ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین با معرفی ۶ روش تضمینی

تراکنش‌های بیت‌کوین اساساً به یک شخص یا هویت اختصاص ندارند

مقدمه

پنهان کردن هویت خود در دنیای دیجیتال تقریباً مشکل است، زیرا هر کسی اغلب چندین ردپای دیجیتالی از خود باقی می‌گذارد. از آنجا که بیت‌کوین بخشی از دنیای دیجیتال است، ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین نیز کار دشواری است چرا که این تراکنش‌ها قابل پیگیری هستند.

تراکنش‌های بیت‌کوین اساساً به یک شخص یا هویت اختصاص ندارند، اما آدرس‌های عمومی برای تراکنش‌ها که رشته‌هایی الفبایی هستند در بلاکچین ثبت می‌شوند. نام، آدرس فیزیکی یا ایمیل شخص در هیچ کجای تراکنش ثبت نمی‌شود؛ اما هویت شخص هنوز هم ممکن است با استفاده از اطلاعات آدرس عمومی و IP مشخص شود. به همین دلیل تراکنش‌های بیت‌کوین را شبه ناشناس (Pseudo-anonymous) می‌نامند.

ناشناس ماندن در معاملات بیت کوین

برخی از افراد تعجب می‌کنند که وقتی نامی در آدرس عمومی یا IP وجود ندارد، چطور امکان ردیابی آن‌ها وجود دارد؟ گاهی اوقات کاربر آدرس عمومی بیت‌کوین، نام خود را به همراه آدرس عمومی اعلام می‌کند. در صورت استفاده از اتصال وای فای خصوصی نیز می‌توان هویت اشخاص را ردیابی کرد.

چندین راه دیگر برای ردیابی دیجیتالی شما وجود دارد، اما به‌طور خلاصه، ترفندهایی وجود دارد که می‌تواند به شما در استفاده ناشناس از بیت‌کوین کمک کند. در اینجا مواردی برای مخفی کردن هویت در هنگام استفاده از بیت‌کوین ارائه شده است.

بهترین روش‌های ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین کدام هستند؟

مخلوط کردن بیت‌کوین

تراکنش‌های بیت‌کوین روی یک دفترکل عمومی ثبت می‌شود. هرکسی که آدرس عمومی را ردیابی کند می‌تواند مبدأ و یا مقصد را بفهمد. هیچ روشی در سطح پروتکل برای ناشناس کردن این بیت‌کوین‌ها وجود ندارد، به همین دلیل یک مخلوط کننده (mixer) بیت‌کوین برای مخفی کردن هویت لازم است.

مخلوط کردن بیت‌کوین روندی است که سعی در شکستن پیوند یا قابلیت ردیابی دارد. این فرآیند با ایجاد آدرس‌های موقتی یا با جابجایی کوین‌ها با آدرس‌های دیگر با همان ارزش، پیوند بین آدرس‌های بیت‌کوین را می‌شکند. این امر باعث می‌شود که ردیابی آن در بلاک‌چین سخت باشد. به مخلوط کردن بیت‌کوین همچنین شستشوی بیت‌کوین، شستن بیت‌کوین یا تکاندن بیت‌کوین نیز گفته می‌شود و این سرویس، یک سرویس پولی است. دو سرویس معروف ارائه دهنده خدمات مخلوط کردن بیت‌کوین، BitBlender و Samurai Whirlpool  هستند.

استفاده از مرورگر تور-اونیون برای ناشناس ماندن

برای ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین می‌توانید از یک مرورگر تور (Tor) استفاده کنید. تور یک جامعه داوطلب است که به ناشناس بودن و استفاده از اینترنت بدون نظارت اعتقاد دارد. اگر به دنبال یک مرورگر پیشرفته مبتنی بر خدمات تور هستید، مرورگر بریو (Brave) یک مورد مناسب است. این برنامه رایگان، سریع‌تر از کروم است و قابلیت‌های تور را در اختیار شما قرار داده است.

