ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

آینده بیت کوین و بقای آن به اینترنت غیرقابل سانسور بستگی دارد

برای اینکه بیت کوین عملکرد کاملی داشته باشد و آینده بیت کوین روشن باشد، نیازمند اینترنت بدون سانسور از سطح پایه تا سطح برنامه های کاربردی است.

مقدمه

در عصر سانسور اطلاعات و نظارت و ممانعت گسترده و روزافزون در خصوص استفاده از پلتفرم های مستقل و آزاد، بیت کوین به عنوان کور سوی امیدی ظهور کرد. پایگاه داده غیرمتمرکز بیت کوین انتقال ارزش را به هر شخص در هر مکانی و بدون ترس یا نیاز به کمک شخص ثالث امکان پذیر می کند. خواه یک بزچران در مغولستان باشید یا خواه سلطان مواد مخدر در میامی باشید، وقتی که پول شما به صورت بیت کوین منتقل شود، پول پاک به شمار می رود و قابل ردیابی نیست. ولی خود پلتفرم بیت کوین به تنهایی کافی نیست. برای اینکه بیت کوین عملکرد کاملی داشته باشد و آینده بیت کوین روشن باشد، نیازمند اینترنت بدون سانسور از سطح پایه تا سطح برنامه های کاربردی است.

اینترنت بدون سانسور و بیت کوین

آینده بیت کوین: در جستجوی خلق وب غیرقابل سانسور

هنگامی که تبهکاران قصد انتقام گرفتن از کسی را دارند که به خوبی از او محافظت می شود، معمولا هدف دیگری را به جای او انتخاب می کنند – خانواده او. در چشم بسیاری از سیاستمداران و بانکداران، بیت کوین چنین هدفی به شمار می رود.

بیت کوین «فاقد هرگونه گلوله، بمب، کشتی و جت جنگی و سرباز است» و هرگز به کسی آسیب نرسانده است ولی با این وجود برخی چشم دیدن آن را ندارند و مرده آن را می خواهند. از آنجا که نمی توان بیت کوین را به راحتی کشت، دشمنان بیت کوین اهداف نرمی که در اطراف آن قرار دارد را مورد حمله قرار داده اند و به دنبال این هستند که انواع ارزهای دیجیتال، فراهم آورندگان کیف پول الکترونیک، متولیان و سایر شرکت های فعال در حوزه بیت کوین را هدف قرار دهند و از میان بردارند و آینده بیت کوین را از بین ببرند.

 زیرساخت های بیت کوین

اگر برخی از زیرساخت های بیت کوین که از مجموعه ابزارهای حل مسئله (کریپتوسفر) نظیر وب سایت و اپلیکیشن های مرتبط پشتیبانی می کنند را از میان بردارید، سیستم بلاک چین بیت کوین همچنان به کار خود ادامه می دهد ولی بدون امکان دسترسی آسان به برخی زیرساخت ها، شبکه بیت کوین برای نواحی وسیعی از جهان اساساً یک شبکه مرده خواهد بود و آینده بیت کوین با خطر مواجه خواهد شد.

ما پیش از این هم در جهانی زندگی می کردیم که در آن مردم از خرید و فروش سکه های محلی مشابه بیت کوین و ارزهایی نظیر بیترکس و کوین بیس به موجب تحریم های وضع شده از سوی آمریکا منع شده بودند که البته این موارد هیچ ربطی به بیت کوین نداشته است، اما تجسم سناریوی مربوط به آینده بیت کوین هم آسان است. بیت کوین شروع به تهدید برتری و تسلط دلار کرده است و مقامات به دنبال این هستند که این سیستم مالکیت دیجیتال را در زمره جرایم قرار بدهند و با این روش از رشد آن جلوگیری کنند.

