ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

شبکه لایتنینگ چیست و چه نقشی در کار با بیت کوین دارد؟

بیت کوین در طول حیات خود تنها قادر به پردازش حدود 7 تراکنش در ثانیه است

شبکه لایتنینگ چیست و چه نقشی در کار با بیت کوین دارد؟

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکامارو در سال ۲۰۰۸ ارائه شد، اولین اظهار نظرعمومی درباره این سیستم جدید ابداعی توسط جیمز ای دونالد، دربردارنده این جمله بود «به شکلی که این پیشنهاد شما را می بینم، به نظر نمی رسد مقیاس پذیری بیت کوین بالا باشد». ده سال بعد از معرفی بیت کوین، مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل برای بیت کوین و سایر سیستم های ارزهای رمزنگاری قدیمی است و اینجاست که مفهومی به نام شبکه لایتنینگ یا رعد و برق مطرح شده است.

مقیاس پذیری بیت کوین-1

مقیاس پذیری بیت کوین دقیقاً به چه معناست؟

خوب، بیت کوین در طول حیات خود تنها قادر به پردازش حدود ۷ تراکنش در ثانیه است. در حالی که این مقدار در ابتدا کافی بود، اما اکنون این سیستم چند سالی است که دچار مشکل سرعت شده است. در نتیجه مدت زمان زیادی برای پردازش تراکنش ها طول می کشد و هزینه های تراکنش ها نیز بسیار گزاف است.
اگر قرار باشد بیت کوین به یک جایگزین کاملاً مناسب برای سیستم های پرداخت فعلی تبدیل شود، بدیهی است که به توانایی رقابت با آنها نیاز دارد. در حال حاضر، حتی به این توانایی نزدیک هم نیست. برای درک وخامت اوضاع، کافی است عدد کوچک ۷ تراکنش در هر ثانیه بیت کوین را با میانگین ۲۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه ویزا کارت و مقداری در حدود ۵۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه در ظرفیت اوج آن مقایسه کنید.

با گذشت سالها، جامعه بیت کوین پیشنهادهای مختلفی در مورد چگونگی بهبود مقیاس پذیری بیت کوین ارائه کرده است، اما هنوز یک اجماع کلی قطعی در این زمینه حاصل نشده است. به همین دلیل در حال حاضر چندین شبکه شبیه بیت کوین داریم که از شبکه اصلی جدا می شوند. با این وجود یک راه حل پیشنهادی در حال حاضر مورد آزمایش قرار گرفته است که ممکن است درست کار کند و به آن شبکه لایتنینگ گفته می شود.

شبکه لایتنینگ چیست؟

در مقطعی از تاریخ، ارسال تلگراف سریعترین و کارآمدترین روش ارتباط از راه دور بود. برای انجام این کار، شما مجبور بودید به اداره پست محل خود بروید، یک فرم را پر کنید و هزینه پیام خود را بر اساس تعداد حروف موجود در آن پرداخت کنید. سپس پیام برای انتقال به مقصد نهایی به نزدیکترین دفتر تلگراف ارسال می شد. پس از آن پستچی تلگراف را به مقصد خود تحویل می داد.
در واقع، افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه ساده دخیل بودند و شما مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن بپردازید. وضعیت فعلی شبکه بیت کوین تقریباً شبیه به همین است. در این مثال، شبکه لایتنینگ در واقع مانند داشتن امکان تماس سریع برای شخصی است که می خواهید با آن صحبت کنید: در این شرایط شما فقط باید «۱» را فشار دهید و تلفن دوست شما در حال زنگ زدن است.
به بیان ساده تر، ممکن است ایده پشت شبکه لایتنینگ بیت کوین چیزی شبیه به این به نظر برسد: ما واقعاً نیازی به ثبت رکورد هر تراکنش بر روی بلاک چین نداریم.
در عوض، شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر به بلاک چین بیت کوین اضافه می کند و کاربران را قادر می سازد تا کانالهای پرداخت را بین هر دو طرف در آن لایه اضافی ایجاد کنند. این کانال ها تا زمانی که لازم باشد می توانند وجود داشته باشند و از آنجا که تنها بین دو نفر تنظیم شده اند، تراکنش ها تقریباً فوری انجام می شود و هزینه آن ها بسیار کم یا بدون هزینه خواهد بود.

