ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

۳ راز سرمایه گذاری در بیت کوین در سال ۲۰۲۰

بر سر اینکه چه کسی می ­تواند بی­ خطرتر از رمزارزها نگهداری کند، جنگی تمام عیار در حال وقوع است

صرافی ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase) در حال خرید کسب‌و‌کار رقیب خود Xapo (که در زمینه حفاظت از رمز ارزها فعال است)، با هدف جذب سرمایه ­گذاران بزرگی همچون صندوق­ های سرمایه ­گذاری پوششی و صندوق های سرمایه ­گذاری مشترک است.

نگهداری ایمن رمزارزها

۱- بر سر اینکه چه کسی می ­تواند بی­ خطرتر از رمزارزها نگهداری کند، جنگی تمام عیار در حال وقوع است.

به احتمال زیاد شما دوست داشتید بیت کوین خود را در یکی از پناهگاه ­های امنیتی کوه­ های آلپ سوئیس مخفی نگه دارید. شرکت Xapo این امکان را به صورت یک سرویس رایگان به ثروتمندان پیشنهاد داده است. اما صرافی بسیار مشهور کوین بیس تشریفات بسیار دقیق key-printing خود را به همراه جعبه فاراده (محفظه ­ای که از میدان الکتریکی محافظت می­کند) ترجیح می­ دهد. استارتاپِ Anchorage که توسط شرکت سرمایه­ گذاری Andreessen Horowitz پشتیبانی می‌شود، نوعی ذخیره‌سازی دیجتالیِ رمز نگاری شده را که دارای دسترسی آسان است، وعده داده است. در حال حاضر شرکت­ های کهنه­ کاری مثل فیدلیتی (Fidelity) و بکت (Bakkt) که سهامدار اوراق بورس بهادار نیوریورک است، با راه ­حل­ های ذخیره‌سازی خودشان وارد این نبرد شده­ اند.

۲- هدف از تمام این تمهیدات پیچیدۀ امنیتی چیزی نیست جز جلب توجه بورس وال استریت.

متاسفانه ثابت شده است که رمزارزها هدفی بسیار راحت برای سارقان هستند. این آسیب­ پذیری گونه های مختلفی دارد. خواه کره­ شمالی باشد که بر علیه تجارت رمزارزها اقدام می­ کند، و خواه موسس یک صرافی که با پول نقد فرار می‌کند. این موضوع برای صنعت رمزارزها زیبا به نظر نمی ­رسد؛ مخصوصا وقتی که پای نهادهای سرمایه ­گذاری مثل صندوق ­های بازنشتگی، صندوق­ های سرمایه ­گذاری پوششی و اموال دانشگاه در میان باشد که برای آن­ها هنگام بروز رخنه، عواقب سنگینی به دنبال خواهد داشت. برای آن­ها اقتضای عقل و قانون این است که ابتدا جای پای خود را محکم کنند.

این هفته، دنیای هنوز در حاشیه ماندۀ حفاظت از رمزارزها به جنب­ و جوش افتاد. طبق گزارشات، چندی پیش، بخش حفاظت از رمز ارز کوین بیس این تجارت سازمانی را از کمپانی رقیب خود یعنی Xapo، به مبلغ ۵۵ میلیون دلار خریداری کرد.

با دنبال کردن گزارشات متوجه خواهید شد که این معامله اصلا تعجب برانگیز نبود. چرا که در بهار گذشته، کوین بیس پیشنهاد حفظ دارایی ­های دیجیتال را ارائه کرد و در همین ماه مارس به مشتری­ ها طرح حفاظت از رمزارز را پیشنهاد داد. سپس شرکت Bakkt اعلام کرد که در پی ِماه ­ها تاخیرات نظارتی، بالاخره تاییدیۀ معاملات آتی بیت کوین در ماه سپتامبر را دریافت کرده است.

راز سرمایه گذارهای کلان بیت کوین

بنابراین آیا در آینده رمزارزها بزرگترین اتفاق در سرمایه ­گذاری­ های سازمانی خواهند بود؟ و یا اینکه این جدال نتیجه خاصی در بر نخواهد داشت؟ در حال حاضر مسئلۀ حفاظت از رمزارزها درگیر استخر پول نسبتا کوچکی است. اوایل این ماه، وقتی که شرکت مدیریت دارایی ارزهای دیجیتال موسوم به Grayscale Investments  معادل ۲.۷ میلیارد دلار از دارایی­ های مجازی خود را از Xapo به کوین بیس منتقل کرد، این شرکت به شدت تقویت شد. این مبلغ چیزی بیش از دوبرابر دارایی­ های تحت حفاظت این شرکت بود. البته این مبلغ در مقایسه با دارایی های تریلیونی تحت مدیریت شرکت فیدلیتی ناچیز است. رقبای سیستم حفاظت از رمز ارز همچون Palo Alto و California-based BitGo به دنبال دیگر مشتریان شرکت Xapo هستند.

