ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

شرایط استیبل کوین تتر – آیا بازار رمزارز بدون تتر دوام می آورد؟

شاید هیچ رمزارز دیگری وجود نداشته باشد که بیش از استیبل کوین تتر در معرض نقد و اتهامات باشد

مقدمه

شاید هیچ رمزارز دیگری وجود نداشته باشد که بیش از استیبل کوین تتر در معرض نقد و اتهامات باشد. استارتاپی که این رمزارز را راه اندازی کرده است، به دلیل دستکاری در بازار مقصر شناخته شده است و معاملات تجاری و حسابداری این شرکت نگرانی های بسیاری را برانگیخته است. منتقدین استدلال می کنند که فعالیت تتر فاقد شفافیت است، احتمالاً درگیر فعالیت مجرمانه است و پشتوانه مالی مورد ادعای خود را ندارد.

استیبل کوین تتر

دادستان کل نیویورک (NYAG) اتهامات علیه این کسب و کار و مالک آن یعنی شرکت آیفاینکس (iFinex) که همچنین صاحب صرافی رمزارز بیت فاینکس است، را تا حدودی اثبات کرده است. سایت مشهور کوین تلگراف اخیراً این خبر را منتشر کرده است که بیت فاینکس 100 میلیون دلار به تتر بازپرداخت کرده است که این مبادله به عنوان وام در نظر گرفته شده است. به طور همزمان، در طی 18 ماه گذشته، چندین استیبل کوین جایگزین (و ظاهراً با بنیان بسیار قوی تر) در بازار رمزارز ظهور پیدا کرده اند. با وجود این، همچنان استیبل کوین تتر، اکثریت مشتریان را دارد. بنابراین، چرا تتر با توجه به اینکه ادعا می شود برای صنعت رمزارز یک تهدید محسوب می شود، همچنان موفق است؟

مشکلات فراوان تتر

در بازار رمزارز تعداد زیادی استیبل کوین وجود دارد. هرکدام از آنها در معامله های مربوط به خود استفاده می شوند و براساس متغیرهای مختلفی با یکدیگر رقابت می کنند. مهم ترین آنها نقدینگی، بی ثباتی بازار، امنیت، اعتماد، شفافیت، قانونی بودن، مقاومت در برابر سانسور و حفظ حریم خصوصی است. به گفته منابع و کارشناسان مختلف، استیبل کوین تتر فاقد چندین مورد از این متغیرها است.

تاریخچه حسابرسی

اصلی ترین اتهام مطرح شده در مورد تتر این است که دلار ایالات متحده پشتوانه تعداد قابل توجهی از توکن های تتر موجود در بازار نیست. دلالان معتقدند که استیبل کوین تتر بر مبنای ذخیره کسری کار می کند، که به موجب آن فقط کسری از دلار پشتوانه خود را نگه می دارد، در حالی که باید به نسبت 1:1 پشتوانه دلار پشتوانه داشته باشد. این اتهام تا حدودی مورد تأیید واقع شده است. تتر اخیراً فاش کرد که اگرچه هنوز هم 100 درصد از ذخایر مالی مورد نیاز خود را دارد، ولی مقدار آن دارای نسبت 1:1 با پول های فیات مختلف نیست – چه برسد به داشتن نسبت 1:1 با دلار ایالات متحده.

مشکل این است که میزان واقعی وثیقه یا پشتوانه تتر فقط توسط یک شخص ثالث معتبر قابل کشف و ارائه است و کسی دارای اختیار انجام این بازرسی نیست. با این حال تتر گذشته ای سخت و پرچالشی با حسابرسان داشته است. در ژانویه سال 2018، شرکت فریدمن آل آل پی پس از استخدام اولیه در پاسخ به نگرانی های جامعه، به طور ناگهانی حسابرسی خود از تتر را در میانه راه پایان داد. متعاقباً تتر پاسخ داد و فریدمن را به دلیل «رویه های مفصل و فریبنده» این شرکت مقصر دانست و گفت که به دلیل همین پیچیدگی، ممیزی در یک «بازه زمانی مناسب» به پایان نرسیده است. این توضیحات نسبتاً مبهم برای کاهش نگرانی ها کافی نبود.

