ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی – دو نوع سرمایه‌گذاری رایج در دنیای امروز

چگونه بیت کوین به عنوان یک نوع سرمایه‌‌گذاری ظهور پیدا کرد؟

فهرست مطالب مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی

  • چگونه بیت کوین به عنوان یک نوع سرمایه‌‌گذاری ظهور پیدا کرد؟
  • مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی و ویژگی‌های مثبت بیت کوین
  • ویژگی‌های منفی بیت‌‎کوین در مقایسه با دارایی‌های سنتی
  • تغییرات قیمت در مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی
  • نتیجه‌‌گیری

چگونه بیت کوین به عنوان یک نوع سرمایه‌‌گذاری ظهور پیدا کرد؟

آدام وایت، رئیس سابق بخش توسعۀ کسب و کار و استراتژی شرکت کوین‌‌بیس (Coin Base) می‌‌گوید: “اکنون زمان آن فرا رسیده است تا سرمایه‌‌گذاران نگاهی جدی به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال داشته باشند و ببینند چگونه می‌‌خواهند بیت کوین را به عنوان بخش کوچکی از پورتفولیوی سرمایه خود در نظر بگیرند”.

بیت کوین پس از ظهورش در چند سال اخیر، به عنوان یک نوع جدید از دارایی‌‌ها به شدت مورد ستایش و تحسین سرمایه‌‌گذاران قرار گرفته است. دو ویژگی اصلی بیت کوین که در مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی ارزش و تقاضایی است که بیت کوین دارد. بر اساس مطالعه‌‌ای که توسط دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۱۷ انجام شده است، به نظر می‌رسد که بیت کوین بیش از ۵.۸ میلیون کاربر فعال دارد.

این رقم در حال حاضر فقط یک حدس و گمان است، ولی تصور می‌‌شود که در آینده تا ده‌ها میلیون نیز افزایش یابد. کریس برنیکس، تحلیلگر بلاک‌‌چین بخش مدیریت سرمایه‌‌گذاری ARK، در مقاله‌‌ای تحت عنوان “بیت کوین: به صدا درآمدن زنگ نوع جدیدی از دارایی‌‌ها”، بر این واقعیت تاکید کرده است که رمزارزهایی همچون بیت کوین زیرمجموعه‌‌ای از انواع دارایی‌‌های فعلی نیستند بلکه در واقع نوع جدیدی از دارایی‌ها هستن و باید به شکل مناسبی نامگذاری شوند تا از بروز هرگونه ابهامی جلوگیری شود. در مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی مشخص می‌شود که در پورتفولیوی سرمایه‌‌گذار چهار مشخصه اصلی وجود دارد که آن را به شکل زیر تعریف می‌کنند:

  • قابلیت سرمایه‌‌گذاری
  • ویژگی‌‌های سیاسی-اقتصادی
  • همبستگی بازدهی‌‌ها یا استقلال قیمت
  • پروفایل ریسک-بازدهی

مقالۀ کریس برنیسک، بیت کوین را از این چهار منظر تحلیل کرده است تا در مورد جایگاه بیت کوین به عنوان شکل نوظهوری از دارایی‌‌ها قضاوت کند. این تحلیل‌‌ها برای یک شخص غیرحرفه‌‌ای خیلی تکنیکی هستند لذا ما سعی می‌‌کنیم دلایل اصلی آقای برنیسک را به شکل جدا بررسی کنیم.

استقلال قیمتی بیت کوین

قابلیت سرمایه‌‌گذاری بیت کوین

در مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی متوجه می‌شویم که بیت کوین مانند طلا یک دارایی فوق‌‌العاده ارزشمند است و از پتانسیل بالایی برای سرمایه‌گذاری نیز برخوردار می‌‌باشد. این همان چیزی است که سرمایه‌‌گذاران شیفته آن هستند. از آنجایی که شاهد افزایش آگاهی‌‌های روزافزون خرده-فروشان بزرگ و استفاده آن‌ها از بیت کوین به عنوان یک روش معامله هستیم، لذا این احتمال وجود دارد که بیت کوین با گذشت زمان رشد طولانی‌تری داشته باشد و به این ترتیب، قابلیت سرمایه‌‌گذاری آن بیشتر به چشم خواهد آمد.

