ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

همه چیز درباره شبکه اتریوم و اجرای آن با استفاده از فناوری بلاک چین

شبکه اتریوم توسط یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی با نام بنیاد اتریوم اداره می شود

مقدمه

شبکه اتریوم توسط یک سازمان غیرانتفاعی سوئیسی با نام بنیاد اتریوم اداره می شود. این شبکه توانایی زیادی به کاربران خود جهت ایجاد و استفاده از عملکردهای مختلف می دهد و همچنین کسب وکارها را جهت استفاده از فناوری بلاک چین به منظور بهبود بهره وری فرآیندها، عملیات و جریان های کاری آن ها توانمند می سازد. در این مطلب نگاهی مفصل به شبکه اتریوم و اجزای اصلی آن، چگونگی عملکرد و خصوصیات ویژه ای که دارد، خواهیم داشت.

ارز اتریوم چیست؟

درک شبکه اتریوم و مقایسه آن با اینترنت

تمامی داده های آنلاین شما (ایمیل، پست های رسانه های اجتماعی، تصاویر و حتی اطلاعات مالی) در سرورها/ کامپیوترهایی ذخیره می شوند که توسط سازمان های کوچک و بزرگ یا دولت ها اداره می شوند. این امر برای برنامه های کاربردی مختلفی که برای فعالیت های مختلف استفاده می کنید (مثل رزرو آنلاین تاکسی) نیز صدق می کند و فراهم کننده یک اپلیکیشن این فعالیت  را ثبت و ردیابی می کند.

خرید و فروش اتریوم

به عنوان یک کاربر شما هیچ کنترلی بر مدیریت داده های شخصی و ثبت فعالیت های آنلاین خود توسط این اشخاص ثالث ندارید. با وجود اینکه این سازمان ها در ایمن سازی داده های شما تخصص دارند، احتمال هک شدن اطلاعات شما را نیز نمی توان نادیده گرفت. همچنین احتمال سوء استفاده و فروش داده ها نیز در کنار آن وجود دارد. این امر منجر به «متمرکز شدن» داده های کاربران می شود، به عبارتی دیگر، سازمانی خاص مسئول داده های شما می شود.

یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین مانند اتریوم به دنبال حل این مشکل متمرکز سازی از طریق عملکرد خودمختار خود به شکلی غیرمتمرکز و بر اساس مجموعه ای از قوانین از پیش تعیین شده است. این پلتفرم باعث می شود که داده های کاربران، هویت آن ها، استفاده آن ها از اپلیکیشن و فعالیت های شبکه تا حد زیادی مخفی و خارج از یک کنترل متمرکز باشد.

راهکار خودمختار و غیرمتمرکز، یک ابرکامپیوتر جهانی؟

تصور کنید که تمامی نوشته های مهم خود را بر روی یک اپلیکیشن موبایل یا درگاه وب آنلاین نوشته اید و ناگهان مالک این درگاه/اپ تصمیم به قطع کردن سرویس خود می کند. تمامی داده های مهم شما برای همیشه از بین خواهند رفت. در شبکه اتریوم هیچ کس نمی تواند بر روی داده های شما کنترل داشته باشد و هیچ کس به تنهایی نمی تواند کارکرد یک اپلیکیشن را متوقف کند. تنها کاربران می توانند تغییرات ایجاد کنند و این امر باعث می شود که کاربران کنترل کامل بر روی داده های خود داشته باشند، حتی اگر این داده ها تنها از طریق یک اپلیکیشن مشخص در دسترس باشند.

اتریوم به دنبال ارائه یک راهکار دموکرات و غیرمتمرکز است که تا حدی شبیه به اینترنت است ولی از کنترل مرکزی آزاد است. این راهکار به جای اجرا بر روی چندین کامپیوتر یک سازمان، بر روی شبکه ای جهانی از هزاران کامپیوتر با نام گره ها اجرا می شود که توسط داوطلبانی ناشناس ولی قابل اعتماد اجرا می شوند و شکلی از «ابر کامپیوتر جهانی» را ایجاد می کنند.

هر کس می تواند به راحتی به این شبکه ملحق شود و از منابع موجود بر روی شبکه اتریوم استفاده کند، همانند استفاده از سایت ها و درگاه های اینترنتی یا اپ های موبایل که دارای مزیت  ناشناسی و غیرمتمرکز بودن نیز هست.

