ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

کیف پول رمزارز؛آموزش قدم به قدم نحوه کار با والت‌های رمزارز (بخش ۱ از ۳)

اگر شما می‌خواهید از بیت کوین یا هر رمزارز دیگری استفاده کنید، نیاز است که یک کیف پول دیجیتال داشته باشید

راهنمای کیف پول رمزارز: آموزش قدم به قدم (بخش اول)

راهنمایی کامل برای یادگیری نکات مربوط به کیف پول رمزارز، نحوه کارکرد آن وانتخاب بهترین کیف پول‌های رمزارز موجود در بازار در این مقاله توضیح ارائه شده است. اگر در جستجوی جزئیات بیشتری در مورد ارزهای رمزنگاری‌شده یا رمزارزها هستید، این مطلب اطلاعات مفیدی به شما خواهد آموخت.

کیف پول رمزارز چیست؟

کیف پول رمزارز (ارز رمزنگاری‌شده) یک برنامه‌ی نرم‌افزاری است که فروشگاه‌های خصوصی، کلیدهای عمومی و تعامل با بلاکچِین‌های مختلف (راهی امن برای انتقال یک ارز دیجیتال از فردی به فرد دیگر) را به منظور ایجاد توانایی ارسال و دریافت رمزارزها و کنترل موجودی آن‌ها، به کاربران می‌دهد.

اگر شما می‌خواهید از بیت کوین یا هر رمزارز دیگری استفاده کنید، نیاز است که یک کیف پول دیجیتال داشته باشید.

چگونه کار می کنند؟

میلیون‌ها نفر از کیف پول رمزارز استفاده می‌کنند، اما درمورد چگونگی کار با والت‌ها سوءتفاهم قابل توجهی وجود دارد. برخلاف کیف پول‌های سنتی، یعنی کیف پول‌های “جیبی”، کیف پول‌های دیجیتال ارز ذخیره نمی‌کنند. در حقیقت، رمزارزها در هیچ مکان واحدی ذخیره نمی‌شوند یا در هیچ جایی به شکل فیزیکی وجود ندارند؛ تمام آن‌چه که وجود دارد، سوابق معاملات ذخیره شده در بلاکچِین است.

کیف پول‌های رمزنگاری‌شده برنامه‌های نرم‌افزاری هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی و تعامل با بلاکچِین‌ها را در بر می‌گیرند، بنابراین کاربران می‌توانند تعادل معاملات خود را کنترل کرده، پول ارسال نمایند و دیگر عملیات‌هایشان را هدایت کنند. زمانی که یک فرد، بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتالی دیگر را برای شما می‌فرستد، آن‌ها در اصل درحال امضای انتقال مالکیت سکه‌ها به آدرس کیف پول شما هستند. برای این‌که بتوانید آن سکه‌ها را خرج کرده و وجوه را باز کنید، کلید خصوصی ذخیره شده در کیف پول شما باید با آدرس عمومی ارزی که به آن اختصاص داده شده، مطابقت داشته باشد. اگر کلید عمومی و خصوصی هم‌خوانی داشته باشد، موجودی کیف پول دیجیتالی شما افزایش می‌یابد، و کیف پول ارسال‌کنندگان بر این اساس کاهش خواهد یافت. هیچ مبادله‌ای از پول‌های واقعی وجود ندارد. این معامله صرفا با سوابق معامله در بلاکچِین و یک تغییر در موجودی کیف پول رمزارز انجام می‌شود.

هر کیف پول رمزنگاری‌شده، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی دارد.

کلید عمومی قابلیت دریافت پول ارسال‌شده را دارد. این کلید حساب شما را در اینترنت شناسایی می‌کند و می‌توان آن را در دفتر کل جستجو کرد.

کلید خصوصی برای امضای معاملات به کار می‌رود و ثابت می‌کند که این کلید عمومی متعلق به شماست. شما هرگز نباید تحت هیچ شرایطی کلید خصوصی خود را به اشتراک بگذارید.