پیش از این، شرکت فریدمن تأیید کرده بود که تتر میزان مورد نیاز دلار را در اختیار داشته است، اگرچه هنوز فاش نشده که این وجوه در کجا نگهداری می شود و به صراحت اظهار داشت که نمی تواند تضمین کند که از این دلارها برای اهداف دیگری استفاده نمی شود و فقط به عنوان ذخیره مالی تتر نگهداری می‌شود.

تبدیل تتر به دلار

اعتماد به سیستم بانکی

مسائل پیرامون حسابرسی صحیح، توسط روابط بانکی تتر پیچیده تر شده است. تتر برای حفظ دارایی های ذخیره خود به سیستم بانکی سنتی متکی است. در اصل تتر باید از بانکداری با ذخیره کامل استفاده کند که در آن هیچ یک از وثیقه ها به شکل وام ارائه نشوند. از زمان تولد سیستم بانکداری به روش ذخیره کسری، بانک های دارای ذخیره کامل بسیار نادر هستند. به همین ترتیب، تتر تعداد محدودی از بانک ها را دارد که می توانند خدمات مورد نیاز آن را ارائه دهند. مشکل دیگر این است که اکثر بانک‌ها نسبت به ارائه خدمات به کسب و کارهایی که هم در فضای رمزنگاری و هم درگیر بحث و جدال هستند، احتیاط دارند.

این پروژه دارای سابقه ای پر فراز و نشیب با بانک ها بوده است. رابطه تتر با نوبل بانک مستقر در پورتوریکو در اکتبر سال 2018 به پایان رسید و از آن زمان تاکنون چندین بار شرکای بانکی خود را تغییر داده است. مدافعان این شرکت ادعا کرده اند که بانک هایی که با تتر همکاری می کنند، تحت نظارت و بررسی شدید توسط قانونگذاران قرار می گیرند و این امر منجر به خاتمه رابطه می شود.

این یک استدلال قانع کننده است، زیرا به نظر می رسد تتر در یک وضعیت بغرنج گیر افتاده است. تتر با عدم افشای وضعیت بانکی خود، نگرانی ها و انتقاداتی را ایجاد کرده است و خطر از دست دادن پشتیبانی بانکی و تضعیف امنیت و ثبات رمز ارز خود را پیش رو دارد.

شفافیت

ذخایر و روابط بانکی تتر، در عین حال که به اندازه کافی نگران کننده هستند، به دلیل عدم شفافیت کلی نیز مورد انتقاد قرار گرفته اند. مدت هاست که گمان می شود که هر دو شرکت تتر و بیت فاینکس یکسان هستند. این مسئله با نشت «بهشت اوراق» در نوامبر سال 2017 تأیید شد، که نشان داد رئیس ارشد مالی و مدیر ارشد امنیتی بیت فاینکس جزء شرکای ارشد تتر هستند.

براساس اعلام وب سایت های بیت فاینکس و تتر، وندر ولد، مدیرعامل تتر و مدیر اجرایی شرکت یعنی جیانکارلو دواسینی و مشاور کل او استوارت هوگنر، همگی در حال حاضر موقعیت های شغلی دقیقاً مشابهی را در بیت فاینکس دارند. اگرچه به نظر می رسد که مدیران ارشد یکسانی هر دو شرکت را کنترل می کنند، اما مشخص نیست که کدام شرکت از نظر تصمیم گیری اولویت دارد. در پرونده دادستانی کل نیویورک بر علیه آیفاینکس، مشخص شده است که ظاهرا شرکت آیفاینکس در صدر سلسله مراتب است، که در آن تتر و بیت فاینکس به احتمال زیاد زیرشاخه های آیفاینکس هستند. این افشای اجباری – و نه داوطلبانه – سؤالاتی را مطرح می کند که چرا رهبری آیفاینکس می خواسته این ساختار سازمانی پنهان باشد.

