ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

آینده بیت کوین (BTC) چه خواهد بود و چه اتفاقاتی برای این رمزارز خواهد افتاد؟

بیت کوین از زمان شروع به کار در سال ۲۰۰۹ هم افرادی را ثروتمند کرده و هم سرمایه افرادی را بر باد داده است

آینده بیت کوین (BTC) چه خواهد بود؟

بیت کوین از زمان شروع به کار در سال ۲۰۰۹ هم افرادی را ثروتمند کرده و هم سرمایه افرادی را بر باد داده؛ هم موجب فروش فنتانیل (نوعی مخدر) شده و هم به فروش کتاب‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال کمک کرده، به معنای واقعی کلمه در برابر میلیون‌ها شوخی و بسیاری از پیش‌بینی‌های سقوط حتمی مقاومت کرده، و از طریق روندی که برای اکثر مردم -ازجمله خود من- مبهم است، کار به جایی رسیده که طبق این مقاله، نهایتا ده نفر از آن‌ها (اگر که مشاور املاک تان ارز رمزنگاری شده را قبول کند) می‌توانند با رمزارز خانه‌ای با متراژ مناسب برای شما بخرند! بعد از آن چه می شود؟ آیا همه این‌ها سقوط خواهد کرد، یا این پدیده‌ که یک‌بار اوج گرفته، یک دهه دیگر هم باقی خواهد ماند؟ در Giz Asks این هفته، ما برای فهم بهتر آینده بیت کوین به تعدادی از کارشناسان رجوع کردیم.

آینده بیت کوین

پیش‌بینی کارشناسان درمورد رمزارز بیت کوین:

سابرینا.تی.هاول (Sabrina T. Howell)

استادیار، رشته دارایی، دانشکده تجارت استرن NYU و NBER

بیت کوین نمایانگر نقطه عطفی در توسعه دارایی‌های دیجیتال است؛ بیت کوین اولین ارز غیرمتمرکز بود که با کدگذاری قوانینی برای ایجاد ارز جدید و انگیزه دادن به شرکت‌کنندگان (استخراج کنندگان) موفق به جلوگیری از تقلب (که اغلب آن را  double spend”یا فروش چندباره” می‌نامند)، برای حفظ و امن کردن رکورد تاریخی از معاملات شد.

این یک موفقیت بزرگ در ثبت رکورد است که در هیچ ارز دیگری اتفاق نیافتاده؛ با وجود این‌که اکنون هزاران ارز رمزنگاری‌شده دیگر وجود دارند. این اصل مهم، مربوط به فناوری غیرمتمرکز، مقاوم در مقابل خرابکاری و دارای تاریخچه مضبوط معاملات بلاکچین است.

پاسخ من به سوال “چه اتفاقی برای بیت کوین می افتد ؟” این است که من هیچ چیز نمی دانم! بیت کوین برای متداول شدن با چالش‌های زیادی روبرو است، از جمله این واقعیت که تنها می‌تواند ۷ معامله در ثانیه را کنترل کند. حال آنکه که ویزا (Visa)  می‌تواند ۱۰۰۰۰ معامله را مدیریت کند. با این حال، اگر تولیدکنندگان اصلی از یک پروتکل بروزرسانی استفاده کنند که امکان حجم بیشتری را نیز فراهم کند، غیرممکن نیست که بیت کوین به صورت گسترده‌تری کاربردی شود. امروزه بیت کوین عمدتا یک دارایی سوداگرانه، ابزاری برای پولشویی و ارزی جایگزین برای مردم کشورهایی (مانند ونزوئلا) است که ارزشان با سوء مدیریت دستخوش تغییر است.

دیدگاه کلی‌تر این است که بلاکچین بر روی تمام بخش‌هایی که مرتبط با اطلاعات امن انتقال یافته در میان تعداد زیادی از تولیدکننده‌ها هستند، تاثیر می گذارد؛ که اساسا شامل تمامی قسمت‌ها است.  پاییز امسال عرضه‌کنندگان سبزیجات فروشگاه والمارت خواستار استفاده از بلاکچین IBM، که برای تدارکات زنجیره غذایی به‌وجود آمده، شدند. این اتفاقی نیست، زیرا سبزیجات ناقل بیماری‌های مرتبط با غذا هستند و معیوب بودن بخشی از محصولات، موجب جمع‌آوری پرهزینه تمام آن‌ها خواهد شد. وقتی هرکدام از بسته‌ها روی بستر بلاکچین قرار بگیرند، مدیران قادر خواهند بود مشکل را (بجای چند هفته) در عرض چند ثانیه در مزرعه ردگیری کنند و فقط بسته‌های مشکل‌دار را از مزرعه دور بیندازند. من اینگونه فکر می‌کنم که خدمات بهداشتی، خدمات مالی و معاملات ملکی نیز شاهد انتقال داده‌هایشان به بستر بلاکچین خواهند بود.

