ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

تراکنش های خرید و فروش تتر و بررسی اثرات مهاجرت تتر بر بلاک چین اتریوم

در این مقاله به بررسی تراکنش‌ های تتر و مشکلات ناشی از آن می‌پردازیم.

مقدمه

این روزها علاقه‌مندان به رمزارز متوجه شده‌اند که گنجایش شبکه بلاک‌چین اتریوم به دلیل افزوده شدن تراکنش‌ های تتر (USDT) به ظرفیت نهایی خود نزدیک شده است. ارزیابی تعداد تراکنش های کاربران این شبکه از اواسط ماه اگوست ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که تعداد تراکنش های نسخه ERC20 تتر از نسخه اصلی که از بیت‌کوین کُر (Bitcoin Core) استفاده می‌کند، پیشی گرفته است. پس از فاجعه‌ای که بازی موسوم به “بچه‌گربه‌های رمزارزی” ایجاد کرد، تراکنش ‌های تتر ERC20 در ۳۰ روز گذشته بیش از ۲۶۰ هزار دلار برای کاربران هزینه داشته و حجم معاملات آن حدود ۱۷ برابر حالت عادی شده و شبکه اتریوم را به حد اشباع رسانده است. در این مقاله به بررسی این تراکنش‌ های تتر و مشکلات ناشی از آن می‌پردازیم.

ترس از اتمام ظرفیت اتریوم توسط مهاجرت تراکنش های تتر

در دوران پادشاهی رمزارزها در بازار در دسامبر ۲۰۱۷، بلاک‌چین اتریوم با تراکنش های بازی گربه‌های منحصر به‌ فرد (Crypto Kitties) که شبیه به بازی دیگری به نام پوشین (Pusheens) بود، پر شد. این تراکنش‌ها با استفاده از شبکه اتریوم قابلیت دریافت و مبادله داشتند. بازی‌های موسوم به بچه گربه‌های رمزارزی باعث شدند تا سازندگان این بازی‌ها رقم پرداختی برای به دنیا آوردن گربه را در سیستم‌های خود افزایش دهند تا استخراج‌گرها را به افزودن تراکنش های تولد این بچه گربه‌ها تشویق کنند. در سال ۲۰۱۹ تتر شروع به مهاجرت کوین‌ها به یک شبکه موسوم به شبکه اومنی (Omni Layer) کرد که از زنجیره بیت‌کوین کر در نسخه ERC20 استفاده می‌کرد و بر روی زنجیره اتریوم اجرا می‌شد.

 تتر یک شبکه به ارزش ۴ میلیارد دلار است که کوین‌های آن بر روی چندین بلاک‌چین‌ مختلف از جمله بیت‌کوین کر، اتریوم (ERC20)، EOS و Tron پخش شده‌اند. داده‌های به‌دست‌آمده از کوین اصلی نشان می‌دهد که تراکنش ‌های تتر مبتنی بر اتریوم، نسخه مبتنی بر بیت‌کوین کر را در این ماه نپذیرفته‌اند. در ۲۰ آگوست ۲۰۱۹، تعداد ۳۹ هزار تراکنش تتر بر روی شبکه بیت‌کوین کر اومنی وجود داشت ولی این تعداد برای تراکنش ‌های تتر مبتنی بر اتریوم به طرز غیرقابل باوری تا ۱۲۶ هزار عدد افزایش داشت. تقریباً ۱.۵ میلیارد USDT با استفاده از زنجیره اتریوم تا به امروز ایجاد شده است و ۲.۵ میلیارد تراکنش به شبکه اومنی متصل است که تعداد تراکنش USDT برآمده از شبکه اومنی در تصویر زیر، سبز تیره و تعداد تراکنش USDT برآمده از شبکه اتریوم، سبز روشن است.

