ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

تفاوت پول با بیت کوین – آیا بیت‌کوین واقعا یک پول است؟

افراد بسیار زیادی مشتاق هستند که بدانند آیا بیت‌کوین یک پول است؟

مقدمه

افراد بسیار زیادی مشتاق هستند که بدانند آیا بیت‌کوین یک پول است؟ تفاوت پول با بیت کوین چیست؟ آنچه اهمیت دارد استفاده از بیت‌کوین است نه تعریف آن. مثلا اگر کسی از شما بپرسد آیا ایمیل یک نوع نامه است به او چه پاسخی می‌دهید؟

در دوره‌های مختلف تاریخ، پرها پول بوده‌اند. صدف‌ها پول بوده‌اند. دلار و یورو پول هستند. طلا و نقره مطمئناً پول هستند. بیت کوین و سایر رمزارزها نیز می‌توانند پول باشند. سالها است که چنین بحث‌هایی در ارتباط با بیت کوین وجود دارد. اگر می‌توانید همانند پول از آن استفاده کنید، پس یک پول است.

پشتوانه، مهمترین تفاوت پول با بیت کوین

برخی افراد می‌گویند برخی از اشکال پول مانند بیت کوین به هیچ عنوان پشتوانه‌ای ندارند. اما این درست نیست. آن‌ها یک پشتوانه دارند و آن اعتماد است. قبلاً سفته‌های فدرال رزرو توسط طلا حمایت می‌شد. این مسئله به این معنا است که شما می‌توانستید آنها را در ازای طلای فیزیکی بازخرید کنید. «پشتوانه» در این زمینه به معنی «قابلیت بازخرید» است. وقتی دلارهای خود را با دولت بازخرید می‌کنید، در عوض چه چیزی به شما می‌دهند؟ آن‌ها «اعتماد» را در فورت ناکس یا نیویورک فدرال ذخیره نمی‌کنند، و آلمانی‌ها می‌خواستند که طلایشان به آنها بازگردد، نه «اعتماد».

اعتماد به عنوان معیار تمامیت در زمینه پول بی معنی است و می‌توانیم ببینیم که این امر در ارز فیات صادق است. تمام ارزهای فیات بدون استثناء ابرتورم را تجربه کرده‌اند، و با این وجود تمام دولتهایی که آنها را صادر کرده بودند اعتماد کامل مردم را در اختیار داشته‌اند. در این مسئله تفاوت پول با بیت کوین ناچیز است.

تفاوت پول با بیت کوین در زمینه تمرکز

پول چیست

اگر من و شما اطمینان داریم که چیزی پول است و قبول داریم که پول است، پس پول است. می‌توان هر چیزی را پول نامید اما اگر هیچ کس دیگری در جهان آن را نخواهد، پس آن چیز پول نیست. همین مورد در مورد طلا، دلار و رمزارزها نیز صدق می‌کند.

مردم آمریکا برای خرید یورو قبول نمی‌کنند، نه به خاطر اینکه به پول بودن یورو «اعتماد» ندارند، بلکه به این دلیل که آن‌ها نمی‌توانند آن را به صورت محلی خرج کنند. و ایجاد استانداردی مبنی بر این که “اگر هیچ کس در جهان چیزی را نخواهد آن چیز پول نیست”استدلالی پوچ است.

نقش دولت‌ها و مراجع قانونی

یکی دیگر از تفاوت‌های پول با بیت کوین در نقش دولت‌ها است. دولت‌ها در رونق پول نقش دارند، زیرا آنها شما را وادار می‌کنند تا مالیات خود را به پول آنها بپردازید. به عبارت دیگر، دولت‌ها اساساً با تهدید مردم به مجازات در صورت پرداخت نکردن مالیاتهای پرداختی به ارز فیات خود دولت، با اعمال زور برای پول کاغذی ارزش ایجاد می‌کنند. با این استدلال، تکه‌های چوب، هم پول هستند. این کار به توافق بسیاری از افراد احتیاج ندارد، فقط به زور احتیاج دارد. پس آیا پول نتیجه اجبار یا فریب جمعی است؟

دلار انحصاری به عنوان مناقصه قانونی برای پرداخت مالیات‌های ایالات متحده دارد. به گفته جان مینارد کینز و بسیاری دیگر از اقتصاددانان، این توانایی قدرت دولت است که می‌تواند پرداخت مالیات را به ارز مشخصی تحمیل کند که به یک ارز ارزش ذاتی می‌دهد. این نظریه می‌گوید که ما دلار تنها به این دلیل برای ما ارزش دارد چون باید از آنها برای پرداخت مالیات خود استفاده کنیم ولی تفاوت پول با بیت کوین در این مورد واضح است. مجبور کردن یک نفر به انجام یک کار نمی‌تواند یک شی را به پول تبدیل کند.