قانونی بودن

تا همین اواخر، تمام سوء ظن ها و ادعاهای پیرامون تتر اعتبار قانونی کمی داشتند. این در حالی بود که دادستان کل نیویورک از پرونده خود درمورد این پروژه پرده برداشت، از جمله اتهامات تتر، مشکلات در واریز وجود و عدم پایبندی به نسبت یک به یک ذخیره مالی پشتوانه این ارز بوده است.

دادستان کل نیویورک اظهار داشته است که بیت فاینکس حدود 850 میلیون دلار از بودجه خود را از دست داده است و به طور پنهانی سعی در از بین بردن و پنهان کردن زیان خود با بودجه تتر داشته است. قاضی این پرونده ادعا کرد که تتر اساساً اعتبار خود را با پذیرش عدم پایبندی به نسبت 1:1 تضعیف می کند. این پرونده باعث شد تتر اعتراف کند که هر کوین تنها 74 درصد از ذخایر مورد نیاز خود را به عنوان پشتوانه مالی در اختیار داشته است. علاوه بر این، مشخص شده است که این 74 درصد دارایی های غیر از دلار آمریکا و حتی مقدار کمی بیت کوین (BTC) را شامل می شود. استفاده از بیت کوین در ذخایر مالی تتر (که خودش دارای نوسانات بالایی است)، نشان دهنده پشتوانه مالی ضعیف و غیرقابل اطمینان این رمزارز است.

قانونی بودن مبادلات تتر

با این حال، به نظر می رسد شرکت آیفاینکس در تلاش است که این مشکلات را اصلاح کند. همین هفته، شرکت بیت فاینکس اعلام کرد که 100 میلیون دلار وام با بازپرداخت زودهنگام به تتر پرداخت کرده است. علیرغم این اعلامیه، پرونده دادستانی کل نیویورک، به بسیاری از ادعاهایی که منتقدان تتر در طی چند سال گذشته داشته اند، مشروعیت بخشیده است. اهمیت این پرونده از هیچ کس پوشیده نیست، همانطور که بنیانگذار ویس ریتینگ، خوان ویلاورد، به سایت کوین تلگراف گفته است:

«این اتفاق هر گونه شکی را که در مورد پشتوانه مالی تتر داشتیم را تأیید کرد. یعنی اینکه استیبل کوین تتر به طور کامل و صد در صد توسط دلار آمریکا و سایر ارزهای فیات پشتیبانی نمی شود. همچنین تأیید کرد که این پول برای سودآوری به اشخاص ثالث وام داده می شود و حتی بخشی از این وجوه در بعضی مواقع برای خرید دارایی ها به شکل سایر رمزارزها مانند بیت کوین، پرفکت مانی، تتر و … استفاده می شد. همه این موارد قبلاً برای ما آشکار به نظر می رسید، اما هیچ مدرک محکمی برای اثبات آن نداشتیم. اکنون، دادستان کل نیویورک همه این موارد را به طور گسترده و شفاف در معرض دید عموم قرار داده است.»

منتظر تنبیه؟

تتر تقریباً در تمامی قسمت های سیستم خود متمرکز است. این شرکت و همچنین ذخایر فیات این شرکت تا زمانی که در بانک ها نگهداری شوند، تحت تأثیر اقدامات دولت هستند. علاوه بر این، در حالی که بسیاری تصور می کنند که ارز تتر به خودی خود غیرمتمرکز است، این شرکت نشان داده است که می تواند تراکنش ها را بازگردانده و تغییراتی در آن ها ایجاد کند.

