ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

تحلیل قیمت بیت کوین ؛ خرس‌ها نظاره‌گر حمایت ۷۱۲۰ دلاری هستند!

اگر قیمت بیت کوین به زیر 7120 دلار بیاید، در حالت خطرناکی قرار می­گیرد

در این مطلب جدیدترین تحلیل‌ها و سناریوهای مربوط به قیمت بیت کوین را باتوجه به شرایط فعلی بازار بیت کوین و بر طبق نمودارهای مختلف بررسی خواهیم کرد.

این هفته، هفته خوبی برای بیت کوین (BTC) نبود چرا که ارزش­ آن بعد از رسیدن به رقم 8540 دلار در اول اکتبر روند کاهشی به خود گرفت، به طوری که در روز ششم اکتبر به عدد 7870 دلار رسید.

این روند کاهشی در تحلیل هفته گذشته پیش بینی می­شد. انگشت اشاره به سمت هفته طلایی چین به عنوان راه ­حل احتمالی برای حجم تجاری رو به کاهش است.

اما باید دید علاقه چینی ­ها به بازگشت در هفته آینده تا چه حدی است؟ آیا اقدام به خرید دوباره می­کنند یا این که صرفا خارج از گود به حمایت از بیت کوین می­پردازند؟

گزارش هفتگی بازار ارز دیجیتال

گزارش هفتگی بازار ارز دیجیتال. منبع: Coin360.com

 هفته پرنوسان برای بیت کوین

با بهره ­گیری از نمودار روزانه قیمت بیت کوین، چنین توقع می­رود که گستره تجاری هفته گذشته طبق مقاومت و پشتیبانی پویای شاخص بولینگر بندز (BB) چیزی بین 7600 تا 9500 دلار باشد. اما در شرایطی که قیمت بیت کوین در محدوده میانی 8200 دلار جا خوش کرد، فرصت­ های تجاری خیلی کمی خود را بروز دادند.

وقتی بیشینه و کمینه نمودار قیمت بیت کوین بسته می­شود به این معنا است که تعادلی بین فروشنده و خریدار برقرار شده است. این ضرورتا به معنی ایجاد ثبات، اعم از این­که روند قبل ادامه می‌یابد یا معکوس می‌شود است.

نمودار قیمت روزانه بیت کوین

نمودار قیمت روزانه بیت کوین، منبع:  TradingView

آیا واقعا بیت کوین 90 هزار دلاری ممکن است؟

هیچ هفته ­ای، از جمله هفته گذشته، نیست که در آن ادعای عجیب و غریبی با مفهوم این که که بیت کوین در آینده نزدیک به بالاترین نقطه اوج خود می­رسد منتشر نشود. طبق گزارش کوین تلگراف، یکی از بانک ­های دولتی آلمان به نام بایریش لندسبانک گزارشی منتشر کرد که در آن پیش‌بینی می‌شد ارزش 90 هزار دلاری بیت کوین در ماه می سال 2020 کاملا نصف شود.

این ارزش‌گذاری در ماه مارس سال 2018 از سوی فاند استرت که تام لی از آن پشتیبانی می­کند منعکس شد. تام لی آن موقع ارزش تقریبی معادل با 91 هزار دلار در عرض یک بازه زمانی مشابه را پیش‌بینی کرده بود.

معامله­ گرانی هستند که می­خواهند بدانند که چگونه این تحلیل‌گران به این اعداد و ارقام می­رسند، چرا که واقعیت این است که نمودارها چیزی شبیه به این تحلیل­ ها را در کوتاه مدت نشان نمی ­دهند.

درواقع، برخلاف این ارزش‌گذاری­ های واهی و به میزان رضایت معامله­ گران، چنین به نظر می­رسد که در آینده­ ای نزدیک، بیت کوین رو به افول است. شاخص ­های بزرگی همچون موسسه همگرایی-واگرایی متوسط رشد (MACD)  و بولینگر بندز (BB) هشدار می­دهند که روند آتی رو به نزول است.

MACD، بدون روند صعودی یا نزولی

MACD، بدون روند صعودی یا نزولی

هفته قبل چنین بود که  MACD قصد عبور از نقاط بیشینه نمودار را داشت که به معنی بازگشت صعودی مقطعی می­باشد.