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

دنی و جان را در نظر بگیر. آن ها ممکن است با هم کار کنند، ممکن است خویشاوند هم باشند یا یک زن و شوهر باشند، نکته این است که آنها باید پول بیشتری به یکدیگر بفرستند و اغلب، سریع و با حداقل هزینه این کار را انجام دهند. بنابراین، آن ها یک کانال در شبکه لایتنینگ راه اندازی کردند.
در مرحله اول، آن ها نیاز به ایجاد یک کیف پول چند امضائی دارند، که یک کیف پول است که هر دو می توانند با کلیدهای خصوصی مربوطه به آن دسترسی پیدا کنند. سپس، هر دو مقدار مشخصی از بیت کوین (مثلاً هر کدام ۳ بیت کوین) را به آن کیف پول واریز می کنند.

از آن پس، آن ها می توانند تراکنش های نامحدودی را بین خود انجام دهند. در اصل، این تراکنش ها به صورت توزیع مجدد وجوه ذخیره شده در کیف پول مشترک آن ها است. به عنوان مثال، اگر دنی می خواهد ۱ بیت کوین را به جان ارسال کند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به وی منتقل کند. سپس، این دو از کلیدهای خصوصی خود برای ثبت ترازنامه به روز شده استفاده می کنند.

شبکه لایتنینگ و بیت کوین-2

توزیع واقعی وجوه با بسته شدن هر کانال اتفاق می افتد. این الگوریتم از ترازنامه که اخیراً امضا شده است استفاده می کند تا مشخص کند چه کسی چه چیزی را دریافت می کند. اگر دنی و جان تصمیم بگیرند کانال را پس از آن تراکنش ببندند، دنی ۲ بیت کوین و جان ۴ بیت کوین را دریافت می کند.
فقط پس از بسته شدن کانال، اطلاعات مربوط به تراز اولیه و نهایی آن به شبکه بلاک چین بیت کوین ارسال می شود. بنابراین، روش کار شبکه لایتنینگ ایجاد امکان انجام تراکنش های متعدد برای کاربران در خارج از سیستم اصلی بلاکچین و سپس ثبت آنها به عنوان یک واحد در بلاک چین است.
نکته جالب اینجاست که پس از استفاده گسترده از این فناوری، لزوماً نیازی به راه اندازی کانال اختصاصی برای ارسال بودجه به شخص خاصی نیست. در عوض، شما قادر خواهید بود برای پرداخت وجه به یک شخص، از کانالی استفاده کنید که از قبل برای افراد در ارتباط استفاده کنید. سیستم بطور خودکار کوتاهترین مسیر را پیدا می کند.
اینگونه است که شبکه لایتنینگ در نهایت می تواند پاسخی برای بحث مشهور درباره خرید یک فنجان قهوه با بیت کوین که مسأله مشهوری است را ارائه دهد. انجام این کار از طریق شبکه کانال های لایتنینگ ممکن است، زیرا این یک خرید تقریباً بلافاصله است و برای انجام آن هیچ هزینه دیگری را متحمل نخواهید شد.

مسأله امنیت در شبکه لایتنینگ

با این حال، شایان ذکر است که مفهوم شبکه لایتنینگ بدان معنی است که سیستم بر روی بلاک چین کار خواهد کرد، اما در واقع امنیت بلاک چین را در پشت خود نخواهد داشت. بنابراین، این احتمال وجود دارد که بیشتر برای تراکنش های خیلی کوچک استفاده شود. انتقال های بزرگتر که به امنیت در یک شبکه غیرمتمرکز نیاز دارند، به احتمال زیاد هنوز هم در لایه اصلی انجام خواهند شد.
یکی دیگر از ویژگیهای جذاب شبکه لایتنینگ که در حال حاضر مورد آزمایش قرار می گیرد، مبادلات زنجیره ای متقابل است که انتقال توکن ها بین بلاک چین های مختلف را انجام می دهد. به عبارت ساده تر، این راهی است که بدون استفاده از صرافی های رمزارز، بتوان رمزارزهای مختلف را به یکدیگر تبدیل کرد.
درنهایت، این فناوری ممکن است مبادلات متمرکز و ناامن بیت کوین و همچنین دردسرهای مربوط به آنها را منسوخ کند. اولین تست تبادل توکن بین بیت کوین و لایت کوین روی بلاک چین آزمایشی در حال حاضر موفقیت آمیز بوده است.

