ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

تحلیل قیمت بیت کوین ؛ خرس‌ها نظاره‌گر حمایت ۷۱۲۰ دلاری هستند!

اگر قیمت بیت کوین به زیر 7120 دلار بیاید، در حالت خطرناکی قرار می­گیرد

در این مطلب جدیدترین تحلیل‌ها و سناریوهای مربوط به قیمت بیت کوین را باتوجه به شرایط فعلی بازار بیت کوین و بر طبق نمودارهای مختلف بررسی خواهیم کرد.

این هفته، هفته خوبی برای بیت کوین (BTC) نبود چرا که ارزش­ آن بعد از رسیدن به رقم ۸۵۴۰ دلار در اول اکتبر روند کاهشی به خود گرفت، به طوری که در روز ششم اکتبر به عدد ۷۸۷۰ دلار رسید.

این روند کاهشی در تحلیل هفته گذشته پیش بینی می­شد. انگشت اشاره به سمت هفته طلایی چین به عنوان راه ­حل احتمالی برای حجم تجاری رو به کاهش است.

اما باید دید علاقه چینی ­ها به بازگشت در هفته آینده تا چه حدی است؟ آیا اقدام به خرید دوباره می­کنند یا این که صرفا خارج از گود به حمایت از بیت کوین می­پردازند؟

گزارش هفتگی بازار ارز دیجیتال

گزارش هفتگی بازار ارز دیجیتال. منبع: Coin360.com

 هفته پرنوسان برای بیت کوین

با بهره ­گیری از نمودار روزانه قیمت بیت کوین، چنین توقع می­رود که گستره تجاری هفته گذشته طبق مقاومت و پشتیبانی پویای شاخص بولینگر بندز (BB) چیزی بین ۷۶۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار باشد. اما در شرایطی که قیمت بیت کوین در محدوده میانی ۸۲۰۰ دلار جا خوش کرد، فرصت­ های تجاری خیلی کمی خود را بروز دادند.

وقتی بیشینه و کمینه نمودار قیمت بیت کوین بسته می­شود به این معنا است که تعادلی بین فروشنده و خریدار برقرار شده است. این ضرورتا به معنی ایجاد ثبات، اعم از این­که روند قبل ادامه می‌یابد یا معکوس می‌شود است.

نمودار قیمت روزانه بیت کوین

نمودار قیمت روزانه بیت کوین، منبع:  TradingView

آیا واقعا بیت کوین ۹۰ هزار دلاری ممکن است؟

هیچ هفته ­ای، از جمله هفته گذشته، نیست که در آن ادعای عجیب و غریبی با مفهوم این که که بیت کوین در آینده نزدیک به بالاترین نقطه اوج خود می­رسد منتشر نشود. طبق گزارش کوین تلگراف، یکی از بانک ­های دولتی آلمان به نام بایریش لندسبانک گزارشی منتشر کرد که در آن پیش‌بینی می‌شد ارزش ۹۰ هزار دلاری بیت کوین در ماه می سال ۲۰۲۰ کاملا نصف شود.

این ارزش‌گذاری در ماه مارس سال ۲۰۱۸ از سوی فاند استرت که تام لی از آن پشتیبانی می­کند منعکس شد. تام لی آن موقع ارزش تقریبی معادل با ۹۱ هزار دلار در عرض یک بازه زمانی مشابه را پیش‌بینی کرده بود.

معامله­ گرانی هستند که می­خواهند بدانند که چگونه این تحلیل‌گران به این اعداد و ارقام می­رسند، چرا که واقعیت این است که نمودارها چیزی شبیه به این تحلیل­ ها را در کوتاه مدت نشان نمی ­دهند.

درواقع، برخلاف این ارزش‌گذاری­ های واهی و به میزان رضایت معامله­ گران، چنین به نظر می­رسد که در آینده­ ای نزدیک، بیت کوین رو به افول است. شاخص ­های بزرگی همچون موسسه همگرایی-واگرایی متوسط رشد (MACD)  و بولینگر بندز (BB) هشدار می­دهند که روند آتی رو به نزول است.

MACD، بدون روند صعودی یا نزولی

MACD، بدون روند صعودی یا نزولی

هفته قبل چنین بود که  MACD قصد عبور از نقاط بیشینه نمودار را داشت که به معنی بازگشت صعودی مقطعی می­باشد.