قوانین بیت کوین

هم اکنون نیاز مبرمی به رایانش ابری، فروشگاه های مستقل برنامه های کاربردی، ثبت دامنه و میزبانی وب که قابل سانسور نباشند، وجود دارد. این ابزارها از قبل توسط شرکت هایی که جنبش وب ۰/۳ را راه انداختند، توسعه پیدا کردند. در این الگو، مالکیت فردی بر روی داده ها وجود دارد، میزبانی وب سایت ها در شبکه های توزیع شده قرار خواهد گرفت و جریانات اطلاعات در شبکه هایی مثل بیت کوین به صورت آزادانه انجام خواهد شد. ما فاصله کمی با دنیای وب غیرمتمرکز فاصله داریم و از هم اکنون نشانه هایی از اینکه جهان دیجیتال نوین چگونه خواهد بود، وجود دارد و آینده بیت کوین به این شکل ترسیم شده است.

 وب 3 و بیت کوین

از شبکه های دیجیتال غیر قابل توقف تا ابرهای غیر قابل سانسور

این تصور غلط وجود دارد که یک اینترنت غیرمتمرکز با عملکرد کنونی سازمان ها و شرکت ها در تضاد است و تولید ثروت نیازمند حفظ موقعیت متمرکز کنونی است. این تصور کاملاً نادرست است. وب ۰/۳ بر ضد تبادلات تجاری نیست. این نوع از وب تنها یک تغییر گسترده نسبت به مدل کنونی کسب و کار است که در آن داده ها نوعی ارز اولیه به شمار می روند و با دسترسی آزاد توزیع شده اند و در اختیار افراد ذینفع قرار می گیرند. در حقیقت به عقیده دکتر ویلیام نگوین مؤسس شبکه ابری غیرمتمرکز موسوم به بئوولف (Beowulf) “شبکه هایی مثل بیت کوین یک شبکه ابری غیرمتمرکز خدمات مخابرات امن و خصوصی را با سطوح عالی کیفیت و مقیاس پذیری برای شرکت های تجاری فراهم می کنند».

او همچنین بیان کرده است که: “با استفاده از شبکه جهانی توزیعی از ماینرها (استخراج  کنندگان)، یک سیستم غیرمتمرکز امکان بومی سازی بهتر انواع خدمات و ایجاد امکانات و تسهیلاتی با ظرفیت تقریبی نامحدود در شبکه فراهم می شود. یک ویژگی مهم شبکه هایی مثل بیت کوین که باعث می شوند آینده بیت کوین امیدوارکننده باشد، مقرون به صرفه بودن چنین شبکه هایی است. هر منبع رایانشی بلااستفاده در هر جا در شبکه جهانی مورد استفاده قرار می گیرد تا هزینه های عملیاتی برای کاربران را تا میزان ۸۰ درصد کاهش دهد. این شبکه ابری غیرمتمرکز، یک شبکه کاملاً شفاف است زیرا تمامی تراکنش در بلاک چین ثبت می گردند و هر یک از طرفین می توانند رزیابی کاملی از آن داشته باشند.

یکی از طرفداران آینده بیت کوین، موسس مجموعه استورکوین (Storcoin) یعنی کریس مک کوی مایل به تاکید بر مزایای تجاری خلق یک شبکه ابری توزیع شده است. او می گوید بیت کوین و شبکه هایی مثل آن بسیاری از ویژگی های شبکه های دیجیتال را برای تسهیل پرداخت های خرد و فراهم ساختن منابع محاسباتی دارند.

به نظر مک کوی، “اگر شبکه های dcloud از سودآوری بیشتری نسبت به ابرهای متمرکز/AWS برخوردار باشند، تمامی توسعه دهندگان دست به دست هم خواهند داد”. “برای کاربران مهم نیست که آیا یک سیستم متمرکز است یا غیرمتمرکز، آنها تنها می خواهند که مشکلاتی که دارند حل شوند (کار با یک شبکه ارزان تر و سریع تر باعث می شود که احساس خوبی داشته باشند و/یا یک مشکل واقعی را برای آنها حل می کند). سیستم dcloud باعث می شود کاربر نهایی در ازای قراردادن داده های خود بر روی شبکه، پول دریافت کند و مشکلاتی مثل سرعت و هزینه بالای استفاده از شبکه های قدیمی نیز حل می شود.»