چه کسی شبکه لایتنینگ را توسعه داده است؟

شبکه لایتنینگ اولین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی در مقاله‌ای توسط جوزف پون و تادئوس دریجا شرح داده شد. در حال حاضر سه تیم وجود دارند که بیشتر کارها را در زمینه توسعه شبکه لایتنینگ انجام می دهند و عبارتند از بلاک استریم، لایتنیگ لبز و ACINQ، و سایر اعضای جامعه بیت کوین هم به آن‌ها مشاوره و کمک می‌دهند. هرکدام از استارتاپ‌های ذکر شده در بالا در حال کار کردن بر روی اجرای خود از پروتکل شبکه لایتنینگ هستند که به زبان های مختلف برنامه نویسی نوشته شده اند.

امنیت لایتنینگ و بیت کوین-3

علاوه بر این، اجراهای دیگری از این شبکه نیز هم اکنون در حال توسعه هستند. درانتهای این بخش، ذکر این نکته حائز اهمیت است که آزمایش های اخیر ثابت کرده است که سه اجرای اصلی کاملاً قابل تعامل با یکدیگر هستند، به این معنی که آن ها می توانند به صورت یکپارچه با یکدیگر کار کنند.

شبکه لایتنینگ از کجا، چه زمانی و چرا استفاده خواهد شد؟

به نظر می رسد جامعه رمزارز مشتاقانه در حال پیش بینی راه اندازی شبکه لایتنینگ است. در ابتدا، این شبکه بطور خاص برای بیت کوین طراحی شده بود، اما در حال حاضر این فناوری برای مجموعه ای از رمزارزهای دیگر مانند استلار، لایت‌کوین، زد کش، اتر، وب مانی و ریپل نیز ساخته شده است.
بیت کوین واقعی با استفاده از برنامه های بلاک استریم، لایتنینگ لبز و ACINQ قابل ارسال و دریافت است و این امر اثبات می کند که هر سه این برنامه ها با هم قابلیت همکاری و تعامل دارند. علاوه بر این، نسخه اول مشخصات شبکه لایتنینگ منتشر شده است که به تشریح قوانین این شبکه می پردازد. این مشخصات یک گام بزرگ به جلو برای شبکه لایتنینگ است، زیرا می تواند توسط برنامه نویسان شبکه لایتنینگ در سایر زبان های برنامه نویسی هم مورد استفاده قرار گیرد.
با این حال، این شبکه هنوز در مراحل ابتدایی راه اندازی خود است. بنابراین هیچ نرم افزاری وجود ندارد که کاربران واقعی بتوانند در شبکه با آن تراکنش های خود را انجام دهند. علاوه بر این، پیاده سازی های فعلی هنوز هم دارای مشکلات بسیاری هستند. توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ از کاربران خواسته اند که با استفاده از شبکه آزمایشی بیت کوین در مورد شبکه اطلاعات کسب کنند و پول واقعی ارسال نکنند.
توسعه دهندگان همچنین به کاربران توصیه می کنند که صبور باشند، زیرا کدنویسی این شبکه بسیار پیچیده است و نیاز به آزمایش های پیچیده و دقیق دارد. برای استفاده کامل شبکه لایتنینگ توسط جامعه بیت کوین، این سیستم باید اثبات کند که کاملا ایمن و قابل استفاده است. با توجه به این موضوع و بسیاری از عوامل دیگر، کارشناسان پیش بینی می کنند که رونمایی از یک شبکه لایتنینگ کاملاً کارآمد می تواند از چند ماه تا چند سال دیگر طول بکشد.
در مورد دلیل استفاده از این شبکه، پاسخ ساده است: مقیاس پذیری مناسب. اگر این شبکه در واقع راه حلی برای مسئله اصلی بیت کوین یعنی مقیاس پذیری ارائه دهد، به احتمال زیاد توسط سایر رمزارزها مثل پرفکت مانی نیز پذیرفته و استفاده خواهد شد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، امکان توسعه بیشتر فناوری زنجیره ای متقابل وجود دارد، بنابراین اولین قدم به سمت ساخت مبادلات رمزارز به صورت واقعاً غیرمتمرکز برداشته می شود.