تفاوت پول با بیت کوین در زمینه تمرکز

رمزارزهایی مانند بیت کوین دو ویژگی اصلی دارند. مورد اول این است که آنها توسط هیچ بانک مرکزی یا مرجع تنظیمی واحدی صادر و قانون‌گذاری نمی‌شوند. آن‌ها مطابق با الگوریتم‌های رایانه خاصی ایجاد شده و از طریق یک شبکه پردازش توزیع شده با استفاده از کد منبع باز صادر و منتقل می‌شوند.

مهم نیست که هیچ کس نحوه عملکرد زیرساخت‌های بیت‌کوین را نفهمد ولی افراد زیادی به آن اعتماد دارند. این افراد در وبلاگ‌هایی که بر روی SSL است، پست‌هایی می‌گذارند و هیچ ایده‌ای درباره هیچ یک از نرم افزارهای پیچیده‌ای که امکان نوشتن را برای آن‌ها ایجاد کرده است، ندارند. تلاش برای توضیح عملکرد بیت کوین برای بی‌سوادان بی‎‌فایده است.

تفاوت پول با بیت کوین از نظر چالش

بیت کوین رمزارز است و پول نوعی رمزارز نیست

دومین ویژگی مهم بیت‌کوین این است که یک رمز است. مشاهده تراکنش‌های انجام شده در زنجیره به اصطلاح بلاک‌چین، که ثبت‌کننده همه واحدهای ارزی و تراکنش‌ها است، امکان پذیر است.

این مسئله نشان می‌دهد که درک افراد مختلف از نحوه عملکرد بیت کوین کامل نیست. هنگامی که کسی می‌خواهد درباره نحوه نوشتن در یک وبلاگ حرف بزند، درباره چگونگی عملکرد SSL به عنوان بخشی از توضیحات خود اشاره نمی‌کند. نحوه کار SSL (یا آپاچی یا مرورگرها) در زیر مبنا برای وبلاگ نویسی غیر ضروری است.

اما هویت طرفین تراکنش پشت رمز آن پنهان است. طرف‌های تراکنش کلیدهایی را دارند که برای رمزگشایی اطلاعات در بلاک‌چین نیاز است، تا بتوانند از ارز استفاده کنند. تفاوت پول با بیت کوین در اینجا نیز نمایان است. رمزارزها بدون امنیت نیستند اما به طور کلی، این سیستم‌ها به شکلی مناسب عمل می‌کنند و به سرعت برای انجام تراکنش‌های قانونی و غیرقانونی در حال رشد هستند.

این سیستم کاملاً بی‌نقص کار می‌کند و دارای یک رکورد فعالیت (uptime) بی نظیر است. هیچ تراکنش غیرقانونی در بیت کوین وجود ندارد. همه تراکنش‌ها پیام‌های ساده‌ای هستند که توسط کلاینت‌های نرم افزاری ارسال و دریافت می‌شوند.

آیا دلار یک رمزارز دیجیتال است؟

شایان ذکر است که علیرغم تفاوت پول با بیت کوین ، دلار آمریکا برای کلیه اهداف و نیت‌ها شبیه رمزارز عمل می‌کند. فقط فرق این دو ارز این است که دلار توسط یک بانک مرکزی، فدرال رزرو، صادر می‌شود، در حالی که بیت کوین به صورت خصوصی صادر می‌شود. در حالی که ما ممکن است هر از گاهی چند دلار کاغذی در کیف پول خود نگهداریم، اکثریت قریب به اتفاق تراکنش‌های دلار به صورت ارز یا اوراق بهادار به شکل دیجیتالی انجام می‌شوند.

دلار به هیچ وجه شکل یا حالتی از «رمزارز دیجیتال» نیست. هر کسی که چنین فکری می‌کند، دقیقاً نفهمیده است که بیت‌کوین چیست و چرا خاص است. بیت کوین اساساً با دلار در هر سطحی متفاوت است و به همین دلیل بسیار جالب است. اگر نمی‌فهمید که چرا دلار رمزارز نیست، نمی‌توانید درک کنید که چرا بیت کوین بسیار مهم است و چرا ایده‌ای انقلابی محسوب می‌شود.

