ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

تراکنش های خرید و فروش تتر و بررسی اثرات مهاجرت تتر بر بلاک چین اتریوم

در این مقاله به بررسی تراکنش‌ های تتر و مشکلات ناشی از آن می‌پردازیم.

مقدمه

این روزها علاقه‌مندان به رمزارز متوجه شده‌اند که گنجایش شبکه بلاک‌چین اتریوم به دلیل افزوده شدن تراکنش‌ های تتر (USDT) به ظرفیت نهایی خود نزدیک شده است. ارزیابی تعداد تراکنش های کاربران این شبکه از اواسط ماه اگوست 2019 نشان می‌دهد که تعداد تراکنش های نسخه ERC20 تتر از نسخه اصلی که از بیت‌کوین کُر (Bitcoin Core) استفاده می‌کند، پیشی گرفته است. پس از فاجعه‌ای که بازی موسوم به “بچه‌گربه‌های رمزارزی” ایجاد کرد، تراکنش ‌های تتر ERC20 در 30 روز گذشته بیش از 260 هزار دلار برای کاربران هزینه داشته و حجم معاملات آن حدود 17 برابر حالت عادی شده و شبکه اتریوم را به حد اشباع رسانده است. در این مقاله به بررسی این تراکنش‌ های تتر و مشکلات ناشی از آن می‌پردازیم.

ترس از اتمام ظرفیت اتریوم توسط مهاجرت تراکنش های تتر

در دوران پادشاهی رمزارزها در بازار در دسامبر 2017، بلاک‌چین اتریوم با تراکنش های بازی گربه‌های منحصر به‌ فرد (Crypto Kitties) که شبیه به بازی دیگری به نام پوشین (Pusheens) بود، پر شد. این تراکنش‌ها با استفاده از شبکه اتریوم قابلیت دریافت و مبادله داشتند. بازی‌های موسوم به بچه گربه‌های رمزارزی باعث شدند تا سازندگان این بازی‌ها رقم پرداختی برای به دنیا آوردن گربه را در سیستم‌های خود افزایش دهند تا استخراج‌گرها را به افزودن تراکنش های تولد این بچه گربه‌ها تشویق کنند. در سال 2019 تتر شروع به مهاجرت کوین‌ها به یک شبکه موسوم به شبکه اومنی (Omni Layer) کرد که از زنجیره بیت‌کوین کر در نسخه ERC20 استفاده می‌کرد و بر روی زنجیره اتریوم اجرا می‌شد.

 تتر یک شبکه به ارزش 4 میلیارد دلار است که کوین‌های آن بر روی چندین بلاک‌چین‌ مختلف از جمله بیت‌کوین کر، اتریوم (ERC20)، EOS و Tron پخش شده‌اند. داده‌های به‌دست‌آمده از کوین اصلی نشان می‌دهد که تراکنش ‌های تتر مبتنی بر اتریوم، نسخه مبتنی بر بیت‌کوین کر را در این ماه نپذیرفته‌اند. در 20 آگوست 2019، تعداد 39 هزار تراکنش تتر بر روی شبکه بیت‌کوین کر اومنی وجود داشت ولی این تعداد برای تراکنش ‌های تتر مبتنی بر اتریوم به طرز غیرقابل باوری تا 126 هزار عدد افزایش داشت. تقریباً 1.5 میلیارد USDT با استفاده از زنجیره اتریوم تا به امروز ایجاد شده است و 2.5 میلیارد تراکنش به شبکه اومنی متصل است که تعداد تراکنش USDT برآمده از شبکه اومنی در تصویر زیر، سبز تیره و تعداد تراکنش USDT برآمده از شبکه اتریوم، سبز روشن است.

