ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

تعداد کاربران بیت کوین در سال ۲۰۲۰ میلادی چند نفر هستند؟

پاسخ به این سوال دشوار است ولی داده‌های اندکی در این خصوص وجود دارند که سرنخ‌هایی را به ما می‌دهند

مقدمه

کاربران بیت کوین در سال ۲۰۲۰ چند نفر هستند؟ پاسخ به این سوال دشوار است ولی داده‌های اندکی در این خصوص وجود دارند که سرنخ‌هایی را به ما می‌دهند. در این مطلب قصد داریم در مورد این موضوع با شما صحبت کنیم.

کاربران بیت کوین

کاربران بیت کوین در یک نگاه

  • تقریبا ۳۲ میلیون عدد والت یا کیف پول بیت کوین تا ماه دسامبر ۲۰۱۸ در جهان ثبت شده است.
  • تقریبا پنج درصد از جمعیت آمریکا جزو کاربران بیت کوین هستند.
  • تقریبا ۷ میلیون نفر کاربر فعال بیت کوین وجود دارد.
  • صرافی پیشروی بیت کوین یعنی کوین‌بیس (Coinbase) بیش از ۱۳ میلیون نفر کاربر دارد.
  • کاربران بیت کوین جدید که اغلب اوقات در آمارها لحاظ نمی‌شوند، چند میلیون نفر هستند.

در ادامه این مطلب، بیایید کمی بیشتر در مورد برخی از آمارهای فوق صحبت کنیم.

۳۲ میلیون والت یا کیف پول بیت کوین

بر اساس آمارهای سایت استاتیستا (Statista) هم اکنون، تقریبا ۳۲ میلیون والت یا کیف پول بیت کوین توسط کاربران بیت کوین ثبت شده است. البته، اغلب کاربران بیت کوین دارای چندین کیف پول بیت کوین هستند و از چندین آدرس کیف پول برای افزایش محرمانگی تراکنش‌های مالی خود در شبکه بیت کوین استفاده می‌کنند. از این‌رو، تعداد مجموع کاربران بیت کوین باید کمتر از ۳۲ میلیون نفر باشد.

تعداد کاربران بیت کوین در سال ۲۰۲۰

تعداد کاربران شبکه بیت کوین در جون سال ۲۰۲۰ با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته به ۴۵ میلیون نفر رسید. در گزارشی دیگر که توسط سایت Chappuishalder تعداد کاربران بیت کوین را در جوییه ۲۰۲۰ معادل ۵۲ میلیون کاربر گزارش کرد.

۳۴ درصد از کاربران فعال بیت کوین

تعداد افرادی که به صورت فعال از بیت کوین استفاده می‌کنند، در حال افزایش است. در گزارشی که از سوی یکی از شرکت‌های برتر در زمینه تحلیل بلاک چین به نام چین­الایزیز (Chainalysis) منتشر شده است، مشخص شده است که تعداد کاربران بیت کوین که به شکل فعال به مبادله این ارز می‌پردازند، در حدود یک سوم تعداد کل کاربران بیت کوین است.

کاربران فعال بیت کوین

در این تحقیق از داده‌هایی استفاده شده است که تا پایان ماه آگوست سال ۲۰۱۸ میلادی جمع‌آوری شده‌اند. محققین دریافتند که ۲.۳ میلیون نفر از بیت کوین برای انجام پرداخت‌های خود استفاده کرده‌اند درحالیکه ۴.۸ میلیون کاربر از بیت کوین برای سرمایه‌گذاری و کسب سود استفاده می‌کنند.

افرادی که از بیت کوین برای پرداخت استفاده می‌کنند، حدود ۱۱ درصد از مجموع کاربران بیت کوین را تشکیل می‌دهند، درحالیکه درصد کاربرانی که برای سرمایه‌گذاری و کسب سود از بیت کوین استفاده می‌کنند، ۲۳ درصد است. این دو گروه که از کاربران فعال بیت کوین هستند، برای اهداف کاملا متفاوتی از بیت کوین موجود در والت‌های خود استفاده می‌کنند. البته تعداد کاربران فعال بیت کوین در حال افزایش است.

در این گزارش اشاره شده است که تعداد سرمایه‌گذاران بیت کوین با افق بلندمدت که به آن‌ها هادلر (HODLers) هم گفته می‌شود، در حال افزایش است. این گروه بزرگترین گروه از کاربران بیت کوین از لحاظ اندازه هستند و به طور کلی ۳۰ درصد از کاربران بیت کوین را تشکیل می‌دهند. هم اکنون حدود ۶.۴ میلیون نفر از بیت کوین برای سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌کنند و امیدوار هستند که در بلندمدت سود این سرمایه‌گذاری نصیبشان شود.

۵ درصد از آمریکایی‌ها بیت کوین دارند

در یک نظرسنجی که توسط هیات جهانی بلاک‌چین و موسسه سروی‌مانکی (SurveyMonkey) بر روی ۵۰۰۰ آمریکایی انجام شد، نشان داد که حدود ۶۰ درصد آمریکایی‌ها مطالبی را درباره بیت کوین شنیده‌اند و حدود ۵ درصد از آن‌ها ارز دیجیتال دارند. اگر بخواهیم این نظرسنجی را به کل جمعیت ایالات‌متحده تعمیم دهیم، این بدین معنی است که حدود ۱۶ میلیون آمریکایی در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بیش از ۱۳ میلیون کاربر کوین‌بیس

گزارش شده است که کوین‌بیس (CoinBase) به‌عنوان محبوب‌ترین کیف پول و صرافی بیت کوین، دارای بیش از ۱۳ میلیون کاربر است که این عدد نشان می‌دهد که تعداد کاربران بیت کوین چیزی بین ۱۳ تا ۳۲ میلیون نفر است. با توجه به اینکه کوین‌بیس در ۳۲ کشور در دسترس است و به‌عنوان کیف پول محبوب تازه‌واردها شناخته می‌شود، تعداد کاربران آن معیار بهتری از تعداد کاربران واقعی بیت کوین هستند.