اما چنین چیزی اتفاق نیفتاد. در عوض هر دو خط نمودار شروع به پهن شدن کردند که به معنی این است که هر دو به طور موازی به سمت پایین تنزل پیدا می‌کنند. این مطلبی است که باید با توجه بیشتری به آن پرداخت. لحظه ­ای که خط آبی صعود می­کند، لحظه ­ای است که دارندگان بیت کوین نفس راحتی می­کشند ولی در حال حاضر به نظر نه مثبت و نه منفی است.

نمودار قیمت هفتگی بیت کوین، منبع-TradingView

نمودار قیمت هفتگی بیت کوین، منبع:  TradingView

اما نمودار هفتگی MACD چندان هم میانه نیست. هیچ ارزشی ندارد که این شاخص نه تنها در بازه زمانی هفت روزه در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ زمانی که بیت کوین کمی بالاتر از ۱۱۰۰ دلار بود، تجارت سودآور نامیده می­شد بلکه کمی بعد در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸، نشانه­ های افت نمایان شد؛ که شروع بازار خرسی بود. آن­چه اکنون مشاهده می­کنیم الگوی شیب شبیه به الگوی بعدی ولی ملایم­تر نسبت به آن، بدون نشانه ­هایی از وارون شدن نمودار است.

شروع بازار خرسی

با نگاه به نمودار هفتگی قیمت بیت کوین، RSI  کماکان نشانه هایی از افت را نشان می­دهد. عدد ۴۰ روی نمودار بدون شک نه مثبت و نه منفی است. آخرین باری که شاخص در این محدوده قرار داشت، آوریل سال ۲۰۱۹ بود زمانی که قیمت بیت کوین روند صعودی داشت. RSI دو ماه وقت گذاشت تا نقطه اوج قبل از شروع افت از لحظه خرید بیش از حد آن را کشف کند.

در حالی که افت از نقطه بیشینه کاملا ممکن است اما طبق نوسانات سابق، چنین چیزی انتظار نمی­رود چرا که پایین­ترین حدی که جهش از آن­جا آغاز شده است و بیش از حد خریداری شد بالای خط وسط در ۵۸.۲۱ می‌باشد. اکنون وقت آن رسیده که فهم این مطلب راحت باشد که چرا بسیاری در روند نزولی هم‌نظر می­شوند.

RSI روزانه

RSI  روزانه

از بالا دیدن RSI در نمودار روزانه برای سنجش اتفاقات کنونی ضرورت دارد. بیت کوین در نگاه اول چنین به نظر می­رسد که زیاد فروخته شده و الان آماده جهش است. این می­تواند منجر به خوشحالی زائدالوصف معامله‌گران شود، اما در دامنه زمانی روزانه این خوشحالی پایدار نیست.

بیت کوین در گاوبازی (پیشروی سناریو گاو وحشی که در ادامه توضیح خواهیم داد) سال ۲۰۱۷ با آهنگی ثابت، زیاد خریداری ­شد و آن­چه اکنون نشان داده می­شود همان موقعیت آغاز سال ۲۰۱۸ است که بیت کوین سقوط آزاد کرد.

هر چند بیت کوین در محدوده ­ای بالا و پایین نشانه های خرید و فروش بیش از حد در سال ۲۰۱۸ قرار گرفت ولی تا بعد از ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ زمانی که آخرین رقیبش به ۵.۹۸ سقوط کرد، خیلی رشد چشمگیری نداشت.

در شرایطی که عملکرد سابق لزوما نشان­ دهنده عملکرد آتی نباشد، می­تواند ارزش توجه داشته باشد. کمترین میزانی که در همین هفته قبل در RSI به چشم می­خورد، ۱۶.۸۰ بود و در حال حاضر،RSI  در میانه ۲۰ قرار دارد که منطقه ­ای است که مرتبا در شرایط افت بازار آن­جا قرار دارد.

نحوه آگاهی بخشی بولینگر بندز در مورد قیمت بیت کوین

نحوه آگاهی بخشی بولینگر بندز در مورد قیمت بیت کوین

نمودار روزانه بولینگر بندز در خصوص بیت کوین به خوبی شروع شده است و سطوح ثبات و پشتیبانی تازه­ای را نمایش می­دهد.

