ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

چرا بیت کوین با ارزش است و ارزش بیت کوین در چیست؟

ارزش بیت کوین به طور عمده از رواج اولین ارز دیجیتالی ناشی می شود

ارزش بیت کوین از چه چیزی ناشی شده است؟

در عصر دیجیتال، یک ارز جدید تجاری باید حداقل سه ویژگی داشته باشد تا محبوب و کاربردی باشد و ارزش خرید و فروش بیت کوین نیز تابع سه عامل زیر است:

  1. باید از کنترل هر مقام و مسئولی خارج باشد، به طوری که این مقامات اختیار دستکاری و چاپ آن را نداشته باشند و هیچ کس نتواند به کسی بگوید از این ارز باید برای چه هدفی استفاده شود.
  2. ارز باید بدون محدودیت باشد تا بتوان به راحتی در هر جای دنیا و با هر کسی مبادله شود.
  3. ارز باید در امور غیرسیاسی استفاده شود به گونه ای که به نفع یک سیستم خاص یا گروه خاصی از افراد سیاسی یا دولتی نباشد. به طور خلاصه، این موارد و بسیاری از موارد دیگر از ویژگی های بیت کوین هستند که سبب ایجاد ارزش بیت کوین می شوند و باعث می شوند که بیت کوین جایگزین وسوسه کننده ای برای هر سیستم پولی محلی یا فیات باشد.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز جهانی است. ارزش بیت کوین به طور عمده از رواج اولین ارز دیجیتالی ناشی می شود که هیچ فرد، سازمان یا مسئولی به طور مجزا بر آن نظارت ندارد. هر کس می تواند آن را بخرد و هر فردی امکان دریافت آن را دارد و هیچ کس نمی تواند به کسی بگوید چه کاری با این ارز انجام دهد یا انجام ندهد.

این پول رایگان حاصل دیکتاتوری، ظلم وستم و تورم بالا نیست و از نظر مالی برای کسی که با آن آشنایی داشته باشد کاملاً امن است. یکی از نکات مربوط به آن، عرضۀ محدود تقریباً ۲۱ میلیون بیت کوین است و این عدد هرگز تغییر نخواهد کرد. پس دقیقاً می دانیم که چه تعداد از بیت کوین و به چه مقدار در سراسر دنیا استفاده می شود و اطلاعاتی دربارۀ آخرین بیت کوینی که استخراج می شود نیز وجود دارد. به طور کلی بسیار دشوار است که بدانید چرا یک ارز غیر متمرکز برای افراد جامعۀ جهانی پولی ارزشمند است. زیرا پول محلی هر کشور سال هاست که تبلیغ می شود و بر روی قانونی بودن و ارزش آن تأکید می شود. مردم کشورهای جهان وقتی می توانند به خوبی ارزش بیت کوین را درک کنند که متوجه شوند چرا سیستم پولی فیات نامناسب است.

مشکل سیستم پولی فیات

در حقیقت، هرگونه پولی که از حوزه اختیار و کنترل بانک مرکزی یک کشور خارج است، غیرقانونی تلقی می شود. به طور کلی، دولت ها سیستم های پولی را ایجاد کردند که به آنها امکان می دهد تا نحوۀ تأمین و عرضۀ پول کشور خود را اصلاح و دستکاری کنند تا اطمینان پیدا کنند ارزش آن در همان میزانی که تمایل دارند، قرار بگیرد.

مشکل این است که «بعضی از چیزها» به آرامی و در طول زمان از زمان سیستم پولی فیات بی ارزش تر شدند و از استانداردهای سیستم واحد پولی طلا دور شدند. دلیل این امر ساده است: دولت ها تمایل دارند قدرت خرج بیشتری نسبت به سیستم مالیاتی و سایر کانال‌های درآمدزایی خود داشته باشند و بنابراین، به واسطۀ قدرتی که در اختیار دارند، برای نیازهای خود پول چاپ می کنند. هنگامی که پول بیشتری چاپ می کنند به همان نسبت هم این پول را وارد چرخۀ اقتصادی می کنند، که موجب کاهش ارزش پول آن‌ها نسبت به دلار در بازار جهانی می‌شود و حتی اگر خود دلار هم به این شکل استفاده شود، ارزش اصلی و اولیه خود را از دست می دهد، کمااینکه در صد سال گذشته به این شکل بوده است.

