ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

استیبل کوین تتر چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب تتر (USDT)

استیبل کوین تتر (USDT) یک ارز رمزنگاری­ شده با ارزش معادل با ارزش یک دلار آمریکا است.

مقدمه

استیبل کوین تتر (USDT) یک ارز رمزنگاری­ شده با ارزش معادل با ارزش یک دلار آمریکا است. ایده، ایجاد یک ارز رمزنگاری­شده با ارزش ثابت باعث شده است که این ارز به عنوان دلار دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرد. ارزهایی که به عنوان جایگزین ثابت دلار مورد استفاده قرار می گیرند را “ارزهای ثابت” یا استیبل کوین می نامند. استیبل کوین تتر محبوبترین استیبل کوین است و حتی به عنوان جایگزینی برای دلار در بسیاری از معاملات جهانی مورد استفاده قرار می گیرد! این استیبل کوین وجه نقد را به ارز دیجیتال تبدیل می کند و ارزش ارز دیجیتال را معادل با ارزش پول های فیات مانند دلار آمریکا، یورو و ین می کند.

خرید و فروش تتر هم مانند سایر ارزهای رمزنگاری از شبکه بلاک چین استفاده می کند. برخلاف سایر رمزها، تتر [بر اساس اعلام سایت رسمی آن 100 درصد قابل معاوضه با دلار آمریکا است (مقدار معادل از دلار آمریکا به صورت ذخیره یا پشتوانه تتر نگهداری می شود.) که البته این مورد در سال های اخیر کمی تغییر کرده است؛ یعنی این نسبت هم اکنون دقیقا یک به یک نیست و تنها فرض می شود که در معاوضه تتر با دلار نسبت یک به یک وجود دارد. به صورت ایده­ال، این مطلب به این مفهوم است که تتر در همه مبادلات با ارزش 1 دلار معامله می شود و می تواند به جای دلار مورد استفاده قرار گیرد. به هر حال، در عمل، ارزش تتر نوسانات کمی هم دارد.

دلایل استفاده از تتر

استفاده از استیبل کوین تتر به این دلیل است که استیبل کوین تتر یک ارزش ثابت را در دنیای بی ثبات ارزهای رمزنگاری بی ثبات ارائه می کند و نقدینگی را برای معاملاتی که نمی توانند به دلار و با بانک ها معامله کنند، ایجاد می کند.

دلایل استفاده از تتر

با خرید و فروش تتر شما از لحاظ نظری می توانید به سمت استفاده از ارزی گام بردارید که یک ارزش ثابت مانند دلار آمریکا را دارد. در شرایط ایده آل حتی اگر معامله بسیار بزرگی انجام می دهید، می توانید روی این ارز دیجیتال حساب کنید. بسیاری از کسب و کارهای جدید نیز تتر را برای انجام معاملات پیشنهاد می کنند، بنابراین به شما اجازه می­دهند که معاملات خود یا حتی مبادلات ارزی را با ارز دیگری که هم ارزش دلار آمریکا است، انجام دهید. این ویژگی یک استیبل کوین بسیار مفید است (مخصوصا به این علت که ارزش بیت کوین به طور مداوم و با نوسان بالا تغییر می­کند).

مشکلات استیبل کوین تتر

جدای از مزایایی که استیبل کوین تتر دارد، این ارز دیجیتال مشکلاتی هم دارد. واقعیت این است که برخی ملاحظات و نگرانی­ها در مورد تتر وجود دارد که هر کاربری باید از آن آگاه باشد. این نگرانی وجود دارد که استفاده از ارز دولتی به مقدار دقیقا مشابه با تتر، ممکن است انجام نشود یعنی این ارز بدون پشتوانه کامل باشد. یعنی ممکن است تتر همانگونه که گفته شد، همواره به نسبت یک به یک معامله نشود (و شاید به جای آن، دارای نسبت کمتری در مقایسه با دلار باشد.)

