ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

کریپتوماینینگ غیرقانونی چیست – چرا رمزارز باید ممنوع شود؟

حتی کسانی که اطلاعات کمی در مورد رمزارزها دارند، حتماً در مورد کریپتوماینینگ غیرقانونی یا استخراج غیرقانونی مطالبی را شنیده‌اند

مقدمه

حتی کسانی که اطلاعات کمی در مورد رمزارزها دارند، حتماً در مورد کریپتوماینینگ غیرقانونی یا استخراج غیرقانونی مطالبی را شنیده‌اند. کریپتوماینینگ غیرقانونی زمانی اتفاق می‌افتد که یک کد جاوا اسکریپت یا برنامه‌های مخرب بر روی دستگاه تلفن یا کامپیوتر شما به‌صورت هدفمند نصب‌شده و یا در یک صفحه وب قرار داده شده باشند و از طریق قدرت پردازشگر دستگاه‌های تلفن یا کامپیوتر شما یا از طریق مرورگرهای بازدیدکنندگان سایت، رمزارز استخراج کنند.

تهدیدی که این نوع حمله سایبری می‌تواند به جامعه (یا حتی به یک کشور) وارد کند، اغلب دست‌کم گرفته می‌شود، احتمالاً به این دلیل که به نظر می‌رسد این تهدیدات در سطح کمی هستند. اما اگر عمیق‌تر به آن‌ها نگاه کنیم، شرایط این تهدید مثل این است که بتوانند کنترل کامپیوترها، مراکز داده، شبکه‌ها و محیط‌های رایانش ابری را در سراسر جهان به دست آورند.

البته شرکت‌های امنیت سایبری برای انجام وظایف خود در اکثر سیستم‌های مهم حضور دارند، اما آیا آن‌ها می‌توانند از زیرساخت‌های رایانه‌ای جهانی در برابر این آلودگی یعنی کریپتوماینینگ غیرقانونی که به نظر می‌رسد در حال رشد است، محافظت کنند؟

کریپتوماینینگ غیرقانونی

استراتژی‌های پیشگیری و فن‌آوری‌های کاهش تهدید، به‌اندازه کافی برای مقابله با این تهدید قوی رشد نکرده‌اند و تنها یک‌راه برای مقابله با آن وجود دارد و آن این است که همه رمزارزها به دلایل زیر غیرقانونی اعلام شوند!

برخی از دلایل این نظریه به شرح زیر هستند.

مشکل در بلاکچین بدون مجوز

اساس و پایه بیت‌کوین و بیشتر رمزارزها (اگر نه همه آن‌ها) فناوری بلاک‌چین است که به‌موجب آن هر کسی می‌تواند یک آدرس ایجاد کند و تعامل خود با یک شبکه توزیع‌شده را آغاز کند تا بتواند کوین‌ها را بخرد، بفروشد یا ماین کند.

این رویکرد عمومی تضاد آشکاری با یک اکوسیستم تحت نظارت دارد، که در آن هر یک از شرکت‌کنندگان در شبکه باید بر اساس نقشی که در این اکوسیستم بازی می‌کنند، تعریف شوند و تمایز داشته باشند. این سیستم‌ها که بعضاً به‌عنوان بلاک‌چین مجاز یا Permissioned block chain خوانده می‌شوند، برای اهدافی ساخته شده‌اند و از قوانین معاملاتی پیروی می‌کنند که با نیاز سازمان‌ها و اقتصادهای مختلف مطابقت دارند.

از طرف دیگر بلاک‌چین بدون مجوز یا Permission less که پایه رمزارز محسوب می‌شود، به هر کسی امکان می‌دهد که یک ماینر رمزارز شود و بنابراین برای مجرمان هم این امکان را فراهم می‌کند و کریپتوماینینگ غیرقانونی هم بخشی از اینگونه فعالیت‌ها است.

مشکل در بلاکچین بدون مجوز

این مطلب به این معنی نیست که همه افراد شاغل در حوزه ماینینگ مجرم هستند، اما تعداد زیادی از افراد وجود دارند که تنها برای انجام اقدامات مجرمانه، به دنبال فرصتی برای شروع کار ماینینگ و استفاده از رمزارز هستند. نمونه‌هایی از این قبیل عبارت‌اند از: پول‌شویی، فرار مالیاتی، تأمین بودجه تروریسم و حتی شرکت‌هایی که در حال مدیریت خبرگزاری‌ها یا استخدام روزنامه‌نگاران غیرمجاز برای تبلیغ غیرقانونی یک کلاه‌برداری رمزارزی هستند. ناامیدکننده‌ترین مورد در میان این‌گونه انگیزه‌های جنایت‌کارانه، کریپتوماینینگ غیرقانونی است.