اما چنین چیزی اتفاق نیفتاد. در عوض هر دو خط نمودار شروع به پهن شدن کردند که به معنی این است که هر دو به طور موازی به سمت پایین تنزل پیدا می‌کنند. این مطلبی است که باید با توجه بیشتری به آن پرداخت. لحظه ­ای که خط آبی صعود می­کند، لحظه ­ای است که دارندگان بیت کوین نفس راحتی می­کشند ولی در حال حاضر به نظر نه مثبت و نه منفی است.

نمودار قیمت هفتگی بیت کوین، منبع-TradingView

نمودار قیمت هفتگی بیت کوین، منبع:  TradingView

اما نمودار هفتگی MACD چندان هم میانه نیست. هیچ ارزشی ندارد که این شاخص نه تنها در بازه زمانی هفت روزه در ماه آوریل سال 2017 زمانی که بیت کوین کمی بالاتر از 1100 دلار بود، تجارت سودآور نامیده می­شد بلکه کمی بعد در 22 ژانویه 2018، نشانه­ های افت نمایان شد؛ که شروع بازار خرسی بود. آن­چه اکنون مشاهده می­کنیم الگوی شیب شبیه به الگوی بعدی ولی ملایم­تر نسبت به آن، بدون نشانه ­هایی از وارون شدن نمودار است.

شروع بازار خرسی

با نگاه به نمودار هفتگی قیمت بیت کوین، RSI  کماکان نشانه هایی از افت را نشان می­دهد. عدد 40 روی نمودار بدون شک نه مثبت و نه منفی است. آخرین باری که شاخص در این محدوده قرار داشت، آوریل سال 2019 بود زمانی که قیمت بیت کوین روند صعودی داشت. RSI دو ماه وقت گذاشت تا نقطه اوج قبل از شروع افت از لحظه خرید بیش از حد آن را کشف کند.

در حالی که افت از نقطه بیشینه کاملا ممکن است اما طبق نوسانات سابق، چنین چیزی انتظار نمی­رود چرا که پایین­ترین حدی که جهش از آن­جا آغاز شده است و بیش از حد خریداری شد بالای خط وسط در 58.21 می‌باشد. اکنون وقت آن رسیده که فهم این مطلب راحت باشد که چرا بسیاری در روند نزولی هم‌نظر می­شوند.

RSI روزانه

RSI  روزانه

از بالا دیدن RSI در نمودار روزانه برای سنجش اتفاقات کنونی ضرورت دارد. بیت کوین در نگاه اول چنین به نظر می­رسد که زیاد فروخته شده و الان آماده جهش است. این می­تواند منجر به خوشحالی زائدالوصف معامله‌گران شود، اما در دامنه زمانی روزانه این خوشحالی پایدار نیست.

بیت کوین در گاوبازی (پیشروی سناریو گاو وحشی که در ادامه توضیح خواهیم داد) سال 2017 با آهنگی ثابت، زیاد خریداری ­شد و آن­چه اکنون نشان داده می­شود همان موقعیت آغاز سال 2018 است که بیت کوین سقوط آزاد کرد.

هر چند بیت کوین در محدوده ­ای بالا و پایین نشانه های خرید و فروش بیش از حد در سال 2018 قرار گرفت ولی تا بعد از ماه نوامبر سال 2018 زمانی که آخرین رقیبش به 5.98 سقوط کرد، خیلی رشد چشمگیری نداشت.

در شرایطی که عملکرد سابق لزوما نشان­ دهنده عملکرد آتی نباشد، می­تواند ارزش توجه داشته باشد. کمترین میزانی که در همین هفته قبل در RSI به چشم می­خورد، 16.80 بود و در حال حاضر،RSI  در میانه 20 قرار دارد که منطقه ­ای است که مرتبا در شرایط افت بازار آن­جا قرار دارد.

نحوه آگاهی بخشی بولینگر بندز در مورد قیمت بیت کوین

نحوه آگاهی بخشی بولینگر بندز در مورد قیمت بیت کوین

نمودار روزانه بولینگر بندز در خصوص بیت کوین به خوبی شروع شده است و سطوح ثبات و پشتیبانی تازه­ای را نمایش می­دهد.

