور که در جدول بالا آورده شده است، افرادی که از بخش USDT-margined استفاده می‌کنند باید مقدار 0.02 درصد به عنوان کارمزد میکر و 0.04 درصد به عنوان کارمزد تیکر پرداخت نمایند.

بنابراین اگر حجم معاملات شما چیزی کمتر از 250 بیت کوین باشد، باید برای باز و بسته کردن هر پوزیشن این مقدار را پرداخت نمایید.

چگونگی محاسبه کارمزد صرافی بایننس در معاملات فیوچرز

فرض کنید 1000 تتر از یکی دیگر از کیف پول‌های خود به کیف پول فیوچرز خود در بایننس منتقل کرده‌اید و قصد دارید یک پوزیشن معاملاتی لانگ یا شورت با اهرم 5x باز نمایید.

با توجه به اهرم تعیین‌شده شما، اندازه پوزیشن شما معادل 5000 تتر خواهد بود. بنابراین برای محاسبه کارمزد صرافی بایننس فقط کافی است 5000 تتر را به 100 تقسیم کنید و سپس عدد حاصله را در 0.02 یا 0.04 ضرب نمایید.

اگر پوزیشن خود را به صورت میکر باز کرده‌اید، برای مبلغ 5000 تتر باید چیزی حدود 1 تتر به عنوان کارمزد تراکنش پرداخت نمایید.

کارمزد تراکنش برای معاملات Coin-USDT به شرح جدول زیر است:

مقدار موجودی BNB حجم معاملات بیت کوین در 30 روز Maker Taker
بیشتر مساوی با صفر کمتر از 250 0.0150% 0.0400%
بیشتر مساوی با 50 بیشتر مساوی با 250 0.0130% 0.0370%
بیشتر مساوی با 200 بیشتر مساوی با 2500 0.0110% 0.0350%
بیشتر مساوی با 500 بیشتر مساوی با 7500 0.0100% 0.0300%

فرض کنید قصد دارید جفت ارز BTC/USD را معامله کنید و حجم این معامله 5 بیت کوین است. برای محاسبه کارمزد این تراکنش کافی است 5 را تقسیم بر 100 کنید و سپس عدد حاصله را در 0.015 یا 0.041 ضرب نمایید.

ممکن است در ابتدا محاسبه کارمزد تراکنش در معاملات فیوچرز برای کاربران تازه‌وارد کمی گیج‌کننده به نظر برسد اما در نهایت این فرآیند، دشوار و پیچیده نیست.

چگونگی کاهش کارمزد صرافی بایننس در معاملات فیوچرز

اگر هنگام ایجاد حساب کاربری در حساب فیوچرز بایننس از کد معرف استفاده کنید، از 10 درصد تخفیف در معاملات برخوردار خواهید شد.

میزان کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبه آنها

اگر حساب فیوچرز خود را تشکیل داده‌اید، می‌توانید با استفاده از BNB برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، از 10 درصد تخفیفف در کارمزدها بهره‌مند شوید.

توجه داشته باشید که در حال حاضر امکان پرداخت کارمزد با استفاده از BNB و بهره‌مندی از تخفیف، تنها در بخش USDT-margined امکان‌پذیر است و در بخش Coin-margined نمی‌توانید از این امکان استفاده کنید.

اگر هنگام ایجاد حساب، در مجموعه بایننس از کد معرف استفاده کرده‌اید، دیگر نیازی نیست که هنگام ایجاد حساب فیوچرز نیز از کد معرف استفاده کنید و این تخفیف 10 درصدی به صورت خودکار در معاملات شما اعمال می‌شود.

کارمزد صرافی بایننس در معاملات مارجین

اگر قصد دارید از معاملات مارجین بایننس استفاده کنید، باید بدانید که نرخ سود و کارمزد متغیر است و شما باید آن را قبل از ورود به معاملات خود چک کنید. همچنین سطح کاربری شما در بایننس بر این مقدار تأثیرگذار است.

نرخ کارمزد و سود در معاملات مارجین به صورت ساعتی محاسبه می‌شود و حتی در صورتی که کاربران پوزیشن‌های معاملاتی خود را در مدتی کمتر از یک ساعت ببندند، باز هم موظف‌اند این کارمزد را پرداخت کنند.

میزان کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبه آنها

برای محاسبه مقدار کارمزد صرافی بایننس در معاملات مارجین، کافی است مقدار قرض‌گرفته‌شده را به 100 تقسیم کنید و سپس مقدار حاصل از آن را در نرخ کارمزد ساعتی تعیین‌شده ضرب نمایید.

کارمزد صرافی بایننس برای توکن‌های اهرم شده

توکن‌های اهرم شده با بازه‌ای بین 1.5x تا 3x ایجاد شده‌اند و به کاربران این امکان را می‌دهند که در موارد نوسانات بازار بدون پذیرش ریسک لیکویید شدن، کسب سود بیشتری داشته باشند.

هنگام معامله با این توکن‌ها موظفید که کارمزد معاملات اسپات را پرداخت کنید، اما علاوه بر آن باید کارمزد دیگری را نیز که مربوط به مدیریت شبکه است و به صورت روزانه آپدیت و پرداخت می‌شود، بپردازید.

این کارمزد 0.01 درصد است و به صورت روزانه پرداخت می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کارمزد صرافی بایننس و چگونگی محاسبات مربوط به آن پرداختیم. با توجه به اینکه این روزها افراد زیادی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود، از صرافی‌ها استفاده می‌کنند و نکات و اطلاعات ضد و نقیضی در مورد مقدار و نحوه محاسبه کارمزدها وجود دارد، ممکن است این موضوع در ابتدای امر برای کاربران تازه‌وارد اندکی گیج‌کننده به نظر برسد. اما در نهایت با بررسی جزئیات آنها متوجه خواهید شد که چیز پیچیده و دشواری وجود ندارد و بعد از اندکی تأمل می‌توان به راحتی کارمزد تراکنش مورد نظر خود را محاسبه کرد.

با توجه به اینکه برخی از تریدرها ممکن است در طول روز چندین پوزیشن معاملاتی ایجاد نمایند، پرداخت کارمزد کمتر ممکن است برای آنها اولویت داشته باشد. از این رو، در این مقاله به چگونگی کاهش کارمزد تراکنش‌ها در معاملات مختلف صرافی بایننس پرداختیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.