ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

پیگیری تراکنش بیت کوین

انواع تراکنش بیت کوین

تراکنش‌های بیت‌کوین انواع مختلفی دارند و هر کدام در جای خاصی کاربرد دارند. چقدر از این تراکنش‌ها و روش کار آن‌ها آشنا هستید؟ با ما همراه باشید تا مروری بر انواع تراکنش های بیت کوین داشته باشیم. هر چقدر که شناخت شما روی آن‌ها بیشتر باشد، تبادلات شما راحت‌تر و امن‌تر است.

نمونه‌هایی از الگوهای رایج در کیف‌پول‌های بیت‌کوین

این مطلب الگوهای معمول موجود در شبکه بیت‌کوین را در هنگام جابه‌جایی سرمایه بین طرفین مختلف نشان می‌دهد، که از جمله آن‌ها می‌توان پرداخت‌ها، ادغام‌ها، سپرده‌ها، پارکینگ (parking) و جلوگیری از ردیابی از طریق مخلوط کردن / تکاندن را نام برد. برای همه این موارد از ابزارهای ساده و آنلاین مانند سایت Blockchain.info استفاده می‌شود تا به‌راحتی در دسترس باشند.

چند ماه پیش مصاحبه‌ای در شبکه HBO در مورد عدم ناشناس بودن بیت‌کوین انجام شده است، که مرتبط با مطلبی درباره ردیابی از کیف‌پول‌های GRU توسط هکرهای روسی بوده است. از آن زمان به بعد، خواننده‌های علاقه‌مند بارها سؤال کرده‌اند که چگونه می‌توانند هنگام مشاهده رشته‌های مثل رشته زیر، بفهمند که در حال دیدن چه چیزی هستند:

۱LQv8aKtQoiY5M5zkaG8RWL7LMwNzVaVqR

به همین منظور می‌خواهیم خوانندگان را با انواع تراکنش های بیت کوین و الگوهای متداولی آشنا کنیم که ممکن است هنگام جستجو از طریق بلاک‌چین بیت‌کوین مشاهده کنند. مطالب ارائه شده با موارد استفاده ساده شروع می‌شود و به نمونه‌های پیچیده‌تری (مخلوط کردن یا ادغام) منتهی می‌شود.

پیگیری تراکنش های بیت کوین

یک پرداخت ساده در بیت‌کوین چطور است

مثال اول ما بسیار ساده و با استفاده از خروجی تراکنش استانداردی است که در بیت‌کوین متداول است، در این پرداخت، در تراکنش زیر، آدرس ارسال‌کننده را در سمت چپ مشاهده می‌کنیم که دو مقدار جداگانه بیت‌کوین را به دو آدرس جداگانه ارسال می‌کند.

آدرس فرستنده (Sender) دقیقاً آدرس کسی است که این بیت‌کوین را می‌فرستند. دریافت کننده (Recipient)، به همین ترتیب، طرف دریافت کننده پرداخت است. از طرف دیگر، آدرس تغییر (Change) برای کاربران جدید بیت‌کوین آشنا نیست. این مفهوم به این معناست که هر بار تراکنشی را ارسال می‌کنید، نرم‌افزار کیف‌پول بیت‌کوین شما نیز یک آدرس کاملاً جدید ایجاد می‌کند و هرگونه وجه باقیمانده را نیز برای آن ارسال می‌کند، و استفاده از آدرس اصلی را متوقف می‌کند.

پرداخت در بیت کوین

شیوه پرداخت در بیت کوین

انواع شیوه های پرداخت در بیت کوین

انواع شیوه های پرداخت بیت کوین

معماری بیت‌کوین نیازمند آن است که کل خروجی حاصل از یک تراکنش قبلی که در یک آدرس انجام شده است، در هر تراکنش بعدی صرف شود. به‌عبارت‌دیگر: اگر آدرسی در صبح ۲.۵ بیت‌کوین و بعدازظهر ۱.۵ بیت‌کوین دریافت کرد، درنتیجه خروجی ۴ بیت‌‎کوینِ خرج نشده به آن آدرس اختصاص پیدا می‌کند.

اگر مالک تصمیم بگیرد ۰.۵ بیت‌کوین را از آن آدرس خرج کند، باید ۳.۵ بیت‌کوین باقی‌مانده را به‌عنوان بخشی از همان تراکنش به آدرس دیگری منتقل کند. هدف از «تغییر آدرس» این است که باقیمانده وجه در آدرس خود را  ( مانند گرفتن پول خرد از صندوق‌دار در هنگام ارائه ۲۰ دلاری برای خرید شیر ۵ دلاری) به آدرس جدید بفرستید.