میزان تراکنش های تتر

واکنش‌ها به افزایش تراکنش های تتر

از آنجا که تراکنش ‌های تتر که بر روی زنجیره اتریوم ثبت می‌شوند به شکل قابل ‌توجهی افزایش یافتند، جامعه رمزارز مجدداً شاهد افزایش ازدحام در زنجیره اتریوم بود. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم این هفته به بلومبرگ گفت: «بلاک‌چین (اتریوم) تقریباً برای مدت چند سال پر شده است. اگرچه من هنوز فکر می‌کنم که توسعه اپ‌ها خوب است، ولی هر رشد اساسی باید با در نظر گرفتن تکنیک‌های مقیاس‌پذیری توسعه یابد تا اتریوم بتواند در برابر افزایش تقاضای رو به رشد و تراکنش ها دوام بیاورد. البته با ارایه تکه‌بندی (Shrading) اتریوم ورژن 2.0 این مسائل حل ‌می‌شوند».

سن آدامز، تبلیغ‌کننده پیشگام اتریوم و بنیان‌گذار شرکت میتورایان می‌گوید که هر دارایی روی اتریوم «یک منبع سرمایه برای آینده سهام‌داران اتریوم است». وی افزود: «تتر، 993 اتریوم را در طول 30 روز پرداخت کرده است ولی اتریوم برای استفاده از انواع استیبل‌کوین‌ها (stablecoin) مثل تبادل و معامله ارزی بازار، نیاز به دریافت تراکنش های سریع‌تر و ثبت پرداخت‌های کمتری دارد».

بعضی افراد حتی مهاجرت تراکنش های خرید و فروش تتر به اتریوم را شوکه‌کننده دانستند. نیک کارتر از مقامات شرکت کوین متریکس داده‌های نگران‌کننده‌ای از رشد و گذار تتر به اتریوم منتشر کرد. او در این گزارش نوشت: «آدرس های فعال USDT-ETH (تعداد آدرس های منحصر به‌ فردی که در شبکه به ‌عنوان آدرس گیرنده یا آدرس فرستنده در دفترکل فعال بودند) در هفته گذشته سر به فلک کشیده و در عرض چهار روز از 38600 به 78000 رسیده است».

افزایش تراکنش های تتر

با توجه به دو ماجرای اخیر، آدرس‌های فعال در شبکه اومنی تتر در حال کاهش هستند. این گزارش همچنین بیان کرده است که مهاجرت از لایه اومنی تتر به شبکه اتریوم ناشی از تقاضای بازار است. همچنین در گزارش سایت کوین متریکس بر اساس تحقیقات در مورد شبکه این رمزارزها آمده است که “اولین مورد استفاده برای تتر، تبادل ارز فعال و خرید و فروش ارز است که برای انجام این موارد، زمانی که خرید و فروش تتر بر روی شبکه اتریوم قرار می‌گیرد، دارای عملکرد سریعتر است (بلوک‌های 15 ثانیه‌ای برای اتریوم در مقایسه با بلوک‌های 10 دقیقه‌ای برای بیت‌کوین) و بنابراین نیازمند هزینه انتقال کمتری است.”

این گزارش می‌افزاید: “از آنجائیکه این ویژگی‌ها، از جمله مشخصات مطلوب برای تریدرهای فعال به شمار می‌رود، ارائه تتر بر روی اتریوم ادامه خواهد یافت و بیشتر از ارائه آن بر روی شبکه اومنی تتر خواهد بود. توکن‌های سوخت‌شده اخیر تتر، تنها مرتبط با عملکرد آن بر روی لایه اومنی بوده‌اند.

افزایش تراکنش های خرید و فروش تتر

پرداخت‌ها در تراکنش ‌های تتر

شبکه‌های استیبل‌کوین با استفاده از شبکه‌های بیت‌کوین کش از پرداخت‌های کم هزینه و ظرفیت بیشتر بهره می‌برند. علی‌رغم حرکت تتر به سمت استفاده از زنجیره اتریوم، برخی از طرفداران ارز دیجیتال معتقد هستند که در صورتی‌ که شبکه تتر ERC20 خیلی شلوغ شود، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. برخی از افراد شکاک و ناظران معتقدند کاربران تتر رقم‌های بسیار بالایی در شبکه پرداخت می‌کنند. این در حالی است که برخی از طرفداران بیت‌کوین کش در وبسایت ردیت اعلام کردند که میزبانی از یک استیبل‌کوین محبوب مانند تتر روی زنجیره بیت‌کوین کش خیلی ارزان‌تر خواهد بود.

