ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

مقایسه بیت کوین و اتریوم – دو ارز رمزنگاری شده با اهداف مختلف

درک شباهت ها و تفاوت های بین بیت کوین و اتریوم اهمیت زیادی برای سرمایه گذاران دارد

مقدمه

ارز رمزنگاری‎شده اتریوم از زمان معرفی خود در آمریکای شمالی در کنفرانس بیت کوین در سال 2014 میلادی توسط ویتالیک بوترین، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. پس از افزایش محبوبیت این ارز در میان جامعه سرمایه گذاران، مباحث زیادی در خصوص مقایسه آن با بیت کوین (اولین ارز مجازی) مطرح شد. درک شباهت ها و تفاوت های بین بیت کوین و اتریوم اهمیت زیادی برای سرمایه گذاران دارد. به همین علت در این مقاله به بررسی این موارد پرداخته ایم.

بیت کوین و اتریوم

معرفی بیت کوین

بیت کوین اولین ارز مجازی دنیا بوده است که در ژانویه 2009 عرضه شد. این ارز مجازی توسط یک ایده جدید و در یک مقاله توسط شخصی مرموز با نام ساتوشی ناکاماتو معرفی شد. بیت کوین کارمزد تراکنش های کمتری را نسبت به روش های پرداخت آنلاین در نظر می گیرد و توسط یک سیستم غیرمتمرکز (بر خلاف ارزهای دولتی یا فیات) عمل می کند. هیچ بیت کوینی به صورت فیزیکی وجود ندارد و این ارز تنها به صورت کدهای دیجیتال است که با کلیدهای عمومی و خصوصی همراه هستند.

در طول سالیان گذشته، پذیرش مفهوم ارز مجازی در بین قانون گذاران و دستگاه های دولتی افزایش پیدا کرده است. این ارز با وجود اینکه هنوز فرآیند پرداخت و ذخیره ارزش آن به رسمیت شناخته نشده است، به جایگاه مناسبی در میان مخاطبین دست پیدا کرده است و علی رغم تمامی مباحث و انتقادات در کنار سیستم هالی مالی فعلی به فعالیت خود ادامه می دهد.

بلاک چین

تلاش برای درک بهتر بیت کوین منجر به درک بلاک چین یعنی فناوری اصلی ارائه کننده ارزش بیت کوین می شود. بلاک چین نه تنها یک موضوع داغ در دنیای فناوری و ارزهای دیجیتال است، بلکه در بسیاری از صنایع نیز به عنوان موضوعی مهم تلقی می شود.

بلاک چین به صورت یک لیست یا دفتر عمومی از تمامی تراکنش های یک سیستم است که اطلاعات آن ها در اختیار افراد ذینفع این شبکه قرار می گیرد. این لیست دفتر عمومی با افزوده شدن بلاک های جدید به آن رشد می کند. بلاک ها به شکلی خطی و ترتیبی از طریق رمزنگاری ویژه به شبکه بلاک چین افزوده می شوند تا از دستکاری در امان بمانند. بنابراین بلاک چین به عنوان یک لیست غیر قابل دستکاری از سابقه تمامی تراکنش های شبکه در دسترس تمامی ذینفعان آن قرار دارد. بلاک چین فرصتی را فراهم می کند تا با هزینه های کمتر و سازگاری بیشتر و همچنین کاهش ریسک و افزایش بهره وری تراکنش های مالی کار کنیم.

ورود اتریوم به بازار ارزهای مجازی

فناوری بلاک چین برای ایجاد کاربردهایی استفاده می شود که فراتر از پشتیبانی از یک ارزش دیجیتال خاص است. چنین کاربردهایی بیشتر اوقات با نام کریپتو 0/2، بلاک چین 0/2 یا حتی بیت کوین 0/2 شناخته می شوند.

رمز ارز اتریوم

اتریوم که در ماه جولای سال 2015 میلادی منتشر شد، بزرگ ترین و شناخته شده ترین پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز و باز است که قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی توزیع شده (ĐApps) را برای ساخت و اجرا بدون از کار افتادگی، کلاهبرداری، کنترل یا تداخل شخص ثالث ممکن می سازد. اتریوم همچنین نه تنها یک پلتفرم، بلکه یک زبان برنامه نویسی کامل است که بر روی بلاک چین اجرا می شود و به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های کاربردی توزیع شده را بسازند و منتشر کنند.

