ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

همه چیز در مورد هیدروماینیگ | استفاده از انرژی برق آبی در ماینینگ رمزارزها

هیدروماینینگ منبع انرژی دوستدار محیط زیست برای استخراج پرمصرف رمزارز را تامین می­کند

هیدروماینیگ (استخراج با انرژی برقی آبی) به روش خاصی از استخراج رمز ارز اشاره دارد که با اتکا بر سیستم های خنک کننده آب و توان برقی آبی، عملیات استخراج را با بازدهی انرژی بالا و بسیار کارآمد ترتیب می­دهد.

به بیان ساده، استخراج رمزارز، فرایند تولید ارزهای دیجیتال نوین و همزمان به تایید رساندن معاملات با آن است. اشخاص به طور پیوسته رمزارزهایی همچون بیت کوین را در بستر شبکه ­ای به نام بلاک چین با هم مبادله می­کنند.

شبکه بلاک چین تمامی معاملات انجام شده در طول بازه زمانی مشخصی را به صورت لیست یا بلاک جمع آوری می­کند تا حساب تمامی معاملات را داشته باشد. کار استخراج­گر (ماینر) ارز این است که این معاملات را تایید کند و پس از حل کردن معادلات ریاضی پیچیده، آن ها را در یک دفترکل مطمئن بنویسد. این فرایند مستلزم قدرت محاسبه زیادی است که میزان زیادی برق مصرف می­کند.

 crypto-hydromining

چگونه استخراج رمز ارز متحول شده است؟

فرایند استخراج همچنان به صورت سابق است اما میزان اقدامات به مراتب بیشتر شده است. در گذشته، استخراج رمز ارز به نحوی بود که یک سخت افزار عادی نیز آن را انجام می­داد. اما با پیشرفت بازار، استخراج گران به سیستم­ ها و کارت گرافیک­های قدرت­مندی روی آوردند تا با بازدهی بالایی فرایند محاسبات را به انجام برسانند.

چند سال قبل، استخراج رمز ارز برای اشخاص در منازل با استفاده از کامپیوتر شخصی مقرون به صرفه بود ولی این صنعت به فارم های استخراج بزرگ توسعه یافته است که به مقادیر زیاد انرژی نیاز دارد. امروزه استخراج به صورت فردی و در منازل گران تمام می­شود و دیگر این کار برای ماندن در چرخه رقابت، شدنی نیست.

افزون برآن، چنین توسعه­ ای مستلزم آن است که همگام با گسترش رمزارز در چند سال اخیر، مصرف برق این سالن­ های استخراج نیز بالا رود. اگر این صنعت به این شکل انرژی را از سوخت­ های فسیلی تامین کند، خسارات بزرگی به محیط با آلوده کردن و افزایش دما به خاطر گازهای گل خانه ­ای وارد خواهد ساخت.

crypto miners

چرا هیدروماینینگ برای استخراج رمز ارز اهمیت دارد؟

هیدروماینینگ منبع انرژی دوستدار محیط زیست برای استخراج پرمصرف رمزارز را تامین می­کند. در دوره ­ای که توجه ما نسبت به رعایت حال محیط زیست بیشتر شده است، جدید­ترین انتقاد نسبت به استخراج رمزارز، نیاز بالای آن به برق است. برق مورد نیاز برای استخراج بیت کوین و اتریوم (دو نمونه از ارزشمندترین رمز ارزها) به اندازه برق مورد نیاز کشور مراکش، کشوری به جمعیت ۳۶ میلیون نفر است. 

یک معامله اتریوم ۵۳ کیلو وات ساعت برق لازم دارد. در مقابل، یک ماشین ظرفشویی به طور متوسط ۲۸۸ کیلو وات ساعت برق در طول یک سال مصرف می­کند. این مطلب به این معنی است که با مصرف برق یک ساله یک ماشین ظرفشویی، تنها می­توان پنج معامله با اتریوم انجام داد. اگر روزانه حدوداً سیصد هزار معامله با شبکه اتریوم صورت گیرد، یعنی تعداد زیادی ماشین ظرفشویی در حال فعالیت هستند. 