پیگیری تراکنش های بیت کوین

تغییر آدرس اصلی در انواع تراکنش های بیت کوین

تغییر آدرس اصلی قابل انجام شدن است. رفتار پیش‌فرض اکثر کیف‌پول‌ها ایجاد آدرس‌های جدید برای تغییر آدرس اصلی به‌جای استفاده مجدد از آدرس اصلی است. چرا؟ به خاطر حفظ حریم خصوصی و امنیت. در حالت عدم تغییر آدرس، آدرس‌های جدید از طرف فرستنده و گیرنده انتقال ردیابی را کمی دشوارتر می‌کند (هرچند این کار به‌هیچ‌وجه غیرممکن نیست). در حالت برعکس نیز نگرانی‌هایی وجود دارد. این نگرانی، استفاده مجدد از یک آدرس برای هرگونه حمله به الگوریتم ECDSA است تا از طریق چندین بار استفاده از کلید عمومی روی یک آدرس، کلید خصوصی شما کشف شود.

چرا انواع تراکنش های بیت کوین هزینه دارد

هزینه‌ها مبلغ کمی از بیت‌کوین هستند که به ماینرها پرداخت می‌شود تا آن‌ها را تشویق کنند تا تراکنش شما را در بلاکی درج کنند که در آن کار می‌کنند. اولویت قرار دادن تراکنش‌های پرسود در بالای پشته به‌ویژه هنگامی که اندازه بلاک نزدیک به محدودیت آن باشد یا تراکم شبکه زیاد باشد، به نفع ماینرها است.

زنجیره‌های پرداخت ساده

ساختار تراکنشی که در بالا توضیح داده شده است، نشان‌دهنده یک پرداخت ساده و منفرد با تغییر به آدرس جدید است. اگر به ‌مرورزمان مجموعه‌ای از این پرداخت‌ها مشاهده شود، به شکل زنجیره‌ای به نظر می‌رسند که توسط تغییر آدرس‌ها به هم مرتبط می‌شوند. در مورد مثال کیف‌پول می‌توانید حدوداً بیست (۲۰) پیوند مجزا را ببینید تا الگوی پرداخت تراکنش را قبل از پیچیده‌تر شدن متوجه شوید.

نقل و انتقالات (پرداخت کامل)

ساده‌ترین تراکنش، تراکنشی است که در آن کل وجوه از یک آدرس به آدرس دیگری منتقل می‌شود، بنابراین به‌هیچ‌وجه نیاز به تغییر آدرس نیست.

انواع پرداخت های بیت کوین

همان‌طور که مشاهده می‌کنید در مثال بالا کل تراکنش‌ها فقط یک ورودی و یک خروجی دارد.

پرداخت‌های چندگانه (دسته‌ها)

مثال معمول دیگری از انواع تراکنش های بیت کوین سایت Xapo.com است که چندین گیرنده (همراه با تغییر آدرس) خواهد داشت. پرداخت چندگانه، هزینه‌های تراکنش را مقرون به‌صرفه‌تر می‌کند، زیرا شما هزینه بایت‌های مصرفی در ایجاد تراکنش را پرداخت می‌کنید، نه اینکه حداقل هزینه را در تراکنش‌های جداگانه ضرب کنید. توجه کنید که آخرین آدرس موجود در لیست (آدرس تغییر) خرج نشده است.

کارمزد تراکنش بیت کوین

ادغام (ورودی‌های چندگانه)

اگر پرداخت‌های چندگانه را برعکس کنیم، دریافت چندین ورودی به یک آدرس واحد در یک تراکنش به وجود می‌آید.

مثال فوق، آدرس جداگانه برای وجوه دریافت می‌کند، که در یک پرداخت ادغام می‌شوند. ادغام وجوه به معنای این نیست که یک موجودیت مالی صاحب تمامی آدرس‌های ورودی با امضای کلید خصوصی مرتبط با آن‌ها باشد. بلکه، این به این معنا است که همه موجودیت‌های شرکت‌کننده در تراکنش با ورودی‌های خود بر روی علت مشترک (common cause) توافق کردند.