البته، انتقاد فوق به همان نسبت در مورد اکثر استیبل کوین های دیگر نیز قابل طرح است. با این حال، این شرایط از تهدیدی که دارندگان تتر با آن مواجه هستند کم نمی کند. با توجه به مشکلات حقوقی کنونی که این شرکت با آن روبرو است و نگرانی های مربوط به پرداخت بدهی و قابلیت اطمینان این رمزارز، تتر نسبت به سایر رقبای متمرکز خود، دارای مشکلات جدی تری است.

در مقابل، استیبل کوین های غیر متمرکزی مانند DAI و Reserve در موقعیتی هستند که می توانند از این ضعف استفاده کنند و ساختار بسیار قوی تری را با ویژگی مقاومت در برابر سانسور دارایی ها، ارائه دهند.

نوین فریمن از شرکت استیبل کوین رزرو (Reserve)، در مصاحبه ای با کوین تلگراف، مشکل فعلی را برجسته کرده است:

«در حال حاضر، استیبل کوین های متمرکز مانند تتر، USDC، TUSD و غیره نیاز به وجود ثبات در بازار رمزارز را برطرف می کنند. در واقع، در شرایط کنونی نیاز چندانی به استیبل کوین های غیرمتمرکز مانند دای (Dai) و رزرو (Reserve) نیست. اما هنگامی که تعطیلی و محدودیت کوین های متمرکز شروع شود، استیبل کوین های غیر متمرکز بسیار برجسته تر خواهند شد. استیبل کوین لیبرا (Libra) نمونه دیگری از یک کوین متمرکز دارای پشتوانه دارایی است. تا زمانی که دولت اجازه این کار را به آن‌ها بدهد، همه چیز خوب خواهد بود. اما اگر تصمیم بگیرند آن را تعطیل کنند، می توانند این کار را به راحتی انجام دهند.»

واکنش دولتها به تبلیغات استیبل کوین لیبرا که توسط فیس بوک معرفی شده است، گواهی بر این تهدید است. لیبراتفاوت خاصی با تتر ندارد. اندازه و قدرت ظاهری فیس بوک در حال حاضر تنها عواملی هستند که این رمزارز را برجسته کرده اند. واکنش های اخیر نشان می دهد که این رمزارز مشکلات تتر را ندارد که از آن در برابر درگیری تمام عیار با قانون گذاران و دولت محافظت می کند.

مزایای رقابتی

درمقابل نواقص زیادی که تتر دارد، تعداد زیادی از استیبل کوین ها با مزایای متعدد وجود دارد.

شفافیت

تقریباً تمام استیبل کوین های رقیب می توانند مدعی شوند که از شفافیت بیشتری نسبت به تتر برخوردار هستند. پروژه هایی مانند USD Coin، True USD (TUSD) وPaxos Standard (PAX) سوابق روشنی از اطلاعات مرتبط با مدیریت وجوه پشتیبان خود دارند و به عنوان مثال USDC با مؤسسات قدیمی بزرگی مانند گلدمن ساکس در حال کار است. ارتباطات با مشتریان و بانک ها دائمی هستند، به شکایات پاسخ داده می شود و عملیات به شکلی کاملاً حرفه ای انجام می شود.

پشتوانه مناسب

این ویژگی بسیار مهم به قابلیت تضمین وثیقه و پشتوانه کوین ها مربوط می شود. برای مثل، استیبل کوین USDC را در نظر بگیرید که ممیزی های مکرر را با شرکت معتبر گرانت تورنتون (Grant Thornton LLP) انجام می دهد. برخی از استیبل کوین های تجاری مانند PAX یک قدم فراتر رفته و وجوه مشتریان را از هم جدا می کنند و سطح شفافیت و امنیت بیشتری را ایجاد می کنند. چاد کاسکارلا، مدیرعامل پاکس (PAX)، به کوین تلگراف گفت:

«پاکس ضمانت ساده ای را به مشتریان ارائه می دهد: دلارهای آنها همیشه موجود و همیشه ایمن هستند. ما تقریباً بدون هیچ گونه هزینه ای، ایجاد یا بازخرید پاکس را آسان کرده ایم. ما این کار را به عنوان یک شرکت معتبر قابل اعتماد انجام داده ایم. دارایی مشتریان ما تنها دارایی های مختص به خود آن ها است که به صورت امانت و به دور از ورشکستگی نگه داری می شود. پاکس در این زمینه، نسبت به سایر استیبل کوین ها متفاوت است»

پشتوانه رمزارز تتر

قابلیت اعتماد

با توجه به شکنندگی زیرساخت های متمرکز در اکوسیستم رمزارز، همانطور که تعداد بیشماری از حملات هکرها به ارزهای مبادله ای نشان داده است، چارچوب متمرکز تتر خطرات بیشتری را برای آن ایجاد می کند. این خطر با پیوند آن به صرافی بیت فاینکس پیچیده تر نیز می شود. همانطور که مشخص شده است، این صرافی تمایل زیادی دارد که ضررهای خود را با ذخیره ارزی تتر جبران کند. بسیاری از استیبل کوین های دیگر دارای همین مشکلات هستند و هنوز هم فقط چند استیبل کوین غیر متمرکز خوب وجود دارد.

با این حال، استیبل کوین های غیرمتمرکز راه حل های مطمئنی را برای بازار رمزارز ارائه می دهند. البته مزایای چنین پروژه هایی نیز غیرقابل انکار است، همانطور که آقای ویلاورد از شرکت ویس، به کوین تلگراف می گوید: «به طور خاص، دای که یک استیبل کوین غیرمتمرکز است، هیچ ریسک متقابلی را برای کاربران ایجاد نمی کند، زیرا این رمزارز مبتنی بر الگوریتم ها است و به یک متولی متمرکز وابسته نیست.»

قابلیت اعتماد تتر

تاب آوری تتر

با وجود مشکلات بی شماری که درباره تتر وجود دارد و مزایای بارز رقبای آن، هنوز هم بر بازار استیبل کوین حاکم است. جدیدترین داده های استیبل کوین موسسه وار که یک سایت جمع آوری داده های استیبل کوین ها است، نشان می دهد که تتر 5/97 درصد از کل حجم و 1/81 درصد از کل ظرفیت بازار استیبل کوین را در اختیار دارد. تنها رقبای واقعی این رمزارز که دارای حجم بسیار کمتری از آن هستند، TUSD، USDC و PAX هستند.

این وضعیت این پرسش را ایجاد می کند: چرا؟

اثر شبکه

گذشته از افزایش علاقه کاربران به یک رمزارز خاص، شاید نیرویی نیرومندتر از اثر شبکه در اقتصاد وجود نداشته باشد. اثر شبکه به ارزش روزافزون هر چیزی اشاره دارد که توسط تعداد فزاینده ای از مردم استفاده می شود. کلیه دارایی های ارزهای رمزنگاری منوط به این نیرو هستند و استیبل کوین ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

هنگامی که توده قابل توجه ای از کاربران شروع به استفاده از یک دارایی می کنند، استفاده از آن به شیوه نمایی یا غیر خطی افزایش می یابد. این دقیقاً اتفاقی است که برای تتر افتاده است. تتر در سال 2014 راه اندازی شد، ولی تا سال 2017 استفاده از تتر گسترش زیادی نداشت. این پروژه از رشد ناگهانی سهام و عدم وجود رقیب در آن زمان، بهره کامل را برد و تبدیل به تنها گزینه برای تمامی معامله کنندگانی شد که خواهان ثبات قیمت ارز بودند.