برای یک فرد – چه تازه کار چه حرفه ای – طراحی، انتشار و اجرای اپ های مالی روی شبکه اتریوم راحت است. هر فرد همچنین می تواند از طریق فعالیت هایی مانند استخراج یا ماینینگ اتریوم به کسب درآمد بپردازد (فعالیت هایی که برای چابکی و عملکرد شبکه اتریوم لازم هستند).

عملکرد اتریوم

اتریوم را چگونه می توان تعریف کرد؟

در ساده ترین شکل، اتریوم را می توان به عنوان یک پلتفرم شبکه عمومی باز تعریف کرد که به توسعه دهندگان امکان ساخت و ایجاد برنامه های کاربردی غیرمتمرکز برای استفاده توسط کسب وکارها و همچنین کاربران شخصی را می دهد. همانند اینترنت، این شبکه به عنوان پلتفرمی عمل می کند که کل اکوسیستم مجازی آن می تواند توسط کاربران به شکلی امن و ناشناس ایجاد، ذخیره، اجرا و استفاده شود. در مقایسه با اپلیکیشن های کمیسیونی که برای میزبانی و اجرای اپ های مختلف تقاضای هزینه دارند، ماهیت غیرمتمرکز و خودمختار اتریوم آن را بسیار کم هزینه می کند.

اجزای مختلف اتریوم چگونه در کنار هم قرار می گیرند؟

بلاک چین اساس و پایه اتریوم است که برای ذخیره تمامی تراکنش های لازم روی شبکه عمل می کند. پروتکل بلاک چین همچنین سازوکار لازم را فراهم می کند که به اجرای فعالیت های مهم مانند تصدیق هویت کاربر، سهم شبکه  یا تائید تراکنش ها، اپ ها، آدرس ها و نام های کاربری کمک می کند. ذخیره سازی و ارائه محتوا از طریق بلاک چین انجام می شود، ولی تنها محدود به ذخیره جزئیات تراکنش ها و تائید کد ها است.

 اتریوم چیست

در بلاک چین، یک حامل داده اختصاصی برای ذخیره سازی محتوی غیر تراکنشی وجود دارد. برای مثال، می توان یک اپلیکیشن را ساخت که فیلم ها را ذخیره کند و به کاربران اجازه دسترسی به آنها از طریق پرداخت در ازای تماشای فیلم را داد. درحالی که جزئیات پرداخت و نام مستعار کاربران بر روی بلاک چین ذخیره می شود، فایل فیلم باید به شکلی جداگانه ذخیره شود. از آنجا که گره های اتریوم داده ها را ذخیره می کنند، ذخیره محتوی بزرگ و غیرتراکنشی بر روی خود بلاک چین ممکن نیست. بنابراین، از یک حامل داده با پشتیبانی IPFS استفاده می شود که جریان یکپارچه این نوع از داده ها را ممکن می سازد.

قرارداد های هوشمند که به صورت قطعه کدهای خود اجراشونده هستند و بر روی بلاک چین اتریوم ذخیره و اجرا می شوند، بخش مهم بعدی از اتریوم را تشکیل می دهند. برای مثال، فرد می تواند اپلیکیشن جمع آوری سرمایه جمعی مبتنی بر یک قرارداد هوشمند را ایجاد کند که به دنبال جمع آوری حدال 10 اتر از حداقل 500 شرکت کننده در یک ماه و بازگشت اختصاصی 1 سهم به هر شرکت کننده در یک پروژه تجاری است. اگر پروژه به هدف مشخص شده برسد، آنگاه پول جمع شده به کیف پول مالک ارسال می شود و شرکت کنندگان سهم های نسبی خود را می گیرند. اگر اینطور نشود، اترهای جمع شده به هر کدام از شرکت کننده ها بازگردانده می شود. چنین قراردادهای هوشمندی برای حفظ عملکرد غیرمتمرکز اتریوم مهم هستند تا بدون احتمال سانسور، کلاهبرداری، از کار افتادگی یا تداخل شخص ثالث اجرا شوند.

رابط های بسیاری مانند میست بروزر برای جستجو در شبکه اتریوم و محتوای آن وجود دارند. این رابط ها به کاربران اجازه ساخت، ذخیره و اجرای اپ های مختلف در شبکه اتریوم را می دهند.

چرا کسی باید یک اپلیکیشن عالی بسازد، وقتی هیچ پاداشی برای آن وجود ندارد؟ چرا کسی باید به شبکه اتریوم به عنوان یک گره ملحق شود و در چابکی عملکرد آن کمک کند، بدون اینکه مشوقی داشته باشد؟ همچنین تمامی محتوا و اپ های شبکه ممکن است بر اساس نیاز کاربر و حالت تراکنش با یکدیگر تعامل داشته باشند.