کاربردهای بالقوه اتریوم بسیار گسترده است و بر روی توکن رمزنگاری شده ویژه این پلتفرم یعنی اتر اجرا می شوند. اتریوم پیش فروش اتر را راه اندازی کرد که با استقبال فوق العاده ای مواجه شد. اتر همانند یک وسیله برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و توسط توسعه دهندگانی استفاده می شود که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های کاربردی درون شبکه اتریوم هستند.

اتر به طور گسترده برای دو هدف استفاده می شود: تبادل به عنوان ارز دیجیتال با رمزارزهای دیگر و استفاده داخل شبکه اتریوم برای اجرای برنامه های کاربردی یا حتی امور مالی و پولی. بر طبق گفته اتریوم، می توان از آن برای «کدسازی، غیرمتمرکزسازی و ایمن سازی و تبادل هر چیزی در داخل شبکه استفاده کرد». یک پروژه بزرگ حول محور اتریوم، شراکت شرکت مایکروسافت با شرکت کانسنسیز (ConsenSys) است که خدماتی با نام بلاک چین-اتریوم به عنوان سرویس یا EBaaS را بر روی پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت یا همان مایکروسافت آژور ارائه می کند. با استفاده از این سرویس، مشتریان شرکت مایکروسافت و توسعه دهندگان می توانند محیط توسعه بلاک چین ابری را با یک کلیک در اختیار داشته باشند.

بیت کوین در مقابل اتریوم

درحالی که بیت کوین و اتریوم هر دو دارای مبنای بلاک چین عمومی توزیع شده و رمزنگاری شده هستند ولی از لحاظ فنی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال، زبان برنامه نویسی اتریوم به صورت یک زبان تورینگ کامل است، درحالی که بیت کوین دارای یک زبان مبتنی بر پشته (Stack-Based) است. تفاوت های دیگر این دو ارز شامل موارد زیر هستند:

  • زمان تأیید (تراکنش اتریوم در چندین ثانیه تائید می شود و این زمان در بیت کوین چند دقیقه است)
  • زیرساخت اولیه (اتریوم از Ethat و بیت کوین از الگوریتم هش امن SHA-256 استفاده می کند)

از دیدگاه کلی نیز اهداف بیت کوین و اتریوم متفاوت است. بیت کوین به عنوان جایگزین پول رایج معرفی شده است و وسیله ای برای تراکنش های پرداختی و ذخیره ارزش است، درحالیکه اتریوم به عنوان پلتفرمی طراحی شد است که قراردادهای نظیر به نظیر و برنامه های کاربردی را از طریق ابزارهای ارزی خود تسهیل می کند.

 بیت کوین در برابر اتریوم

با وجود اینکه بیت کوین و اتر هر دو ارزهای مجازی هستند، هدف اصلی اتریوم نه تنها ایجاد یک جایگزین برای پرداخت های پولی (همانند بیت کوین)، بلکه تسهیل استفاده از اتریوم برای توانمندسازی توسعه دهندگان جهت ساخت و اجرای برنامه های کاربردی توزیع شده است (ĐApps).

سخن پایانی

به طور کلی اتریوم یک پیشرفت در دنیای ارزهای رمزنگاری شده است که بر اساس مفهوم بلاک چین ابداع شده که از بیت کوین نیز پشتیبانی می کند، ولی هدف این ارز با بیت کوین یکسان نیست. با توجه به افزایش محبوبیت و افزایش سرمایه گذاری در بازار اتریوم، این ارز یکی از رقبای اصلی سایر ارزهای دیجیتال به شمار می رود. در حال حاضر سرمایه موجود در بازار اتر (ETH) بیشتر از بازار ارزهایی مثل ریپل و لایت کوین است ولی بسیار کمتر از رقیب اصلی خود یعنی بیت کوین (BTC) است. به طور کلی باید گفت بیت کوین و اتریوم دو نسخه متفاوت از فناوری بلاک چین هستند که با نیت های متفاوتی ایجاد شده اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.