تقریباً همه رقبای تتر در سال 2018 و پس از موفقیت ناگهانی این شرکت ظهور کردند. در آن زمان تتر دندان‌های خود را به بازار فرو رفته بود. به احتمال زیاد، در این مرحله، نیرویی گزاف برای توقف تسلط تتر بر بازار نیاز است.

به طور کلی، اثر رو به رشد شبکه منجر به بهبود نقدینگی و کاهش نوسانات بازار ارز شد. این شرایط نشان می‌دهد که چرا، با وجود نقایص بی شمار تتر، این رمزارز همچنان بر بازار تسلط دارد.

شک گرایی بلاک چین

این شرکت با استفاده از بلاک چین مجزا از بیت کوین، حرکت فعلی خود را تقویت می کند. تا همین اواخر، تقریباً همه تتر از طریق آمنی لایر (Omni Layer) بر روی بلاک چین بیت کوین مبادله می شدند.

با انتقال مبادلات این رمز ارز از شبکه مبهم بلاک چین بیت کوین، تتر می تواند برتری خود را پایدار کند و مانع از این شود که احتقان بیت کوین مانع موفقیتش شود. چنین واکنشی احتمالاً به دلیل فشاری است که رقبای تتر به آن اعمال می کنند.

تأثیر بر نقدینگی و نوسانات

روش مدیریتی تتر و تأثیر شبکه سبب شده است که تتر نقدینگی بسیار زیادی به دست بیاورد. معامله کنندگان و مؤسسات بزرگتر نیاز به انتقال نقدینگی بالا بدون نوسان رمزارز را دارند. به همین علت، تتر هنوز هم جذاب ترین گزینه برای بازیکنان بزرگتر در بازار رمزارز است. کسانی که نیازی به انطباق تتر با قوانین ندارند یا از سایر مشکلات تتر نگران نیستند. یکی از فعالان رمزارز به کوین تلگراف گفته است:

«دلیل موفقیت این استیبل کوین، چیزی نیست جز اینکه اولین بازیگر این حوزه بوده است. تتر از هر لحاظ از رقبای دیگر خود پایین تر است، با این وجود پایداری بیشتری رانسبت به استیبل کوین های دیگر دارد.»

تقاضای آسیای شرقی

آمار کاربران تتر به شدت از طریق تقاضای شرق آسیا افزایش یافته است. در حقیقت، رقبایی مانند USDC، TUSD و PAX در ایالات متحده و سایر بازارهای غربی، بازار قابل توجهی کسب کرده اند، اما قدرت آن ها با محبوبیت تتر در شرق کاهش یافته است. الکس کروگر، بازرگان جهانی رمزارز به کوین تلگراف گفت: «تتر به دلیل تقاضای آسیایی، همچنان به سلطه خود در بازار استیبل کوین ادامه می دهد.»

تحقیقات اخیر موسسه دیار (Diar) که یک خبرنامه ارزهای رمزنگاری است، نشان داده است که مبادلات تتر در کشور چین، 60 درصد از حجم معاملات تتر را شامل می شوند. در حالی که این مبادلات تاکنون در سال 2019 مبلغ 10 میلیارد دلار بوده است و مبادلات ایالات متحده فقط 450 میلیون دلار از این مبلغ را به خود اختصاص داده است. حجم باقیمانده از تقاضای شرق آسیا توسط بینانس و بیت فاینکس پشتیبانی می شود که هر دو به مشتریان آسیای شرقی خدمت رسانی می کنند. موسسه دیار تأکید کرده است که این ارقام دقیق هستند و حجم های جعلی را نشان نمی دهند.

تقاضا برای رمزارز تتر

شاید بخشی از این محبوبیت به دلیل عدم نظارت بر تتر در شرق آسیا باشد که ممکن است برای سرمایه گذاران و تجار آسیایی جذاب باشد که مایل به جلوگیری از نظارت و اقدامات دولت های خود هستند. این کاربرد به دلیل عدم وجود یک استیبل کوین دارای نقدینگی بالا یا پایدار با واحد پول یوان چین، ین ژاپن یا ون کره افزایش یافته است.

