ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

آشنایی مقدماتی با ارز دیجیتال اتریوم و شرایط و کاربردهای آن

این مطلب راهنما می تواند به افرادی که مفهوم اتریوم برایشان جدید است کمک کند که تفاوت های کلی بین بیت کوین و اتریوم را بفهمند.

اتریوم چیست؟

براساس تعریف وب سایت اتریوم، “اتریوم یک ارز غیرمتمرکز است که در قراردادهای هوشمند از آن استفاده می شود.” این یک تعریف خلاصه دقیق از اتریوم است، اما به طور معمول، وقتی کسی اتریوم را برای بار اول برای دوستان، خانواده و غریبه ها توضیح می دهد، آن را با بیت کوین مقایسه می کند، چون تعداد زیادی از مردم حداقل قبلا چیزی در مورد بیت کوین شنیده اند.

اتریوم چیست؟

این مطلب راهنما می تواند به آنهایی که مفهوم اتریوم برایشان جدید است کمک کند که تفاوت های کلی بین بیت کوین و اتریوم را بفهمند.

بیت کوین اتریوم
مفهوم ارز دیجیتال قراردادهای هوشمند
تراکنش ارسال از آلیس به باب ارسال از آلیس به باب با شرایط خاص
تاریخ 1 ژانویه 2018 باشد
موجودی باب کمتر از 10 اتریوم باشد
سرمایه بازار (در فوریه 2017) 18 بیلیون دلار 1 بیلیون دلار
موسس ساتوشی ناکاموتو (نامعلوم) ویتالیک بوترین و تیم او
تاریخ انتشار ژانویه 2009 جولای 2015
روش آغاز کار استخراج اولین بیت کوین پیش فروش 18 میلیون دلاری از این ارز به داوطلبان از طریق ارز بیت کوین

مقایسه اتریوم و بیت کوین

به زبان ساده، بیت کوین می تواند به عنوان یک ارز دیجیتال مبادله‌ای تعریف شود. بیت کوین هشت سال است که وارد چرخه بازار ارز دیجیتال شده است و برای انتقال از یک شخص به شخصی دیگر استفاده می شود. این ارز معمولا به عنوان ذخیره ارزی استفاده می شود و این یک روش قابل درک برای فهم مفهوم یک ارز دیجیتال غیر متمرکز توسط مردم است.

اتریوم از این نظر با بیت کوین متفاوت است که امکان قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند و می توان آن را به عنوان ارز دیجیتال با قابلیت ‌برنامه‌ریزی بالا توصیف کرد. تصور کنید که پول به صورت خودکار از شخصی به شخص دیگر ارسال شود ولی فقط هنگامی که یک مجموعه شرایط خاص برآورده شود. به عنوان مثال فردی می خواهد خانه ای را از شخصی دیگر بخرد. معمولا چندین نهاد شامل وکلا و دفاتر اسناد رسمی در فرایند تبادل شرکت می کنند که این فرایند را به صورت غیرضروری کُند و پرهزینه می کند. با استفاده از اتریوم، یک کد می تواند به صورت خودکار پس از توافق معامله و بدون نیاز به نهاد یا شخص ثالث برای اجرای این معامله، مالکیت خانه را به خریدار و پول را به فروشنده منتقل کند.

این قابلیت بسیار خارق‌العاده است! برنامه‌های کاربردی متعددی را تصور کنید که به عنوان یک نهاد ثالث عمل می‌کنند تا شما را با دیگران بر اساس منطقی معینی ارتباط دهند (مانند اوبر و ایربورن). بسیاری از سیستم های مرکزی که ما امروزه استفاده می کنیم می توانند با روشی غیرمتمرکز براساس اتریوم بنا شوند.

مقایسه اتریوم و بیت کوین

با اتریوم، شما می‌توانید این تراکنش ها را بدون واسطه (نهاد ثالث) انجام دهید که دنیایی از برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز را ایجاد خواهد کرد. عدم تمرکز مهم است زیرا باعث عدم شکست برنامه یا کنترل توسط شخص ثالث می شود. این کار سبب غیرعملی شدن توطئه های داخلی و حملات خارجی می شود. ارزهای غیرمتمرکز واسطه ها را حذف می کنند که نهایتا منجر به هزینه های کمتری برای کاربر می شود.

خصوصیات اتریوم

وب سایت های زیادی وجود دارند که یک شخص می تواند یک مشخصه یا اطلاعات دیجیتال در آنها ایجاد کند (مانند Facebook، Twitter، LinkedIn). مدیریت محرمانگی این اطلاعات سخت است و در پایان روز، شما کنترلی بر اطلاعات خود که تحت مالکیت یک نهاد مرکزی است، نخواهید داشت. با اتریوم، شما می توانید یک سیستم مدیریت پروفایل غیرمتمرکز مانند uPort داشته باشید که به شما اجازه می دهد کنترل کاملی بر اطلاعات خود داشته باشید.

خصوصیات اتریوم

در این شرایط هیچ کسی بدون اجازه شما نخواهد توانست به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد، آن‌ها را هک کنید یا اطلاعات شما را ویرایش یا نابود کند. هم اکنون در ایالات متحده، دفاتر اعتباری مانند Experian، TransUnion، Equifax) وجود دارند که سایر موسسات مانند بانک ها به آنها وابسته هستند و اطلاعات اعتباری شما را از آنها بگیرند. دفاتر اعتباری می توانند به افراد خاصی زیان برسانند. هم اکنون نهادهای ارائه وام نظیر به نظیر ایجاد شده‌اند که مشکل سرویس های مالی رسمی را حل کرده اند و اطلاعات اشخاص مانند مالکیت، میزان درآمد و سابقه کار را به صورت یک نهاد ثالث غیروابسته به دولت، مدیریت می‌کنند. برنامه های کاربردی اتریوم مانند uPort که به طور کامل اطلاعات را در اختیار خود شما قرار داده‌اند، یک گام فراتر رفته رفته‌اند.

