ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

پیش بینی ارزش و روند ارزش گذاری بیت کوین در سال های آتی

بیت کوین یک ابزار انتقال پول از طریق اینترنت ایجاد کرده است و توسط یک شبکه غیرمتمرکز با مجموعه‌ای از قوانین شفاف کنترل می شود

مقدمه

بیت کوین یک ابزار انتقال پول از طریق اینترنت ایجاد کرده است و توسط یک شبکه غیرمتمرکز با مجموعه‌ای از قوانین شفاف کنترل می شود، بنابراین جایگزینی برای پول حاکمیتی یا پول فیات است که توسط بانک مرکزی هر کشوری تحت کنترل و دستکاری قرار دارد. مباحث زیادی در مورد نحوه ارزش گذاری بیت کوین صورت‌ گرفته است. در این مطلب، روشی برای ارزش گذاری بیت کوین در بلند مدت ارائه شده است تا خوانندگان بتوانند پیش‌بینی خود را در مورد قیمت بیت کوین در آینده داشته باشند.

خرید-و-فروش-بیت-کوین

فرضیات لازم برای ارزش گذاری بیت کوین

در ابتدا به عنوان بخشی از چهارچوب ارائه شده برای ارزش گذاری بیت کوین، چندین فرض کلیدی را ایجاد می کنیم.

فرض اول ما این است که بیت کوین ارزش خود را از کاربرد به عنوان ارز مبادله ای و به عنوان یک ذخیره ارزی گرفته است. به عنوان توضیحی برای این فرض، باید ذکر شود که سودمندی و استفاده مردم از بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزی به سودمندی آن به عنوان یک ارز مبادله‌ای وابسته است. می‌دانیم هر چیز با ارزشی که قابل استفاده به عنوان ذخیره ارزی باشد، باید دارای ارزش ذاتی باشد. در نتیجه اگر بیت کوین به عنوان یک ارز مبادله ای موفق نباشد، هیچ سودمندی عملی و در نتیجه هیچ ارزش ذاتی ندارد و به عنوان یک ذخیره ارزی، جذاب نخواهد بود.

بیت-کوین-ابزار-انتقال-پول

فرض دوم ما این است که موجودی بیت کوین همانگونه که در پروتکل کنونی آن مشخص شده است، 21 میلیون عدد باشد. برای درک بهتر، بهتر است بدانید که موجودی فعلی بیت کوین استخراج شده در دنیا حدود 17 میلیون عدد است. با سرعتی که بیت کوین استخراج می شود، موجودی آن باید در سال 2022 از 19 میلیون عدد گذشته باشد. بخش مهم این فرض این است که پروتکل مربوط به تعداد کل بیت کوین قابل استخراج تغییر نکند. توجه داشته باشید که تغییر این پروتکل نیازمند موافقت اکثریت نیروی محاسباتی درگیر در استخراج بیت کوین یا ماینرهای بیت کوین می‌باشد.

موجودی بیت کوین

سومین فرض ما این است که هرچه بیت کوین مقبولیت بیشتر و سرمایه گذاران بزرگ تری پیدا می کند، نوسانات قیمت آن بیشر کاهش می یابد و پس از مدتی، دیگر نوسان قیمت به عنوان یک مشکل برای ارزش و ارزش گذاری بیت کوین مطرح نخواهد بود و مقبولیت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

فرض چهارم ما این است که ارزش کنونی بیت کوین عمدتا به دلیل منافع نظری آن است. بیت کوین ویژگی‌های خاص یک حباب قیمتی را با افزایش شدید قیمت ها و شدت توجه رسانه‌ها نشان داده است. اما ما فرض می کنیم که منافع نظری در بیت کوین، با افزایش مقبولیت آن کاهش خواهد یافت.