بحران های چین و هنگ کنگ

تتر احتمالاً در ماههای اخیر از تشدید جنگ تجاری چین و آمریکا سود برده است. افزایش تعرفه ها توسط دولت ترامپ با بدتر شدن تصویر اقتصادی در چین همزمان بوده است. پیشکسوتان اصلی این صنعت مانند، باری سیلبرت بنیانگذار گروه ارزهای دیجیتال و نعیم اسلم تحلیلگر ارشد بازار در شرکت هدمارکتز (HeadMarkets) پیش از این به کوین تلگراف گفته بودند که جنگ تجاری فعلی در حال افزایش ارزش رمزارزها است.

به طور همزمان، اعتراضات هنگ کنگ و پیامدهای معاهده پیشنهادی برای استرداد آن به چین ممکن است اتباع هنگ کنگ را خسته کند. سیستم بانکی در هنگ کنگ نزدیک به 900 درصد بدهی نسبت به دارایی های خود دارد. او معتقد است که وقوع این اعتراضات می تواند منجر به خروج سرمایه قابل توجه ای از این کشور شود. این امر به نوبه خود می تواند یک بحران بانکی را در منطقه به وجود بیاورد و منجر به خروج بیشتر سرمایه از این منطقه شود. محتمل است که اتباع هنگ کنگی مشغول هدایت حجم سرمایه خود به سمت تتر باشند.

دارایی های رمزپایه یکی از ساده ترین روش ها را برای جبران ریسک و بیرون آوردن سرمایه از حالت دارایی های آسیب پذیر مانند املاک و مستغلات است. همچنین، در حال حاضر تقریباً هیچ استیبل کوین متصل به ارزهای آسیای شرقی وجود ندارد.

ریسک سیستمی برای بازار

با توجه به پرونده دادستانی کل نیویورک در مورد تتر، اکنون مشکلات مربوط به تتر بهتر از گذشته درک و رسمیت پیدا کرده است. علی الرغم این موضوع، تتر به تقویت خود ادامه داده و نقشی محوری را در بازارها ایفا می کند. این واقعیت همچنین خطری را نشان می دهد که ممکن است برای کل تجارت حوزه رمزارز به وجود بیاید. ما با متخصصان صحبت کردیم تا خطری را که از تتر ناشی می شود، ارزیابی کنیم. ماتی گرینسپن، یک تحلیلگر ارشد بازار در موسسه ای تورو (eToro)، به کوین تلگراف گفت: «احساس من این است که هر صرافی برای مقابله با هر گونه مسائل مربوط به تتر در آینده نزدیک، یک برنامه اضطراری را در پیش گرفته است.» یکی دیگر از کارشناسان به نام ویلاورده تا حد زیادی با این موضع موافق است و به کوین تلگراف گفته است:

«ما فکر نمی کنیم که تتر یک خطر سیستمی برای فضای دارایی های رمزنگاری شده در طولانی مدت باشد. فراموش نکنیم تحولاتی که در اواخر آوریل در بیت کوین شتاب خواهد گرفت، دقیقاً زمانی اتفاق می افتد که بازار نگران پایداری تتر باشد. همین اتفاق در ماه اکتبر نیز اتفاق افتاد و طی آن ارزش بیت کوین با ترس اینکه اوضاع استیبل کوین تتر مناسب نیست، 10 درصد افزایش یافت. نکته اصلی این است که بازار قبلاً در این زمینه واکنش هایی داشته است. یعنی زمانی که شک به پایداری تتر ایجاد شود، سایر بازارها به اندازه کافی دارای نقدینگی هستند تا بتوانند آن پرواز سرمایه را به سمت خود جذب کنند.»