مزایای شبکه لایتنینگ

همانطور که در بخش قبل بیان شد، شبکه لایتنینگ هنوز اولین قدم های خود را بر می دارد. این شبکه هنوز هم در حال توسعه است و آنطور که توسعه دهندگان آن پیش بینی می کنند، در آینده هم وجود خواهد داشت. مهمترین مزایای شبکه لایتنینگ به شرح زیر هستند:
سرعت تراکنش. هنگامی که شبکه راه اندازی می شود، دیگر لازم نیست منتظر چندین تأییدیه برای هر تراکنش باشید. هر چقدر هم شبکه شلوغ باشد، تراکنش ها تقریباً به صورت آنی انجام می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، بازار رمزارز قدم های بزرگی را در جهت توانایی رقابت با سیستم های پرداخت سنتی مانند ویزا، مستر و پی پال بر می دارد.

مزایای شبکه لایتنینگ-4

هزینه تراکنش. از آنجا که تراکنش ها در واقع در کانال های شبکه لایتنینگ و خارج از بلاک چین صورت می گیرد، شما نیاز به پرداخت کمترین هزینه های کمیسیون را دارید. این یکی از اصلی ترین مزیت های شبکه لایتنینگ است، زیرا این کار باعث می شود بیت کوین به طور کامل به عنوان شکلی از پرداخت در مغازه ها، کافه ها، بارها و غیره مورد استفاده قرار بگیرد.
مقیاس پذیری. گفته می شود شبکه لایتنینگ قادر است تراکنش های بیت کوین و سایر رمزارزها را به مرز بی سابقه حداقل ۱ میلیون تراکنش در ثانیه برساند.
مبادلات زنجیره ای متقابل. اولین آزمایش های تراکنش های متقابل انجام شده است که بسیار هیجان انگیز است. تا زمانی که دو بلاک‌چین دارای یک تابع هش باشند (که عمده ترین آنها اینچنین هستند)، کاربران می توانند بدون نیاز به اعتماد به یک واسطه شخص ثالث، پول را از یک زنجیره به زنجیره دیگر ارسال کنند. این فناوری از یک پتانسیل انقلابی واقعی برخوردار است.
امنیت و ناشناس بودن. هم اکنون هم اکثریت قریب به اتفاق رمزارزها کاملاً ناشناس نیستند. انتقال هنوز هم می تواند از یک کیف پول به کیف پول دیگر ردیابی شود. با این وجود، وقتی صحبت از شبکه لایتنینگ می شود، بیشتر تراکنش ها در خارج از شبکه اصلی بلاک چین اتفاق می افتد، بنابراین ردیابی تمام ریزپرداخت های انجام شده از طریق کانال های لایتنینگ مختلف، تقریباً غیرممکن خواهد بود.

نکات منفی شبکه لایتنینگ

کاملاً عملیاتی نیست. شاید در حال حاضر نقطه ضعف اصلی شبکه لایتنینگ این واقعیت باشد که هنوز کاملاً عملیاتی نشده است و بنابراین هیچ راهی برای اثبات کامل خوب بودن این شبکه در واقعیت وجود ندارد. همچنین، این مفهوم تنها بر روی کاغذ عالی به نظر می رسد، اما هنوز هم نمی توان فهمید که به محض روی کار آمدن به چه شکلی خواهد بود.
پیچیدگی کانال ها. شبکه لایتنینگ به عنوان نوعی از شبکه های کانالی مفهوم سازی شده است که پس از راه اندازی، از لحاظ تئوری باید بتواند انجام تراکنش های بی نقص را فراهم کند. با این حال، هیچ توضیحی در مورد این داده نشده است که اگر پرداخت مسیری بیش از حد پیچیده را طی کند، چه اتفاقی خواهد افتاد. مطمئناً، اگر تراکنش شما نیاز به عبور از ده ها کانال میانی داشته باشد، هزینه ها بیشتر می شود.

