ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

ترس دولت ها از خرید و فروش بیت کوین و سایر رمز ارزها

عدم کنترل بیت کوین توسط یک حاکمیت مرکزی، دلیل اصلی ترس دولت ها از آن است. برای آشنایی با علت این ترس، در این مطلب با ما همراه باشید.

مقدمه

رمزارز بیت کوین مدعی است که «اولین شبکه پرداخت نظیر به نظیر است که قدرت خود را از کاربران شبکه بلاک چین می گیرد و هیچ حاکمیت مرکزی یا دولت واسطه ای بر آن تسلط ندارد». عدم کنترل بیت کوین توسط یک حاکمیت مرکزی، دلیل اصلی ترس دولت ها از این ارز رمزنگاری شده است. برای اینکه بیشتر با دلیل این ترس آشنا شویم، باید مطالبی را درباره دولت ها و ارزهای رایج کشورها بدانیم که در ادامه این مطلب به ذکر این موارد خواهیم پرداخت.

بیت کوین و دلار

ما به چه چیزی اعتماد می کنیم؟

ارز فیات عبارتی است که برای شرح ارزهای رایج یا همان پول رایج کشورهای مختلف استفاده می شود که توسط دولت هر کشور صادر می شود. ارزهای فیات دارای ارزش هستند، زیرا دولت ها پشتوانه این ارزش هستند و می گویند که ارز اعتبار دارد. به مرور زمان، این اعتبار دولتی در حال بی ارزش شدن است زیرا در واقع ارزهای فیات یا همان پول رایج کشورها، در بسیاری از مواقع هیچ دارایی محسوسی را به عنوان پشتوانه خود ندارند. شما نمی توانید ارز را به دولت برگردانید و یک شمش طلا یا نقره، یک قوطی لوبیا یا یک بسته سیگار یا هر وسیله دیگری که برای شما ارزش دارد را در ازای آن از دولت بگیرید.

ارزهای فیات دارای پشتوانه اعتماد و اعتبار دولت صادرکننده آن هستند و چیزی بیشتر از این را با خود به همراه ندارند. اگر شما طلا، نقره، لوبیا یا سیگار می خواهید، باید ارز فیات را با شخص یا نهادی تبادل کنید که مالک وسیله ای است که شما می خواهید و او هم به پشتوانه اعتماد به دولت مذکور، آن پول را از شما بپذیرد.

چرا کنترل مهم است؟

دولت ها ارزهای فیات را کنترل می کنند و از بانک های مرکزی خود برای صدور یا حذف پول از سیستم مالی هر کشور استفاده می کنند. این اقدامات با نام سیاست های پولی شناخته می شوند و تأثیرات اقتصادی مشخصی دارند. همچنین، این دولت ها هستند که چگونگی انتقال ارزهای فیات را به مردم هر کشور دیکته می کنند و این امر باعث می شود که بتوانند مسیرهای انتقال ارزها را ردیابی کنند و بگویند که چه کسی از این حرکت سود می برد و به ازای سود از او مالیات بگیرند و برخی اوقات نیز فعالیت های مجرمانه را ردیابی کنند. تمامی این کنترل ها در زمانی که نهادهای غیردولتی ارزهای خود را ایجاد کنند، از بین خواهد رفت.

کنترل روی ارز دارای تأثیرات اساسی بر روی سیاست مالی هر کشور، محیط کسب و کار و کنترل جرائم است. هر کدام از این موضوعات بسیار گسترده و پیچیده هستند، ولی مروری کوتاه بر آنها می تواند اطلاعاتی درباره مفهوم کلی آن ها به ما بدهد.

بیت کوین و ارز فیات

سیاست مالی

اگرچه دولت ها بر کنترل جرایم به عنوان یکی از علل کنترل ارزها تأکید دارند و این مورد توجه عموم را به خود جلب می کند ولی باید گفت که کنترل ارز برای اعمال سیاست های مالی در هر کشور، دلیل اصلی و مهمتر انجام این کنترل ها توسط دولت ها است. از آنجا که دولت ها ذاتاً به دنبال افزایش یا محدودسازی چرخش پول در اقتصاد هستند تا سرمایه گذاری و خرج کردن پول در هر کشور را تنظیم کنند، شغل ایجاد کنند یا جلوی تورم یا رکود اقتصادی را بگیرند، عدم کنترل روی ارز یک نگرانی بزرگ محسوب می شود که رمزارزهایی مثل بیت کوین با خود به ارمغان آورده اند. در حقیقت، این یک موضوع پیچیده و غیرعادی برای دولت ها به شمار می رود.