خرید و فروش تتر

این نگرانی نیز وجود دارد که اقتصاد رمزگذاری شده جایگزین اقتصاد متمرکز با دلار شود. این نگرانی بر اساس این حقیقت است که برخی از افراد که از بیت فاینکس استفاده می کنند، از تتر نیز استفاده کنند (بیت­فاینکس یک ارز پیشرو است که اجازه می دهد تا معاملات با استفاده از رمزارز تتر به عنوان وثیقه انجام شود و قدرت زیادی را در اختیار افراد معدودی قرار می­دهد).

به عبارت دیگر، نگرانی هایی در مورد ماهیت متمرکز تتر وجود دارد و برخی نگران این حقیقت هستند که عموم مردم راهی برای تایید و اعتماد کامل به سیستمی که تتر تلاش کرده  است از طریق مستندسازی، بلاک­چین عمومی و حسابرسی های عمومی نشان دهد، ندارند.

معایب و مزایا در اینجا اساسا حول یک مفهوم می چرخد. یعنی، جایگزینی تتر به جای یک دلار، تحت کنترل دولت مرکزی است و این مفهوم بسیار طعنه آمیز است، زیرا ارزهای رمزنگاری آمده بودند تا مشکل متمرکز بودن پول فیات را حل کنند و در صورتیکه تحت کنترل یک نهاد متمرکز یا دولت باشند، تفاوتی با پول فیات ندارند.

مشکل اساسی این است که شرکت تتر، اگرچه از تکنولوژی بلاک­چین استفاده می کند ولی عملکرد آن تحت عنوان قراردادهای هوشمند توزیع ­شده غیرمتمرکز نیست؛ آن ها شرکتی هستند که به طور بالقوه جایزالخطا هستند (و با این حال از ما می­خواهند به آنها اعتماد کنیم). همین مطلب برای بیت فاینکس نیز درست است. بیت فاینکس یک صرافی برای مبادله پایاپای ارزهای غیرمتمرکز نیست و آن ها یک شرکت متمرکز هستند.

البته چون همه ما در شرایط کنونی از مبادلات متمرکز استفاده می­کنیم و برای دسترسی به نقدینگی به این مبادلات نیاز داریم، می توانیم در مورد این که تتر دقیقا همان چیزی است که در این نقطه از تاریخ به آن نیاز داریم، صحبت کنیم و به این دلیل است که ماهیت متمرکز کنونی این رمزارز،  آن را چندان بد جلوه نمی­دهد. این امر آن ها را در رده ارزهایی مثل ریپل و XRP قرار می­دهد و بنابراین تا حدودی شبیه بیت کوین هستند (یعنی آنها شرکت هایی هستند که با بلاک چین و رمزنگاری سروکار دارند و کاملا متمرکز نیستند). با این حال تتر به دلیل ارزش ثابت، توانایی استفاده در تجارت برای بسیار رمزنگاری­ها، بسیاری از معاملات جهانی و توانایی عرضه نقدینگی برای انجام تراکنش ها، در عمل مفید است.

خرید رمزارز تتر

تا وقتی که هر فرد قبول می­کند که تتر یک دلار می­ارزد و خصوصا تا وقتی که این مطلب در مبادلات شامل بیت فاینکس برقرار باشد، مزیت تتر بر معایبش برتری دارد. جدای از نگرانی­ها، واقعیت این است که استیبل کوین تتر تاکنون نسبتا خوب کار کرده است و عملکرد مناسبی داشته است. این استیبل کوین به عنوان یکی از 20 رمزارز اول از اوایل 2018 در بازار قرار گرفته است.