پرداخت ها در تراکنش های تتر

یکی از کارشناسان این حوزه در وبسایت ردیت نوشت: «تراکنش ‌های تتر روی اتریوم در هرروز فقط 14000 دلار به ازای هر 120 هزار تراکنش پرداخت می‌کنند». اگر تراکنش‌ های تتر با حجم روزانه 400 میلیون دلار به بیت‌کوین کش منتقل شود، استفاده کنندگان در مجموع تنها 120 دلار به عنوان هزینه تراکنش ها پرداخت خواهند کرد. در 28 اوت 2019، میانگین پرداخت به شبکه بیت‌کوین کش 0.004 دلار در ازای هر تراکنش بود، درحالی‌که قیمت گاز مورد نیاز برای ارسال یک توکن ERC20 بین 0.11 الی 0.16 دلار به ازای هر تراکنش برآورد می‌شد. یک مدافع دیگر رمزارز بیت‌کوین کش در مقاله خود نوشت: «تتر باید با توکن‌های SLP بر روی شبکه بیت‌کوین کش سوئیچ کند که برخلاف بیت‌کوین کُر و اتریوم، هیچ‌وقت شلوغ نمی‌شود».

طی چند روز گذشته مباحثی در ارتباط با توانایی اتریوم برای مدیریت اپ‌های مختلف با تتر صورت گرفته است. از وقتی که استیبل‌کوین اجرایی شده، تعداد تراکنش ‌های تتر افزایش یافته است و در حال حاضر 30 درصد کل مبادلات رمزارز را شامل می‌شود ولی پیش‌بینی‌ می‌شود که به زودی به 40 درصد نیز برسد.

امروزه 77 درصد تمامی مبادلات بیت‌کوین کُر، 52 درصد مبادلات اتریوم و 52 درصد مبادلات جهانی بیت‌کوین کش، متعلق به تراکنش های تتر (USDT) هستند.

تمامی مبادلات بیت کوین

علی‌رغم این که تعداد زیادی استیبل‌کوین مثل USDC، DAI، TUSD و USDH در حال رقابت با تتر هستند، تتر همچنان به حاکمیت خود ادامه می‌دهد. اغلب رقیبان استیبل‌کوین از شبکه اتریوم نیز استفاده می‌کنند که مجموعه‌ای از مشکلات را برای ظرفیت اتریوم ایجاد کرده است. مثلا استیبل‌کوین آنست‌کوین (USDH) از زنجیره بیت‌کوین کر یا ETC استفاده نمی‌کند بلکه بر روی شبکه بیت‌کوین کش با استفاده از پروتکل ساده لجر ساخته شده است. استیبل کوین USDH و شبکه در حال تولد آن، بازار سرمایه‌ای به حجم 32 هزار دلار و حجمی به ارزش 173 هزار دلار در مبادلات جهانی در اختیار دارد. با این ‌وجود از نظر مبادله‌کنندگانی که از استیبل‌کوین‌ها برای تعویض و مبادله ارز سریع استفاده می‌کنند، پرداخت 0.004 دلار برای هر تراکنش بسیار ارزان‌تر است.

سخن پایانی

تراکنش های تتر که به بلاک‌چین‌های اتریوم مهاجرت کرده‌اند، برخلاف پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها، فشار بسیار زیادی را به اتریوم وارد کرده‌اند. اگرچه کارشناسان معتقد هستند که پولی که کاربران به ازای هر تراکنش تتر به اتریوم پرداخت می‌کنند، رقم بالایی است، اما ظرفیت‌های رو به پایانِ اتریوم اجازه نمی‌دهد که تتر با همین روند به کار خود روی اتریوم ادامه دهد. در این خصوص، راه‌حل‌های مختلفی از جمله انتقال تراکنش های تتر به شبکه‌های دیگر پیشنهاد شده است که هنوز هیچ کدام عملی نشده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.