ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین یا ارز مجازی بیت کوین؟

یک ارز دیجیتال دارای خواصی شبیه به ارزهای فیزیکی است

مقدمه

بیت کوین در شش سال گذشته با عناوین بسیاری در رسانه‌ها شناخته شده است. اولین گزارش‌ها می‌گفتند بیت کوین چیزی غیر از یک «پول اینترنتی جادویی» نیست، که بعداً به «پول مجازی» و در نهایت به اصطلاح «رمزارز» تبدیل شد. با این وجود، هنوز هم بسیاری از افراد نمی‌دانند بیت کوین یک ارز دیجیتال است یا ارز مجازی. در این مطلب نگاهی به این دو مفهوم خواهیم انداخت.

ارز دیجیتال یا ارز مجازی بیت کوین؟

برای توضیح اینکه واقعاً ارز مجازی چیست، باید به زمان سال 2012 برگردیم. در آن سال اصطلاح ارز مجازی بیت کوین در کنار ارز دیجیتال بیت کوین مطرح شد. بانک مرکزی اروپا اصطلاح ارز مجازی را برای طبقه بندی انواع پول‌هایی به کار برد که با این تعریف مطابقت داشته باشند: «پول دیجیتالی است که در یک محیط قانونگذاری نشده (unregulated) توسط توسعه دهندگان آن صادر و کنترل می‌شود و به عنوان یک روش پرداخت در میان اعضای یک جامعه مجازی خاص استفاده می‌شود».

هنگامی که این تعریف را برای بیت کوین استفاده می‌کنیم، به نظر می‌رسد، به خوبی آن را تعریف می‌کند. بیت کوین به عنوان ارزی دیجیتال کار خود را آغاز کرد و طبق نظر بسیاری از افراد هنوز قانونی برای آن تدوین نشده است. علاوه بر این، بیت کوین تعداد استفاده محدودی دارد که بیشتر آنها تراکنش‌های بین اعضای همان جامعه ارز دیجیتال بیت کوین است.

بیت کوین و ارز دیجیتال

قانون در بیت کوین

در همان زمان تعریف ارز مجازی بود که اولین تصورات غلط شروع به ظهور کردند. بیت کوین قانونگذاری‌شده نیست، اما مطمئناً بدون قانون هم نیست. هر کس که در اکوسیستم بیت کوین باشد باید از قوانین خاصی پیروی کند، از اهداف مالیاتی گرفته تا ثبت سوابق و حسابداری همگی قانون دارند. از منظر حقوقی، بیت کوین در بیشتر کشورهای جهان بدون نظارت باقی مانده است و این وضعیت به دلیل ماهیت غیر متمرکز و پخش شدن اعضای جامعه آن در سرتاسر جهان و زندگی این اعضا تحت حوزه‌های قضایی کشورهای مختلف، هرگز تغییر نخواهد کرد.

علاوه بر این، ارز دیجیتال بیت کوین قبلا روشی برای پرداخت بود که در مراحل اولیه توسعه فقط توسط اعضای جامعه پذیرفته شده بود. اما در سال‌های اخیر، فروشگاه‌های آنلاین و سنتی شروع به پذیرش پرداخت از طریق بیت کوین کرده‌اند و به این رمزارز اجازه می‌دهد تا خارج از «مرزهای جامعه» خود فعالیت کند. حالا بیت کوین به پول تبدیل شده است، زیرا می‌توان از آن برای پرداخت برای کالاها و خدمات استفاده کرد.

اصطلاح ارز مجازی در سالهای 2013 و 2014 دستخوش تغییرات زیادی شده است. شبکه مقابله با جرائم مالی، ارز مجازی را با این جمله تعریف می‌کند: «ارز مجازی، واسطه مبادله‌ای است که مانند یک ارز در برخی از محیط‌ها کار می‌کند، اما فاقد تمامی خصوصیات واقعی ارز است».