پشتیبانی از افت هفته گذشته از 7600 دلار به 7120 دلار کشیده شده است. چنین سطحی از کاهش از اواسط ماه می 2019 دیده نشده بود. این یک قیمت حیاتی برای بیت کوین است که آن را نگه دارد؛ چنان­چه پیامدهای آن که در حال شکستن این سطح از پشتیبانی است در بازه زمانی بیشتری، هویدا می­شود.

اما از زمانی که بیت کوین در حال حاضر تنها چند صد دلار از نقطه پشتیبانی پایین نشسته است، قسمت بالایی دو هدف برای ثبات ارائه می­کند.

هدف اول میانگین متحرک (MA) بولینگر بندز است که 8890 دلار می­باشد و هدف دوم میزان بالای 10672 دلار است.

سناریوهای تلخ و تاریک بیت کوین-

 سناریوهای تلخ و تاریک بیت کوین ماهانه در سرتاسر نمودار ترسیم می­شود. ثروت دیجیتال در حال مشاهده دومین ریسک ماهانه است که دوباره چنین به نظر می­رسد که در خطر شکستن رکوردی باشد که در آغاز افت بازار اتفاق افتاد. بیت کوین باید بالاتر از میانگین متحرک 7000 دلاری BB باشد تا جلوی بروز یک افت بازار دیگر را بگیرد.

در حالی­که کمینه پشتیبانی BB، 2500 دلار است اما احتمال نمی­رود که قیمت تا این حد پایین بیاید؛ مثل زمانی که قیمت بیت کوین در بحبوحه افت بازار سال 2018، محدوده ابتدایی 3000 دلاری را به خود ندید. این یک بازه زمانی مهم است که باید رصد شود و اگر چه خریداران سهام با حالت ناباوری به صفحه نگاه می‌کنند، اما این حقیقتی است که نمودارها نمایش می­دهند.

روحیه بخشی اندک نمودار هفتگی بولینگر بندز

آخرین نمودار در خصوص تحلیل بیت کوین

این آخرین نمودار در خصوص تحلیل این هفته است و خوشبختانه بهترین نمودار هم می­باشد. کمینه پشتیبانی در هفته ­های اخیر به 7700 دلار نرسیده است و این نوید این را می­دهد که بیت کوین می­تواند صعود خود را به سمت میانگین متحرک بولینگر بندز به مقدار 9880 دلار آغاز کند.

اگر قیمت بیت کوین از این سطح بگذرد، در شرایطی که اهداف ثبات روزانه جانب احتیاط را در پیش گرفته است، این اهداف چیزی به جز اهداف هفتگی نیستند و 12000 دلار ماکزیمم سطح بعدی ثبات است.

اگر چه این مهم در عرض یک شب به دست نمی­آید، ولی در صورتی که بیت کوین سطوح پشتیبانی منطقه 7000 دلار را به خود نبیند، تحقق این هدف پیش از پایان سال امکان پذیر است.

سناریو گاو وحشی در مورد قیمت بیت کوین (حالت صعودی)

اگر قیمت بیت کوین با موفقیت پشتیبانی 7120 دلاری را به خود نبیند و بالاتر از 8890 دلار بماند، امید رونق وجود دارد. روند صعودی پیوسته و فراتر از 9880 دلار، به طور موقتی می­تواند رشد را به ارمغان آورد.

اگر اتفاق پیش بینی نشده بیفتد و بیت کوین فراتر از 10672 دلار بالا برود، آن­گاه مقدار بیشینه تا 12000 دلار نیز پیش می­رود.

سناریو خرسی در مورد قیمت بیت کوین (حالت نزولی)

اگر قیمت بیت کوین به زیر 7120 دلار بیاید، در حالت خطرناکی قرار می­گیرد اما اگر بیت کوین به این سطح سقوط کند و سپس حتی از 7000 دلار نیز پایین­تر برود، فاجعه است. این سطح، لحظه حیاتی بیت کوین را نشان می­دهد و کمینه سالانه برای سهام نزولی به صورت بازگشت 80 درصدی از مقدار بیشینه سال خواهد بود که ممکن است به منطقه 2500 دلار برسد

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.