راهنمای کیف پول رمزارز

کیف پول های رمزنگاری‌شده چند نوع هستند؟

چندین نوع از این کیف پول‌ها وجود دارند که راه‌های  مختلفی را برای ذخیره‌سازی و دسترسی به ارزهای دیجیتال فراهم می‌کنند. کیف پول‌ها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:-نرم‌افزار، سخت‌‌افزار و کاغذ. کیف پول‌های نرم‌فزاری می‌توانند روی صفحه کامپیوتر (دِسکتاپ)، تلفن همراه یا به‌صورت آنلاین باشند.

صفحه‌ی رایانه( دسکتاپ): کیف پول‌ها بارگیری و نصب شده روی رایانه و لپ تاپ هستند. آن‌ها فقط از رایانه‌ای که در آن بارگیری شده‌اند قابل دسترسی هستند. کیف پول‌های  دسکتاپ یکی از بالاترین سطح‌های امنیتی را ارائه می‌دهند؛ اگرچه چنانچه رایانه‌ی شما هَک شده یا ویروس بگیرد، این امکان وجود دارد که شما تمام منابع مالیتان را از دست بدهید.

آنلاین: کیف پول‌ها روی نرم‌افزار کِلَود اجرا شده و از هر وسیله کامپیوتری در هر مکانی قابل دسترسی هستند. آن‌ها بسیار راحت در دسترس هستند، اما از آن‌جا که این کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی شما را بصورت آنلاین به‌وسیله‌ی شخص ثالث ذخیره و کنترل می‌کنند، در برابر حملات هَکری و سرقت آسیب پذیرتر می‌شوند.

تلفن همراه: کیف پول‌ها روی یک برنامه روی گوشی شما اجرا شده و  بسیار کاربردی هستند، زیرا می‌توانند در هر جا مورد استفاده قرار بگیرند؛ مثلا در مغازه‌های خرده‌فروشی. کیف پول تلفن همراه معمولا کوچکتر و ساده‌تر از کیف پول‌های دسکتاپ است، زیرا فضای تلفن همراه محدودتر است.

سخت‌افزار: این کیف پول با کیف پول نرم‌افزار متفاوت است، زیرا کلیدهای خصوصی کاربر را بر روی یک دستگاه سخت‌افزاری مانند یو اس بی(فلش) ذخیره می‌کند. اگرچه که کیف پول‌های سخت‌افزاری معاملات را آنلاین انجام می‌دهند، اما آن‌ها را بصورت آفلاین ذخیره می‌کنند که این کار امنیت را افزایش می‌دهد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند با چندین رابط وب سازگار باشند و ارزهای مختلفی را پشتیبانی کنند؛ البته بسته به این‌که تصمیم به استفاده از کدام یک را دارید. کیف پول‌های سخت‌افزاری معامله را راحت‌تر می‌کنند؛ کاربران به سادگی کیف پول خود را با هر رایانه یا دستگاهی به اینترنت متصل می‌کنند،  با وارد کردن یک پین، ارز را ارسال و تایید می‌کنند. ضمنا،  نظر به این‌که شما پولتان را به صورت آفلاین و دور از خطر نگه‌داری می‌کنید، کیف پول سخت‌افزار معامله را ممکن و راحت‌تر می‌کند.

کاغذ: استفاده از این نوع از کیف پول‌ها آسان بوده و از درجه‌ی بالای امنیتی برخوردار است. در حالی‌که اصطلاح کیف پول کاغذی به سادگی می‌تواند به یک نسخه‌ی فیزیکی یا چاپی از کلیدهای عمومی و خصوصی اشاره کند، می‌تواند به یک قطعه سخت افزاری که به شکل اَمنی ایجاد شده و یک جفت کلید که در ادامه چاپ می‌شوند اشاره داشته باشد. استفاده از کیف پول‌های کاغذی نسبتا ساده است. بیت کوین یا هر ارز دیگری از کیف پول کاغذی شما توسط کیف پول نرم‌افزاریتان به آدرس عمومی نشان‌داده‌شده روی کیف پول کاغذی شما ارسال می‌شود. اگر شما می‌خواهید که به تناوب ارز را برداشت کرده یا خرج نمایید، تمام چیزی که احتیاج دارید ارسال منابع مالی از کیف پول کاغذی به کیف پول نرم افزاری است. از این فرآیند، بیشتر اوقات تحت عنوان “خط  مشی” یاد می‌شود. می‌توان این فرآیند را با وارد کردن کلیدهای خصوصی یا با اسکن کد کیو آر روی کیف پول کاغذی به صورت دستی انجام داد.

