ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

۳ کار حیاتی که نباید در هنگام سقوط ارزش بیت کوین انجام دهید!

مبادله یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز مثل این است که با خودمان در حال جنگ روانی باشیم

مقدمه

مقاله حاضر تجربیات شخصی یک تریدر است که در سایت هکرمون قرار گرفته است و مطالب توسط دیجی ریال تایید نمی­ گردد. مبادله یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز مثل این است که با خودمان در حال جنگ روانی باشیم. مبادله‌کنندگان سهام بیشتر مواقع در بازارهای سنتی سرمایه‌گذاری می‌کنند که نیاز به آرامش و نظم فکری بالایی دارد. این نظم، به آن‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات احمقانه نگیرند و راهبرد خود را دنبال کنند. ولی آن‌هایی که روی رمزارزهای جدید سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بعد از حوادثی مثل سقوط بیت کوین چه شرایطی را تجربه می‌کنند؟

قلعه تنهایی شما

من سال‌های زیادی در این فضا بودم. به عنوان یک سرمایه‌گذار شروع به کار کردم و با سقوط ارزش بیت کوین به درون سوراخی عمیق سقوط کردم. من با یک شتاب دهنده کار می‌کردم که به فروش توکن‌ها کمک می‌کرد و اخیراً به یک تیم در پروژه‌ای که واقعا مورد علاقه من است، کمک می‌کنم. فکر می‌کنم که این تجربه به من درکی جامع از اصول کاری می‌دهد.

چیزی که از درک بازیگران این بازار در ذهن دارم این است که این بازار تقریباً از طریق احساسات هدایت می‌شود. این مسئله به این معنی است که عملکرد بازار همیشه منطقی نیست. رمزارز دارای سرمایه‌گذاران خرد زیادی است. یعنی اگر شما به چارت قیمت بیت‌کوین در کنار ترند جستجوی گوگل برای کلمه بیت‌کوین نگاه کنید، متوجه می‌شوید که روندها تقریباً مشابه هستند، یعنی هرچه افراد بیشتری درباره بیت‌کوین جستجو می‌کنند،‌ قیمت بالاتر می‌رود. گراف حجم جستجو هموار به نظر می‌رسد، زیرا نقاط داده کمتری برای رسم این گراف استفاده شده است.

وضعیت چارت ها در هنگام سقوط ارزش بیت کوین

هنگامی که یک بازار با احساسات هدایت می‌شود، نوسانات قیمت نیز توسط عواطف کنترل می‌شود. برای انتخاب بهترین تصمیم در یک بازار احساسی خصوصا بازاری مثل رمزارز که هر از چندگاهی شاهد سقوط ارزش بیت کوین است، باید احساسات خود را از مبادله حذف کنید. دلیل آن، این است که شما متوجه شوید که همیشه مهم نیست که شما چه کاری می‌کنید، بلکه آن کاری که نمی‌کنید مهم است. باید بدانید از انجام چه کاری خودداری کنید. هنگامی که بازار شاهد سقوط ارزش بیت کوین است و شما می‌بینید که سرمایه‌های رمزارزی خود در حال از دست دادن ارزش خود هستند، سخت است که آرام بمانید. هنگامی که اوضاع بازار بد می‌شود، ممکن است فکر کنید که آیا ارزش بیت‌کوین باز هم بالا می‌رود یا نه. من پیشگو نیستم، ولی می‌توانم با اطمینان بالایی بگویم که ارزش بیت کوین باز هم به شکوه سابق خود باز خواهد گشت.

۱- در هنگام سقوط ارزش بیت کوین سعی نکنید به ته بازار بچسبید

اگر به اندازه کافی خوش‌شانس باشید که مقداری از سرمایه خود را به شکل ارز فیات یا بیت‌کوین در هنگام سقوط بازار در دسترس داشته باشید، این زمان می‌تواند زمان خوبی برای ساخت موجودی شما باشد. من دوست دارم که به نوسانات بازار به عنوان «فروش فوری رمزارز» نگاه کنم. عادت دارم که برای روزی که شاهد سقوط ارزش بیت کوین هستم، مقداری فیات را در گوشه‌ای ذخیره کنم،  ولی وسواس من نسبت به بودن در ته روند نزولی همیشه باعث شده که پیروزی‌های بزرگی به دست نیاورم.