برنامه های کاربردی غیرقابل تغییر و وب سایت های نابود نشدنی

امروزه به یک اینترنت مقاوم به سانسور و طرفدار حریم خصوصی نیاز است که در آن هیچ شخصی به تنهایی قدرتی نداشته باشد و از جاسوسان گرفته تا هکرهای تحت حمایت دولت ها نتوانند به آن و داده های موجود بر روی آن دسترسی داشته باشند. در حال حاضر، اینترنت تحت قدرت دولت های مداخله گری نظیر آمریکا است که می توانند وب سایت های موجود در شبکه های شخصی و پوشیده (دارک نت) را در چشم بر هم زدنی مسدود نمایند و انجام تراکنش با افرادی را مجرمانه اعلام کنند که تنها «جرم» آنها زندگی در یک کشور دیگر است.

برنامه های بیت کوین

خلق یک وب غیرقابل سانسور که به راحتی نتوان نسخه آن را پیچید، یک وظیفه پیچیده و چندوجهی است که آینده بیت کوین به آن وابسته است. یک راه حل به کارگیری برنامه های کاربردی و صفحات وب با میزبانی بلاک چین است که بر طبق نظر سام ویلیامز «مؤلفه اصلی یک وب غیرمتمرکز هستند که علاوه بر سایر مزایایی که دارند، تغییرناپذیری و قابلیت ویرایش را نیز ارائه می دهند.»

مدیر عامل شرکت آرویو (Arweave) خاطرنشان می کند که بلاک چین های سنتی برای این منظور نامناسب هستند و دلیل آن «مقیاس پذیری بسیار محدود، سرعت کم، و هزینه های بالای تراکنش هایی است که میزبانی “بر روی زنجیره” یا on-chain را برای توسعه دهندگان به شدت پرهزینه می کند.» راهکار شرکت آرویو (Arweave) مهندسی «مدل های تشویقی برای غلبه بر این محدودیت ها، ارائه سرعت های دسترسی معادل سرعت نور، ارائه برنامه های کاربردی ارزان و دائمی بر روی شبکه و میزبانی صفحات وب است.» در این سیستم، کاربر تنها یک بار برای افزودن برنامه های کاربردی، صفحات یا داده ها هزینه می پردازد و نیاز به پرداخت هزینه های مکرر به فراهم آورندگان خدمات متمرکز و سنتی میزبانی وب وجود نخواهد داشت.»

امروزه تعداد راهکارهایی که برای مقابله با سانسور اینترنت ارائه می‌شود، در حال افزایش هستند و آینده بیت کوین را تحت تأثیر قرار خواهند داد. امکانات URL Pages امکان ذخیره شدن کل صفحه وب را در یک URL فراهم ساخته و نیاز به میزبانی و اعطای مجوز برای انتشار مجازی غیر قابل سانسور را حذف می کند. روش Handshake یک سیستم نام گذاری اینترنت غیرمتمرکز است که مستقیماً با DNS (سرورهای نام دامنه) کارمی کند. این شرایط به این معنا است که پروژه ها می توانند تنها یک نام Handshake داشته باشندد که به سمت وب سایت آن ها هدایت می کند، حتی اگر مجبور به تغییر DNS باشند. این شرایط نه تنها باعث دشوارتر شدن سانسور اینترنت می شود بلکه تهدید حملات جاسوسی DNS را حداقل می کند.

آینده بهتر برای بیت کوین، آینده بهتر برای همه

اینترنتی که قادر به تاب آوردن در برابر حملاتی از سوی پیچیده ترین مخالفان سطح بالا که از منابع مالی خوبی برخوردارند باشد اینترنتی است که در آن نمی توان جلوی جریان اطلاعات را گرفت و ایده ها امکان می یابند تا گسترده شوند و با صراحت مورد بحث قرار گیرند. آنچه شرکت هایی نظیر گاب (Gab) برای مرورگر غیرمتمرکز خود اعمال می کنند، سایر شرکت‌ها برای لایه مبنا و میان افزار انجام می دهند. یعنی خلق وب ۰/۳ که برای آینده بیت کوین و برای هر شخصی بهتر است، به اصول اساسی آن یعنی بیان آزاد، تجارت آزاد و جریان آزاد اطلاعات بدون وجود مرزبندی ها اعتقاد دارد.

مقالات دیگر را نیز مطالعه کنید:

آموزش تصویری پرفکت مانی

خرید و فروش تتر

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.