تجارت بیت کوین

کاربران بیت کوین نیاز به سیستم بانکداری فعلی ندارند. این ارز تنها در فضای سایبری توسط اشخاصی با نام «ماینر» ایجاد می شود که از قدرت کامپیوترهای خود برای حل الگوریتم های پیچیده استفاده می کنند. در واقع این اشخاص به عنوان تأییدکننده یا پشتوانه اعتبار تراکنش های بیت کوین عمل می کنند. پاداش آن ها برای حل الگوریتم های پیچیده، دریافت ارز سایبری بیت کوین است. این ارز به صورت دیجیتالی ذخیره می شود و بدون نیاز به واسطه بین خریداران و فروشندگان تبادل می شود.

در مقیاسی کوچک تر، شرکت های خطوط هوایی هم سیستمی به نام ایرلاین مایل دارند که در آن هر چقدر یک مشتری بیشتر سفر کرده باشد، جوایز و پاداش هایی نظیر بلیت پرواز رایگان، اتاق های هتل و موارد دیگر دریافت خواهد کرد و در حقیقت ایرلاین مایل نوعی ارز مجازی در خطوط هوایی محسوب می شود.

اگر بیت کوین یا هر رمزارز دیگر به شکل گسترده مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است کل سیستم بانکی بلااستفاده شود. با توجه به حجم تبادلات مالی و گستردگی صنعت بانکداری در جهان، این جمله کمی عجیب به نظر می رسد و البته اینطور نیز هست زیرا این سکه روی دیگری هم دارد.

  • بدون بانک ها در زمانی که یک وام دریافتی به دست شما نرسد و اعتبار ارزهای دیجیتال شما هک شود، با چه کسی باید تماس بگیرید؟
  • چطور باید سود پس انداز خود را دریافت کنید؟
  • اگر مشکلی در انتقال پول وجود داشت یا خطاهای فنی رخ داد، چه کسی به شما کمک می کند؟

در سال های اخیر بحران های مالی باعث افت اعتبار بانک ها شد و نگاه ها به سوی موسسات مالی زیادی رفت که انتقال به موقع، کارآمد و قابل اعتماد دارایی های ارزی را فراهم می کردند و تمامی سوابق آن را به خوبی ثبت می کردند. مسئله کارمزد یا اجرت بانک ها نیز برای خدمات بانکی وجود دارد. این اجرت ها باعث بازدهی زیاد و ایجاد مشاغل بسیاری در صنایع بانکداری در جهان می شوند. بدون وجود بانک ها، این شغل ها از بین می رود و سود مالیاتی بانک ها و کارمندان آن ها برای دولت ها نیز به همین شکل از بین خواهد رفت. ممکن است کسب و کارهای مبتنی بر انتقال پول، در دنیای مجازی از بین بروند. اگر همه از بیت کوین استفاده کنند، هیچ کس به موسسات مالی مشهور مثل وسترن یونیون یا سایر موسسات مشابه نیازی نخواهد داشت.

نگرانی ها در مورد جرایم بالقوه

درباره ارزهای مجازی و جرائم سایبری مرتبط با آن ها مطالب زیادی نوشته شده است و برای درک ریسک بالقوه این ارزها، تنها گفتن این جمله کفایت می کند که هر گونه تراکنش مالی غیرقابل ردیابی، وقوع جرایم مرتبط را آسان می کند.

جرایم رمز ارزها

جرایمی مثل خرید و فروش مواد مخدر، فحشا، تروریسم، پولشویی، فرار از مالیات و دیگر فعالیت های غیرقانونی و خرابکارانه همگی از غیر قابل ردیابی بودن انتقال پول سود می برند. بازار آنلاین خرید و فروش مواد مخدر، موسوم به جاده ابریشم یک نمونه بارز از این مورد است که البته امروزه دیگر وجود ندارد. بنیان گذار این بازار، ظهور بیت کوین را دلیل اصلی موفقیت خود می دانست.

طرف دیگر سکه بیت کوین

جدا از عناوین جنجالی مرتبط با استفاده از ارزهای مجازی در فعالیت های غیرقانونی (که البته در بسیاری از موارد پول رایج هر کشور هم در چنین جرایمی استفاده می شود)، بحث تئوریک و منطقی دیگری هم در رابطه با استفاده از رمزارزها وجود دارد. این بحث بر اساس این واقعیت است که بانک مرکزی هر کشور با تنظیم و دستکاری سیاست های پولی، گاهی اوقات باعث ایجاد رکود و تشدید بیکاری می شود و چنین اختیاراتی به فساد و سودجویی در سیستم بانکی جهانی دامن زده اند.

