ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

چگونه می‌توان روند تغییرات قیمت رمزارز را پیش‌بینی کرد؟

مبادله‌کنندگان رمزارزها مانند بیت کوین، پرفکت مانی، تتر و ... از کجا باید بدانند که چه کار کنند؟

مقدمه‌ای بر تحلیل قیمت رمزارز و ارز دیجیتال

تحلیل بازار بسیار گیج‌کننده است! مبادله‌کنندگان رمزارزها مانند بیت کوین، پرفکت مانی، تتر و … از کجا باید بدانند که چه کار کنند؟ همه چیز به دانش تحلیل صحیح و استفاده از آن در زمان مناسب مرتبط است. اگر تا به حال مقالات مرتبط با تحلیل قیمت رمزارز را خوانده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که این مقالات دارای نمودارهایی هستند که نشان می‌دهد رمزارزهای اصلی در طول زمان چه عملکردی در مقابل ارزهای فیات مثل دلار ایالات متحده داشته‌اند. در نگاه اول، آن‌ها همانند خطوط بی‌معنی به نظر می‌رسند که بالا و پایین می‌روند، ولی این داده‌ها داستان‌هایی را درباره رویدادهای اخیر بازار رمزارز و قیمت رمزارز تحت تأثیر این رویدادها و همچنین اتفاقاتی که قرار است در آینده پیش بیاید، می‌گویند.

تحلیل قیمت رمزارز و ارز دیجیتال

تحلیل قیمت رمزارز برای مبادله‌کنندگان این ارزها، یک کار بسیار حیاتی است. این امر به مبادله‌کنندگان کمک می‌کند که از بهترین زمان خرید، فروش یا نگهداری رمزارز آگاه شوند. سه نوع از تحلیل در سیستم­های مالی مانند بورس وجود دارد و با وجود اینکه برای دهه‌ها به‌عنوان جزء اصلی دنیای اقتصاد مطرح بوده­اند، امروزه فناوری باعث شده که دسترسی و انجام آن‌ها آسان شوند. در واقع اولین شکل‌های تحلیل در قرن هجدهم در آسیا شکل گرفت که در آن از نمودارهای تغییر قیمت برنج استفاده می‌شد.

تحلیل تکنیکال یا فنی

شامل شناسایی روندهای آماری بر اساس فعالیت تاریخی، ارزیابی تغییرات قیمت و شاخص‌های مهم مثل حجم مبادله می‌شود. معمولا فلسفه این تحلیل‌ها این است که قیمت رمزارزها از روندهایی پیروی می‌کنند و تاریخ خودش را تکرار می‌کند و بدین ترتیب از داده‌های موجود برای پیش‌بینی بالا یا پایین رفتن قیمت در آینده استفاده می‌کنند. بدین ترتیب این تحلیل همانند پیش‌بینی آب‌وهوا است و ممکن است دقیقاً درست درنیاید.

تحلیل تکنیکال قیمت رمزارز و بیت کوین

تحلیل فاندامنتال یا بنیادین

تحلیل فاندامنتال رویکردی متفاوت را در پیش می‌گیرد. به‌جای نگاه به اینکه قیمت رمزارزها به چه سمتی می‌رود، برای تعیین ارزش به عواملی نگاه می‌کند که باعث هدایت قیمت‌ها می‌شود – عواملی مانند اقتصاد یا نحوه مدیریت یک شرکت. این تحلیل، احساسات را از روند کار جدا می‌کند و از این فلسفه پیروی می‌کند که بازار ممکن است ارزش رمزارز را کم یا زیادتر از چیزی که هست در نظر بگیرد ولی درنهایت اصلاح قیمت خودش رخ می‌دهد.

تحلیل سنتیمنتال یا احساسی

احساسات مبادله‌کنندگان رمزارز را به صورتی در نظر می‌گیرد که از رویدادهای مرتبط با بازیگران کلیدی در بازار رمزارز تأثیر می‌پذیرد: بازیگرانی مثل روزنامه‌نگاران، تأثیرگذاران و مصرف‌کنندگان. در این تحلیل فلسفه این است که داده‌ها همیشه کل داستان را نمی‌گوید و روندهایی مثل فروش دستپاچه یک رمزارز مثل خرید و فروش بیت کوین یا خرید و فروش پرفکت مانی توسط عده زیادی از دارندگان آن و خرید بیش از حد می‌تواند از قبل پیش‌بینی شود.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال قیمت رمزارز

آیا نمودارها نوعی تحلیل فنی هستند؟ من نمی‌دانم چطور آن‌ها را بخوانم!

نگران نباشید – خیلی ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. نمودارهایی که معمولاً در تحلیل‌های قیمت رمزارز و همچنین صرافی‌های رمزارز می‌بینید، با نام نمودارهای شمعدانی (Candlesticks) شناخته می‌شوند.