چرا کریپتوماینینگ غیرقانونی و مجرمانه این‌قدر خطرناک است

در دنیای دیجیتال امروز، تمام آنچه برای نفوذ در رایانه‌های ما لازم است، یک قربانی فیشینگ است: شخصی که ناخواسته یک برنامه مخرب را بارگذاری می­کند یا از یک صفحه وب مخرب بازدید می­کند و هکر وارد سیستم او می‌شود! بیشتر حملات سایبری این‌گونه اتفاق می‌افتد. هکر وارد می‌شود، به سمت یک هدف با ارزش حرکت می‌کند، فرمان و کنترل سیستم را به دست می‌گیرد، آن‌ها را به سیستم خود پیوند می‌دهد و وجوه یا داده‌های هدفمند را از سیستم قربانی خارج می‌کند.

چرا کریپتوماینینگ غیرقانونی است؟

شرکت‌های امنیت سایبری دائماً در شناسایی و مختل کردن اینگونه تهدیدها مثل کریپتوماینینگ غیرقانونی هستند. اما رمزارز این الگو را می‌شکند و هکرها راحت‌تر می‌توانند وارد شوند. مثلاً در بلاک‌چین بدون اجازه، هکر نیازی به یافتن یک هدف با ارزش یا بیرون کشیدن اطلاعات ندارد. تا زمانی که رایانه قربانی به اینترنت متصل باشد، هکر می‌تواند از طریق کریپتوماینینگ، پول به دست آورد. مهم‌تر از آن، فرآیند کریپتوماینینگ غیرقانونی می‌تواند برای مدت نامحدودی ادامه پیدا کند! این تهدید شناسایی نمی‌شود زیرا ازنظر مراجع قانونی کنونی چیزی به سرقت نمی‌رود، به‌جز کمی برق و کار اضافی پردازنده سیستم شما. بنابراین، تا زمانی که کل شبکه اینترنت به زانو درنیامده باشد، رتبه‌بندی این تهدید در اولویت‌های امنیت سایبری پایین خواهد بود.

چگونگی حل مشکل

شرکت‌هایی که به خوبی از نگرانی‌های کریپتوماینینگ غیرقانونی آگاهی دارند، تلاش کرده‌اند برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهند. اما به نظر می‌رسد آن‌ها در درازمدت در این نبرد شکست می‌خورند، زیرا این روزها نصب و انجام این‌گونه حملات برای هکرها بسیار ساده است. علاوه بر این، به دلیل ماهیت خوش‌خیم این تهدید، احتمالا مبارزه با این تهدیدات برای مدت طولانی در اولویت پایینی باقی خواهد ماند.

بنابراین درنهایت برای صنعت رمزارز دو گزینه باقی می‌ماند: حرکت به سمت ایجاد یک بلاک‌چین کاملاً مجاز یا از بین رفتن کل سیستم!

حل مشکل کریپتوماینینگ غیرقانونی

در صورت انتخاب گزینه اول، اغراق‌های حول‌ عرضه اولیه کوین‌ها و غیرمتمرکز بودن این سیستم از بین می‌رود و تنها ما می‌مانیم و یک پایگاه داده توزیع‌شده امن، بدون ترس از مبادله در یک شبکه باز.

جمع‌بندی

برای کسانی که این روزها در صنعت تجارت رمزارز فعال هستند، باید گفت که تا می‌توانید از سواری بر رمزارز لذت ببرید، زیرا روزهای این لذت‌ها محدود است و اگر همه این لذت‌ها یک روز از هم فروپاشید، تعجب نکنید! زیرا فرآیندهایی مثل کریپتوماینینگ غیرقانونی به زودی بر کل بازار رمزارز تأثیر خواهند گذاشت.

احتمالاً به این دلیل است که طبق گفته برایان والاس در یکی از مقالات خود، فیس‌بوک و گوگل به‌طور رسمی تبلیغات رمزارز را از ماه ژوئن ۲۰۱۸ ممنوع کردند، زیرا گفتند که این تبلیغات اغلب با شیوه‌های تبلیغاتی گمراه‌کننده یا فریبنده همراه هست.

برای افرادی که در دنیای رمزارز تازه‌کار هستند هم باید گفت ممکن است بخواهند قبل از قدم گذاشتن در این حوزه، به طور مجدد به آن فکر کنند و به بی‌ثباتی قیمت بیت‌کوین نگاهی داشته باشند.

به گفته انریکه دانز، یک وبلاگ نویس حرفه‌ای در شرکت فوربز، این ایده که یک بیت‌کوین به‌طور منطقی پایدار خواهد بود و بنابراین در معاملات روزمره (مشابه با یک ارز واقعی) استفاده خواهد شد، توهمی بیش نیست.

 

شاید مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد:

کریپتو :  نگاهی خوشبینانه به رمزارز یا ارزهای رمزی – بررسی کامل

حمله ۵۱ درصد

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.