ناشناس ماندن در خرید بیت‌کوین

گره‌های تور قبل از رسیدن به مقصد نهایی خود، ترافیک اینترنت شما را با گره‌های رایانه تصادفی در شبکه تور رمزگذاری و مسیریابی می‌کنند. ازاین‌رو، مشخص کردن آدرس IP یا سیستمی که پیام یا تراکنش از آن پخش شده، بسیار دشوار است. به بیان ساده‌تر، تراکنش‌ها و سایر فعالیت‌های شما نمی‌توانند به IP شما ربط داده شوند و بنابراین از این طریق می‌توانید ناشناس بمانید. اما اگر از سایت‌های بیت‌کوین با قابلیت شناسایی مشتری (KYC) مانند CEX، Coinmama یا سایر موارد استفاده می‌کنید، استفاده از تور چندان مفید نیست.

هنگامی که از سایت‌های مبتنی بر خدمات P2P مانند LocalBitcoins یا Bisq استفاده می‌کنید، استفاده از تور یا VPN بسیار توصیه می‌شود. روش‌های مختلفی برای استفاده از تور در دستگاه‌های مختلف وجود دارد، اما اگر از رایانه شخصی ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توانید کلاینت تور خود را اجرا کرده و با استفاده از آدرس localhost 127.0.0.1 از طریق درگاه استاندارد ۹۰۵۰ تور به شبکه بیت‌کوین متصل شوید.

VPN بدون گزارش

یکی دیگر از روش‌های  ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) بدون گزارش است. این شبکه فعالیت‌های شما را در سرورهای خود ذخیره نمی‌کند. این سرویس ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می‌کند و آن را از طریق چندین سرور موردنظر خود در مکان‌های مختلف پیش از رسیدن به محل نهایی، مسیریابی می‌کند.

برخی از VPN های بدون گزارش همچنین یک آدرس IP مشترک را به چند کاربر اختصاص پیدا می‌کنند، ازاین‌رو تشخیص و ردیابی هویت یک شخص دشوار است. استفاده از VPN های بدون گزارش برای اتصال به کلاینت بیت‌کوین خود، راه دیگری برای بهبود حریم شخصی تراکنش‌های بیت‌کوین شماست. اما در این حالت، شما باید به ارائه‌دهنده خدمات VPN اعتماد کنید تا فعالیت‌های شما را گزارش نکند. در زیر چند ارائه‌دهنده خدمات VPN بدون گزارش ارائه شده است:

 • NordVPN
 • VPNArea
 • IPVanish
 • AirVpn

همیشه از آدرس جدید برای تراکنش‌ها استفاده کنید

می‌توانید هر تعداد آدرس دریافتی را در تبادل‌های بیت‌کوین ایجاد کنید و هر بار که از هرجای دیگر بیت‌کوین دریافت می‌کنید، از یک آدرس جدید استفاده کنید. این کار در بعضی مواقع کاربران جدید را گیج می‌کند، زیرا آن‌ها نمی‌دانند که چرا آدرس دریافتی آن‌ها تغییر کرده است.

بااین‌حال، فقط بدانید که اگر از یک کیف‌پول HD مانند Ledger Nano X، Samourai wallet، Trezor استفاده می‌کنید، می‌توانید هرقدر که خواستید آدرس‌های دریافت کننده بیت‌کوین تولید کنید. این یک روش خوب برای حصول اطمینان از ناشناس ماندن در مبادلات بیت کون است. به‌این‌ترتیب، پیوند دادن ۲ یا بیش از ۲ تراکنش به شما سخت خواهد بود. ممکن است فکر کنید که اگر بلاک‌چین بیت‌کوین ضد هک است پس چرا نمی‌توانید دوباره از همان آدرس استفاده کنید؟ درست است که شما می‌توانید دوباره از همان آدرس استفاده کنید، ولی در این صورت به حفظ حریم خصوصی و امنیت شخصی خود اهمیت نمی‌دهید.

همان‌طور که ممکن است بدانید، بلاک‌چین  بیت کوین نیز عمومی و شفاف است. هرکسی که از آدرس شما اطلاع داشته باشد می‌تواند تراکنش‌های شما را ببیند و می‌تواند میزان تراز شما را بررسی کند. این مثال‌ها را در نظر بگیرید تا بفهمید چگونه استفاده مجدد از همان آدرس بیت‌کوین می‌تواند شما را دچار مشکل کند و حریم شخصی شما را به خطر بیندازد و ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین را به خطر بیندازد.

