ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

استیبل کوین تتر که با نماد USDT شناخته می‌شود، چه نقاط ضعف و قوتی دارد؟

استیبل کوین تتر (tether) اولین بار در سال 2014 ساخته شد و Realcoin نامیده شد

تمام مزایا و معایب استیبل کوین تتر

نظرات متفاوتی در مورد استیبل کوین تتر در اینترنت وجود دارد. به همین دلیل در اینجا تلاش شده است که لیستی از تمام نقاط ضعف و قوت رمزارز تتر (USDT) به شما ارائه شود.

استیبل کوین تتر چیست؟ چه زمانی و چگونه ظهور کرد؟

استیبل کوین تتر (tether) اولین بار در سال 2014 ساخته شد و Realcoin نامیده شد. موتور بیت کوین به عنوان پایه‌ای برای ساخت آن به کار گرفته شده بود. بعد از سه ماه تصمیم بر این شد که تغییراتی در این کوین بوجود آید و نام تتر برای آن در نظر گرفته شد. در عین حال ماهیت این کوین به طور کامل تغییر کرد.

اکنون این کوین به صورت قانونی ارزشی برابر با یک دلار دارد. اولین صرافی که USDT یا همان تتر را در لیست کوین‌های خود قرار داد، بیت فاینکس (Bitfinex) بود، ولی دو ماه بعد از آن، این کوین بر روی صرافی پولونیکس (Polonix) نیز قرار گرفت.

بیت فاینکس اولین صرافی نبود که به استیبل کوین تتر توجه کرد و آن را بر روی پلت فرم خود قرار داد. این صرافی و شرکت Tether limited یک مدیریت واحد دارند، ولی این اطلاعات مخفی نگه داشته شده بودند. با این حال، در پایان سال 2017، Bitfinex  به صورت رسمی این اطلاعات را تایید کرد و پس از آن، فقط اسنادی از ارتباط بین این دو شرکت، بر روی شبکه اینترنت (network) قرار داده شد.

بیت فاینکس-استیبل کوین تتر

هدف استیبل کوین تتر چیست؟

اول از همه، این کوین یک ابزار دم دست برای دسترسی به پول فیات (Fiat) و دور زدن قانون است. از آن‌جا که به دلیل محدودیت‌های مقرراتی، جایگزین کردن یک دلار واقعی با ارزهای رمزنگاری‌شده دشوار است، هدف بر این بود که این مشکلات با استفاده از کوین دیجیتالی، که از یک سرعت تبادلی پایدار برخوردار است، حل شوند. هرچند که در ابتدا، مدیریت پروژه اعلام کرد که اگر شما با استیبل کوین تتر به منظور تبادل با دلار ارتباط برقرار کنید، هیچ کس دیگر مجبور نخواهد بود که تبادل معکوس یعنی USDT به دلار واقعی را انجام دهد.

آن‌چه که گفته شد، برداشتی کلی از ماوقع بود. این چیزی بود که ما فهمیدیم، ولی اکنون می‌خواهیم مزایا و معایب USDT را بررسی کنیم.

معایب و مزایای استیبل کوین تتر

دو مزیت قابل توجه تتر به قرار زیر است:

روند پایدار: بله لحظاتی پیش می‌آید که این رمزارز تا 0.9 دلار افت یا تا 1.21 دلار افزایش می‌یابد؛ ولی معمولا خیلی زود به حالت اول باز می‌گردد و در نتیجه سرعت تبادلات همیشه در حد همان یک دلار باقی می‌ماند.

رواج: این رمزارز محبوبیت زیادی دارد و تقریبا در تمام صرافی‌ها مبادله می شود. این نکته‌ی بسیار خوبی است، چراکه در هر جایی می‌توان آن را خرید و فروش کرد.

حال که در مورد مزایای آن صحبت کردیم، جا دارد تا به بدی‌ها و گله‌هایی که از آن می شود، نیز اشاره کنیم.

دست کاری‌ در بازار: تتر و بیت فینکس بارها به خاطر دست کاری‌هایی که در بازار رخ داده است، مورد سرزنش قرار گرفته‌اند. در یک تحقیق، نشان داده شد که حداقل در نیمی از مواردی که افت یا افزایش چشمگیر در بازار به وجود آمده، استیبل کوین تتر نیز به نوعی درگیر بوده؛ و بین 10 تا 70 درصد بر روی روند تاثیر داشته است.