آیا کیف پولهای ارزهای رمزنگاریشده امن هستند؟

کیف پول‌ها تا درجات مختلفی ایمن هستند. سطح امنیت و ارائه‌ی خدمات به کیف پول‌ها و نوع کیف پولی (دسکتاپ، تلفن همراه، آنلاین، کاغذ، سخت‌افزار) مرتبط است که شما استفاده می‌کنید. یک وب سرور، یک محیط ذاتا ریسک‌پذیرتری در مقایسه با نگهداری آفلاین ارز است. کیف پول‌های آنلاین می‌توانند کاربران را در معرض آسیب‌پذیری‌های موجود در سکوی کیف پول قرار دهند و می‌توانند توسط هَکرها برای سرقت وجوه شما مورد سوء استفاده قرار بگیرند. از طرف دیگر، کیف پول‌های آفلاین قابل هک نیستند، زیرا آن‌ها به شبکه متصل نبوده و برای امنیت به شخص ثالث اعتماد نمی‌کنند.

از آن‌جا که کیف پول‌های آنلاین آسیب‌پذیرتر هستند و مستعد حمله هَکری می‌باشند، باید اقدامات امنیتی را هنگام استفاده از هر کیف پول پیاده‌سازی و رعایت کنید. توجه کنید که از کدام کیف پول استفاده می‌کنید. از دست دادن کلیدهای خصوصی، شما را به سوی از دست دادن پولتان سوق می‌دهد.

به همین ترتیب، اگر کیف پول شما هَک شود یا شما پولی را برای یک کلاهبردار ارسال کنید، هیچ راهی برای پس گرفتن ارز از دست رفته یا معکوس کردن معامله وجود ندارد. شما باید احتیاط کنید و بسیار مراقب باشید.

از کیف پول خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید: برای هر روزی که آنلاین از رمزارزها استفاده می‌کنید، مقدار کمی ارز روی رایانه یا تلفن همراهتان ذخیره کنید، و بخش عمده‌ای از بودجه خود را در یک محیط امنیتی بالا نگه دارید. گزینه‌های ذخیره‌سازی سرد یا آفلاین برای تهیه نسخه پشتیبان مانند نانو لِجِر یا کا غذ یا یو اس بی (فلش)، شما را در برابر خرابی در رایانه محافظت می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که کیف پولتان را در صورت سرقت یا گم شدن بازیابی کنید. اگرچه که شما را در برابر هَکرهای مشتاق محافظت نخواهد کرد. در واقع، اگر شما کیف پول آنلاین را انتخاب کنید، خطرات ذاتی وجود دارد که امکان محافظت دائمی در برابر آن‌ها وجود ندارد .

به‌روزرسانی نرم افزار: نرم افزار خود را به‌روز نگه دارید تا آخرین و بالاترین درجه امنیت در اختیارتان باشد. شما قاعدتا برای به‌روز کردن کیف پول نرم افزاریتان، نه فقط نرم افزار، بلکه تلفن همراه و رایانه خود را هم باید به‌روز کنید.

اضافه کردن لایه‌های امنیتی: هرچه لایه‌های امنیتی بیشتر باشند بهتر است. تنظیم گذرواژه طولانی و پیچیده شما را مطمئن می‌سازد چراکه برداشت هرگونه وجوهی نیاز به استفاده از آن دارد.

مطمئن شوید که کیف پول‌هایی که استفاده می‌کنید شهرت بالایی دارند و واجد لایه‌هایی امنیتی اضافی هستند؛ مانند تایید هویت دوعاملی و الزامات اضافی برای کد پین که برای هر بار که یک برنامه کیف پول باز می‌شود، مورد نیاز هستند. همچنین ممکن است کیفی را در نظر داشته باشید که معاملات چندرسانه‌ای را پوشش دهد؛ مانند آرمری و کوپِی. یک کیف پول چندرسانه‌ای یا چند امضایی، پیش از ایجاد معامله به اجازه یا امضا کاربر دیگر یا دیگر کاربران نیاز دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.