کانال های محدود. یکی دیگر از اشکالات شبکه این است که در نسخه فعلی کانال ها محدود شده اند. یعنی مقدار بیت کوین های ذخیره شده در کیف پول توسط دو کاربر پس از ایجاد کانال برابر است با حداکثر مقدار بودجه در آن کانال. این حالت وضعیتی را ایجاد می کند که در آن برخی از کاربران ممکن است به این نیاز داشته باشند که بین داشتن نقدینگی در کانال های شبکه لایتنینگ و یا داشتن نقدینگی در خارج از این کانال ها (یعنی بر روی بلاک چین اصلی) یک مورد را انتخاب کنند. این وضعیت به دور از حالت ایده آل است، به خصوص برای کسانی که منابع مالی نسبتاً محدودی دارند.

نکات منفی شبکه لایتنینگ-5

هاب ها. علاوه بر این، نگرانی هایی در مورد شکل گیری «هاب ها» ابراز شده است – هاب نوعی گره با سرمایه زیادی است که بیشتر تراکنش ها از آن عبور می کنند. بسیاری از علاقه مندان به بیت کوین این موضوع را حرکت شبکه بیت کوین به سمت متمرکزشدن بیشتر و دورشدن آن از هدف اصلی آن یعنی تمرکززدایی از تراکنش‌های مالی می دانند. اما بعید است که این هاب ها یا مراکز تجاری بتوانند سود قابل توجهی از هزینه تراکنش ها داشته باشند.
البته در انتهای این بخش به طور مجدد لازم به ذکر است که در حال حاضر مزایا و مشکلاتی که در رابطه با شبکه لایتنینگ ذکر می‌شود، بسیار حدسی و احتمالی است.

آیا باید از شبکه لایتنینگ استفاده کنم؟

خب، به عنوان یک واقعیت، اگر شما یک کاربر پیشرفته بیت کوین نیستید، هنوز نمی توانید از شبکه لایتنینگ استفاده کنید. بنابراین، بهترین کار این است که صبر کنید و ببینید که آیا شبکه لایتنینگ عملیاتی خواهد شد یا خیر و آیا در واقعیت می تواند همان کارهایی که گفته شده است را انجام دهد و بی خطر باشد یا خیر.
در نظر داشته باشید، شبکه لایتنینگ به هیچ وجه تنها پیشنهاد مقیاس پذیری موجود برای بیت کوین نیست و بیت کوین کش یا بیت کوین نقدی (BCH) رقیب اصلی آن است. بحث بین طرفداران شبکه لایتنینگ و بیت کوین کش داغ است و هیچ خبری از پایان این بحث نیست. ممکن است که یکی از این پیشنهادها در نهایت بهتر باشد یا اینکه هر دو به همراه هم استفاده شوند یا حتی راهکارهای کاملاً متفاوت داشته باشند.
شبکه لایتنینگ یک شبکه هیجان انگیز به نظر می رسد. قبل از هر چیز، کاربردهایی که ممکن است برای شما داشته باشد را در نظر بگیرید. اگر از توکن ها برای سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می کنید، ممکن است به شبکه لایتنینگ نیازی نداشته باشید، زیرا در حال حاضر به نظر نمی رسد برای انجام نقل و انتقالات بزرگ در شبکه، یک راهکار کاملاً مطمئن باشد.
اما اگر بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین پرداخت می دانید، استفاده از شبکه لایتنینگ به شرط آنکه مطابق انتظارات پیش برود، برای شما ضروری خواهد بود. پرداخت های فوری، افزایش ناشناس بودن در بلاک چین و تراکنش تقریباً بدون کارمزد از مزایای عمده شبکه لایتنینگ هستند و به نظر می رسد که این شبکه برای اکثر مشکلات بیت کوین راهکارهایی را ارائه خواهد کرد.

 

مطالعه مقاله پیشنهادی:

شبکه لایتنینگ فاجعه است، اما ممکن است به ایجاد اقتصاد بیت کوین محور کمک کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.