با این وجود هنوز شرکت­ هایی چون کوین بیس و فیدلیتی بر این باورند که جای رشد وجود دارد. در ماه می شرکت فیدلیتی نظرسنجی را که از ۴۰۰ سرمایه­ گذار سازمانی انجام داده بود منتشر کرد. این نظرسنجی نشان می­داد ۲۲ درصد از آنان در حال حاضر ارزهای مجازی نگهداری می­ کنند و یک چهارم دیگر پتانسیل بالایی در انجام این کار می ­بینند.

شرکت ها با در نظر گرفتن نظرسنجی ­های اخیر دربارۀ قیمت بیت کوین، آن را نشانۀ علاقه­ مند شدن سرمایه­ گذاران به بازار رمزارزها قلمداد می­ کنند. اساسا نسبت به اواخر سال ۲۰۱۷، وقتی که قیمت بیت کوین بر اثر هیجانات زیاد به حدود ۲۰ هزار دلار رسیده بود، هیچ چیز تغییر نکرده است. چرا که بیت کوین هنوز توسط هیچ چیز پشتیبانی و توسط هیچ دولتی مدیریت نمی‌شود. بلکه همچنان توسط تعدادی از استخرهای استخراج که غالبا در چین قرار دارند کنترل می‌شود. یک استاد اقتصاد در دانشگاه ویلانوا به نام جان سدانوف گفت: «در حال حاضر اقتصاد پیچیده ­تری پیرامون رمزارز در حال شکل ­گیری است.» در ماه فوریه شرکت سرمایه ­گذاری بانکی جی‌پی‌مورگان اعلام کرد که تولید کوین اختصاصی خودش را آغاز خواهد کرد. سپس در ماه ژانویه فیسبوک از رمزارز خود یعنی لیبرا، با پشتوانۀ شرکت های پرمشتری همچون Uber و Spotify خبر داد. حامل­ های جدید همچون قراردادهای آتی، به سرمایه گذارانی که ممکن است به خاطر شوک­ های ناگهانی قیمت دارایی‌هایشان را مسدود کرده باشند، پیشنهاد می ­کنند بیشتر احتیاط کنند.

سرمایه گذارهای کلان بیت کوین

طبق نوشتۀ سدانوف، تفسیر دیگر این است که به طور فزاینده ­ای به بیت کوین به عنوان راهی برای مقابله با عدم قطعیت نگاه می­ شود. در حالی که نوسانات قیمت نشان می­ دهد که بیت کوین لنگرگاه امنی مثل طلا یا فرانک سوئیس نیست، اما هنگامی که ملت­ ها به جنگ تجاری با یکدیگر بپردازند، بیت کوین می تواند به عنوان یک سد مورد استفاده قراربگیرد. سدانوف می­ گوید: «دربارۀ این که به کجا می رویم هیچ قطعیتی وجود ندارد. و این امر، رمزارزها را جذاب­ تر می­ سازد.»  یک مسئلۀ دیگر، ترتیب و آرایش بهتر موضوع حفاظت از رمز ارز است. پیشنهاد او جذاب­ تر کردن این موضوع برای سرمایه­ گذاران سازمانی است، کسانی که می ­توانند معادل میلیون­ ها دلار دارایی دیجیتال نگهداری کنند.

۳- به احتمال زیاد دنیای رمزارز راه ذخیره ­سازی قابل ­قبول­تری برای پول­ های شما معرفی می کند.

این اقدام صرافی کوین بیس برای آن است که تجارت خود را متنوع سازد و از یک صرافی مبتنی بر دریافت کارمزد (که آن هم به­ همراه قیمت ارزهای دیجیتال کم و زیاد می‌شود) ارتقاء پیدا کند. مدیر عامل این شرکت، برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) به مجلۀ تجاری فرچون (Fortune) گفت که امیدوار است کسب­ و­ کار حضانت را گسترده ­تر کند و آن را به سایر حوزه­ های شبیه به بانک، مثل وام دهی گسترش دهد.

اما مثل هر جای دیگر، در دنیای رمزارز نیز ممکن است تغییراتی ایجاد شود. در ماه آوریل گذشته، وقتی که قیمت بیت کوین کمتر از نصف شد، تفکر عمومی بر این بود که رمزارزها خود را در میان سرمایه­ گذاران سازمانی به اثبات نرسانده­ اند. سدانوف می­گوید: «در این راه پیشرفت­ های زیاد، شکست­ ها و تمام چیزهایی که در مسیر کشف امور اتفاق می­ افتند، وجود دارد. در حال حاضر این اکوسیستم تاحدی آسیب پذیر است.»

 

مقاله پیشنهادی:

کوین های قابل استخراج

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.