مثال ۱

 • فرض کنیم از یک کیف‌پول کاغذی بیت‌کوین برای ذخیره دارایی خود استفاده می‌کنید.
 • مقداری بیت‌کوین را به‌صورت نقدی از LBC خریداری و آن را به کیف‌پول کاغذی خود منتقل کردید.
 • شخصی که بیت‌کوین را از آن خریداری کرده‌اید دنباله آدرس شما را در بلاک‌چین دنبال می‌کند.
 • و او می‌فهمد که شما ۱۰۰ هزار دلار بیت‌کوین در آدرس کیف‌پول کاغذ خود دارید.
 • او این موضوع را آشکارا در مکان عمومی ذکر می‌کند و این حرف پخش می‌شود (شانس رخ دادن این اتفاق کم است، اما غیرممکن نیست).
 • روز بعد آدم ‌ربایی فرزند/ خانواده شما را ربوده و دقیقاً می‌داند که چه مقدار باج می‌خواهد.
 • یا ممکن است روز بعد او به خانه شما حمله کند و کیف‌پول کاغذی بیت‌کوین شما را که شامل کلیدهای خصوصی است به‌زور اسلحه از شما بگیرد.

مثال ۲

 • فرض کنید شما یک بازرگان هستید که کالاهای الکترونیکی می‌فروشید.
 • شروع به پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان پرداخت کرده‌اید.
 • و یک کد QR آدرس عمومی را در فروشگاه خود در معرض نمایش بگذارید تا مشتریان ببینند.
 • حالا تصور کنید که سارقین برای سرقت از شما مسلحانه به سراغ شما می‌آیند.
 • و شما می‌گویید که در این ماه به‌اندازه کافی کار نکرده‌اید و هیچ پولی برای دادن ندارید.
 • اگر آن‌ها با فن‌آوری باشند، فقط کافی است آدرس عمومی بیت‌کوین شما را چک کنند.
 • سارقین آدرس موجود در صفحه را بررسی کرده و می‌فهمند که شما هزاران عدد بیت‌کوین دارید.
 • دروغ شما برملا می‌شود و شما بیت‌کوین های خود را از دست می‌دهید.

ناشناس مانده در خرید و فروش بیت کوین

ممکن است فکر کنید این‌ها مثال‌هایی بعید و غیرممکن و ترسناک است، اما این‌طور نیست. ما فقط سعی می‌کنیم برخی از سناریوهای نامطلوب را که ممکن است پیش بیاید توضیح دهیم. بنابراین به همین دلیل است که ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین بسیار مهم است.

توصیه‌ها

 1. اگر به‌طور تصادفی یا با تمایل خود آدرس عمومی بیت‌کوین را در معرض دید دیگران قرار دادید، از استفاده مجدد آن آدرس عمومی دست بردارید و از یک آدرس عمومی جدید استفاده کنید.
 2. از کیف‌پول‌های HD مانند Ledger Nano X، Trezor یا هر نوع دیگر استفاده کنید، تا بتوانید به هر اندازه که خواستید آدرس‌های دریافت‌کننده بیت‌کوین تولید کنید.
 3. سرمایه خود را به آدرس عمومی قبلی که در آن هویت خود را از این آدرس جدید فاش کرده‌اید، انتقال ندهید. (چون ممکن است ردیابی شوید!)
 4. به یاد داشته باشید که حین استفاده از مرورگر تور یا VPN (یا هر دو) از آدرس عمومی جدید خود استفاده کنید. و هنگامی که مجبور هستید سرمایه خود را از همان آدرس جدید خرج کنید، مجدداً به تور و / یا VPN و سپس به شبکه بیت‌کوین خود وصل شوید. به‌این‌ترتیب IP شما ردیابی نمی‌شود و ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین میسر می‌شود.