و پنجمین فرض ما این است که استفاده از بیت کوین هرگز شامل شرایط سیستم بانکداری ذخیره کسری نمی شود و تمامی ابزارهای لازم برای ذخیره سازی بیت کوین، کاملا توسط خود شبکه بیت کوین تأمین خواهد شد و نیاز به ذخیره آن در جای دیگری نیست.

مدل ارزش گذاری بیت کوین

ما به بیت کوین هم از دیدگاه یک عنوان ارز مبادله ای و هم به عنوان ذخیره ارزی نگاه می کنیم. برای ارزش گذاری بیت کوین باید نفوذ بازار آن در شرایط مختلف را نیز بررسی کنیم. برای این منظور ما مقدار تقریبا دلخواه نفوذ بازار ۱۵ درصد را برای بیت کوین هم به عنوان یک ارز مبادله ای و هم به عنوان یک ذخیره ارزی انتخاب می کنیم.

ساده ترین راه برای رسیدن به این مدل، نگاه به ارزش گسترده کنونی همه ارزهای مبادله ای و همه ذخایر ارزی قابل قیاس با بیت کوین و محاسبه ارزش درصدی مطرح شده برای بیت کوین است. هم اکنون ارز مبادله ای عمده دنیا، پول مورد حمایت دولت ها یا همان ارز فیات است و ما برای سادگی مدل ارزش گذاری بیت کوین، فقط بر روی آن تمرکز می کنیم. منابع پولی اغلب به صورت دسته های مختلف M0، M1، M2 و M3 در نظر گرفته می شوند.

منبع پولی M0 همان پول در گردش یا نقدینگی در گردش در کشورهای مختلف است که رایج‌ترین منبع پولی است. منبع پولی M1 همان منبع M0 بعلاوه سپرده های عندالمطالبه مانند حساب های چک است. منبع پولی M2 همان منبع M1 بعلاوه حساب های پس انداز و سپرده های کوتاه مدتاست. منبع پولی M3 همان منبع M2 به علاوه سپرده های بلند مدت و سرمایه های موجود در بازار پول است. چون منابع M0 و M1 برای استفاده در تجارت و کسب و کار به سهولت در دسترس هستند، ما این دو منبع پولی را به عنوان ارز مبادله ای در نظر می گیریم و منابع M2 و M3 به عنوان منابع مالی که به صورت ذخیره ارزی هستند، در نظر گرفته می شوند.

ارزش گذاری بیت کوین

به طور تقریبی، منبع پولی M1 که شامل M0 هم می‌شود، در حال حاضر 25 تریلیون دلار آمریکا ارزش دارد که به عنوان ارزش جهانی کنونی ارزهای مبادله ای است. منبع پولی M3 که شامل همه انواع دیگر منابع پولی است منهای M1، حدود 45 تریلیون دلار آمریکا ارزش دارد و ما آن را به عنوان منبع ارزی که قابل قیاس با شرایط بیت کوین است، در نظر می گیریم. ما یک تخمین برای ارزش جهانی طلا که به عنوان یک ذخیره ارزی نگهداری می‌شود، نیز در نظر می‌گیریم. در حالی که ممکن است برخی از منابع جواهرات را نیز به عنوان ذخیره ارزی در نظر بگیرند، ما برای مدل ارزش گذاری بیت کوین فقط شمش طلا را در نظر می گیریم.

سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرده است که در سال 2000، حدود 122000 تن طلا در سطح زمین وجود داشته است. از این مقدار، 48 درصد یا 58560 تن به شکل ذخایر غیردولتی یا شمش رسمی بوده است. با ارزش کنونی 1200 دلار در هر اونس، مقدار طلای موجود در جهان در حال حاضر بیش از 1/2 تریلیون دلار آمریکا ارزش دارد. از آنجائیکه اخیرا در منابع نقره کمبود ایجاد شده است و دولت ها مقادیر مشخصی از شمش های نقره خود را می فروشند، نقره بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد نه به عنوان یک ذخیره ارزی و بنابراین ارزش نقره موجود در جهان را به عنوان یک ذخیره ارزی در فرایند ارزش گذاری بیت کوین در نظر نمی گیریم. همچنین ارزش گذاری بیت کوین در این مدل، شامل سایر فلزات و سنگ های قیمتی هم نمی باشد.