ویژگی‌های سیاسی-اقتصادی بیت کوین

بیت کوین یا بلاک‌‌چین آن بر اساس یک لجر یا دفتر کل نامتمرکز عمل می‌‌کند. بیت کوین به هیچ نوع تاییدیه‌‌ای از سوی بانک، نیاز ندارد زیرا خود آن دفتر نوعی تاییدکننده است. بانک‌ها و سایر نهادهای دولتی که در یک تراکنش معمولاً به عنوان یک واسطه عمل می‌‌کنند با ارائه درجۀ خاصی از اعتمادی که در طرفین تراکنش ایجاد می‌کنند، مبلغی به ازای آن دریافت می‌کنند. بلاک‌‌چین به واسطۀ تکنولوژی ذاتی خود به این چیزها احتیاجی ندارد. علاوه بر این، این تکنولوژی منبع باز است و تعداد بیت کوین‌‌ها به بیش از ۲۱ میلیون نیز می‌‌رسد. همۀ این عوامل دست به دست هم داده‌‌اند تا ویژگی‌های سیاسی-اقتصادی جالبی در بیت کوین ایجاد شود..

بازدهی بیت کوین

استقلال قیمتی بیت کوین

با مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی مشخص می‌شود که تغییرات قیمت بیت کوین به هیچ عاملی به غیر از خود بیت کوین وابسته نیست. خلاصه این عبارت این است که ارزش بیت کوین وابسته به تغییرات قیمت هیچ نوع کالایی نیست. سایر دارایی‌‌ها مانند طلا، نفت، اوراق بهادار و غیره با یکدیگر در ارتباط هستند و اگر قیمت یک کالا افت کند قیمت کالای دیگر نیز تحت تاثیر این افت قیمت قرار خواهد گرفت. اما این خطر در مورد بیت کوین تقریباً وجود ندارد. این ویژگی بلاک‌‌چین جذاب‌‌ترین ویژگی آن برای صاحب‌‌نظرانی است که خواهان ورود به دنیای بیت کوین جهت ایجاد تنوع در پورتفولیوهای خود هستند.

پروفایل ریسک-بازدهی بیت کوین

این ویژگی یک معیار سنجش برای ارزیابی بازدهی در اختیار ما قرار خواهد داد که انتظار داریم به ازای ریسکی که در سرمایه‌‌گذاری یک دارایی متحمل می‌‌شویم از مزیت‌های آن استفاده کنیم. این ویژگی با چیزی به نام نسبت شارپ محاسبه می‌‌شود. هرچقدر نسبت شارپ بزرگتر باشد، پروفایل ریسک-بازدهی دارایی قوی‌‌تر خواهد بود.

سرمایه گذاری در بیت کوین

مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی و ویژگی‌های مثبت بیت کوین

بیت کوین برخلاف طلا و سایر دارایی‌‌های معمولی که در پورتفولیوی سرمایه‌‌گذاری وجود دارند، از جابجایی تراکنشی بیشتری برخوردار است. فرض کنید یک ارز در کیف پول خود دارید که ارزش آن می‌‌تواند با گذشت زمان تغییر کند. قیمت برخی از کالاها مانند طلا و زمین با گذشت زمان به طور قابل توجهی افزایش می‌‌یابد. با این حال، نمی‌‌توان از این کالاها برای خرید مثلاً یک فنجان قهوه استفاده کرد. ولی با در اختیار داشتن بیت کوین می‌‌توانید با یک افزایش ارزش ناگهانی، سود کنید و در همین حال وارد یک مغازه شوید و با پرداخت چندصدم کوین از گوشی خود، شیرینی بخرید و این سود را جشن بگیرید!