به‌عبارت‌دیگر، نادرست است که بگوییم تمام ورودی‌ها از یک کیف‌پول یکسان هستند، اما صحیح است که بگوییم ورودی‌ها یک رابطه را ایجاد می‌کنند (حتی اگر گذرا باشد).

تراکنش مختلط (ورودی‌ها و خروجی‌های چندگانه)

یکی دیگر از انواع تراکنش های بیت کوین تراکنش‌های مختلط است. در اینجا نمونه‌ای از مبادله رمزارز برای تأمین اعتبار آدرس جدید مشتری آورده شده است:

تراکنش پرداخت های بیت کوین

هر چهار ورودی به صرافی رمزارز منتهی می‌شوند، و اگر آدرس تغییر ۱JXF… را دنبال کنید، به آدرس همان صرافی رمزارز می‌رسید. آدرس ۱KgU… از طرف دیگر، آدرس واقعی برداشت مشتری است و به دنباله‌ای از پرداخت‌های ساده منتهی می‌شود که به‌مرورزمان انجام شدند.

مخلوط کردن و تکاندن

ساده‌ترین راه برای جلوگیری از ردیابی انواع تراکنش های بیت کوین استفاده از یک سرویس مخلوط کردن / تکاندن (Tumbling) است و فرایندی است که مقدار مشخصی از بیت‌کوین شما را می‌گیرد و هزینه‌ای را برداشت می‌کند و سپس تغییر موردنظر شما را در چندین آدرس در یک بازه زمانی معین و هم‌زمان با توزیع وجوه کاربران دیگر انجام می‌دهد.

هزینه تراکنش بیت کوین

این رویکرد پخش‌کننده، با پراکنده کردن وجوه، شناسایی رابطه بین سپرده‌ها و برداشت‌ها را دشوار می‌کند.به ‌عنوان ‌مثال، مخلوط‌کننده آدرس، حداکثر پنج آدرس خروجی برای ارسال کوین‌های «تمیز» به شما نیاز دارد. اگر به یکی از تاریخ‌های خروجی آن‌ها نگاه کرده باشید، آدرسی مشابه آدرس زیر خواهید دید.

پرداخت و تراکنش در بیت کوین

خروجی ائتلاف ماینینگ

یکی دیگر از انواع تراکنش های بیت کوین ائتلاف ماینینگی مثل سرویس‌های SlushPool یا AntPool است. این ائتلاف‌ها بسیار شبیه به روش کار مخلوط‌کننده/تکان‌دهنده‌ها هستند اما کار آن‌ها دقیقا برعکس است. آدرس زیر را ببینید:

پرداخت ها و تراکنش ها در رمزارزها

این نمونه از سرویس SlushPool دارای ده‌ها ورودی و ده‌ها خروجی است. از آنجا که چندین ائتلاف از قدرت هش «اجاره‌ای» پشتیبانی می‌کنند و همین اجاره را می‌توان در ابتدا به بیت‌کوین اِعمال کرد، می‌توان گفت ائتلاف‌های ماینینگ می‌توانند روش‌های بسیار مؤثری برای مخلوط کردن/ تکاندن باشند، زیرا کوین‌های کثیف (یا همان کوین‌هایی که مخلوط نشده‌اند) با گذشت زمان می‌توانند از طریق خروجی ائتلاف در طول زمان برای آدرس هدف شسته شوند.

سخن پایانی

در این مطلب، انواع تراکنش های بیت کوین و همچنین موارد رایج برای شستشوی کوین‌ها ازجمله ادغام را پوشش دادیم که در آن‌ها ممکن است دو یا چند آدرس را ادغام کنند. مثال‌های بالا همگی مثال‌هایی ابتدایی هستند، اما اکثریت تراکنش‌ها در دنیای بیت‌کوین، مبتنی بر این روش‌ها هستند.

اگر چه امروزه تعداد زیادی از افراد می‌دانند که بیت‌کوین چیست و تعدادی بیت‌کوین نیز در اختیار دارند، اما افرادی که بدانند تراکنش‌های آن چطور کار می‌کند بسیار اندک هستند. شناخت روش‌های انجام تراکنش باعث می‌شود که تراکنش‌هایی امن داشته باشید و کسی نتواند از شما سوءاستفاده کند. دنیای بیت‌کوین دنیایی بدون پشتوانه حقوقی خاص است و اگر سواستفاده‌ای از شما صورت بگیرد، معمولا قابل بازگشت نیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.