ارائه دهنده خدمات آنلاین ارزهای دیجیتال

آسیب تتر به بیت کوین و اکوسیستم آن – نگاهی به جنگ دو رمزارز

بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز هم با تتر به‌عنوان ارز اصلی خود برای تجارت نگاه می‌کنند

مقدمه

اخیراً اخبار زیادی در مورد تتر و شرکت بیت‌فاینکس (Bitfinex) منتشر می‌شود. درحالی‌که بسیاری از کارشناسان در مورد آسیب رمزارز تتر به بیت کوین ، اتریوم و هر رمزارز دیگری که به تجارت با آن متکی است هشدار دادند، بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز هم با تتر به‌عنوان ارز اصلی خود برای تجارت نگاه می‌کنند. این مقاله به چگونگی آغاز تتر و تکامل آن تا جایی که امروز است نگاهی می‌اندازد. در حال حاضر، تتر به‌عنوان یک ارز برای تجارت تقریباً هر رمزارز دیگر در بزرگ‌ترین صرافی‌ها مانند بیت‌فاینکس، بیت‌مکس (Bitmax)، بینانس (Binance)، بیت‌رکس (Bittrex) و گیت (Gate) استفاده می‌شود.

پشتیبانی از تتر با دلار آمریکا

تاریخچه تتر

رمزارز تتر در ژوئیه سال 2014 با نام ریل‌کوین (Realcoin) راه اندازی شد. در 20 نوامبر 2014، مدیرعامل شرکت تتر این پروژه را به «تتر» تغییر نام داد و اعلام کرد که آن‌ها یک نسخه بتا خصوصی را راه اندازی می‌کنند که از 3 توکن تتر+ استفاده می‌کند: یو اس تتر (US +) به دلار، یورو تتر (EU +) برای یورو و ین تتر (JP +) برای ین ژاپن. طبق گفته‌های این شرکت، هر توکن با ارز اصلی خود به‌صورت 1 به 1 حمایت می‌شود و در هر زمان قابل بازپرداخت است.

در ژانویه سال 2015، صرافی رمزارز بیت‌فاینکس تجارت با تتر را شروع کرد. این نخستین صرافی بود که پذیرش تتر را به‌عنوان ارز برای تجارت در برابر سایر کوین‌ها شروع کرد. درحالی‌که بیت‌فاینکس و تتر اطمینان دادند که آن‌ها شرکت‌های جداگانه‌ای هستند، اطلاعات منتشره در اسنادی موسوم به پارادایس پیپرز (Paradise Papers) در نوامبر 2017 نشان داد که 2 مقام بیت‌فاینکس مسئولیت ایجاد یک شرکت هولدینگ تتر در سال 2014 را بر عهده داشتند. این خبر بعداً توسط سخنگوی شرکت تأیید شد. مدیرعامل هر دو شرکت ژان لودوویوس وان در ولد بود. این مسئله سرآغاز مسیر آسیب تتر به بیت کوین و سایر رمزارزها بود.

از ژانویه 2017 تا سپتامبر 2018، کل مبلغ صادر شده صادر شده از 10 میلیون دلار به 2.8 میلیارد دلار رسید. پس از افزایش بیت‌کوین به 20.000، تتر 10٪ از کل حجم تراکنش‌های بیت‌کوین را در ژانویه 2018 به خود اختصاص داد. 6 ماه بعد این مقدار به 80٪ رسید که به آن معنی است تقریباً هر تراکنش تجاری بیت‌کوین با تتر انجام شده است. در حال حاضر، کل تتر چاپ شده 2.78 میلیارد دلار است که مطابق گزارش شرکت Openmarketcap، آن را به هشتمین رمزارز بزرگ دنیا تبدیل می‌کند.

پشتیبانی از تتر با دلار آمریکا

برای تتر به ‌عنوان یک استیبل‌کوین، مهم است که همیشه از با یک دلار واقعی دلار پشتیبانی شود. اگر این‌گونه نباشد، کل این ارز بی‌ارزش می‌شود زیرا سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که آیا می‌توانند پول خود را درازای ارزهای تتر خود پس بگیرند یا نه. شرکت تتر همیشه ادعا کرده است که منابع کافی برای خرید تمامی توکن‌های تتر را در اختیار دارد، اما تاریخ نشان داده است که هیچ اثبات واقعی برای این ادعا وجود ندارد و اوضاع نامشخص است.

وضعیت حسابرسی

تتر با وجود وعده در سال 2017، موفق به ارائه نتایج حسابرسی شخص ثالث از حساب‌های خود نشده است. در عوض یک ترازنامه در وب‌سایت رسمی تتر ادعا می‌کند که لیست تمام حساب‌های خود را کامل و شفاف ارائه می‌دهد و آسیب تتر به بیت کوین و دیگر رمزارزها را رد می‌کند.

خرید و فروش بیت کوین و تتر

از آنجایی‌که جامعه رمزارز امنیت مالی و پوشش میلیاردها دلار صادر شده به تتر را می‌خواست، شرکت تتر به فریدمن ال ال پی (Friedman LLP) مأموریت داد تا حسابرسی از مانده‌حساب‌های خود را انجام دهد. این حسابرسی برای رفع این نگرانی انجام شد که تتر از ذخیره نقدی کافی برای برگرداندن هر توکن تتر برخوردار نباشد. پس‌ازآن، تتر یادداشتی را از مؤسسه حسابرسی، فریدمن ال ال پی، با حساب‌های این شرکت منتشر کرد و با ابراز امیدواری برای جلب نگرانی‌های جامعه و سایر احزاب آنلاین نوشت:

امیدواریم که جامعه یادداشت ضمیمه را در نظر بگیرد: از طرف ما برای ارائه تجزیه ‌و تحلیل موقت از وضعیت و توکن‌های صادر شده و برجسته ما، تلاشی با حسن نیت، به‌عنوان بخشی از تلاش‌های مداوم برای حرفه‌ای سازی بیشتر سازوکارهای شفافیت کوین تتر محدود صورت گرفته است.