همه چیز در مورد تتر

آیا استیبل کوین تتر دارای ارزش یک به یک نسبت به دلار است؟ مطالب سایت تتر در مورد ذکر ارزش تتر تغییر کرده است. به صورت مختصر، اظهار نشده که تتر با نسبت یک به یک با دلار در یک حساب بانکی مبادله می شود. در عوض، مطالب جدید به این صورت است، “هر تتر همیشه 100 درصد با منابع ما که شامل ارزهای رایج و سایر منابع مالی است، مبادله می شود و برخی اوقات ممکن است شامل سایر دارایی ها و حساب­ها نظیر انواع وام ها نیز باشد و بنابراین به ازای هر تتر یک دلار به صورت فیزیکی وجود نداشته باشد. با اینحال، هر تتر همچنان دارای نسبت ثابت یک به یک با یک دلار است، بنابراین یک تتر همیشه ارزشش یک دلار است.

در فضای ارزهای رمزنگاری، مردم دوست دارند، ترس، عدم قطعیت و شک را افزایش دهند. برخی اوقات این ترس ها ریشه در یک نگرانی واقعی دارد. برخی نگرانی­های مربوط به تتر معتبر هستند، اما برخی دیگر به طور عمدی و برای پائین آوردن ارزش ارزهای رمزنگاری هستند. اگر قرار باشد تتر دچار سقوط شود، این پدیده قطعا و به طور حتم منجر به یک شکست موقت برای ارزهای رمزنگاری خواهد شد.

این واقعیت تاسف بار، توسط جامعه رمزنگاری که اعتبار خود را در دستان ارز واحد و متمرکزی قرار داده است که نشانه ای از دلار آمریکا است، پشتیبانی نمی شود. اگر همه این مطالب را کنار هم بگذارید، می توانید درک کنید که چرا این مطلب ما تنها در مورد مزایا و معایب این ارز است.

ارزش هر تتر

سخن پایانی

نگرانی­ها در مورد استیبل کوین تتر واقعی هستند، اما اگر به کار با این ارز نیاز دارید، نباید باعث شوند که شما را از “گام برداشتن به سمت تتر” بازدارند. مزایای تتر که مانند دلار دیجیتال و با ارزش ثابت است، مرتبط با ماهیت رمزنگاری و استفاده این استیبل کوین از بلاک چین هستند که مانند مانند سایر ارزهای رمزنگاری­ها در معرض سوداگری نیست که مزایایی واقعی در دنیای بسیار بی­رحم ارزهای رمزنگاری هستند.

در دنیای ناامن ارزهای رمزنگاری، داشتن کمی ثبات برای یک ارز خوب است. بنابراین تتر از این لحاظ، یک ارز رمزنگاری قابل توجه است. با اینحال باید شک و تردید و ترس های کاربران این ارز هم در نظر گرفته شود. شما ممکن است به این شک و تردیدها اهمیتی ندهید، اما اگر افراد زیادی اسیر این شک و تردیدها شوند، ممکن است سد راه ادامه کار این ارز شوند. قطار ارزهای رمزنگاری به طور دائم در حال حرکت است و کسی نمی خواهد تا ابد با تتر کار کند.

در واقع هیچ یک از ارزهای رمزنگاری نمی توانند در برابر گذر زمان مقاومت کنند و هیچ یک از آن ها ارزش پایداری ندارند. تنها چیزی که تا کنون ثابت باقی مانده است، خود مفهوم بلاک چین و ارزهای رمزنگاری است. اکثر ارزهای ثابت یا استیبل کوین، مشکلات تتر را تجربه خواهند کرد (مانند نوسان ارزش و یک نهاد متمرکز که آن­ها را منتشر می­کند). البته ارزهای رمزنگاری برتر مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل هم مشکلات خاصی خود را دارند مانند BTC، ETH و XRP که مهمترین آن عدم ثبات قیمت است. بنابراین هیچ پاسخ کاملی برای شناسایی یک ارز رمزنگاری ایده آل و کامل وجود ندارد.

گفته می شود که هیچ ارز عادی و هیچ ارز رمزنگاری وجود ندارد که با نسبت دقیقا یک به یک با دلار مبادله شود و بنابراین هم اکنون هیچ جایگزینی با ریسک پائین برای استیبل کوین تتر وجود ندارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.