ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

معاملات ارزهای دیجیتال در چین-خرید و فروش بیت کوین

سردرگمی زیادی پیرامون وضعیت قانونی ارز دیجیتال در چین وجود دارد

ارز دیجیتال در چین: بدون مجوز و پنهان

سردرگمی زیادی پیرامون وضعیت قانونی ارز دیجیتال در چین وجود دارد.

بین عناوین خبری مانند “چین خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کرد”، “چین معامله در حوزه ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد” ، ” چین استخراج بیت کوین را ممنوع کرد “، تعجبی ندارد که اکثر مردم نمی دانند که چین تا کجا در برابر ارزهای دیجیتال ایستادگی می کند و مشخص نیست این که آیا این موضوع تاثیری واقعی بر نحوه رفتار شهروندان دارد یا نه”

بیت کوین در چین

وضعیت ارزهای دیجیتال در قانون چین

در چین، خرید و فروش بیت کوین به طور قانونی به ‌رسمیت ‌شناخته ‌شده و به عنوان یک ویژگی مجازی حمایت می‌شود. این قانون از سال ۲۰۱۳ اضافه شده است و این دسته بندی در حکم اخیر دادگاه هانگژو دوباره تصریح شد.

با این حال، این قانون، بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان ارز قانونی تشخیص نمی‌دهد. از این رو، هر گونه استفاده از بیت کوین به عنوان یک ارز، غیرقانونی است. تا زمانی که این رفتار در مقیاس کوچک باقی بماند، تراکنش های همتا به همتا OTC، قابل‌قبول هستند. تمام نهادهای مالی اصلی از هرگونه دخالت در ارزهای مجازی و موجودیت‌های خارجی منع شده‌اند و از سرویس دهی به مشتریان منع شده‌اند.

چین به تدریج جنبه‌های بیشتری از ارز دیجیتال را در مرزهای خود محدود کرده‌است، این موضوع به سپتامبر ۲۰۱۷ باز می گردد، زمانی که به دلیل خطر مالی و کلاه برداری های مکرر شروع به ممنوع کردن عرضه های اولیه سکه نمود.

از آن زمان به بعد، چین برای تحت پیگرد قانونی درآوردن عرضه های اولیه سکه و کلاه برداری ها در حوزه ارزهای دیجیتال که به وضوح مشتریان خودشان را فریب می دهند، از قبیل هیرو چین، ایاس پلاس، ترون دات والت، پلاس توکن، MGC و DOGX تردید نکرده است. برخی از آن‌ها یک تن پول از بخش خرده‌فروشی بدست آوردند و از طریق کلاه برداری خارج کردند که برخی از آن ها مبدل کیف پول ها یا صندوق کمیتی با بازده بالا بودند. بزرگ‌ترین آن‌ها پلاس توکن است که بیش از ۳ میلیارد دلار در مجموع کلاه برداری کرده است. اعضای اصلی تیم پلاس توکن در اوایل امسال در وانواتو با کمک پلیس محلی دستگیر شدند و اکنون در زندان به سر می برند.

بیت کوین و ارز دیجیتال در جین

قوانین عرضه اولیه سکه همچنین فعالیت صرافی های ارز دیجیتال در سرزمین اصلی چین را محدود کرده‌اند، چرا که آن‌ها به دنبال تسهیل جمع آوری غیرقانونی سرمایه و جرایم مالی در نظر گرفته می‌شوند. برای حفظ کسب و کارهای خود پس از این ممنوعیت، این صرافی‌ها دوباره بازسازی شدند و به کشورهایی مانند ژاپن، سنگاپور نقل مکان کردند و در کشورهایی مانند سیشیل و مالت ثبت شدند.

با این حال، برخی از صرافی ها، از جمله هوبی و OKEx، به طور واضح شروع به سرویس دهی به مشتریان چینی در معامله ارزهای دیجیتال کردند و معامله یوان با BTC/USDT که در پشت تراکنش همتا به همتا OTC پوشش داده می‌شوند را تسهیل می کند. الزامات قانونی در استخراج بیت کوین نسبتا فازی است، “ممنوعیت” توسط یک بخش قانونی یا نظارتی ایجاد نشده است، بلکه از “توصیه اصلاح ساختار صنعت” از سوی یک سازمان برنامه‌ریزی دولتی است که معمولا به عنوان یک رهنمود به جای مقررات واقعی عمل می‌کند. از این رو، ما هیچ تاثیر مادی بر تسهیلات استخراج محلی، به دلیل این “تحریم” ندیده ایم. در حالی که بسیاری از استخراج گران چینی در حال حاضر به دنبال مکان‌های خارجی هستند، این امر عمدتا به خاطر رقابت شدید داخلی به جای نگرانی‌های مقرراتی است.

واقعیت ارزهای دیجیتال در چین

کنترل و رسیدگی واقعی ارز دیجیتال در سرزمین اصلی چین در عمل منعکس کننده متن قانون نیست.

برکسی پوشیده نیست که شهروندان چینی عمیقا در استخراج، معامله ارزهای دیجیتال و عرضه های اولیه صرافی ها / عرضه های اولیه سکه مشارکت دارند. در حالی که آمار رسمی می‌گویند که درصد معامله غیر مستقیم یوان از ۹۰ % به ۱ % در پی مقررات سال ۲۰۱۷ کاهش‌یافته است، این مساله برای معامله غیرمجاز به حساب نمی آید که جایی است که در آن حجم فیات و ارزهای دیجیتال در چین از زمان مقررات، تغییر کرده‌ است.