ناشناس ماندن در فروش بیت کوین

بیت‌کوین را به‌صورت نقدی بخرید و بفروشید

 یکی دیگر از روش‌های ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین انجام تراکنش‌ها نقدی رودررو است. خدماتی مانند لوکال‌بیت‌کوینز (LocalBitcoins) این سرویس را ارائه می‌دهند. موارد و توصیه‌های لازم را برای ناشناس ماندن در سرویس خدماتی لوکال‌بیت‌کوینز را دنبال کنید:

 1. همیشه با استفاده از VPN یا تور به لوکال‌بیت‌کوینز دسترسی داشته باشید.
 2. با استفاده از مولد نام جعلی و ایمیل موقت مانند guerrilla mail در لوکال‌بیت‌کوینز ثبت‌نام کنید. (از ایمیل یا آدرس یا نام واقعی خود استفاده نکنید.)
 3. یک فروشنده / خریدار قابل‌اعتماد در سایت LBC را برای مبادله نقدی پیدا کنید. فروشندگان / خریداران با بازخورد خوب و شهرت بالا ایمن هستند.
 4. برای هماهنگی قرار از یک تلفن عمومی یا تلفن موقت استفاده کنید.
 5. یک مکان عمومی را برای یک جلسه انتخاب کنید که به Wi-Fi عمومی دسترسی داشته باشید.
 6. رسیدن به محل قرار، انجام تراکنش و انتظار برای ۲ الی ۳ بار تایید را با خونسردی انجام دهید.
 7. از وسیله نقلیه شخصی خود برای رفت‌وآمد استفاده نکنید زیرا شماره وسیله نقلیه شما می‌تواند هویت شما را در معرض دید شما قرار دهد.

با دنبال کردن این مراحل، میزان ناشناس بودن را تا حد زیادی حفظ خواهید کرد. برای روشی قدم‌به‌قدم در مورد نحوه خرید بیت‌کوین با استفاده از وجه نقد، به این راهنمایی مراجعه کنید.

جوین‌مارکت

 فرض کنیم که شما به دنبال ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین هستید و نمی‌خواهید به یک مدیر وب‌سایت متمرکز مانند بیت‌میکسر اعتماد کنید تا کوین‌های خود را ناشناس کنید. شما می‌توانید جوین‌مارکت (JoinMarKet) را امتحان کنید. جوین‌مارکت یک نرم‌افزار یا یک سرویس نیست؛ بلکه یک بازار است. در جوین‌مارکت، سازندگان بازار و دریافت‌کنندگان برای انجام تراکنش‌های ویژه با نام تراکنش‌های کوین‌جوین (CoinJoin) گرد هم آمده‌اند. این بازار مقدار مناسبی از کوین‌ها را در زمان و مکان مناسب ترتیب می‌دهد.

حاضران در این بازار مبلغی سوری را به سازندگانی پرداخت می‌کنند که آماده مخلوط کردن کوین‌های آن‌ها هستند. مکانیزم کوین‌جوین می‌تواند مخلوط کردن بدون واسطه یا طرفین متمرکز را امکان پذیر کند. در این نوع تراکنش، کلیدهای خصوصی همیشه تحت کنترل کاربر هستند. با این‌ حال، در حال حاضر، این بازار چندان محبوب نیست و تردد زیادی در آن صورت نمی‌گیرد. همچنین، نصب برنامه جوین‌مارکت دانش و زمان قابل‌توجهی را می‌طلبد.

ناشناس ماندن در خرید نقدی بیت کوین

سخن پایانی

استفاده از بیت‌کوین باعث نمی‌شود شما ناشناس بمانید ولی می‌تواند به شما بیش‌ازحد نیاز محرمانگی بدهد. موارد ذکر شده در این مقاله فقط راه‌حل‌هایی شناخته‌شده برای ناشناس ماندن در مبادلات بیت کوین هستند. بیت کوین هنوز راه طولانی در پیش دارد و در حال حاضر با ارزهای رقیب خود مانند دش و مونرو روبرو است که ناشناس بودن را به‌عنوان ویژگی‌های اصلی در سطح پروتکل ارائه می‌دهند. با بالغ شدن رمزارزها، چیزهایی مانند ناشناس بودن امری کاملاً عادی خواهد شد اما در حال حاضر، ما به این راه‌حل‌ها نیاز داریم.

 

مطالعه مقاله پیشنهادی:
راهنمای کامل انواع تراکنش های بیت کوین ؛ الگوهای رایج و روش کار آنها

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.