ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

شبکه لایتنینگ فاجعه است، اما ممکن است به ایجاد اقتصاد بیت کوین محور کمک کند.

فاکتورهای شبکه لایتنینگ عموماً بعد از یک ساعت منقضی می‌شوند

مقدمه

سود آوری یک اشتباه است.”

این سخن خالق و موسس شبکه لایتنینگ، تادژ دریجا (Tadge Dryja) است، که اوایل ماه جاری در Scaling Bitcoin تل آویو صحبت کرد. ( دریجا در سال ۲۰۱۶ Lightning Labs را ترک کرد.)

با این حال، او ۱۸ ماه پس از نام‌گذاری، استارت‌آپ نسخه بتا LND را منتشر کرد. تمایلات دریجا، نزدیک به ۱۲ شرکت مرتبط با شبکه لایتنینگ را از حرکت به سوی درآمدزایی متوقف نکرد.

چنین اتفاقی در مورد روی شینفلد (Roy Sheinfeld) مدیرعامل شرکت mobile wallet startup Breez نیز رخ داد.

صحبت‌های روی شینفلد مدیرعامل شرکت  mobile wallet startup Breez

شینفلد در گفت‌و‌گویی با CoinDesk اظهار داشت که از زمان راه‌اندازی در ماه ژوئن، ۱۱۰۰ کاربر ماهانه این برنامه‌ تلفن همراه، ۷۳۶۷ تراکنش به ارزش ۴.۲۳ بیت کوین (تقریباً ۳۵۰۰۰ دلار با قیمت امروز) انجام داده‌اند. این برنامه، در حال حاضر با ارائه‌ی تلفیق مستقیم Bitrefill و Moonpay، به کاربران امکان می‌دهد تا قبض‌های خاصی را پرداخت کرده و رمزارز خریداری کنند.

شینفلد علاوه بر این گفت كه قصد دارد این استارت‌آپ را گسترش دهد، تا از الگوی مرکز ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی (ISP) پیروی کرده باشد، و به‌عنوان یک ارائه‌دهنده خدمات لایتنینگ  (LSP)، برای کاربران یک شبکه‌ی اتصال ایجاد کند. در حال حاضر Breez، ده بیت کوین را برای مدیریت کانال‌ها به کاربران اختصاص داده است. شینفلد امیدوار است که استارت‌آپ‌های بیشتری را برای انجام این کار ترغیب کند.

شینفلد در اوایل این ماه، در کنفرانس D&DD در تل آویو گفت: “من باید یک ائتلاف تشکیل دهم؛ افراد بیشتری را به بازی بیاورم و نقدینگی بیشتری کسب کنم. شما یک یا چند ارائه‌دهنده را انتخاب کنید، بنابراین می‌توانید افرادی را که به آن‌ها وصل می‌شوید انتخاب کنید.”

او  افزود: “من فکر می‌کنم که ما می‌توانیم با ارائه کانال‌ها به عنوان خدمتی رایگان درآمد کسب کنیم؛ سپس برای اطمینان‌بخشی بیشتر، ظرفیت بیشتر و چیزهایی مثل این را به عنوان خدمات ویژه ارائه می‌دهیم.”

Order

از طرفی استارت‌آپ‌های پرداخت‌ برپایه لایتنینگ، مانند Bottle Pay، همچنان به جذب سرمایه از سرمایه‌داران خطرپذیر ادامه می‌دهند. به همین صورت اپلیکیشن پرداخت شبکه لایتنینگ، یعنی Fold، تنها دو و نیم میلیون دلار جمع‌آوری کرده است، تا به صاحبان بیت کوین‌ فرصتی برای مصرف رمزارز خود در خرده‌فروشی‌هایی مانند Target ، Macy و Domino بدهد.