در واقع، طبق اطلاعاتی که توسط دیجی­کانومیست گرد آمده است، یک معامله با شبکه اتریوم توانایی تامین برق یک خانوار آمریکایی معمولی را به مدت یک روز دارد. بیت کوین، در هر پنج و نیم روز معامله، انرژی بیشتری هم مصرف می کند. جدول زیر نشان می دهد که چگونه مصرف انرژی در استخراج بیت کوین به طور چشمگیری در ظرف مدت فقط یک ماه افزایش یافته است.

استخراج به روش هیدروماینینگ

بدون رمزنگاری، تکنولوژی بلاک چین یکی از مزایای اصلی خود یعنی امنیت را از دست می ­دهد. متاسفانه تفسیر الگوریتم های پیچیده برای رمزگشایی رمزنگاری­ها، به مقدار بسیار زیادی برق که اغلب از منابع انرژی تجدید ناپذیر تامین می شود، نیاز دارد. شرکتی مثل هیدروماینر برای انجام اقدامات مربوط به استخراج، از انرژی برقی آبی که در سرتاسر دنیا کارآمدترین و کم هزینه ­ترین منابع انرژی تجدید پذیر به شمار می آید، بهره می­ برد. به علاوه، استفاده از آب برای خنک کردن تجهیزات استخراج، تا ۸۵ درصد هزینه­ ها را نسبت به میانگین هزینه­ های برق در اروپا کاهش می­ دهد. از نظر زیست محیطی این مسئله حائز اهمیت است که استخراج رمز ارز به سوی منابع انرژی سبز حرکت کند که نه تنها باعث کاهش هزینه ­های برق مصرفی است، بلکه از منابع تجدید پذیر تامین می­شود که ردپای کربن ایجاد شده از چنین اقداماتی را کاهش می­ دهد.

فوائد هیدروماینیگ رمز ارز چیست؟

فارغ از بحث استفاده از منابع انرژی سبز، هیدروماینیگ عملکرد مطمئن، با صرفه و بهینه ­ای را فراهم می­ کند. استخراج، نیازمند تجهیزات کامپیوتری تخصصی و قدرتمندی است تا تحت فشار بسیار بالایی به طور مداوم کار کند. این یعنی خرابی و از کارافتادگی ناشی از داغ کردن زیاد، مشکل بسیار جدی در امر استخراج رمز ارز است. در هر روز، حتی یک ساعت توقف کار به منزله خسارت مالی است.

با استفاده از سیستم ­های خنک کننده در فرایند هیدروماینیگ، می­توان تضمین کرد که ماینینگ ریگ (تجهیزات استخراج) در شرایط دمایی مطمئن با هزینه پایین ­تری قرار دارند. چنین امکانی، محیط استخراج مطمئن ­تری با توقف کار کمتری را به همراه دارد. به علاوه فردی که از این شیوه استفاده می­ کند، به خاطر ساز و کار خنک کننده بهینه، قادر است با وجود فشار کار دائمی به تجهیزات، دمای آنها را پایین نگه دارد. بنابراین می­ توان عملکرد تجهیزات استخراج را به بالاترین حد ممکن ارتقا داد. مصرف برق بزرگ­ترین هزینه را در بحث استخراج تحمیل می­ کند.

با کاربست یکی از ارزان­ترین و طبیعی­ ترین اشکال تولید برق یعنی انرژی برق آبی، مصرف برق به طور قابل ملاحظه ­ای کمتر از فارم های استخراج مرسوم می ­گردد. کاهش انرژی مصرفی به معنای صرفه جویی بیشتر و حاشیه سود مضاعف برای سرمایه گذاران است.

 

مطالعه مقاله زیر توضیه می شود:
مقایسه بیت کوین و اتریوم – دو ارز رمزنگاری شده با اهداف مختلف

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.