ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

سقوط بیت کوین هنوز فرا نرسیده: ارز دیجیتال به پنج دلیل شکست خواهد خورد!

در پی افت قیمت رمز ارز بیت کوین نگرانی‌هایی درمورد سقوط بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد. در این مطلب دلایل احتمالی افت بازار رمزارزها را بررسی می‌کنیم.

اوضاع رمزارزها خیلی خوب نیست!

دسامبر ۲۰۱۷ وقتی که قیمت بیت کوین به ۲۰،۰۰۰دلار رسید، به نظر می‌رسید که سرانجام بیت کوین بازارهای مالی را بهم ریخته و پتانسیل ورود به جریان اصلی مالی را دارد. یک سال بعد همه چیز فرق کرد. هم اکنون بیت کوین پیوسته زیر ۴۰۰۰ دلار معامله می‌شود و در طول سال گذشته با از دست دادن بیش از نیمی از سرمایه اش در بازار دائماً با روند نزولی روبرو بوده است.

با این وجود به نظر می رسد که علاقه مندان به ارزهای دیجیتال این واقعیت را نادیده می گیرند که بیت کوین نیز می تواند به شدت از اعتبار بیافتد و نابود شود البته بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که تاحدودی سرمایه اش را از دست داده است. فروش زیر قیمت و ارزهای جایگزین متفاوتی مثل ریپل و اتریوم در همه جا اتفاق افتاده به طوری که موجب شد تا قیمت در سال گذشته افت کند.

هنوز مشخص نیست که چه عاملی موجب شتاب کاهش قیمت و افزایش عرضه بوده است، اما قیمت ارزهای دیجیتال به چند دلیل برای رسیدن به حد معینی تلاش می کنند. این موارد عبارتند از: افزایش هزینه‌های تولید بیت کوین، نگرانی‌های ناظران، دستکاری در بازار، تجارت سوداگرایانه، مصرف انرژی خیلی زیاد و افزایش تردیدها از سوی اذهان عمومی و از طرف سازوکار فعلی پولی_مالی جهان.

دلایل احتمالی سقوط بیت کوین:

۱. سقوط بیت کوین به دلیل افزایش هزینه استخراج

اگر کم شدن قیمت بیت کوین ادامه یابد و هزینه‌های استخراج معادن به همان اندازه کاهش نیابد، انگیزه‌های به روزرسانی لجر عمومی و معاملات قانونی ممکن است با به خطر انداختن اصل وجود بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت سودمند، به سرعت از بین برود.

بیت کوین به سیستمی از استخراج‌کنندگان وابسته است که معاملات را تأیید کند و آنها را بر روی یک لجر دیجیتالی به نام بلاکچین ثبت کند. این کار مانع کپی کردن از توکن های دیجیتالی می شود. زمان و انرژی مصرف شده در فرایند تولید بیت کوین موجب می شود تا تولیدکنندگان پاداش خود را به بیت کوین دریافت کنند.

حجم کار مرتبط با استخراج بیت کوین در حال افزایش است (و پرهزینه تر می شود) چرا که فرآیند استخراج بیت کوین به نحوی طراحی شده که پیوسته دشوارتر شود. با توجه به اینکه استخراج بیت کوین به انرژی زیادی احتیاج دارد و ارزش رو به پایین بیت کوین باعث شده استخراج سود کمتری داشته باشد، تعدادی از استخراج کنندگان فعالیت خود را متوقف کرده اند.

استخراج بیت کوین چه تاثیری بر سقوط بیت کوین دارد؟

استخراج بیت کوین انرژی زیادی را مصرف می کند و این برای کارکرد بیت کوین نگران کننده است، زیرا برای حفظ بلاکچین لجر عمومی باید حداقل تعدادی از کارگران معدن فعال باشند. رمزارزهای استخراج نشده تنها مجموعه ای از اعداد رمزگذاری شده بی ارزش هستند. اگر هزینه استخراج بالاتر از قیمت نهایی بیت کوین باشد هر سرمایه گذار عاقلی از استخراج منصرف می شود.

۲. نگرانی های ناظران؛ عاملی برای سقوط بیت کوین

سازمانهای تنظیم مقررات در سرتاسر جهان با دیدگاههای متفاوت خود در حوزه رمزارزها مشغول به فعالیت شده اند. کشورهایی مانند سوئیس و مالت در تلاشند تا تبدیل به قطب امور تجاری مرتبط با رمزارز شوند، اما برخی دیگر مانند چین و ایالات متحده در بازارهای رمزارز سخت گیری های بیشتری می کنند.