اما از سوی دیگر، بازرگانان هنوز هم با فیات سرمایه‌هایشان را می‌فروشند، و Fold به نمایندگی از کاربران،  کانال‌ها را مدیریت می‌کند. هنوز مشخص نیست که مباحث مالی این‌گونه خدمات، با افزایش مصرف چگونه کار خواهد کرد. فارغ از این‌ها، نگه‌داشتن کانال‌ها باعث مسدود شدن بیت کوین‌های باارزش می‌شود.

 کارشناسان هنوز درمورد این که آیا رویای شینفلد در ایجاد “اقتصاد لایتنینگ” در پنج سال آینده محتمل است یا خیر، به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

چشم‌اندازهای رقابتی

برخی از اپراتورهای متصدی زیرشبکه‌ها، در حال حاضر با هزینه‌های مسیریابی، ماهانه چند دلار پول به‌صورت بیت کوین بدست می‌آورند؛ اما خالق شرکت لایتنینگ، دریجا، به CoinDesk گفت که ارائه چنین خدماتی، حتی اگر مقبولیت بیشتری یابند، یک الگوی تجاری سودآور نخواهد بود.

دریجا سال گذشته، کار بر روی فناوری متن‌باز (open-source) را متوقف کرد، زیرا احساس کرد روند توسعه فعلی در مدیریت Lightning Labs  و Blockstream، از دیدگاه او درمورد روش مقیاس‌گذاری بیت کوین فاصله گرفته‌است.

از نظر وی، پرداخت‌های خرد چند سنتی نمی‌توانند به روش مطمئنی مقیاس‌گذاری شوند. با این وجود، برخی از طرفداران پیشنهاد می‌کنند که شبکه این کار را انجام دهد؛ و با معامله کردن چند دلار که ارزش پرداخت مبالغ در هنگام افزایش هزینه‌های شبکه بیت کوین را داشته باشد، که راه ارزان‌تری است، موافق نیستند.

چشم اندازهای رقابتی شبکه لایتنینگ

از چپ به راست: جیمسون لوپ سازنده  زیرشبکه Casa lightning، جیاکومو زاکو از Spectrum Network، مینی روزنفیلد از سفارت بیت کوین در تل آویو، سرگی کوتیار  از Bitrefill و روی شینفیلد از Breez در DD&D  تل آویو سخنرانی می‌کنند. (عکس از اسرائیل حداری)

هدف چیست؟

صرف‌نظر از اختلاف نظرهای فنی ، الولووا اوسانتکون مدیر فنی Lightning Labs  به CoinDesk گفت که اقتصاد محصور با افرادی را تصور می‌کند که از طریق شبکه لایتنینگ پول گرفته و پرداخت می‌کنند، به خصوص پرداخت‌هایی مثل دستمزدهای ساعتی.

درحالی‌که Breez می‌خواهد سایر استارت‌آپ‌ها را متقاعد کند تا به LSP تبدیل شوند، Lightning Labs بر ارائه خدمات مدیریت نرم‌افزاری، به تمام مشاغل مرتبط با اقتصاد بیت کوین متمرکز شده است.

اوسانتکون گفت: “ما ارائه‌دهنده زیرساخت هستیم. ما تجهیزات را می‌سازیم، چیزهایی برای راه اندازی زیرشبکه ها و… راه‌هایی برای مدیریت بهتر سرمایه یا کوین‌های شما در شبکه لایتنینگ و کارهایی مانند آن.”

درحالی‌که Lightning Labs کیف پول (wallet) خود را دارد، اوسانتکون گفت که وی دیگران را به چندشاخه کردن نرم افزار متن‌باز، و تمرکز روی کیف پول‌ها برای استفاده‌های مختلف ترغیب می‌کند.

همان‌طور که اوسانتکون گفت:

“در دیگر صنایع، شرکت‌هایی مانند گوگل هستند که روی پروتکل‌های باز کار می کنند. من فکر می‌کنم که وجود کیف پول‌های متنوع چیز خوبی است، زیرا ممکن است برخی از آن‌ها برای کاربران حرفه‌ای باشند، و برخی دیگر برای راهنمایی. ما در حال انجام برخی از تست‌های کاربری هستیم.”