خرید بیت کوین

در مجموع، برآورد ما برای ذخایر ارزی جهانی قابل قیاس با بیت کوین شامل حساب‌های پس‌انداز، سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت، صندوق‌های پولی و شمش‌های طلا به 1/47 تریلیون دلار آمریکا می‌رسد و در نتیجه مقدار تقریبی کل ارزهای مبادله ای و ذخایر ارزش موجود در جهان به به 1/72 تریلیون دلار آمریکا می رسد. اگر بیت کوین به 15 درصد این ارزش برسد، سرمایه گذاری در بازار آن با ارزش پول امروزی، ارزشی معادل 8/10 تریلیون دلار آمریکا خواهد داشت. با در نظر گرفتن تمامی 21 میلیون بیت کوین در گردش، ارزش یک بیت کوین تقریبا معادل با 514000 دلار خواهد شد.

این یک مدل بلند مدت ساده شده برای ارزش گذاری بیت کوین است. شاید بزرگ‌ترین سوال این است که بیت کوین به چه مقدار مقبولیت عمومی دست خواهد یافت؟ این ارزش ممکن است تحت ریسک مقبولیت پائین در آینده یا عدم موفقیت بیت کوین به عنوان یک ارز مبادله ای رایج قرار بگیرد. همچنین ممکن است بیت کوین با یک یا چند ارز دیجیتالی دیگر مثل خرید و فروش تتر یا خرید و فروش پرفکت مانی جایگزین شود.

مدل های ارزش گذاری بیت کوین

مدل های ارزش گذاری بیت کوین اغلب سرعت گردش پول را در نظر می گیرند و چون بیت کوین می تواند از سرعت انتقال پول در زمان کمتر از یک ساعت پشتیبانی کند، سرعت گردش پول در سیستم آینده بیت کوین بیشتر از سرعت گردش پول کنونی است. یک دیدگاه دیگر این است که سرعت گردش پول فیات نیز به هیچ وجه محدود نیست و عامل تعیین‌کننده اصلی آن نیاز یا تمایل مردم به انجام معامله است. بنابراین سرعت پیش‌بینی‌شده گردش پول بیت کوین نقشی در ارزش گذاری آن نخواهد داشت.

یک مسأله دیگر در ارزشگذاری بیت کوین که یک دیدگاه میان مدت است، نگاه به صنایع یا بازارهای خاصی است که بیت کوین می تواند بر آنها تاثیر بگذارد یا سودآوری آنها را متوقف کند و بسیار مهم است که بیت کوین چه تأثیری بر چنین بازارهایی خواهد داشت و آن بازارها چگونه با بیت کوین مقابله خواهند کرد.

سخن پایانی

همانگونه که ریاضیدان مشهور جورج باکس گفته است، “همه مدل ها اشتباه هستند و تنها برخی از مدل ها مفید هستند.” ما در این مطلب تنها یک چهارچوب برای ارزش گذاری بیت کوین ایجاد کردیم اما فهم متغیرها و پارامترهایی که در تعیین ارزش نهایی بیت کوین دخیل هستند، بسیار مهم است. بسیار محتمل به نظر می رسد که ارزش بیت کوین به چند برابر مقدار کنونی افزایش یابد، اما همانطور که گفته شد همه این مباحث به سطح مقبولیت بیت کوین در میان مردم بستگی دارد و مهم ترین سوال این است که “آیا مردم از بیت کوین استفاده خواهند کرد یا خیر و این استفاده تا چه حدی خواهد بود؟”

 

مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می شود:

سقوط ارزش بیت کوین : 3 کار حیاتی که نباید در هنگام سقوط ارزش بیت کوین انجام دهید!

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.