یک ویژگی جالب دیگر نیز وجود دارد که جایگاه بیت کوین به عنوان یک دارایی اساسی را ارتقاء خواهد داد. بیت کوین به شکل غیرمنتظره‌‌ای تبدیل به رهبر انقلاب مالی جدیدی شد که پس از ارائۀ گزارشاتی از استفادۀ بیت کوین در کشورهای بی‌‌ثبات از نظر مالی (مثل ونزوئلا) رخ داد. در این شرایط بود که مردم به ضرروت خرید یک ارز پرنوسان، بیشتر از دولت‌های پرنوسان خود اعتقاد پیدا کردند!

ویژگی‌های منفی بیت کوین در مقایسه با دارایی‌های سنتی

در مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی مشخص می‌شود که یکی از معایب بیت کوین، نوسانات آن است. اگر بیت کوین را با یک نوع از رایج‌ترین دارایی‌‌ها مانند اوراق بهادار مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که بیت کوین پرنوسان‌‌تر است. علاوه براین، هیچ مرجع ذیصلاحی از بیت کوین حمایت نمی‌‌کند و به هنگام وقوع یک رکود مالی نمی‌‌توان مجددا منابع مالی آن را تامین کرد. با این حال، به نظر برخی از عاملانِ مالی خبره، اوراق بهادار نیز بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد خطرناک هستند. این واقعیت حداقل در مورد بازار ارز نیز صدق می‌‌کند. آلن گرینسپن، رئیس شرکت Ex-Fed می گوید:” ما در حباب بازار اوراق بهادار به سر می‌‌بریم و هر لحظه ممکن است بترکد”.

آینده روشن بیت کوین از زمان ظهورش تا به امروز در گرو ویژگی‌‌های ذاتی آن یعنی ساختارستیزی و حریم شخصی بوده است. با این حال، برای این که بازارهای بورس و دولت‌ها نگاهی جدی‌‌تر به بیت کوین داشته باشند، باید یک مرجع شناخته‌شده، اعتبار بیت کوین را تایید کند. عدم توجه به این موضوع، باعث می‌‌شود خطر سرمایه‌‌گذاری روی بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یابد و این مسئله موجب دلسردی افراد نسبت به بیت کوین خواهد شد. علاوه بر این، اگر بخواهیم نرخ تراکنش‌‌ها افزایش پیدا کند، لازم است که هر تراکنشی ثبت به شکل قانونی ثبت گردد. لذا باید دلایلی که باعث شده‌‌اند بیت کوین اینقدر برای افراد علاقمند به دنیای کامپیوتر جذاب باشد را سبک و سنگین کرد تا بازار مالی جهانی نگاهی جدی‌‌تر به بیت کوین داشته باشد.

تغییرات قیمت بیت کوین

تغییرات قیمت در مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی

سرمایه‌‌گذاران اولیه به بیت کوین به عنوان یک دارایی نگاه می‌‌کردند و با احتکار آن انتظار داشتند که قیمت آن افزایش پیدا کند. این یکی از دلایل سقوط ارزش ارزهای فیات سنتی است. بیت کوین یک نوع ارز است و به جابجایی نیاز دارد. با افزایش تعداد کسب و کارها و بانک‌هایی که بیت کوین و رمزارزها را به عنوان یک مدل کلی تراکنش‌‌ها قبول دارند، انتظار می‌‌رود که نرخ تبادل آن‌ها افزایش پیدا کند. این مسئله بازتابی از رشد ثابت رمزارز از اواسط ۲۰۱۸ تاکنون است.

نتیجه‌‌گیری

با مقایسه رمرارز و سرمایه گذاری سنتی متوجه می‌شویم که هنوز گام‌‌های فراوانی وجود دارند که باید برداشته شوند تا اعتبار بیت کوین میان سرمایه‌گذاران بزرگ حفظ شود. باید نهادهایی وجود داشته باشند که وظیفۀ قانون‌گذاری یا استانداردسازی نحوۀ استفاده از ارزرمزها در آینده را بر عهده داشته باشند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، طولی نخواهد کشید که فضایی جدیدی برای پورتفولیوی شما باز خواهد شد و فقط کافیست بنشینید و انقلاب یک ارز جدید در آینده را تماشا کنید.

 

مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می شود:
تعداد کاربران بیت کوین در سال ۲۰۱۹ میلادی چند نفر هستند؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.