کاربران کوین بیس

برخی از کشورهایی که از کوین‌بیس خدمات دریافت نمی‌کنند، برخی از بزرگ‌ترین اقتصادها در زمینه بیت کوین مانند چین، کره جنوبی و ژاپن هستند. همچنین هیچ کاربر بیت کوینی در آمریکای جنوبی یا آفریقا نمی‌تواند از خدمات این شرکت آمریکایی استفاده کند. با توجه به افزایش تعداد کاربران بیت کوین در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی که در حال حاضر از کیف پول‌های دیگر استفاده می‌کنند، تعداد کاربران بیت کوین در کل دنیا می‌تواند بسیار بیشتر از ۱۳ میلیون نفر باشد.

رشد کاربران بیت کوین در بازارهای نوپا

حجم معاملات بیت کوین مطابق با آمارهای صرافی لوکال‌بیت کوینز (Local BitCoins) نشان می‌دهد که پذیرش بیت کوین در کشورهای دارای مشکلات اقتصادی مانند ونزوئلا، برزیل، کلمبیا و آفریقا و غیره رو به رشد است و هر روزه مردم بیشتری در آفریقا به بیت کوین روی می‌آورند تا کسب درآمد کنند.

رشد کاربران بیت کوین در بازارهای نوپا

برای مثال در آفریقای جنوبی، بر اساس گفته‌های ماتی گرین اسپن، تحلیل‌گر ایتورو (eToro) «تعداد کاربران جدید در حال معامله بیت کوین از طریق ایتورو، از ژانویه تا انتهای نوامبر سال قبل نسبت به همین زمان در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۷۱ درصد رشد داشته است که رشد کل ۵۷۴ درصدی را نشان می‌دهد».

همچنین بر اساس داده‌های گوگل ترند، سه کشور آفریقایی آفریقای جنوبی، غنا و نیجریه در بین پنج کشور برتر جستجوی کلیدواژه بیت کوین هستند.

پس چند نفر از بیت کوین استفاده می‌کنند؟ این هم آمار

با استفاده از داده‌های محدود و عدم امکان تعیین دقیق تعداد کاربران بیت کوین در سراسر دنیا، ما می‌توانیم با اطمینان برآورد کنیم که حدود ۲۵ میلیون کاربر بیت کوین در جهان وجود دارد که کار خرید و فروش بیت کوین را انجام می دهند.

این مقدار را می‌توان با در نظر داشتن ۳۲ میلیون آدرس کیف پول بیت کوین بر روی بلاک‌چین به دست آورد، زیرا برخی از آن‌ها دیگر استفاده نمی‌شوند و بسیاری از کاربران بیش از یک کیف پول دارند. از سوی دیگر، ما فرض را بر این گرفتیم که تعداد کاربران بیت کوین به غیر از ۳۲ کشور که دارای خدمات کوین‌بیس هستند به چندین میلیون می‌رسد، مخصوصاً به این دلیل که اقتصادهای بزرگ در آسیا جزء این کشورها نیستند. به این ترتیب، تعداد حدود ۲۵ میلیون کاربر بیت کوین در سراسر جهان می‌تواند یک تخمین منصفانه باشد.

کل کاربران بیت کوین در دنیا

می‌توان با اطمینان گفت که اکثریت کاربران بیت کوین نگه‌دارنده‌ها یا هادلرها هستند و کسانی نیستند که خرید و فروش بیت کوین انجام می دهند. اکثریت این کاربران تنها سرمایه‌گذاران نگه‌دارنده بیت کوین هستند که می‌خواهند با افزایش قیمت این ارز دیجیتال در آینده سود کنند. مطمئنا تعداد کاربرانی که از ارز بیت کوین برای مصارف روزانه خود استفاده می‌کنند، خیلی کمتر هستند.

بیت کوین به‌عنوان ارزی برای پرداخت در مقابل روش‌های پرداخت دیگر

درحالی‌که محبوبیت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به انفجار رسید، تعداد واقعی کاربران جهانی بیت کوین نسبت به سیستم‌های پرداخت دیگر مثل پی‌پال یا سایر کارت‌های اعتباری خیلی کمتر بود. درحالی‌که کاربران فعال بیت کوین حدود ۵.۸ میلیون تخمین زده شده‌اند، پی‌پال حدود ۲۳۵ میلیون کاربر فعال، مسترکارد ۳۵.۷ میلیون کاربر آمریکایی و ۶۰۴ میلیون کاربر بین‌المللی فعال و حساب‌های ویزا حدود ۳۳۶ میلیون کاربر آمریکایی فعال و ۷۳۶ میلیون کاربر فعال در سراسر دنیا را شامل می‌شوند.

سخن آخر

با این وجود، چیزی که ما می‌دانیم این است که محبوبیت و تعداد کاربران بیت کوین در سراسر دنیا در حال افزایش است، این بدین معنی است که ارزهای دیجیتال حالا حالاها باقی می‌مانند و مردم جهان از آن‌ها استفاده خواهند کرد.

نویسنده: الکس لیشر. الکس لیشر یک تاجر سابق اوراق قرضه است که درباره فناوری بیت کوین و بلاک‌چین می‌نویسد. وی دارای مدرک مدیریت سرمایه‌گذاری و ریسک مالی از دانشکده کاس بیزینس در لندن است و از سال ۲۰۱۱ بیت کوین را دنبال می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.