میزان تراکنش های تتر

واکنش‌ها به افزایش تراکنش های تتر

از آنجا که تراکنش ‌های تتر که بر روی زنجیره اتریوم ثبت می‌شوند به شکل قابل ‌توجهی افزایش یافتند، جامعه رمزارز مجدداً شاهد افزایش ازدحام در زنجیره اتریوم بود. ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم این هفته به بلومبرگ گفت: «بلاک‌چین (اتریوم) تقریباً برای مدت چند سال پر شده است. اگرچه من هنوز فکر می‌کنم که توسعه اپ‌ها خوب است، ولی هر رشد اساسی باید با در نظر گرفتن تکنیک‌های مقیاس‌پذیری توسعه یابد تا اتریوم بتواند در برابر افزایش تقاضای رو به رشد و تراکنش ها دوام بیاورد. البته با ارایه تکه‌بندی (Shrading) اتریوم ورژن ۲.۰ این مسائل حل ‌می‌شوند».

سن آدامز، تبلیغ‌کننده پیشگام اتریوم و بنیان‌گذار شرکت میتورایان می‌گوید که هر دارایی روی اتریوم «یک منبع سرمایه برای آینده سهام‌داران اتریوم است». وی افزود: «تتر، ۹۹۳ اتریوم را در طول ۳۰ روز پرداخت کرده است ولی اتریوم برای استفاده از انواع استیبل‌کوین‌ها (stablecoin) مثل تبادل و معامله ارزی بازار، نیاز به دریافت تراکنش های سریع‌تر و ثبت پرداخت‌های کمتری دارد».

بعضی افراد حتی مهاجرت تراکنش های خرید و فروش تتر به اتریوم را شوکه‌کننده دانستند. نیک کارتر از مقامات شرکت کوین متریکس داده‌های نگران‌کننده‌ای از رشد و گذار تتر به اتریوم منتشر کرد. او در این گزارش نوشت: «آدرس های فعال USDT-ETH (تعداد آدرس های منحصر به‌ فردی که در شبکه به ‌عنوان آدرس گیرنده یا آدرس فرستنده در دفترکل فعال بودند) در هفته گذشته سر به فلک کشیده و در عرض چهار روز از ۳۸۶۰۰ به ۷۸۰۰۰ رسیده است».

افزایش تراکنش های تتر

با توجه به دو ماجرای اخیر، آدرس‌های فعال در شبکه اومنی تتر در حال کاهش هستند. این گزارش همچنین بیان کرده است که مهاجرت از لایه اومنی تتر به شبکه اتریوم ناشی از تقاضای بازار است. همچنین در گزارش سایت کوین متریکس بر اساس تحقیقات در مورد شبکه این رمزارزها آمده است که “اولین مورد استفاده برای تتر، تبادل ارز فعال و خرید و فروش ارز است که برای انجام این موارد، زمانی که خرید و فروش تتر بر روی شبکه اتریوم قرار می‌گیرد، دارای عملکرد سریعتر است (بلوک‌های ۱۵ ثانیه‌ای برای اتریوم در مقایسه با بلوک‌های ۱۰ دقیقه‌ای برای بیت‌کوین) و بنابراین نیازمند هزینه انتقال کمتری است.”

این گزارش می‌افزاید: “از آنجائیکه این ویژگی‌ها، از جمله مشخصات مطلوب برای تریدرهای فعال به شمار می‌رود، ارائه تتر بر روی اتریوم ادامه خواهد یافت و بیشتر از ارائه آن بر روی شبکه اومنی تتر خواهد بود. توکن‌های سوخت‌شده اخیر تتر، تنها مرتبط با عملکرد آن بر روی لایه اومنی بوده‌اند.

افزایش تراکنش های خرید و فروش تتر

پرداخت‌ها در تراکنش ‌های تتر

شبکه‌های استیبل‌کوین با استفاده از شبکه‌های بیت‌کوین کش از پرداخت‌های کم هزینه و ظرفیت بیشتر بهره می‌برند. علی‌رغم حرکت تتر به سمت استفاده از زنجیره اتریوم، برخی از طرفداران ارز دیجیتال معتقد هستند که در صورتی‌ که شبکه تتر ERC20 خیلی شلوغ شود، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. برخی از افراد شکاک و ناظران معتقدند کاربران تتر رقم‌های بسیار بالایی در شبکه پرداخت می‌کنند. این در حالی است که برخی از طرفداران بیت‌کوین کش در وبسایت ردیت اعلام کردند که میزبانی از یک استیبل‌کوین محبوب مانند تتر روی زنجیره بیت‌کوین کش خیلی ارزان‌تر خواهد بود.