بیت کوین برای متداول شدن با چالش‌های زیادی روبرو است، از جمله این واقعیت که تنها میتواند ۷ معامله در هر ثانیه را کنترل کند. حال آنکه که ویزا (Visa) می‌تواند ۱۰۰۰۰ معامله را مدیریت کند. با این حال ، اگر تولید‌کننده‌های اصلی از یک پروتکل بروزرسانی استفاده کنند که امکان حجم بیشتری را نیز فراهم کند، غیرممکن نیست که بیت کوین به صورت گسترده‌تری کاربردی شود.

گریک هیلمن (Garrick Hileman)

رئیس تحقیقات بلاکچین و محقق دانشکده اقتصاد لندن

تقریبا بیش از ۱۰ سال ازایجاد بیت کوین می‌گذرد، اما در حال حاضر ده‌ها میلیون کاربر را به خود جذب کرده است و سریع‌تر از اینترنت و رایانه‌های شخصی در حال گسترش است. با نگاه به آینده متوجه می شویم که محرک‌هایی قوی در رشد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی نقش دارند. امروزه دارندگان استیبل‌کوین (stablecoin) می‌توانند ۱۰٪ سود سالانه پس اندازشان را از طریق بسترهای مختلف Open Finance یا DeFi  (سرمایه گذاری غیر متمرکز) به دست آورند. این به مراتب بالاتر از نرخ حداقلی یا حتی نرخ منفی‌ای است که در بسیاری از بانک‌های موجود ارائه شده است. توسعه فناوری‌های غیرمتمرکز وب ۳.۰، و تلاش برای بازسازی مجدد اینترنت حول شعار “ساختار بلاکچین نمی‌تواند همیشه بد باشد”، یکی دیگر از علل رشد دارایی‌های دیجیتالی در طولانی مدت است.

در آینده‌ی نه چندان دور با وضعیت بی‌ثبات مالی، تجاری و سیاسی ما در حال حاضر، قدرتمندترین کاتالیزور برای پذیرش مداوم ارزهای دیجیتالی، بیت کوین است؛ ارزی کمیاب و با کمترین اعتماد بر پشتوانه‌های فیزیکی. درحقیقت، دو ویژگی تغییرناپذیری و پوشش دادن تمام کالاها در بیت کوین، باعث می‌شود تا آن به واقعی‌ترین دارایی تاریخ تبدیل شود. این ویژگی بیت کوین به همراه شروع اختلافات تجاری ایالات متحده و چین، و ایجاد چالش برای استقلال بانک مرکزی، برگزیت (Brexit) و سایر آشفتگی‌های سیاسی اروپا، و بازگشت بی‌ثباتی مالی به آرژانتین و سایر بازارهای نوظهور ، عامل اصلی در افزایش سه برابر قیمت ارزهای دیجیتالی در سال جاری بوده است.

در آینده‌ی نه چندان دور با وضعیت بی‌ثبات مالی، تجاری و سیاسی ما در حال حاضر، قدرتمندترین کاتالیزور برای پذیرش مداوم دارایی‌های دیجیتالی، بیت کوین است؛ ارزی کمیاب و با کمترین اعتماد بر پشتوانه‌های فیزیکی.

جیمز گریملمن ( James Grimmelman )

استاد تمام، رشته حقوق، Cornell Tech، که موضوع تحقیقاتش چگونگی تاثیر قوانین تنظیم نرم‌افزاری بر آزادی، ثروت و قدرت است.

بیت کوین تبدیل به بیت کوین‌ها (به صورت جمع) خواهد شد. انشعاب‌ها و تقسیماتی به‌وجود خواهد آمد. که برخی‌شان از اختلاف نظرهای عمیق درمورد تصمیمات فنی ناشی می‌شود. برخی از این‌ها، اتفاقات و سیاست‌هایی است که از درون جامعه ارزدیجیتالی با اتهام‌زنی کارتل‌های مخفی استخراج بیت کوین، افراد ناشناس و توطئه‌های مخفی به آن دامن زده می شود. بعضی از آن‌ها با نظارت‌های سختگیرانه‌ی دولت‌های سراسر جهان کنترل می‌شوند. انسان‌ها هیچ‌گاه در ایجاد حس رضایت عمومی حتی با کمک رمزنگاری موفق نبوده‌اند.