پشتیبانی از افت هفته گذشته از ۷۶۰۰ دلار به ۷۱۲۰ دلار کشیده شده است. چنین سطحی از کاهش از اواسط ماه می ۲۰۱۹ دیده نشده بود. این یک قیمت حیاتی برای بیت کوین است که آن را نگه دارد؛ چنان­چه پیامدهای آن که در حال شکستن این سطح از پشتیبانی است در بازه زمانی بیشتری، هویدا می­شود.

اما از زمانی که بیت کوین در حال حاضر تنها چند صد دلار از نقطه پشتیبانی پایین نشسته است، قسمت بالایی دو هدف برای ثبات ارائه می­کند.

هدف اول میانگین متحرک (MA) بولینگر بندز است که ۸۸۹۰ دلار می­باشد و هدف دوم میزان بالای ۱۰۶۷۲ دلار است.

سناریوهای تلخ و تاریک بیت کوین-

 سناریوهای تلخ و تاریک بیت کوین ماهانه در سرتاسر نمودار ترسیم می­شود. ثروت دیجیتال در حال مشاهده دومین ریسک ماهانه است که دوباره چنین به نظر می­رسد که در خطر شکستن رکوردی باشد که در آغاز افت بازار اتفاق افتاد. بیت کوین باید بالاتر از میانگین متحرک ۷۰۰۰ دلاری BB باشد تا جلوی بروز یک افت بازار دیگر را بگیرد.

در حالی­که کمینه پشتیبانی BB، ۲۵۰۰ دلار است اما احتمال نمی­رود که قیمت تا این حد پایین بیاید؛ مثل زمانی که قیمت بیت کوین در بحبوحه افت بازار سال ۲۰۱۸، محدوده ابتدایی ۳۰۰۰ دلاری را به خود ندید. این یک بازه زمانی مهم است که باید رصد شود و اگر چه خریداران سهام با حالت ناباوری به صفحه نگاه می‌کنند، اما این حقیقتی است که نمودارها نمایش می­دهند.

روحیه بخشی اندک نمودار هفتگی بولینگر بندز

آخرین نمودار در خصوص تحلیل بیت کوین

این آخرین نمودار در خصوص تحلیل این هفته است و خوشبختانه بهترین نمودار هم می­باشد. کمینه پشتیبانی در هفته ­های اخیر به ۷۷۰۰ دلار نرسیده است و این نوید این را می­دهد که بیت کوین می­تواند صعود خود را به سمت میانگین متحرک بولینگر بندز به مقدار ۹۸۸۰ دلار آغاز کند.

اگر قیمت بیت کوین از این سطح بگذرد، در شرایطی که اهداف ثبات روزانه جانب احتیاط را در پیش گرفته است، این اهداف چیزی به جز اهداف هفتگی نیستند و ۱۲۰۰۰ دلار ماکزیمم سطح بعدی ثبات است.

اگر چه این مهم در عرض یک شب به دست نمی­آید، ولی در صورتی که بیت کوین سطوح پشتیبانی منطقه ۷۰۰۰ دلار را به خود نبیند، تحقق این هدف پیش از پایان سال امکان پذیر است.

سناریو گاو وحشی در مورد قیمت بیت کوین (حالت صعودی)

اگر قیمت بیت کوین با موفقیت پشتیبانی ۷۱۲۰ دلاری را به خود نبیند و بالاتر از ۸۸۹۰ دلار بماند، امید رونق وجود دارد. روند صعودی پیوسته و فراتر از ۹۸۸۰ دلار، به طور موقتی می­تواند رشد را به ارمغان آورد.

اگر اتفاق پیش بینی نشده بیفتد و بیت کوین فراتر از ۱۰۶۷۲ دلار بالا برود، آن­گاه مقدار بیشینه تا ۱۲۰۰۰ دلار نیز پیش می­رود.

سناریو خرسی در مورد قیمت بیت کوین (حالت نزولی)

اگر قیمت بیت کوین به زیر ۷۱۲۰ دلار بیاید، در حالت خطرناکی قرار می­گیرد اما اگر بیت کوین به این سطح سقوط کند و سپس حتی از ۷۰۰۰ دلار نیز پایین­تر برود، فاجعه است. این سطح، لحظه حیاتی بیت کوین را نشان می­دهد و کمینه سالانه برای سهام نزولی به صورت بازگشت ۸۰ درصدی از مقدار بیشینه سال خواهد بود که ممکن است به منطقه ۲۵۰۰ دلار برسد

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.