پرداخت ها در تراکنش های تتر

یکی از کارشناسان این حوزه در وبسایت ردیت نوشت: «تراکنش ‌های تتر روی اتریوم در هرروز فقط ۱۴۰۰۰ دلار به ازای هر ۱۲۰ هزار تراکنش پرداخت می‌کنند». اگر تراکنش‌ های تتر با حجم روزانه ۴۰۰ میلیون دلار به بیت‌کوین کش منتقل شود، استفاده کنندگان در مجموع تنها ۱۲۰ دلار به عنوان هزینه تراکنش ها پرداخت خواهند کرد. در ۲۸ اوت ۲۰۱۹، میانگین پرداخت به شبکه بیت‌کوین کش ۰.۰۰۴ دلار در ازای هر تراکنش بود، درحالی‌که قیمت گاز مورد نیاز برای ارسال یک توکن ERC20 بین ۰.۱۱ الی ۰.۱۶ دلار به ازای هر تراکنش برآورد می‌شد. یک مدافع دیگر رمزارز بیت‌کوین کش در مقاله خود نوشت: «تتر باید با توکن‌های SLP بر روی شبکه بیت‌کوین کش سوئیچ کند که برخلاف بیت‌کوین کُر و اتریوم، هیچ‌وقت شلوغ نمی‌شود».

طی چند روز گذشته مباحثی در ارتباط با توانایی اتریوم برای مدیریت اپ‌های مختلف با تتر صورت گرفته است. از وقتی که استیبل‌کوین اجرایی شده، تعداد تراکنش ‌های تتر افزایش یافته است و در حال حاضر ۳۰ درصد کل مبادلات رمزارز را شامل می‌شود ولی پیش‌بینی‌ می‌شود که به زودی به ۴۰ درصد نیز برسد.

امروزه ۷۷ درصد تمامی مبادلات بیت‌کوین کُر، ۵۲ درصد مبادلات اتریوم و ۵۲ درصد مبادلات جهانی بیت‌کوین کش، متعلق به تراکنش های تتر (USDT) هستند.

تمامی مبادلات بیت کوین

علی‌رغم این که تعداد زیادی استیبل‌کوین مثل USDC، DAI، TUSD و USDH در حال رقابت با تتر هستند، تتر همچنان به حاکمیت خود ادامه می‌دهد. اغلب رقیبان استیبل‌کوین از شبکه اتریوم نیز استفاده می‌کنند که مجموعه‌ای از مشکلات را برای ظرفیت اتریوم ایجاد کرده است. مثلا استیبل‌کوین آنست‌کوین (USDH) از زنجیره بیت‌کوین کر یا ETC استفاده نمی‌کند بلکه بر روی شبکه بیت‌کوین کش با استفاده از پروتکل ساده لجر ساخته شده است. استیبل کوین USDH و شبکه در حال تولد آن، بازار سرمایه‌ای به حجم ۳۲ هزار دلار و حجمی به ارزش ۱۷۳ هزار دلار در مبادلات جهانی در اختیار دارد. با این ‌وجود از نظر مبادله‌کنندگانی که از استیبل‌کوین‌ها برای تعویض و مبادله ارز سریع استفاده می‌کنند، پرداخت ۰.۰۰۴ دلار برای هر تراکنش بسیار ارزان‌تر است.

سخن پایانی

تراکنش های تتر که به بلاک‌چین‌های اتریوم مهاجرت کرده‌اند، برخلاف پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها، فشار بسیار زیادی را به اتریوم وارد کرده‌اند. اگرچه کارشناسان معتقد هستند که پولی که کاربران به ازای هر تراکنش تتر به اتریوم پرداخت می‌کنند، رقم بالایی است، اما ظرفیت‌های رو به پایانِ اتریوم اجازه نمی‌دهد که تتر با همین روند به کار خود روی اتریوم ادامه دهد. در این خصوص، راه‌حل‌های مختلفی از جمله انتقال تراکنش های تتر به شبکه‌های دیگر پیشنهاد شده است که هنوز هیچ کدام عملی نشده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.