برای حل تمامی این مشکلات، اتریوم دارای یک رمزارز با نام اتر است که به عنوان رسانه پرداخت برای مشارکت کنندگان در شبکه اتریوم، توسعه دهندگان و کاربران عمل می کند. در واقع اتر ارز ویژه اکوسیستم اتریوم است. یک توسعه دهنده می تواند هزینه میزبانی یک اپلیکیشن را پرداخت کند و پاداش خود را توسط کاربران اپلیکیشن بگیرد. به شکل مشابه، کسانی که در ایجاد گره های شبکه به اتریوم کمک می کنند، به ازای خدمات خود مانند استخراج اتر و تأیید تراکنش ها، پاداش می گیرند. اپ های مختلفی را می توان در شبکه بر اساس پرداخت های تعریف شده مبتنی بر اتر استفاده کرد.

مثال هایی از اپ های اتریوم

سازمان های خودمختار و غیرمتمرکز (DAO) – با ترکیبی از قراردادهای هوشمند، قوانین و ساختارهایی را می توان ایجاد کرد که یک شرکت بدون رهبر یا مدیر را تشکیل دهند. چنین سازمان هایی می توانند توسط هر کسی اداره شود.

اپ های اتریوم

وِی فاند (Weifund) – تکنولوژی های غیرمتمرکز مبتنی بر قراردادهای هوشمند و سرمایه جمعی که بر روی اتریوم اجرا می شوند. این اپلیکیشن تلاش های شرکت کنندگان را به دارایی های دیجیتال دارای پشتوانه قراردادی تبدیل می کند که قابل استفاده، مبادله یا فروش بر روی شبکه اتریوم هستند.

پرونانس یا مبدأ – زنجیره تأمین را شفاف و تمامی افراد ذی نفع را جهت دریافت اطلاعات به روز در مورد مبدأ و تاریخچه محصولات توانمند می سازد و به مشارکت کنندگان در شبکه امکان گرفتن تصمیمات آگاهانه را می دهد. آئوگر – به شرکت کنندگان در شبکه اجازه پیش بینی رویداد های دنیای واقعی (مانند تغییرات ارزش سهام، مسابقات فوتبال و …) و گرفتن پاداش برای پیش بینی صحیح را می دهد. شرکت کنندگان می توانند دارای سهم های مجازی در مسابقات پیش بینی باشند و از رمزارزها به عنوان پشتوانه شرکت خود در این نوع فعالیت ها استفاده کنند.

چالش های اتریوم

باز بودن و پتانسیل بالای اتریوم برای مشارکت افراد مختلف با چندین عیب نیز همراه است. اجزای اصلی اتریوم، قراردادهای هوشمند و اپ های غیرمتمرکز مبتنی بر کدهای برنامه نویسی هستند. از آنجا که این کدها توسط انسان ها نوشته می شوند و مستعد ایجاد باگ ، آسیب پذیری های عملکردی و همچنین هک شدن هستند، دارای نقص هستند و خوبی هر اپلیکیشن به میزان مهارت نویسنده آن بستگی دارد.

در سال 2016 یک پروژه DAO (پروژه خودمختار و غیرمتمرکز) با نام «The DAO» که موفق شده بود 150 میلیون دلار را از طریق فروش توکن جمع آوری کند، توسط یک هکر مورد هدف قرار بگیرد و در این حمله 50 میلیون دلار اتر به سرقت رفت. با وجود اینکه هیچ مشکلی در شبکه اتریوم وجود نداشت، ولی یک نقص فنی در کد پروژه «The DAO» وجود داشت که هکر از آن استفاده کرده بود.

نتیجه گیری

در حالی که بیت کوین تنها محدود به کاربردهای پرداخت مبتنی بر فناوری بلاک چین است، اتریوم قادر به پشتیبانی از هر نوع فعالیت مجازی از طریق اپ ها و برنامه نویسی در شبکه خود است. شبکه اتریوم که مبتنی بر برنامه های کاربردی یا اپلیکیشن هاست امکان انجام هر نوع فعالیت مجازی بر مبنای فناوری بلاک چین را به شکل خودمختار و غیرمتمرکز فراهم کرده است. با استفاده از برنامه نویسی باز و قراردادهای هوشمند مبتنی بر اپ های غیرمتمرکز، محدودیتی برای استفاده از شبکه اتریوم وجود ندارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.