تنها کافیست نگاهی به کلاهبرداری های صورت گرفته در بازار وام در بحران مالی سال ۲۰۰۹ نگاهی بیاندازیم تا نارضایتی مشتریان در سراسر جهان را متوجه شویم. چنین افرادی هم اکنون به دنبال براندازی سیستم بانکی هستند که هیچ منفعتی برای آنها نداشته است. این ایده ها جدید نیستند. یک مدرسه مشهور اتریشی با نام “مدرسه تفکرات اقتصادی” که در ۱۸۷۱ تأسیس شده است، یکی از بزرگترین حامیان این عقیده است که بانک های مرکزی مفید نیستند.

مواردی که باید قبل از خرید بیت کوین به آن ها توجه کنید

قبل از اینکه ارز کشور خود را به بیت کوین تبدیل کنید، باید چند مسئله را نیز در نظر بگیرید.

بیت کوین توسط برنامه نویسان ناشناس کامپیوتر نوشته شده است (هیچ توافقی بر سر این موضوع وجود ندارد که خالق بیت کوین که بوده است و هویت این افراد ناشناس است).

ام تی گاکس[۱] بزرگ ترین سرویس تبدیل دلار به بیت کوین است که در رویارویی با هکرهایی که بیت کوین هایی با ارزش میلیون ها دلار را دزدیدند، ناتوان بود. اخیرا یک عملیات هک بزرگ دیگر نیز به ارزش ۶/۸ میلیون دلار انجام شد و دیگر صرافی های مشهور بیت کوین نیز هکرها را مسئول ایجاد این ضررها معرفی کرده اند.

[۱] Mt.Gox

ارز دیجیتال بیت کوین

این ارز دیجیتال است، بنابراین شما یک ارز فیزیکی را در دست نخواهید داشت. همچنین ارزش بیت کوین دارای نوسان بسیار زیادی است. این ارز توسط برنامه نویسان ناشناسی از طریق روشی ایجاد شده است که درک این روش بسیار پیچیده است و تبادل این ارز بسیار راحت تر از درک مکانیزم عملکرد آن است.

از آنجا که بیت کوین در کامپیوترهای کاربران ذخیره می شود، بر طبق گفته های یک مقاله پژوهشی که توسط بانک مرکزی اروپا انتشار پیدا کرده است «در صورتی که کاربران از برنامه های پشتیبان و آنتی ویروس مناسب استفاده نکنند، در خطر از دست دادن پول خود قرار دارند». دور انداختن کامپیوتر قدیمی خود قبل از برداشتن بیت کوین های موجود در آن هم ممکن است موجب از دست رفتن دارایی دیجیتال شما شود.

به طور خلاصه اگر روش کار بیت کوین را درک نمی کنید، در حال سرمایه گذاری دارایی خود بر روی یک سیستم پیچیده هستید که آن را درک نمی کنید و توسط افرادی ایجاد شده است که نمی شناسید و پول شما در محیطی است که اعتبار و پشتوانه قانونی ندارد. در دنیای سنتی سرمایه گذاری، شرایط ذکرشده به معنای خطوط قرمز بسیار مهمی برای سرمایه گذاری هستند و نشان دهنده ریسک بالای این نوع سرمایه گذاری می باشند.

ریسک در بیت کوین

از سوی دیگر، بانک مرکزی اروپا گزارش داده است که بیت کوین یکی از ۵۰۰ ارز دیجیتالی است که در سراسر دنیا رواج دارند. حتی اگر بیت کوین در نهایت شکست بخورد و نقشی کوچک در مقیاس جهانی بازی کند، یکی از موفقیت های این ارز، تغییر طرز تفکر دنیا نسبت به مسئله ارز خواهد بود.

آینده بیت کوین

آینده بیت کوین و ارزهای مجازی دیگر به چه صورت خواهد بود؟ به راحتی می توان پیش بینی کرد که این نوع ارزها در آینده هم وجود خواهند داشت. شما می توانید از ارز مجازی برای خرید انواع مختلف بازی های کامپیوتری و خرید آنلاین از سایت های خرده فروشی مثل Overstock.com و Tigerdirect.com استفاده کنید. همچنین می توانید از بیت کوین برای خرید امن کارت های هدیه هزاران کسب وکار مانند هوم دیپوت، کی مارت و حتی آمازون استفاده کنید. با این وجود سایت رسمی بیت کوین می گوید که:

بیت کوین یک ارز فیات یا تحت حمایت دولت با وضعیت مشخص در هیچ حوزه قضایی نیست.”

بر اساس قوانین و مقررات اکثر دولت ها از جمله دولت های بزرگ و مهمی مثل ایالات متحده و روسیه، این وضعیت در آینده نزدیک تغییر نخواهد کرد.

 

مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می گردد:

جالب‌ترین نظرات درباره بیت کوین توسط ۱۰ فرد مشهور جهان در ۲۰۱۹

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.