هنگامی‌که مردم انتقادات از آسیب تتر به بیت کوین را افزایش دادند، شرکت بیت‌فاینکس تهدید کرد که علیه اشخاصی که صحت فرآیند بازرسی نوامبر 2017 را زیر سؤال برده‌اند شکایاتی قانونی را انجام خواهد داد. هر دو شرکت بیت‌فاینکس و تتر سپس در دسامبر سال 2017 در پاسخ به نگرانی‌های مطرح‌شده نسبت به پایان سال، از کمیسیون تجارت آتی کالا (CFTC) احضاریه نامه‌های دولت را دریافت کردند.

با افزایش فشار، شرکت تتر دوباره فریدمن را برای انجام حسابرسی کامل در ژانویه سال 2018 بازگرداند. با گذشت کمتر از یک ماه از روند حسابرسی، این روند به‌طور ناگهانی توسط این شرکت متوقف شد و ادعا شد که حسابرسی در زمان قابل‌پیش‌بینی انجام نمی‌شود.

رابطه تتر و بیت کوین

حذف قانون حمایت 1 به 1

از ابتدای کار شرکت تتر این قانون، مهم‌ترین قانون بود. رمزارز تتر همیشه به‌صورت 1 به 1 توسط دلار آمریکا حمایت می‌شود. حتی با این ‌حال که وجود این وجوه تائید نشده بود، ولی وجود این قانون نوعی امنیت ایجاد می‌کرد که یعنی این شرکت از تراز کافی برای خرید تمام کوین‌ها برخوردار است و آسیب تتر به بیت کوین ادعایی بی اساس است.

در تاریخ 15 مارس 2019، این قانون بی‌سروصدا تغییر یافت، به‌طوری‌که نیازی به پشتوانه معادل دلار آمریکا نیست، اما شرکت تتر متعهد می‌شود که 2.8 میلیارد رمزارز تتر را با انواع ارز پشتیبانی کند. ازآنجایی‌که این اطمینان وجود نداشت که شرکت تتر از ارز خود در هر زمان پشتیبانی می‌کند، این تغییر ضربه بزرگی به اعتبار تتر بود.

 وام تتر به بیت‌فاینکس

در تاریخ 25 آوریل 2019 خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت بیت‌فاینکس از بودجه شرکت تتر برای تأمین ضرر مالی خود استفاده کرده است. دفتر دادستان کل نیویورک اعلام کرد که حکم دادگاه علیه شرکت آی‌فایننکس (iFinex) صادر شده است به آن‌ها دستور می‌دهند که نقض قانون و فریب ساکنان نیویورک را متوقف کند چرا که هر دو توسط یک گروه از اشخاص هدایت می‌شوند. این مسئله آسیب تتر به بیت کوین و اکوسیستم سایر رمزارزها را به دنبال داشت.

این تحقیقات منجر به این نتیجه شد که این وجوه به ‌منظور جبران ضرر و زیان 850 میلیون دلاری صندوق‌های شرکت به شکل داخلی منتقل شدند. بعلاوه دادستان کل جدید نیویورک، لتیتیا جیمز اظهار داشت: ایالت نیویورک راه را برای ایجاد مشاغل ارز مجازی مطابق قانون مشخص کرده است و همچنان از سرمایه‌گذاران حمایت خواهد کرد و در صورت تقلب هر یک از این شرکت‌ها، عدالت را به اجرا خواهد گذاشت.

معاملات بیت کوین و تتر

مطابق این بیانیه، بیت‌فاینکس 850 میلیون دلار وجه مشتری و شرکت را به Crypto Capital Corp، (یک پردازنده پرداخت) ارسال کرد. بودجه ذخیره شرکت تتر برای پرداخت غرامت مورد استفاده قرار گرفت. گفته می‌شود که تاکنون بیش از 600 میلیون دلار از ذخیره این شرکت کاسته شده است.

نتیجه‌گیری

تتر بهترین گزینه برای تأمین امنیت دارایی‌های شما با کاهش قیمت بیت‌کوین یا اتریوم نیست، زیرا افراد زیادی معتقد هستند که آسیب تتر به بیت کوین و سایر اکوسیستم‌های رمزارز امری اثبات ‌شده است. این ارز در برابر بازرسی‌ها مقاومت می‌کند و چون اعتبار خود را در بازار ثابت نکرده است، اعتبار کلی آن به سرعت در حال کاهش است.

اکیداً پیشنهاد شده است که از تتر به‌عنوان یک ارز معاملاتی یا برای اهداف ذخیره ارزش استفاده نکنید و در عوض به پول فیات واقعی یا استیبل‌کوین‌های دیگر اعتماد کنید و از روش‌های دیگری برای سرمایه‌گذاری در رمزارز وجود دارد، استفاده کنید. استیبل‌کوین‌ها یک راه مناسب برای این کار هستند، اما راه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد و بعضی‌اوقات برای سودآوری، شما حتی نیازی به سرمایه‌گذاری هم ندارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.