لیندا شیلینگ (Linda Schilling)

استادیار، رشته اقتصاد مالی، Ecole Polytechnique CREST

در کوتاه‌مدت و بلندمدت، بیت کوین مجبور است با رقبای خود مواجه شود. این رقابت بین گروه ارزهای دیجیتال و ارزهای ملی است. در دراز مدت، بیت کوین به عنوان یک محصول، نهایتا باید مرزی را نسبت به سایر ارزهای موجود فراهم کند، ویژگی‌هایی که باعث منحصر به فرد بودن آن می‌شوند. بیت کوین خود را به عنوان سیستمی برای انجام پرداخت‌های ناشناس و بدون نظارت شخص ثالث مورد اعتماد، معرفی می‌کند. در مقابل، برای پرداخت به صورت ناشناس از طریق یورو، یا باید اسکناس یورو را شخصا تحویل دهید و یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید (که پول شما را نمی دزدد) به جای شما این کار را انجام دهد.

 جالب این‌جاست که محبوبیت رمزارزها، برخی از بانک‌های مرکزی را بر آن داشته است تا خدمات ارائه شده‌شان را محدود کنند. کنار گذاشتن امکان دریافت پول نقد در ازای ارز دیجیتالی بانک مرکزی، این را می‌رساند که پرداخت‌های ناشناس با پول ملی، با وجود رمزارزها غیرممکن خواهد شد. این خلاء دیگری است که ارزهای دیجیتالی می‌توانند پر کنند. بنابراین ممکن است که بیت کوین در آینده به ارزیابی شخصی افراد از حریم خصوصی و ظرفیت آن وابسته باشد تا بتواند به طور مطمئن درگاه‌های پرداخت ناشناسی را، در مقیاس احتمالا بزرگ و به روشی سریع و ارزان ارائه کند.

کنار گذاشتن امکان دریافت پول نقد در ازای ارز دیجیتالی بانک مرکزی، این را می‌رساند که پرداخت‌های ناشناس با پول ملی، با وجود رمزارزها غیرممکن خواهد شد. این خلاء دیگری است که ارزهای دیجیتالی می‌توانند پر کنند.

استیون گلدفدر (Steven Goldfeder)

محقق فوق دکترا درCornell Tech / IC3، بنیان‌گذارLabs Offchain ، و نویسنده مشترک فناوری بیت کوین و رمزارزها

فناوری اصلی بیت کوین انقلابی است و می‌توانید انتظار داشته باشید که هم بیت کوین و هم سایر پروژه‌های بلاکچین در درازمدت حضور داشته باشند. اما این‌که آیا بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال برتر در آینده باقی خواهد ماند یا توسط دیگر پروژه‌ها کنار زده می‌شود، تا حد زیادی بستگی به رشد رقبای آن و چگونگی واکنش جامعه بیت کوین دارد.

با وجود نقاط قوت فراوان، بیت کوین کاستی‌های گوناگونی هم دارد که سایر رمزارزها به دنبال رفع آن هستند. چند مورد را بیان می‌کنم: قراردادهای هوشمند اتریوم (Ethereum) امکان ایجاد برنامه‌های قوی غیرمتمرکز را بسیار گسترش می‌دهد. معاملات خصوصی Zcash باعث بهبود چشمگیر در ماهیت کاملاً عمومی تاریخچه معاملات بیت کوین می‌شود. مدیریت بیش از ۱۰۰۰ معامله در ثانیه که توسط پروژه‌های دیگر ادعا می‌شود، ظرفیت بیت کوین (که کمتر از ۱۰ معامله در ثانیه تخمین زده می شود) را ناچیز جلوه می دهد.

در حال حاضر، این پروژه‌های رقیب در مراحل نسبتاً ابتدایی قرار دارند و هنوز ثابت نشده که می‌توانند محصولاتشان را در مقیاس بالا و بدون به خطر انداختن مباحث امنیتی ارائه دهند. اما با گذشت زمان، آن‌ها بدون شک رشد خواهند کرد. هنگامی که چنین اتفاقی بیفتد، این امر به عهده جامعه بیت کوین است که این فناوری‌های جدید را در بیت کوین، به منظور حفظ تسلط آن اتخاذ کند؛ کاری که تاکنون یا کند انجام داده و یا تمایلی به انجام آن نداشته است.