در پشت هرج‌ومرج موجود در این نمودارها، یک روش مشخص برای رسم آن‌ها نهفته است. هنگام انجام تحلیل فنی، شما باید ببینید که قیمت‌ها در دوره زمانی چندروزه، چند هفته یا چندماهه چطور تغییر می‌کنند و دیدن یک بازه ۲۴ ساعته کل داستان را به شما نمی‌گوید.

نمودارهای شمعدانی به شما اجازه می‌دهد که تمامی جزئیات درباره نوسانات قیمت رمزارز در طول دوره‌ای از زمان را ببینید و آن را با دوره‌های طولانی‌تر زمانی هم سنجی کنید.

تحلیل تکنیکال نمودار ییت کوین

این امر از طریق بررسی شکل این نمودارها امکان‌پذیر است و شما خواهید دید که هر شمعدانی دارای دو خط نازک با مربع‌های ضخیم‌تر در وسط است. تقریباً چیزی شبیه به یک وردنه عمودی.

هنگامی‌که در یک دوره یک‌روزه قیمت‌ها بالا می‌روند، شمعدانی‌ها سبز خواهند بود. خط نازک در پایین نشان‌دهنده پایین‌ترین قیمتی است که برای رمزارز در طول یک نشست مبادلاتی (Trading session) ثبت شده است، درحالی‌که خط ضخیم در بالا نشان‌دهنده بالاترین قیمت است. قسمت پایین بخش ضخیم نشان‌دهنده این است که چقدر دارایی در هنگام باز بودن بازارها مبادله شده است، درحالی‌که مربع بالایی آن نشان‌دهنده قیمت رمزارزها در هنگام بسته شدن بازار است.

هنگامی‌که قیمت‌ها پایین می‌آیند، شمعدانی‌ها قرمز می‌شوند و یکی از اصول خواندن نمودار هم همین است که در این شرایط همه چیز برعکس می‌شود. حالا خط نازک در بالا نشان‌دهنده بالاترین قیمت در روز و خط ضخیم در پایین نشان‌دهنده پایین‌ترین قیمت رمزارز در روز است. نشست مبادلاتی توسط خط ضخیم قرمز از بالا به پایین نشان داده شده است که نشان می‌دهد قیمت رمزارزها در هنگام باز و بسته بودن بازارها در چه وضعیتی قرار داشته است.

این یک اختراع زیبا است که برای قرن‌ها مورداستفاده و آزمایش قرار گرفته است و با در نظر داشتن اینکه قیمت‌ها در دنیای رمزارز می‌تواند بسیار متغیر باشند، معمولاً نمودارهایی دیده می‌شود که شمعدانی‌هایی برای هر ساعت از روز را نشان می‌دهند.

بسیار خب، حال بر اساس این چارت چه کار کنم؟

شکل‌های خاص در نمودارهای شمعدانی می‌توانند فرصت‌هایی را برای اطلاع از تغییرات قیمت رمزارز و مبادله‌کنندگان رمزارز فراهم کند. برای مثال، یک شمعدانی چکشی معمولاً دارای خطی بلند در پایین است که به معنی این است که قیمت‌ها به‌شدت افت کرده‌اند و پس از آن به مقدار بالاتری بازگشته‌اند. معمولاً از این حالت می‌توان فهمید که یک رمزارز در طول نشست مبادلاتی به شکل گسترده در حال به فروش رسیدن بوده است و خریداران تقاضای کافی اعمال کرده‌اند تا قیمت‌ها مجدداً بالا برود.

این الگو را می‌توان برعکس هم کرد، بدین معنی که خط بلند در بالای بدنه وجود داشته باشد. در بیشتر مواقع این حالت نشان می‌دهد که قیمت‌ها کاهش یافته‌اند ولی قرار است که دوباره افزایش پیدا کنند.

شمعدانی ستاره دنباله‌دار تقریباً شبیه به چکشی معکوس است، ولی در زمینه متفاوتی اتفاق می‌افتد. این الگوها اغلب پس از افزایش قیمت دیده می‌شود و نشانگر این هستند که قیمت رمزارز خاص قرار است روند رو به پایین پیش بگیرد.

شمعدانی مرد آویزان (Hanging man candlesticks) نیز برای ارزیابی بازارهایی مناسب است که ممکن است قیمت رمزارز در آن‌ها شروع به کاهش بکند.

تحلیل انواع شاخص های بیت کوین

این شمعدان‌ها بعد از دوره‌ای به وجود می‌آیند که قیمت‌ها روند صعودی داشته است و سایه بلند در پایین نمودار نشان می‌دهد که فشار فروش ممکن است به پایان برسد.

هنگام خواندن نمودارهای شمعدانی بسیار مهم است که دیدگاه کوتاه‌مدت را به همراه بلندمدت داشته باشیم و اقداماتی را در راستای حفاظت از سرمایه خود در صورت تغییر در بازار انجام دهیم. این کار معمولاً با استفاده از اعمال یک حد توقف ضرر انجام می‌شود که زمانی که قیمت رمزارز به یک نقطه بالا یا پایین از قبل تعیین‌شده برسد، به‌صورت خودکار آن را می‌فروشد.