میزان درآمد اتریوم

قدرت پردازش/حافظه (CPU و RAM)

همه قدرت محاسباتی و حافظه اضافی که یک شخص عادی ممکن است در رایانه خود داشته باشد را در نظر بگیرید. اگر این حافظه و قدرت پردازش مورد استفاده قرار نگیرد، چرا نباید آن را در دسترس سایرین قرار دهیم و در ازای آن پول دریافت کنیم. این مفهوم مشابه اجاره یک اتاق‌خواب در سایت شرکت مشهورAirbnb  است (مشابه سایت‌های اتاقک یا اسنپ‌تریپ ایران).

یکی دیگر از ویژگی‌های برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز این است که در این شرایط هیچ سرویس دهنده اصلی و مرکزی وجود ندارد که از خدمات خود کوتاهی کند یا در معرض انتقاد باشد. چندین پروژه در حال انجام بر روی اتریوم وجود دارد که به مردم اجازه می‌دهد تا قدرت محاسبه و حافظه اضافی را از آن‌هایی که آن را در اختیار دارند، اجاره کنند. پروژه‌ای به نام فایل‌کوین (Filecoin) به مردم اجازه می‌دهد تا حافظه رایانه خود را به دیگران اجاره دهند و هزینه آن را دریافت کنند. به صورت مشابه، پروژه‌ای به نام Golem به مردم اجازه می دهد که قدرت محاسباتی یا همان پردازشگر رایانه خود را اجاره دهند.

فایل کوین

ایده‌هایی مانند این موارد، کاملا جدید نیستند. از سال 2000 میلادی، شرکتی به نام فولدینگ ات هوم (Folding@home) به داوطلبان اجازه داده است که قدرت محاسباتی اضافی رایانه خود را برای تحقیقات علمی در دانشگاه استنفورد به اشتراک بگذارند. اکنون این مفهوم بر روی پلتفرم غیرمتمرکز و جهانی به نام اتریوم قابل اجرا شده است و برای سایر صنایع نیز مورد استفاده قرار گرفته است که به صورت بالقوه هزینه ها را کاهش می دهد.

وب سایت های اجتماعی

وب‌سایتی به نام آکاشا (Akasha) یک وب سایت یا شبکه اجتماعی غیرمتمرکز است. هیچ سرویس‌دهنده متمرکزی در آن وجود ندارد و بنابراین هیچ نهاد ثالثی نمی تواند کنترلی بر محتوای آن داشته باشد یعنی این محتوا در مقابل سرقت، سوء استفاده و انتقاد مقاوم است. یک مزیت اضافی برای ایجاد یک اپلیکیشن یا برنامه کاربردی غیرمتمرکز شبکه اجتماعی در شبکه اتریوم این است که می توان سیستمی را طراحی کند که به محتوای با کیفیت پاداش بدهد. این امکان مشابه شبکه اجتماعی ردیت است ولی این پاداش به صورت مالی و از طریق ارائه ارز اتریوم است.

مدیریت حقوق مالی و کپی‌رایت

برنامه های کاربردی غیرمتمرکز می‌توانند برای ایجاد شفافیت در صنایع خاصی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، برنامه‌ای به نام سینگولار تی‌وی (SingularTV) یک پلتفرم مدیریت حقوق محتوای سرگرم‌کننده و فیلم را ارائه می کند. این پلتفرم امکان توزیع شفاف تراکنش های مالی را برای سازندگان، سرمایه گذاران، بازیگران و سایر افراد درگیر در یک پروژه فیلم‌سازی یا سرگرمی فراهم می کند. هیچ نهاد متمرکزی وجود ندارد که بتواند از دستیابی گروه خاصی به حقوق خود ممانعت کند زیرا همه چیز از طریق کدهای خاصی اجرا می شود و به هیچ نهاد ثالثی برای میانجیگری نیاز نیست.

مدیریت امور شرکت ها

یکی از جنبه‌های وقت گیر و اغلب پرهزینه شروع به کار یک شرکت جدید، تخصیص و مدیریت سهام است. هر چه شرکت ها رشد می کنند و سرمایه خود را افزایش می دهند، نیاز بیشتری به تخصیص و انتقال سهام دارند. یک اپلیکیشن مبتنی بر اتریوم به نام آراگون (Aragon) نمونه ای از طرحی امیدوارکننده است که واسطی ساده برای مدیریت سرمایه شرکت‌ها و افزایش سرمایه است.

مدیریت سرمایه در اتریوم

افزایش سرمایه

یکی از کاربردهای اخیر مهم اتریوم، افزایش سرمایه یک شرکت با استفاده از شبکه جهانی سرمایه گذاران است. چون اتریوم در جولای 2015 منتشر شده است، مقادیر زیادی از وجوه ارسالی برای سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های غیر متمرکز در آن مشاهده شده است. اتریوم خودش از طریق یک یک سیستم فروش جمعی یک افزایش سرمایه 18 میلیون دلاری را در شبکه بیت کوین تجربه کرد. همچنین، در شبکه اتریوم بر روی طرحی به نام دائو (DAO)160 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.