هنگامی که شما به چارت کوین‌ها نگاه می‌کنید و سقوط ارزش بیت کوین و سایر ارزها را می‌بینید، به این فکر می‌کنید که چه زمانی قرار است این روند متوقف شود. در آن هنگام در حال چسبیدن به ته بازار هستید. «چسبیدن به ته بازار» به این معنی است که شما به دنبال وارد شدن به یک مبادله در انتهای یک روند نزولی هستید. بسیار سخت است که در آن هنگام دقیقا به ته یک مبادله چسبید. این کار انقدر سخت است که اغلب به این کار «قاپیدن یک چاقوی در حال سقوط» می‌گویند.

اگر دائماً در حال تلاش برای چسبیدن به ته بازار و مبادلات باشید، شانس از دست دادن معاملات جدید را از دست خواهید داد. نمی‌توانم به شما بگویم که چندین بار منتظر ماندم تا ورق برگردد و خیلی بیشتر از چیزی که به دست آورم، از دست دادم. برخی اوقات اگر تصمیم بر وارد شدن به یک مبادله دارید، بهتر است که به جای صبر کردن، به ته نزدیک شوید.

بهترین تصمیم در هنگام سقوط ارزش بیت کوین

اگر شما جادوگر تحلیلگر فنی هستید، بهتر است که آماده چسبیدن به ته باشید. سقوط ارزش بیت کوین فقط گریبان شما را نگرفته است. برای هزاران نفر دیگر از جمله سرمایه‌گذاران خرد که اکثریت بازار را شکل می‌دهند نیز اتفاق می‌افتد. شما گرگ وال‌استریت نیستید، و اگر فکر می‌کنید که نیستید مطمئناً کوین بیشتری خواهید داشت.

۲- کوین‌های خود را برای کوین‌هایی که در حال بالا رفتن هستند نفروشید

همه این کار را انجام می‌دهند. شما نباید شرمسار باشید. ما همه چیزهایی با ارزش نزولی را می‌فروشیم تا چیزهایی که روند صعودی دارند را بخریم و بالا برویم. به نظر می‌رسد که هر دفعه که می‌بینم سقوط ارزش بیت کوین در بازار حتمی است، یک کوین را رها می‌کنم تا به یک کوین دیگر فومو (FOMO) کنم و قیمت کوینی که می‌فروشم بالا می‌رود. فومو به معنی ترس از دست دادن است، ترسی که منجر به تصمیمات بسیاری بدی در مبادله می‌شود.

اجازه دهید یک تصویر برای شما ترسیم کنم. مثلا شما بیت‌کوینی را به قیمت ۰.۲۵ سنت می‌خرید، شما تلاش خود را انجام داده‌اید، چارت‌ها را مدتی بررسی کرده‌اید و آماده‌اید. حتی تلاش نمی‌کنید که به ته بچسبید، می‌دانید که این یک کار بلندمدت است، بنابراین فقط به یک گزینه فکر می‌کنید: خونسردی برای خرید و فروش بیت کوین.

دو هفته می‌گذرد، ارزش بیت‌کوین شما کم می‌شود. بعد در مورد اعتقادات، منطق و حتی واقعیت خود شک می‌کنید. حتی شروع به بحث با افراد بزرگ‌تر از خود می‌کنید که «پول» واقعاً به چه معنی است. هرچه بیشتر زنبیل شما روی زمین می‌ماند و چیزی نصیب شما نمی‌شود و کام شما تلخ‌تر می‌شود.

دو هفته از سقوط فرضی ارزش بیت کوین یا هر کوین دیگری که دارید، گذشت. ارزش بیت‌کوین فرضی شما به ۰.۲۰ سنت می‌رسد. دوست شما، جان، تازه دو هفته پیش وارد بازار رمزارز شده و به شما می‌گوید که یک کوین ضعیف با نام ABC$ را بخرید. شما به او می‌خندید که حتی فکر کوینی به جز بیت‌کوین را کرده است. تقریباً ۶ ساعت پس از اینکه جان ABC$ را می‌خرد، سقوط ارزش بیت کوین همچنان ادامه دارد و قیمت کوین جان سر به فلک می‌کشد و ۷۰ درصد بالاتر می‌رود، جان فکر می‌کند که سلطان رمزارز شده است. او به شما نصیحت می‌کند و می‌داند که کوین شما در حال سقوط است.