در حالی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ یک فناوری کاملاً انقلابی بود، در سال ۲۰۱۹ پروژه‌های دیگر در حال پیشرفت هستند و نسبت به طرح اصلی بیت کوین به طور بدیعی بهبود یافته‌اند. و برای این‌که بیت کوین بتواند تسلط خود را در سال ۲۰۲۹ حفظ کند، لازم است فضا را برای برخی از این نوآوری‌ها (با گسترش ان‌ها) باز کند.

در حالی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ یک فناوری کاملاً انقلابی بود، در سال ۲۰۱۹ پروژه های دیگر در حال پیشرفت هستند و نسبت به طرح اصلی بیت کوین به طور بدیعی بهبود یافته اند.

غسان کرام (Ghassan Karame)

رئیس گروه تحقیقات امنیتی NEC Labs و نویسنده امنیت بیت کوین و بلاکچین

پیش‌بینی وضع آینده بیت کوین، به واقع دشوار است. افراد زیادی این کار را برای سرگرمی (و سود) امتحان کردند و تلاش‌های آن‌ها لزوماً موفقیت‌آمیز نبود. با این وجود، هر پیش‌بینی‌ای باید این جوانب را درنظر بگیرد: افزایش آگاهی کاربران، برنامه‌های تنظیم‌کنندگان ، موقعیت استخرهای استخراج و پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی فناوری‌های مورد قبول عموم .

این‌طور که به نظر می‌رسد، با گذشت زمان تعداد بیشتری از کاربران (که کوین تولید نمی‌کنند) از مفاهیم اساسی و مشکلات موجود بیت کوین آگاه می‌شوند. در حالی که تبلیغات به طور کلی حذف نشده است، گویا کاربران متوجه این مطلب می‌شوند که:

  1. هزینه‌های پرداخت در بیت کوین روی‌هم‌رفته چندان هم پایین نیست.
  2. موتور بیت کوین (Proof of Work) از آن‌چه انتظار می‌رود بیشتر انرژی مصرف می‌کند.
  3. معاملات آن خیلی هم خصوصی نیست و امکان ایجاد ارتباط بین ان‌ها و پروفایل معامله وجود دارد (لایه شبکه و اتصال مبتنی بر رفتار).
  4. به اندازه مطلوب غیرمتمرکز نیست (تنها چند کارگاه تولید قدرت محاسبات را کنترل می کنند).

به موازات این مساله، تنظیم‌کننده‌ها نیز به طور فزاینده‌ای  مطلع شده‌اند که:

  1. بیت کوین آن‌قدر هم که در ابتدا از آن می‌ترسیدند خصوصی نیست و آن‌ها می‌توانند از جایی که بسیاری از مجرمان از خود اثری بجا می‌گذارند که به آسانی پاک نمی‌شود، به عنوان یک “لانه زنبور” استفاده کنند.
  2. نظارت بر بیت کوین آن‌گونه که در آغاز راه غیرممکن تصور می‌شد، نیست.

کارگاه‌های تولید بیت کوین تا زمانی که یک تجارت سودآور باقی بماند به استفاده از بیت کوین ادامه خواهند داد. تا زمانی که این امر ادامه داشته باشد، کارگاه‌های تولید ممکن است خواستار مقاومت در برابر فشار ناظران باشند، حتی ممکن است با قانون مالیات ملی همکاری کنند و حتی ممکن است راضی به چارچوبی شوند که ارتباط آن‌ها با بیت کوین را کنترل کند.

این فناوری ممکن است در نهایت رشد کند؛ امکان دارد که ما شاهد به‌وجود آمدن یک فناوری عمومی باشیم که به نفع تولیدکننده‌های بیت کوین نباشد و به طور مؤثری جایگزین Proof of Work شود. این امر فقط می‌تواند فشار قابل توجهی به کارگاه‌های تولید بیت کوین اضافه کند، اما نباید تأثیری بر جایگاه کاربران و ناظران بگذارد.

در کل، به نظر می‌رسد که بیت کوین مرحله سخت پذیرش و مقاومت در برابر فشار را پشت سر گذاشته است. لذا به نظر نمی‌رسد که تهدیدهای قابل‌توجهی برای بیت کوین وجود داشته باشد که وضعیت فعلی را در کوتاه مدت تغییر دهد. در دراز مدت، علیرغم همه مطالبی که ذکر شد، اگر در برابر هرگونه تغییر موثری مقاومت کند این خطر وجود دارد که به سادگی توسط یک سیستم جدیدتر که به مذاق همه سهام‌داران خوش بیاید، کنار گذاشته شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.