برای مثال سازمان تنظیم کننده بازارهای ایالات متحده(SEC) در نوامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که اپراتورهای دو عرضه اولیه کوین (ICOs) باید جریمه و غرامت پرداخت کنند زیرا آنها با فروش اوراق بهادار غیرمجاز قانون شکنی کرده اند. این چیز عجیبی نیست، در حقیقت این تنها شروع مداخلات نهادهای نظارتی در اکوسیستم غیر شفاف ICO ها است. این افزایش نفوذ کافی است تا برخی از سرمایه گذاران مجاب شوند کل ارزهای دیجیتالی را کنار بگذارند.

البته طرفداران رمزارزها اصرار دارند که سرمایه گذاران سازمانی بیشتری به لطف محصولات جدید مثل رمز ارزهای مخصوص سرمایه گذاری در صرافی ها (ETF) در این بازار وارد خواهند شد. آنها انتظار دارند که رمزارزها به همان شکل که ETFs برای سرمایه گذاران معمولی محبوبیت پیدا کرد، رشد کنند. اما SEC هنوز هیچکدام از ارزهای دیجیتال ETF را تأیید نکرده؛ بسیار خوش بینانه است که گمان کنیم این اتفاق در آینده نزدیک رخ می دهد.

۳. خرابکاری در بازار

خرابکاری در بازار و اقدامات سوداگرایانه نیز نگرانی های زیادی را در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. اخرین تحقیقات  نشان می دهد که سرمایه گذاران با آگاهی کامل، رمز ارزها را به صورت عمده می خرند که این امر باعث افزایش قیمت و تقاضا توسط دیگر خریداران می‌شود. این روند ادامه دارد تا آنجا که تاجران سهم خود را بفروشند و و دوباره با همراهی دیگر خریداران قیمت با افزایش عرضه پایین بیاید.

بازارهای رمزارز بسیار غیر شفاف هستند. افراد آگاه در زمینه ی تجارت رمزارز می دانند که معاملات پامپ و دامپ  pump-and-dumpو سفارشات جعلی برای افزایش ساختگی قیمت‌ها، تشدید نوسانات قیمت برای سرمایه‌گذاران کوچک و بی‌تجربه، درست شده است.

۴. تاثیر مصرف برق بر سقوط بیت کوین

سومین نگرانی در مورد کاهش مداوم قیمت‌ها، افزایش هزینه‌های مربوط به تجهیزات و برق است. استخراج بیت کوین مصرف برق بسیار زیادی را به دنبال دارد و این مصرف بالا در مناطقی که معادن آن زیاد است مثل کانادا گاهی آنقدر زیاد می شود که مقامات از دادن امکانات استخراج خودداری می‌کنند. این افزایش مصرف بقای هرگونه رمز ارزی که مبتنی بر استخراج باشد را تهدید می کند. این عامل در مورد بسیاری از رمز ارزها صدق می کند.

۵. تردیدها در صنعت رمزارز

افت شدید قیمتها همواره با شک و تردیدی پیرامون رمزارزها همراه بوده و دلیل آن این است که وعده های دور زدن سیستم اصلی، متمرکزکردن سیستم اقتصاد و ایجاد سامانه ی پرداخت همتا تاکنون امیدبخش نبوده است.

اشخاص مطرح در حوزه ی امور مالی ، مانند وارن بافی در Berkshire Hathaway و جیمی دیمون مدیر اجراییJP Morgan  دائماً شک و تردید خود را نسبت به رمزارزها ابراز می‌کنند  و این نشان می‌دهد که بیت کوین و دیگر رمزارزها برای دستیابی به موفقیت راه طولانی را در پیش دارند.

نکته قابل توجه این است که اگرچه امکان دارد که در پی سقوط بیت کوین، رمزارزها وارد چرخه نابودی شوند، اما اقتصاد مبتنی بر بلاکچین باقی خواهد ماند، زیرا (اگر فقط بخواهیم به بخش از کاربردهای آن اشاره کنیم) همانطورکه امکان پرداخت وام و معاملات همتا را محیا می کند، از آن برای ساختن زنجیره های تأمین بهتر و پیشرفت اینترنت اشیاء نیز استفاده می شود. البته این بستر زمانی گسترش خواهد یافت که در همه زمینه‌ها اعم از آموزش تا رسانه‌ها اعمال شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.