انتظارات کاربر از شبکه لایتنینگ

دریجا با صحبت از آزمایش‌های کاربری، گفت که نگران است که توسعه‌دهندگان بدون توجه به ایجاد شبکه‌ای پایدار که نیازهای کاربر را برطرف کند، بر روی “ویژگی‌های جالب و جذاب” متمرکز شده باشند.

او گفت: “من کاملاً می‌فهمم که کار بر روی فناوری رمزنگاری که جدید است، بسیار سرگرم‌کننده‌تر از کار روی چیزی خسته‌کننده است. اما من نگران هستم که شبکه لایتنینگ مانند بیت کوین، قول‌هایی بدهد که از عهده‌شان برنیاید.”

در سال ۲۰۱۷، بحثی در انجمن راجع به نحوه ارزش‌گذاری شبکه درگرفت؛ زیرا برخی از کاربران انتظار داشتند که پرداخت‌های بیت کوین عملا رایگان و آنی باشند. اما در حقیقت، با وجود این‌که بیت کوین می‌تواند ارزان‌تر و سریع‌تر از ارائه‌دهندگان سنتی باشد، هنوز یک شبکه واقعی با معاملات واقعی است.

وقتی فعالیت در طول رونق بیت کوین افزایش یافت، هزینه‌ها بیشتر شد و شتاب کاهش یافت. اگرچه در حال حاضر بعضی از برنامه‌های کاربردی به کاربران قابلیت microtipping را ارائه می‌دهند، اما دریجا معتقد است که انتشار آن به عنوان یک ظرفیت دائمی، بدون مبادلات تضمینی واقع‌بینانه نیست.

او با صحبت درمورد تقسیم شدن انجمن و انشعابات بعدی (بیت کوین کش) گفت: “من نگران این هستم که برخی از مسائل اجتماعی دوباره برای لایتنینگ اتفاق بیفتد. این یکی از دلایلی است که من دیگر در Lightning  Labsکار نمی‌کنم.”

Order

نتیجه‌گیری

راه طولانی باقی‌مانده تا LSPها بتوانند به بازرگانان خارج از صنعت فناوری خدمت کنند. فاکتورهای شبکه لایتنینگ عموماً بعد از یک ساعت منقضی می‌شوند، که خود این امر نیاز به هماهنگی خریدار و فروشنده دارد؛ و اطلاعات مشخصی در مورد معامله، برای سوابق مالیاتی ارائه نمی‌دهند. این بدان معنی است که خدمات پیشرفته، احتمالا باید شامل مدیریت کانال و فاکتور باشند. تاکنون چنین ملاحظاتی به‌طور کلی برای برقراری ارتباطات پایدار و دوطرفه با نقدینگی کنار گذاشته‌ شده‌اند؛ که این به خودی خود یک چالش محسوب می‌شود.

در این میان، مدیر عامل شرکت Breez، روی شینفلد، درD&DD گفت Breez در حال کار بر روی یک پایانه فروش سازگار با شبکه لایتنینگ برای تجار است.

او گفت: “من به آینده می‌اندیشم. لایتنینگ مانند حساب چک شما است. دلیل اینکه من “افزودن بودجه”یا “حذف بودجه” که دکمه‌هایی در Breez هستند را اضافه می‌کنم، این است که کاربران در حال انتقال وجه از حساب چک، به حساب پس‌انداز خود (کیف پول سخت افزاری یا هر چیز دیگری) هستند. نکات آموزشی کمی باقی مانده که باید آموزش داده‌شوند. “

CoinDesk، رهبر اخبار بلاکچین، یک خبرگزاری است که برای رسیدن به بالاترین استانداردهای روزنامه‌نگاری می‌کوشد و از سیاست ویراستاری سختگیرانه‌ای پیروی می‌کند. CoinDesk یک شرکت مستقل از گروه‌های ارزهای دیجیتالی و توابع آن‌ها است، که در ارزهای رمزنگاری شده و استارت‌آپ های بلاک‌چین سرمایه‌گذاری می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.