می توان گفت با توجه به هزینه هایی که رفتن به سمت گزینه های دیگر به غیر از تتر دارد، صرافی های بزرگ به طور فعال برای کاهش روند نزولی و سقوط تتر تلاش می کنند و پایداری و تاب آوری تتر احتمالاً تا حدودی به توانایی استیبل کوین های رقیب در به دست گرفتن این بازار نیز بستگی دارد.

تعویض استیبل کوین

ممکن است آمادگی سایر استیل کوین ها مثل USDC، TUSD، PAX تا زمانی که شرایط بحرانی ایجاد شود، مشخص نشود. با این حال، تبادل دلار با این استیبل کوین های اصلی برای سرمایه گذاران نسبتاً ساده به نظر می رسد. با وجود تست های KYC و ضد پولشویی، هیچ چیزی مانع از پذیرش این کوین ها توسط سرمایه گذاران نخواهد بود.

در شرایط بحرانی و اگر تتر از نظر تئوری، در طی چند روز فروپاشی کند و دچار ورشکستگی شود، این سؤال وجود دارد که آیا این پروژه ها دارای سیستم هایی – از لحاظ موارد فنی و سایر مسائل – برای پشتیبانی از جریان عظیم ارز فیات به سوی خود هستند یا خیر. آقای کاسکاریلا از شرکت پاکس به کوین تلگراف اطمینان داده است که استیل کوین پاکس (PAX) می تواند این جریان را به راحتی به دست بگیرد و گفته است: «از زمان راه اندازی پاکس در سپتامبر 2018، ما نقدینگی لازم را برای آن ایجاد کرده ایم و قادر هستیم، استیل کوین پاکس به هر مقدار لازم را به راحتی ایجاد و بازخرید کنیم. در حال حاضر، بیش از 1 میلیارد دلار پاکس به صورت هفتگی معامله می شود و هیچ چیزی سبب محدودشدن توانایی ما برای حجم معاملاتی تا ده برابر این مقدار نیست.»

تعویض استیبل کوین تتر

برخی معتقدند که چنین رویدادی منجر به افزایش قیمت بیت کوین نیز خواهد شد، زیرا در چنین شرایطی دارندگان تتر ترجیح می دهند که با بیت کوین کش، معاملات خود را انجام دهند. بدون در نظر گرفتن نوسانات کوتاه مدت که ممکن است ایجاد شوند، این پول ها به سمت بیت کوین خواهند رفت و در بازار رمزارز باقی خواهند ماند.»

سخن پایانی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهند تتر دارای چندین نقص بزرگ است، به خصوص در رابطه با شفافیت، اعتماد، قانونی بودن و متمرکز بودن. صرفنظر از این مسائل، بازار مزایایی را که تتر از نظر نقدینگی، ثبات قیمت و قابلیت کاربرد ارائه می دهد، آن را در شرایط پایدار نگه داشته است.

شواهد به وضوح نشان می دهند که تاریخچه طولانی تتر و اثرات شبکه باعث برتری آن نسبت به سایر استیبل کوین ها شده اند. این تأثیر شبکه ای که اخیراً با تقاضای شرق آسیا تقویت شده است، سطح بالایی از نقدینگی و نوسانات کم را برای تتر به ارمغان آورده است که مطلوب سرمایه گذاران است.

در شرایط کنونی به نظر می رسد برای پایین کشیدن تتر از جایگاه خود، به اتفاقات مهمی نیاز است. البته امکان انجام این کار توسط رقبا وجود دارد. به همان اندازه احتمال دارد که بیت کوین و سایر رمزارزهای معتبر از چنین بحرانی، سود ببرند. شاید سقوط و ورشکستگی تتر به جای اینکه یک خطر سیستمی برای بازار رمز ارز به وجود بیاورد، باعث ایجاد یک روند صعودی و سودآور در بازار رمزارز شود.

 

مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می شود:

تاثیر بیت کوین بر رمزارز تتر : چگونه تتر از روند صعودی بیت کوین تغذیه می کند

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.