هرچند در برخی مطالعات اطلاعاتی بود که نشان می‌داد علت رشد چشمگیر بیت کوین در پایان سال 2017، استیبل کوین تتر و در کنار آن صرافی bitfinex بوده است.

لطفا به عکس زیر توجه کنید، خصوصا جایی که در آن، توکن‌های تتر به نمودار بیت کوین اضافه می‌شوند. هرچه خطوط عمودی ضخیم‌تر باشند به معنی آن است که کوین‌های بیشتری تولید شده است.

توکن های تتر و بیت کوین

این شکل نشان می‌دهد که توکن‌ها بیشتر در زمان‌هایی آزاد می‌شوند که بیت کوین به مقدار زیادی افزایش یا کاهش داشته است. همچنین همان‌طور که در پایین هم مشاهده می‌کنید می‌توان فهمید که چگونه با آغاز رشد بیت کوین، آزاد شدن USDT با یک سرعت زیاد شروع می‌شود.

در زمانی که اولین ارز رمزگذاری شده (cryptocurrency) آغاز به کار کرد، رمز ارز تتر به میزان 450 میلیون دلار انتشار داده شد؛ اما در پایان این رشد سریع، بازار تتر ارزشی معادل 2.2 میلیارد دلار پیدا کرده بود. ما نمی‌توانیم با صددرصد اطمینان بگوییم که دستکاری صورت گرفته است، اما این فقط پیش‌بینی و استدلال است.

مخفی کردن اطلاعات مهم: به دلایل نامعلومی، تتر ارتباط مستقیم خود با صرافی بیت فینیکس را پنهان می‌کرد و فقط پس از رو شدن شواهد، آن را پذیرفت. این موضوع از آن‌جا حائز اهمیت است که نشان‌دهنده صداقت پایین این شرکت می‌باشد.

کمبود بازرسی منظم و قابل اطمینان: تا اوایل نوامبر، این موضوع مشکل اصلی تتر به شمار می‌رفت. هیچکس تا آن زمان حساب‌های شرکت‌هایی که مسئول حفظ دلارها، برای تامین امنیت USDT بودند را ندیده بود.

اول نوامبر، رمزارز تتر در مورد همکاری خود با بانک Deltec Bank & Trust Limited،خبری منتشر کرد. این خبر از اعتبار حساب‌ها حکایت داشت و اطلاعات زیر را ارائه داد:

“در پایان روز کاری 31 اکتبر سال 2018، یک حساب محدود تتر به ارزش ١،٨٣١،٣٢٢،٨٢٨دلار وجود دارد. این یافته فقط بر اساس اطلاعاتی است که تا این زمان دراختیار داریم.

هرچند که این اطلاعات، تضمین کننده این بود که تتر منابع لازم برای تامین USDT با نسبت یک به یک برای دلار دارد، ولی هنوز پرسش‌های اساسی در مورد امنیت درونی شرکت وجود داشت.

Tether Limited اعلام می‌دارد که این موسسه مالی، حسابرسی بر روند موجود در تتر را هدایت خوهد کرد. البته شرکت تتر به تازگی یک حسابرس را به کار گرفته بود، که بنا به دلایلی نامعلوم، تصمیم گرفت که از ابتدای سال دیگر با تتر کار نکند.

هم اکنون، سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند به صداقت مدیریت شرکت اطمینان کنند؟ در حال حاضر، آن‌ها فقط اطلاعاتی مربوط به 31 اکتبر در اختیار دارند که نسبت 1به1 استیبل کوین تتر با دلار آمریکا را تایید می‌کند. با اضافه شدن توکن‌های بیشتر، و یا امتناع حسابرسان بیشتری از همکاری، خطرهای گذشته مجددا بروز پیدا خواهند کرد.

چکیده

هرکس خودش باید تصمیم بگیرد که آیا آمادگی پذیرش چنین خطرهایی را دارد یا نه، و آیا می‌تواند به تتر، که اخیرا از خود عدم صداقت نشان داده، اعتماد کند؟ هرچند که ما می‌توانیم از USDT به عنوان ابزاری جهت خرید ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنیم، چرا که راحت و در دسترس است. هرچند من شخصا از یک کوین، برای ذخیره سرمایه‌ام استفاده نمی‌کنم.

مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می شود:
6 استیبل کوین محبوب

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.