محبوب‌ترین تکنیک‌های مورداستفاده در تحلیل فنی کدامند؟

اکثر تحلیل‌گران قیمت رمزارز به دنبال کشف روندهایی هستند که نشان می‌دهند بازار به کدام سو می‌رود. یک روش محبوب با عنوان خطوط روند (Trend lines) شناخته می‌شود. این روش هنگامی که قیمت یک رمزارز یا سهام در طول چندین روز متوالی به مقادیر بالا یا پایین جدیدی در قیمت خود می‌رسد، به دنبال نادیده گرفتن ناهنجاری‌ها و داده‌های خارج از محدوده در قیمت رمزارز است تا روند بالا یا پایین آن را شناسایی کند. این روش در ترکیب با تحلیل بر اساس نمودارهای شمعدانی می‌تواند نشان دهد که آیا یک روند پیوسته است یا قرار است به پایان برسد و به تحلیل‌گران این امکان را دهد تا تصمیمات آگاهانه‌ای درباره راهبردهای کوتاه‌مدت خود بگیرند.

راهبردی مشابه دیگری نیز با نام میانگین متحرک (Moving average) وجود دارد. این راهبرد قیمت‌های معمول یک رمزارز را در دوره مشخصی از زمان دنبال می‌کند – یک هفته،۱۰ روز، ۳۰ روز یا هر مقدار دیگری. مقایسه میانگین‌های متحرک قاب‌های زمانی کوتاه‌تر با قاب‌های زمانی بلندتر می‌تواند روندهای جدیدی را نشان دهد و شما را قادر به انتخاب سطوح قابل‌توجهی از افت‌وخیزهای اخیر قیمت رمزارز در بازار بکند، یعنی مواردی که تجزیه آماری طولانی‌مدت به‌وضوح آن‌ها را نشان نمی‌دهد.

آیا می‌توانم فقط بر تحلیل فنی تکیه کنم؟

با وجود اینکه این تحلیل پراستفاده‌ترین نوع تحلیل در دنیای ارزیابی قیمت رمزارز است ولی مهم است که عوامل دیگر را نیز در نظر بگیرید. همیشه به یاد داشته باشید که تحلیل فنی به شما نمی‌گوید که عوامل بنیادینی که بر روی بازار تأثیر می‌گذارند چه هستند و چه چیزهایی باعث بالا یا پایین رفتن قیمت رمزارز می‌شود. حملات هکرها، تنظیم مقررات، رویدادهای جدید و قابل‌توجه، توافق‌های مهم و راه‌اندازی محصولات جدید همگی می‌توانند به شما کمک کنند تا از قبل بدانید که کدام قیمت رمزارز سقوط و کدام یک صعود خواهد کرد. اتکا به تنها یک نوع از تحلیل همانند این است که استیک را فقط با یک چنگال بخورید، درحالیکه برای خوردن آن به چاقو هم نیاز دارید.

محبوب ترین تکنیک های تحلیل بیت کوین

آیا ابزاری وجود دارد که بررسی تغییرات بازار را ساده‌تر کند؟

اگر خیره شدن به نمودارها در کل روز کار شما نیست، جایگزین‌هایی برای این کار نیز وجود دارد.

بررسی منظم و مداوم قیمت‌ها داده‌هایی را برای شما آماده می‌کند و اطلاعاتی را در مورد دلایل تغییرات قیمت رمزارز در بازار برای شما فراهم می‌کند. البته داده‌ها را می‌توان به اشکال مختلف تفسیر کرد و دو تحلیل‌گر نظراتشان با یکدیگر متفاوت است. یعنی می‌توانند معانی مختلفی را از روندها بر اساس تحقیقات و ادراکات خود استنباط کنند. بنابراین خوب است که همیشه تا حد امکان در جریان اخبار رمزارز باشید تا مطمئن شوید که همیشه دیدگاه مناسبی را در مورد این بازار و قیمت رمزارزها دارید.

سخن پایانی

بررسی نمودارها و مقالات به طور همزمان می‌توانند نشان دهند که چه چیزی در کل بازار رمزارز در حال رخ دادن است. وب‌سایت‌هایی مانند Coin360 به شکلی ساده و قابل‌فهم نشان می‌دهند که این صنعت در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد. قیمت رمزارز بر روی Coin360 شاخصی در مورد حجم یا سرمایه بازار هر رمزارز است و رنگ‌های سبز و قرمز نشانگر افزایش و کاهش قیمت آن رمزارز هستند. همراه با نمایش قیمت‌ها، تغییرات قیمت رمزارز نیز برای ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها یا ماه‌ها نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند روند قیمتی هر رمزارز را با دقت بررسی کند تا ببیند یک رمزارز در یک دوره زمانی چقدر افت‌وخیز داشته است. همچنین کاربران می‌توانند در صورت نیاز، اطلاعات تاریخچه قیمت هر رمزارز را نیز دانلود کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.