بیت کوین رمزارز است و پول نوعی رمزارز نیست

تفاوت پول با بیت کوین در تکنیک رمزگذاری

برخی افراد تصور می‌کنند که چون ما صورتحساب را بصورت آنلاین، از طریق کارت اعتباری می‌پردازیم و سپرده‌های مستقیم را به صورت دیجیتال از حساب‌های بانکی خود می‌گیریم، پس این تراکنش‌ها با استفاده از همان تکنیک‌های رمزگذاری بیت‌کوین رمزگذاری شده‌اند. این ایده صد در صد اشتباه است.

استدلال این افراد شبیه به این است که بگوییم «جوهر برای چاپ روزنامه‌های مختلف استفاده می‌شود، بنابراین روزنامه‌ها مانند دلار کاغذی هستند زیرا هر دو از جوهر و کاغذ استفاده می‌کنند!».

 

تفاوت پول با بیت کوین در مالکیت

تفاوت از نظر مالکیت در این است که مالکیت دلارهای دیجیتال ما برای برخی از همتایان قابل اعتماد مانند بانک‌ها، کارگزاران و شرکت‌های کارت اعتباری شناخته شده است، در حالی که مالکیت بیت‌کوین فقط برای کاربر شناخته شده است و در پشت کد بلاک‌چین پنهان است.

در بیت کوین هیچ همتای معتبری وجود ندارد چون این سیستم نظیر به نظیر است. مالکیت بیت کوین برای هر کسی در دنیا شناخته شده است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که به بلاک‌چین نگاه کنید تا ببینید چه کسی کدام بیت کوین را کنترل می‌کند.

آیا دلار یک رمزارز دیجیتال است؟

تفاوت پول با بیت کوین از نظر چالش

بیت کوین و سایر رمزارزها چالش‌های خاصی را برای سیستم موجود به وجود می‌آورند. یک مشکل این است که ارزش یک بیت کوین از نظر دلار آمریکا ثابت نیست. در حقیقت، این ارزش کاملاً بی ثبات بوده و در طی چند سال گذشته نوسان داشته است. در حال حاضر ارزش آن حدود 3،467 دلار است.

این واقعیت که قیمت بیت کوین بالا و پایین می‌رود برای سیستم موجود چالشی خطرناک نیست چرا که نتیجه عدم عملکرد مناسب جامعه در زمینه تعیین قیمت است. نمودار نوسانات بیت کوین روند نزولی پایدار را نشان می‌دهد. بی ثباتی بیت کوین یکی از حرف‌هایی است که زیاد می‌شنویم.

یک راه حل بالقوه برای مسئله نوسانات بیت کوین پیوند دادن بیت کوین به طلا با نرخ ثابت است. این امر نیاز به اجماع در جامعه بیت کوین و حامی مالی دارد که مایل به ایجاد یک بازار طلای فیزیکی با ارزش توافق شده در بیت کوین باشد. این نوع بیت کوین با پشتوانه طلا حتی ممکن است دلار را برای پول خود به عنوان ارز رزرو خود انتخاب کند، خصوصاً اگر توسط قدرت‌های سیاسی مانند روسیه و چین پشتیبانی شود.

ایده پیوند بیت کوین با طلا ایده‌ای قدیمی است و برخی از شرکت‌ها آن را امتحان کرده و شکست خورده‌اند. هیچ دلیلی برای پیوند بیت کوین با طلا وجود ندارد چون هیچ نوع فایده، امنیت یا ارزش بیشتری ایجاد نمی‌کند و در واقع باعث اصطکاک و خطر بیشتر می‌شود.

سخن پایانی

افراد زیادی هستند که هنوز درک درستی از تفاوت پول با بیت کوین ندارند. در این مطلب دلایلی را ذکر کردیم تا دید روشنی از این مسئله پیدا کنید. بیت‌کوین در آغاز راه است و توسط هیچ دولتی حمایت نمی‌شود ولی بدون شک پتانسیل آن در انجام برخی خدمات ( که از طریق پول ممکن نیست ) روزی دنیای اقتصاد را به طور کلی متحول خواهد کرد. چنین اتفاقی اصلا دور از ذهن نیست.

 

مطالعه مقاله پیشنهادی:

ارز دیجیتال بیت کوین

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.