سیستم پولی فیات

طراحی حرفه ای و ارزش بیت کوین باعث شده است که امکان استفاده از آن در ناپایدارترین شرایط اقتصادی مردم (مانند شرایط اقتصادی مردم آرژانتین و ونزوئلا) و کشورهایی که ارزش پول آن ها به شدت کاهش یافته است نیز وجود داشته باشد. در سال های اخیر، کشورهایی مانند ونزوئلا و آرژانتین این شرایط را تجربه کرده اند که دولت ها حجم بالایی از پول کشور خود را چاپ می کنند و شهروندان آنها امکان خرج کردن آن قبل از اینکه ارزش خود را از دست بدهد را ندارند. این اتفاق در این کشورها چندین بار رخ داده است و در نتیجه تمامی سیستم پولی آنها از بین رفته است و شهروندان آسیب دیده مجبور به یافتن جایگزینی برای تبادلات مالی شده اند.

مردم دارای حقوق انسانی و حق آزادی هستند و دولت هایی که از ارزش پول خود به این روش می کاهند، مسلماً آزادی اقتصادی را از شهروندان خود سلب می کنند. دسترسی این مردم به فرصت های اقتصادی مشابه با سایر نقاط جهان عملاً غیرممکن است و در نتیجه بیشترین چیزی که آن ها نیاز دارند، ارزی است که از کنترل یک مقام مرکزی بی احتیاط خارج شده باشد و ارزش بیت کوین دقیقا در همین است.

طراح ارزش بیت کوین

در سال ۱۹۱۲، لودویگ فن میزس، اقتصاددان مشهور اتریشی، در تئوری پول و اعتبار نوشت: «پول سالم» دو جنبه دارد. این گفته های او که سال ها قبل مطرح شده است، بی ارتباط با ارزش بیت کوین نیست که سال ها بعد به بازار جهان معرفی شد. پول به عنوان یک وسیلۀ مورد استفادۀ در مبادلات مالی، دارای جنبه مثبت است و در حوزه ای که تمایل دولت به دخالت در سیستم ارزش پول اتفاق می افتد، شاهد جنبه منفی آن هستیم. او ادامه می دهد: «که ایدۀ پول سالم و در عین حال قانونی غیر ممکن است، و تا زمانی که کسی ارزش پول به عنوان ابزاری برای حفاظت از آزادی های مدنی را درک نکند، نمی تواند از دخالت های استبدادی دولت ها در کنترل آن جلوگیری کند.»

چرا از سیستم پولی دولتی یا فیات استفاده می کنیم؟

اکثر مردم نظام مالی فعلی ما را قبول می کنند زیرا تنها چیزی است که ما داریم و تا به حال دیده ایم و به خاطر داریم. از آنجایی که امروزه مردم تحت نظام مالی موجود تحت حاکمیت هر دولت متولد می شوند و زندگی می کنند و به همین علت ارزش بیت کوین و ارز های دیجیتال مثل خرید و فروش وب مانی یا خرید و فروش پرفکت مانی را به خوبی درک نمی کنند.

سیستم پولی دولتی

اکثر افراد جامعه پذیرفته اند که افزایش تدریجی قیمت همه چیز از مواد غذایی تا آموزش، پدیده ای طبیعی است. سخت است باور کنیم که قیمت ها به تدریج در حال افزایش نباشد. حتی قیمت یک فنجان قهوۀ خوب امکان دارد در طول ۵۰ سال نزدیک به ۲۰ دلار افزایش پیدا کند. برای مثال قیمت یک فنجان قهوه در جهان این روزها حدود ۲ دلار است ولی در سال ۱۹۲۰ فقط ۱۵/۰ دلار بوده است.

می دانیم که این افزایش قیمت ها نتیجۀ معمول حاصل از تورم است که البته گفته درستی است، اما دلیل اصلی تورم دستکاری یک مسئول اصلی در نظام مالی یک کشور است. متأسفانه، زمانی که افراد به مدت طولانی از پولی استفاده کرده اند که ارزش آن در حال کاهش بوده است، به طور معمول سخت است باور کنیم که یک روش جدید ممکن است شرایط را بهتر کند.

این ها معایب و نواقص اصلی سیستم پولی فیات است که در بیت کوین وجود ندارد و ارزش بیت کوین به حل کردن این مشکلات است. عرضۀ بیت کوین توسط کُدهایی تعریف شده است که همۀ شرکت کنندگان در شبکه بیت کوین به صورت متفق القول آن را پذیرفته اند. نرخ توزیع بیت کوین جدید در جهان، متناسب و شفاف است، همان طور که تاریخ تقریبی زمانی که آخرین بیت کوین ایجاد خواهد شد، مشخص است. بیت کوین فاقد حالت فیزیکی است و قابل مشاهده نیست و می تواند به شدت روی شرایط ارزی آینده جهان تأثیر بگذارد. اصلاح نواقص و معایب سیستم کنونی پولی جهان است که باعث شده ارزش بیت کوین بالا برود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.