خرید و فروش بیت کوین هنگام افت ارزش بیت کوین

در این لحظه مهم شما فراموش می‌کنید که مهم‌ترین چیز چیست: راهبرد شما. شما فریاد می‌زنید: «لعنت بهش!» فکر می‌کنید: «اگر جان احمق بتواند اینجا موفق شود، این بازار خیلی بی‌رحم است». آخر او فقط ۱۲ ساعت است که مبادله می‌کند و ۸۰ درصد سود کرده است، این دیگر چه شوخی مسخره‌ای است. او همین الان هم از تو جلو زده و حالا هم همه مبادله‌های خوب برای اوست.

روز بعدی کوین ABC$ جان حدود ۱۵۰ درصد رشد می‌کند. شما به پنجره خیره می‌شوید. به این فکر می‌کنید که اگر از پنجره پایین بپرید بیشتر درد دارد یا اینکه نگاه کنید که جان با گذر زمان میلیاردر می‌شود. شما به خانه می‌روید، صرافی را باز می‌کنید و با کوین خود خداحافظی می‌کنید. شما تمامی دارایی خود را با ضرر می‌فروشید و سرمایه خود را به ABC$ می‌برید.

روز بعد سقوط ارزش بیت کوین تمام می‌شود و بیت‌کوین ۸۰۰ درصد رشد می‌کند. جان با هیجان به شما زنگ می‌زند و می‌گوید: «تبریک می‌گم! دیدم که امروز بیت‌کوین درخشید، وای پس کاش اون موقع که می‌تونستم از ABC$ بیرون می‌اومدم، الان من پایینم، تقریباً همون‌جایی که اول وارد شدم. باید به حرفت گوش می‌کردم و بیت کوین می‌خریدم». سعی کنید مثل این شخص نباشید. من مثل این شخص بودم و واقعا ضرر کردم.

 ۳-برای دنبال کردن سقوط ارزش بیت کوین به چارت‌ها خیره نشوید

چه بخواهید چه نخواهید، شما نمی‌توانید یک چارت را مجبور به بالا و پایین رفتن با تکنیک‌های فراطبیعی بکنید. به من اعتماد کنید. هنگامی که اولین بار مبادله را شروع کردم، ساعت‌های بی‌شماری با ترس سقوط ارزش بیت کوین «چارتینگ» می‌کردم. حال که به گذشته نگاه می‌کنم، اگر بخواهم صادق باشم، ساعت‌های بسیاری را هدر دادم. مطمئناً ساعت‌های بسیاری را صرف مطالعه و به‌کارگیری چیزهایی که یادگرفتم در معاملاتم کردم، ولی زمان بسیاری هم به خیره شدن به صفحه کامپیوتر بدون هیچ هدفی گذراندم.

وضعیت نمودارها در افت ارزش خرید و فروش بیت کوین

کم کم فهمیدم که اکثر اشتباهات من در چنین لحظه‌هایی رخ داده است. من احساساتی می‌شدم و بیش از حد مبادله می‌کردم. دو کاری که الان می‌فهمم و از آنها دوری می‌کنم. بعضی اوقات بهترین کاری که باید بکنید این است که یک محدودیت برای خود تعیین کنید. به راهبرد خود اعتماد کنید و همیشه به یاد داشته باشید که اگر با یک راهبرد قاطع در بازار مبادله نمی‌کنید، در واقع در حال قمار کردن هستید.

سخن پایانی

بیت‌کوین نیز مانند تمامی ارزها روزی دچار سقوط می‌شود. باید دقت کنید که برخی کارها در هنگام سقوط ارزش بیت کوین راه بازگشت را بر روی شما می‌بندد. در این مطلب از زبان یکی از افراد باتجربه در بازار بیت‌کوین، نگاهی به توصیه‌هایی کردیم که نباید در هنگام سقوط این رمزارز داشته باشید.

 

مطالعه مقاله پیشنهادی:

شکست ارز دیجیتال

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.