یک سال بعد، موسسه بانکی اروپا، واحد پول مجازی را با این عبارت تعریف کرد: «ارز مجازی نماینده دیجیتالی از یک ارزش است که نه توسط یک بانک مرکزی یا یک مقام دولتی صادر می‌شود و نه لزوماً به یک ارز فیات وابسته است». بیت‌کوین در چهارچوب این تعریف نیز قرار می‌گیرد، زیرا می‌تواند به عنوان شکلی از پرداخت در حالت طبیعی خود استفاده شود.

قانون در بیت کوین

لیستی از ارزهای مجازی

در سال‌های اخیر، انواع مختلفی از ارز مجازی و ارز دیجیتال ارائه شد که سعی در ایجاد اکوسیستم خود داشتند. ارزهای مجازی بسته (Closed)، که هیچ ارتباطی با اقتصاد واقعی ندارند، بیشتر در بازی‌های ویدیویی یافت می‌شوند. طلای ورلد آف وارکرفت (World of Warcraft) نمونه‌ای بارز از این ارزها است.

برنامه‌های پرواز مکرر توسط ایرلاین های بزرگ، اعتبارات فیس بوک و امتیازات بازی‌های شرکت نینتندو به خودی خود ارزهای مجازی هستند. این نوع از ارز به عنوان «ارزهای مجازی با جریان ارزی در یک جهت» شناخته می‌شود و این تعریف با عبارت” ارز دیجیتال بیت کوین ” متفاوت است.

نکته مهم آخر این که، ارزهای مجازی قابل تبدیل نیز وجود دارد که بیت کوین و دلارهای لیندن دو نمونه عالی آنها هستند. هر دوی این ارزهای مجازی را می‌توانید در ازای مناقصه قانونی مانند یورو، دلار یا ین خریداری و به فروش برسانید. با این حال، گزینه تبدیل ارزهای مجازی قابل تبدیل به یکدیگر نیز وجود دارد.

ارز دیجیتال بیت کوین

رمزارزها (مانند بیت کوین ) و ارزهای مجازی ( مانند دلارهای لیندن ) هر دو ارز دیجیتالی هستند. دلیل این امر ساده است: هر دو نوع ارز امکان خرید کالا و خدمات را فراهم می‌کنند، اما می‌توان از آنها در محیط‌های بسته مانند بازی‌های آنلاین یا یک شبکه اجتماعی نیز استفاده کرد.

در اصل، ارز دیجیتال نوعی ارز اینترنتی یا رسانه مبادله است که امکان انجام تراکنش‌های آنی و انتقال مالکیت بدون مرز را فراهم می‌کند. علاوه بر این، یک ارز دیجیتال دارای خواصی شبیه به ارزهای فیزیکی است.

لیستی از ارزهای مجازی

دلیل اصلی این که عبارت ارز دیجیتال بیت کوین و ارز مجازی بیت کوین درست هستند، این است که در «دنیای فیزیکی واقعی» وجود ندارد، اما پرداخت کالاها و خدمات را در دنیای واقعی تسهیل می‌کند. این بخش دوم جالب توجه است، زیرا قرار نیست ارزهای مجازی در «تراکنش‌های زندگی واقعی» مورد استفاده قرار گیرند. بیت کوین از این مرز عبور کرده و موفق شده است در دنیای واقعی به عنوان یک روش پرداخت جایگزین، جایی را بدست آورد.

سخن پایانی

اگر بخواهیم بیت کوین را واقعاً نامگذاری کنیم، باید از عبارت ارز دیجیتال بیت کوین استفاده کنیم. به دلیل ماهیت ترکیبی بیت کوین بین ارزهای دیجیتال و مجازی، باید نوع جدیدی از اصطلاح ارزی ایجاد می‌شد. بیت کوین با وجود عدم قابلیت تعویض فیزیکی، در حال تبدیل شدن به روش پرداختی جهانی است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.