گزینه‌های OTC به وسیله صرافی هایی مانند هوبی و نیز گروه‌های وی چت مدیریت‌شده محلی ارائه می‌شوند. این  OTC دسک ها، شکل یک بازار هستند که سفارشات خرید و فروش در آن ها به صورت دستی ارائه می‌شوند و معاملات به روش همتا به همتا انجام می‌شوند. پلت فرم در اینجا صرفا به عنوان مکانی برای خریداران و فروشندگان عمل می‌کند تا یکدیگر را پیدا کنند، به جای اینکه تسهیلاتی برای معاملاتی که صرافی ها خودشان انجام می دهند، ارائه کنند.

پرداخت می‌تواند بین دو طرف زمانی که آن‌ها در مورد معامله ای از طریق وی چت، الی پی یا سیم بانکی توافق کرده‌اند، تحت کنترل قرار بگیرد، با این وجود که چین در تلاش است تا آن را با مسدود کردن پلت فرم های پرداخت تلفن همراه از پردازش پرداخت های مربوط به بخش ارزهای دیجیتال از بین ببرد. بزرگ‌ترین ریسک معامله همتا به همتا OTC ، ریسک طرف قرارداد  است. اگر می‌خواهید بیت کوین را از کسی بخرید، شما باید ۱) با قیمت آن شخص، موافقت کنید، ۲) در ابتدا RMB را ارسال کنید، ۳) بیت کوین را دریافت کنید، زمانی که طرف دیگر پرداخت را دریافت کرده باشد.

به همین دلیل اکثر گروه‌های OTC مقررات بسیار شدیدی برای برخورد با اعضای جدید دارند و تنها با افرادی معامله می کنند که به اندازه کافی در گروه بوده‌اند و سابقه خوبی دارند.

برای اینکه به شما درکی از حجم این دسک ها ارائه بدهیم ،  حجم OTC هوبی از ۱۰۰ میلیون دلار عبور کرد و گروه های OTC وی چت مثل این گروه، پردازش حجم روزانه به طور متوسط ۳۰۰ دلار را گزارش می کنند. هزاران گروه مثل گروه های وی چت در مقیاس کوچک وجود دارند، اما با همدیگر، به مقدار قابل‌توجهی از حجم معاملات ارزهای دیجیتال که از چین نشات می‌گیرد و جزو آمار رسمی در نظر گرفته نشده اند، اضافه می‌شوند.

اگر کسی تمایل داشته باشد، خرید ارز دیجیتال در چین به هیچ وجه مشکل نیست. برنامه‌های آموزشی فراوانی مانند این آموزش که روش‌های مختلف ساده ای برای خرید ارزهای دیجیتال با RMB تشریح می کند، وجود دارد. نقدینگی محلی برای بیت کوین ها و USDT بسیار عالی هستند، با وجود آنچه که اظهارات رسمی قانون گذاران ممکن است آن را پیشنهاد کنند.

هنگامی که معامله گران، بیت کوین یا رمزارز تتر بدست آوردند، می‌توانند به راحتی آن را با سایر ارزهای دیجیتال صرافی ها، حتی صرافی هایی که تلاش می‌کنند تا مشتریان چینی را مسدود کنند، با استفاده از اعتبارات افراد از سایر کشورها، معامله کنند. مواد KYC را می توان تنها با ۷۵ دلار به صورت آنلاین به دست آورد و به شهروندان چینی اجازه داد تا به صرافی ها و نیز عرضه های اولیه صرافی و عرضه های اولیه سکه دسترسی داشته باشند.

معامله گران بیت کوین و تتر

در نتیجه این ممنوعیت، رفتارهای تجاری مختلف و انتخاب‌های دارایی‌ها در این صرافی های تحت سلطه چین ظاهر شده‌اند در مقایسه با آن‌هایی که در بازارهای آمریکا مثل بیترکس، بیت استمپ و کراکن فعالیت می‌کنند.

پس از ممنوعیت، چین از تتر ($USDT) به عنوان جایگزینی برای یوان در جفت ارزهای تجاری استفاده کرد. خرید و فروش تتر از آن زمان به جایگزین دلار آمریکا در برخی از پرونده‌های کسب و کارهای فرا مرزی فاقد ارزهای دیجیتال تبدیل شده ‌است. این یک توضیح ممکن برای این است که چرا تتر نسبت به اخبار منفی مثل (بیت فینکس، با استفاده از بودجه های تتر، 850 میلیون دلار ضرر را پوشش داده است و بیش از ۶۰ % از تتر صادر شده جدید در معاملات تجاری چین مبادله می‌شوند)، ساکت بوده است – که توسط نقش حیاتی ایفا شده در حجم عظیم تجارت ارزهای دیجیتال که به آن در چین بستگی دارد، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

به دلیل نقش محوری که آن بازی می‌کند، مردم در چین، تا زمانی که آن‌ها بتوانند یوان را با رمزارز تتر به همراه طرف قراردادهای محلی معامله کنند. اهمیتی نمی‌دهند که آیا به طور کامل از طریق سرویس ها و محل ذخیره بودجه شان پشتیبانی می شوند یا خیر.

اقدامات قانونی چین علیه ارزهای دیجیتال، قطعا تاثیر زیادی بر فعالیت این حوزه در داخل مرزهایش داشته‌است. آن، چشم‌انداز تجارت ارزهای دیجیتال را در چین تغییر داد و بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد تا به خارج از کشور نقل مکان کنند. اما انعطاف‌پذیری و پشت‌کار کارآفرینان چینی در این حوزه قابل‌توجه است، که به وضوح نشان می‌دهد که “آنچه شما را نکشد، قطعا شما را قوی‌تر می‌سازد”

ارزهای دیجیتال هنوز در چین زنده هستند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.